Kış Günlüğü

7,4/10  (18 Oy) · 
69 okunma  · 
17 beğeni  · 
916 gösterim
Her yazar, kitaplarına kendini de saklar. Ama gün gelir satır aralarında anlatmaktan vazgeçer kendisini. Artık yaş kemale ermiştir. Yaşadıkları, yaşayamadıkları, düşleri, gerçekleri... Hesaplaşma zamanıdır. Paul Auster'ın kendi hikâyesine dönerek yazdığı Kış Günlüğü, sıradan bir yaşamöyküsü değildir, usta bir kalemden çıkmış roman gibi bir yaşamdır.

Yazar bu kitabı neden yazdığını kendi cümleleriyle şöyle açıklar:
"Ne de olsa zaman azalıyor. Belki de şimdilik hikâyelerini bir yana bırakıp hayatının anımsadığın ilk gününden bugüne kadar bu bedenin içinde yaşamanın nasıl bir duygu olduğunu incelemeye çalışsan iyi olur."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9789750714108
 • Çeviri:
  Seçkin Selvi
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
gökçe türkkan 
02 May 09:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Amerika'nın en sevilen çağdaş yazarlarından biri olan Paul Auster'ın, Kış Günlüğü kitabı kendisini anlattığı hayatının bir özetidir. Kaleme aldığı bu anılar buketinde açıkçası çok dobra, çok yalın, sansürsüz bir dil kullanmış. Sansürsüz diyorum çünkü insanın kendisine bile itiraf edemediği şeyleri açıkça paylaşmış! Okurken yeri geldi güldüm, yeri geldi zekasına hayran oldum, yeri geldi onunla üzüldüm. Ailesinin dağılmasından, parasızlıktan, evliliklerinden, geçirdiği bir trafik kazası sonrası panik atak olup bir daha hiç araba kullanamadığından, çocukken kaç kere ölümden döndüğünden, içe dönük ruh halinden ve yaşlanmanın verdiği hüzünden çok açık yüreklilikle bahsetmiş. Kendisini tanımak isteyenlere öneririm. İlginç ve bir o kadar sıradan bir adam...

instgrmkahvecisi 
08 May 22:05 · Kitabı okudu · 2 günde

Can yayinlarindan cikan kitabin kapak tasarimi gayet anlamli. Nedenino kitabı okuduğunuz zaman anlayacaksiniz #spoiler vermek istemiyorum. :) Kitap içerisinde verilen adreslere kartpostal atmayi dusunen oldu mu benim gibi

Kış Günlüğü, Paul Auster'ın çocukluğundan altmış dört yaşına kadar hatırlayabildiği kadarıyla sıradışı yaşam öyküsünü kaleme aldığı Anı/ Anlatı türündeki eseridir.

fulden ufacık 
05 Ağu 20:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Paul Auster, bu kitabında okurlarına kendi hayatındaki anılarını en samimi anlatımıyla sunar. Onu yazar yapan kendi kalemidir. Bu kitabı günlük niteliğindedir. Her anısı okunmaya değer. Her insan gibi sevinir, üzülür. Bizi insan yapan bu duygulardır.
Paul Auster bu kitabı kaleme almasının nedenini söyle açıklar: "Ne de olsa zaman azalıyor. Belki de şimdilik hikâyelerini bir yana bırakıp hayatının anımsadığın ilk gününden bugüne kadar bu bedenin içinde yaşamanın nasıl bir duygu olduğunu incelemeye çalışsan iyi olur."
Paul Auster hayatında hatırladığı ve onun için çok önemli olan anılarını bu kitaba sığdırmıştır. Beni en çok etkileyen anılarından biri; yazar 14 yaşındayken arkadaşına yıldırım düşmesidir. Hem de yazar arkadaşının tam yanındayken. Belki de yıldırım düşeceği kişi Paul Auster da olabilirdi.
Paul Auster usta bir yazardır. Anılarını okuyucuyu sıkmayarak en doğal şekilde anlatmaktadır.
Her insan kendisinden başkası olamaz.

