Kış Günlüğü

7,6/10  (10 Oy) · 
52 okunma  · 
9 beğeni  · 
729 gösterim
Her yazar, kitaplarına kendini de saklar. Ama gün gelir satır aralarında anlatmaktan vazgeçer kendisini. Artık yaş kemale ermiştir. Yaşadıkları, yaşayamadıkları, düşleri, gerçekleri... Hesaplaşma zamanıdır. Paul Auster'ın kendi hikâyesine dönerek yazdığı Kış Günlüğü, sıradan bir yaşamöyküsü değildir, usta bir kalemden çıkmış roman gibi bir yaşamdır.

Yazar bu kitabı neden yazdığını kendi cümleleriyle şöyle açıklar:
"Ne de olsa zaman azalıyor. Belki de şimdilik hikâyelerini bir yana bırakıp hayatının anımsadığın ilk gününden bugüne kadar bu bedenin içinde yaşamanın nasıl bir duygu olduğunu incelemeye çalışsan iyi olur."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9789750714108
 • Çeviri:
  Seçkin Selvi
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bizimmahalleninkitapcisi 
17 Şub 11:18 · Kitabı okudu · 9 günde · 9/10 puan

Hiç, ilk günden bugüne kadar bedeninizin içinde yaşamanın nasıl bir duygu olduğunu düşünmüş müydünüz? Hani şöyle bir adım geriye çekilip kendinize, hayatınıza baktığınız; bedeninizle, ruhunuzla bir bütün olarak anılarınızı gözünüzde canlandırmaktan söz ediyorum.
Aslını isterseniz, kendi bedenimde yaşamanın nasıl bir duygu olduğunu Paul Auster'ın Kış Günlüğü eseriyle tanışana kadar hiç düşünmemiş, sorgulamamıştım. Bu, belki de daha bunları sorgulamak için çok genç olmanın bir getirisi olabilir ancak, insan ömrünün kışına yaklaştıkça ya da diğer bir deyişle 'ölüme her zamankinden daha yakın olduğunu' hissetmeye başlayınca bu dünyadaki varlığını, kendi bedenindeki yaşamını sorgulamaya daha açık oluyor. "Bu dünyaya, her şeyden önce kendime ne kattım?" diye dönüp bir bakmaktan, bunun üzerine kafa yormaktan kendini alamıyor. Aslında hiçbir zaman ölümün bize ne kadar yakın olabileceğini bilmesek de gençken bu gerçeği pek çok kez göz ardı edip hayatın akışına kendimizi kaptırıyoruz. Oysa ki, insan bir an kadar yakın olduğu ölümü en çok yaşlanınca uyandığı her yeni günde bir kez daha düşünüyor, ölüm korkusuyla yüzleşiyor ve onu kabullenmeye çalışıyor. İşte Paul Auster, Kış günlüğü eserinde tam olarak ömrünün kışında bedenin fenomenolojisine odaklanarak "Ne de olsa zaman azalıyor. Belki de şimdilik hikâyelerini bir kenara bırakıp hayatının anımsadığın ilk gününden bugüne kadar bu bedende yaşamanın nasıl bir duygu olduğunu incelemeye başlasan iyi olur," diyerek iş işten geçmeden, söyleyecek başka bir şey kalmayıncaya kadar yaşadıklarını kaleme almış, pek de güzel olmuş.
Yazarın yaşamı ile hesaplaştığı bu güzel kitaba gelin, biraz daha yakından bakalım:)

Kış Günlüğü, Paul Auster'ın çocukluğundan altmış dört yaşına kadar hatırlayabildiği kadarıyla sıradışı yaşam öyküsünü kaleme aldığı Anı/ Anlatı türündeki eseridir. Yazar, yer yer kronolojik bir düzene göre gitse de bütünde kronolojik bir düzeni olmayan eserinde, yaşamını ikincil tekil anlatımla en ince ayrıntısına kadar kaleme alarak adeta kendi bedeninden bir adım geride durup kendi duygularını, hayatını irdelemesine tanık oluyoruz.
Okurken her bir satırında kendi anılarınızı, yaşamınızı düşünmekten kendinizi alamayacağınız Kış Günlüğü, yazara olduğu kadar yazarın eserlerine de bir anlamda ışık tutuyor diyebilirim. Paul Auster'ı ve eserlerini daha iyi anlayabilmeniz, kalemiyle tanışmanız adına ideal bir başlangıç olabilecek bu güzel kitaba şans vermenizi tavsiye ediyorum. Kitabınız bol, keyfiniz daim olsun :)