Bizimmahalleninkitapcisi 
17 Şub 11:18 · Kitabı okudu · 9 günde · 9/10 puan

Hiç, ilk günden bugüne kadar bedeninizin içinde yaşamanın nasıl bir duygu olduğunu düşünmüş müydünüz? Hani şöyle bir adım geriye çekilip kendinize, hayatınıza baktığınız; bedeninizle, ruhunuzla bir bütün olarak anılarınızı gözünüzde canlandırmaktan söz ediyorum.
Aslını isterseniz, kendi bedenimde yaşamanın nasıl bir duygu olduğunu Paul Auster'ın Kış Günlüğü eseriyle tanışana kadar hiç düşünmemiş, sorgulamamıştım. Bu, belki de daha bunları sorgulamak için çok genç olmanın bir getirisi olabilir ancak, insan ömrünün kışına yaklaştıkça ya da diğer bir deyişle 'ölüme her zamankinden daha yakın olduğunu' hissetmeye başlayınca bu dünyadaki varlığını, kendi bedenindeki yaşamını sorgulamaya daha açık oluyor. "Bu dünyaya, her şeyden önce kendime ne kattım?" diye dönüp bir bakmaktan, bunun üzerine kafa yormaktan kendini alamıyor. Aslında hiçbir zaman ölümün bize ne kadar yakın olabileceğini bilmesek de gençken bu gerçeği pek çok kez göz ardı edip hayatın akışına kendimizi kaptırıyoruz. Oysa ki, insan bir an kadar yakın olduğu ölümü en çok yaşlanınca uyandığı her yeni günde bir kez daha düşünüyor, ölüm korkusuyla yüzleşiyor ve onu kabullenmeye çalışıyor. İşte Paul Auster, Kış günlüğü eserinde tam olarak ömrünün kışında bedenin fenomenolojisine odaklanarak "Ne de olsa zaman azalıyor. Belki de şimdilik hikâyelerini bir kenara bırakıp hayatının anımsadığın ilk gününden bugüne kadar bu bedende yaşamanın nasıl bir duygu olduğunu incelemeye başlasan iyi olur," diyerek iş işten geçmeden, söyleyecek başka bir şey kalmayıncaya kadar yaşadıklarını kaleme almış, pek de güzel olmuş.
Yazarın yaşamı ile hesaplaştığı bu güzel kitaba gelin, biraz daha yakından bakalım:)

Kış Günlüğü, Paul Auster'ın çocukluğundan altmış dört yaşına kadar hatırlayabildiği kadarıyla sıradışı yaşam öyküsünü kaleme aldığı Anı/ Anlatı türündeki eseridir. Yazar, yer yer kronolojik bir düzene göre gitse de bütünde kronolojik bir düzeni olmayan eserinde, yaşamını ikincil tekil anlatımla en ince ayrıntısına kadar kaleme alarak adeta kendi bedeninden bir adım geride durup kendi duygularını, hayatını irdelemesine tanık oluyoruz.
Okurken her bir satırında kendi anılarınızı, yaşamınızı düşünmekten kendinizi alamayacağınız Kış Günlüğü, yazara olduğu kadar yazarın eserlerine de bir anlamda ışık tutuyor diyebilirim. Paul Auster'ı ve eserlerini daha iyi anlayabilmeniz, kalemiyle tanışmanız adına ideal bir başlangıç olabilecek bu güzel kitaba şans vermenizi tavsiye ediyorum. Kitabınız bol, keyfiniz daim olsun :)

Selen Seyhan 
23 Haz 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Paul Auster'in biyografisi tadında bir roman. Hayatı boyunca oradan oraya sürüklenişini (bence) tatsız bir dille anlatıyor. Yazar hakkında bilgi ediniyoruz belki diğer eserlerindeki bazı ayrıntıları daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor ama ben okurken yazarın diğer eserlerinden aldığım tadı alamadım.

Ekrem Özkara 
 03 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Yazar , bu kitabında hayat hikayesini bir başkasından duyuyormuşcasına dile getirmiş. Her bir detayı en ince ayrıntısına kadar anlatmış.İlginç bir kitaptı...

Kitaptan 19 Alıntı

''Hepimiz kendimize yabancıyız, kim olduğumuzla ilgili algılarımız ise yalnızca başkalarının gözlerinin içinde yaşadığımız kadarıyla var.''

Kış Günlüğü, Paul AusterKış Günlüğü, Paul Auster
LEYLΠ
29 Mar 01:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yüzün senin kimliğin, kimliğinin temel unsuru.Pasaportlara ellerin ve ayakların fotoğrafı konmaz.Hatta gövdenin içinde altmış dört yıldır yaşamış olan sen bile, başka yerlerinden kopuk olarak tek başına çekilmiş ayağının fotoğrafını görsen kendi ayağını tanıyamasın, kulağının, dirseğinin, gözlerinden birinin yakın plan resmi için de aynı şey geçerli.Bütünün içinde çok iyi bildiğin, ama tek tek baktığında hiç tanımayacağın organların.Hepimiz kendimize yabancıyız, kim olduğumuzla ilgili algılarımız ise yalnızca başkalarının gözlerinin içinde yaşadığımız kadarıyla var.

Kış Günlüğü, Paul Auster (Sayfa 142 - Can Yayınları)Kış Günlüğü, Paul Auster (Sayfa 142 - Can Yayınları)
LEYLΠ
28 Mar 00:40 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Uykuyla uyanıklık arasındaki çizgiyi bir kez geçtin mi geri dönüşü olmayacağını biliyorsun.

Kış Günlüğü, Paul Auster (Sayfa 111 - Can Yayınları)Kış Günlüğü, Paul Auster (Sayfa 111 - Can Yayınları)

Winter is coming
"Kendine soruyorsun: Daha kaç sabah kaldı?
Bir kapı kapandı. Bir başka kapı açıldı.
Hayatının kışına girdin."

Kış Günlüğü, Paul Auster (Sayfa 195 - Can Yayınları)Kış Günlüğü, Paul Auster (Sayfa 195 - Can Yayınları)
LEYLΠ
28 Mar 00:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şu anda unutmanın en iyi ilaç olduğunu bildiğin için uyuyabildiğin kadar, becerebilirsen on-on iki saat uyumaya karar veriyorsun.

Kış Günlüğü, Paul Auster (Sayfa 108 - Can Yayınları)Kış Günlüğü, Paul Auster (Sayfa 108 - Can Yayınları)
Bizimmahalleninkitapcisi 
 13 Şub 15:04 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Üzerine gelen şey, her zaman sana baskı yapmış, ezmiş olan şey, dışarısı, yani hava, daha kesin belirtmek gerekirse çevreni saran hava içindeki senin bedenin.Tabanların yere basıyor, ama geri kalan her yanın havayla sarılmış; işte senin hikayen orada, gövdende başlıyor ve her şey yine gövdende bitecek."

Kış Günlüğü, Paul Auster (Sayfa 17 - Can Yayınları)Kış Günlüğü, Paul Auster (Sayfa 17 - Can Yayınları)
gökçe türkkan 
30 Mar 20:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"İnsan (eğer becerebilirse) sevilebilir biri olarak ölmeli"

Kış Günlüğü, Paul Auster (Sayfa 183)Kış Günlüğü, Paul Auster (Sayfa 183)
Ekrem Özkara 
03 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

...insan neden hep tatsız,huysuz kişilerin çirkin olacağını düşünmek ister?

Kış Günlüğü, Paul Auster (Sayfa 67)Kış Günlüğü, Paul Auster (Sayfa 67)
LEYLΠ
28 Mar 00:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

(...) birdenbire senin sigara içmenden dem vuran sesini duyuyorsun, sigarayı bırak diye yalvarıyor.

Kış Günlüğü, Paul Auster (Sayfa 111 - Can Yayınları)Kış Günlüğü, Paul Auster (Sayfa 111 - Can Yayınları)
2 /