Selen Seyhan 
23 Haz 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Paul Auster'in biyografisi tadında bir roman. Hayatı boyunca oradan oraya sürüklenişini (bence) tatsız bir dille anlatıyor. Yazar hakkında bilgi ediniyoruz belki diğer eserlerindeki bazı ayrıntıları daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor ama ben okurken yazarın diğer eserlerinden aldığım tadı alamadım.

Ekrem Özkara 
 03 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Yazar , bu kitabında hayat hikayesini bir başkasından duyuyormuşcasına dile getirmiş. Her bir detayı en ince ayrıntısına kadar anlatmış.İlginç bir kitaptı...

Kitaptan 9 Alıntı

''Hepimiz kendimize yabancıyız, kim olduğumuzla ilgili algılarımız ise yalnızca başkalarının gözlerinin içinde yaşadığımız kadarıyla var.''

Kış Günlüğü, Paul AusterKış Günlüğü, Paul Auster
Bizimmahalleninkitapcisi 
 13 Şub 15:04 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Üzerine gelen şey, her zaman sana baskı yapmış, ezmiş olan şey, dışarısı, yani hava, daha kesin belirtmek gerekirse çevreni saran hava içindeki senin bedenin.Tabanların yere basıyor, ama geri kalan her yanın havayla sarılmış; işte senin hikayen orada, gövdende başlıyor ve her şey yine gövdende bitecek."

Kış Günlüğü, Paul Auster (Sayfa 17 - Can Yayınları)Kış Günlüğü, Paul Auster (Sayfa 17 - Can Yayınları)
Ekrem Özkara 
03 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

...insan neden hep tatsız,huysuz kişilerin çirkin olacağını düşünmek ister?

Kış Günlüğü, Paul Auster (Sayfa 67)Kış Günlüğü, Paul Auster (Sayfa 67)
Bizimmahalleninkitapcisi 
17 Şub 11:21 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Yazmak gövdede başlar, gövdenin müziğidir ve sözcüklerin anlamı varsa , bazen anlamlı olabilirlerse, sözün müziği anlamların başladığı yerdir."

Kış Günlüğü, Paul Auster (Can Yayınları)Kış Günlüğü, Paul Auster (Can Yayınları)
Ekrem Özkara 
03 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Fransa'da yaşamak böyleydi işte.
İnsanlar alıştıkları için başkalarına zor kullanıyorlar,sırf baskı yapmaktan zevk aldıkları için baskı yapıyorlardı ve sen de onlara zor kullanıncaya kadar da bunu sürdürüyorlardı,ama sen de zora başvurunca onların saygısını kazanıyordun.

Kış Günlüğü, Paul Auster (Sayfa 69)Kış Günlüğü, Paul Auster (Sayfa 69)
Ekrem Özkara 
02 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Büyükannenin annene söylediği sözler :Baban harika bir insan olabilirdi-Eger şimdikinden farklı olsaydı.

Kış Günlüğü, Paul Auster (Sayfa 11)Kış Günlüğü, Paul Auster (Sayfa 11)
Ekrem Özkara 
02 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

...Bunun hiç başına gelmeyeceğini,gelemeyeceğini dünyada bunlardan hiçbirinin başına gelmeyeceği tek kişi olduğunu sanırsın;sonra tıpkı herkese olduğu gibi hepsi teker teker senin de başına gelmeye başlar.

Kış Günlüğü, Paul Auster (Sayfa 9)Kış Günlüğü, Paul Auster (Sayfa 9)
Ekrem Özkara 
03 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

...öylesine sıfırı tüketmişsin ki,her an bir ağlama nöbetine girecekmişsin gibi geliyor....

Kış Günlüğü, Paul Auster (Sayfa 19)Kış Günlüğü, Paul Auster (Sayfa 19)