Adı:
Kış Günlüğü
Baskı tarihi:
Ocak 2012
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750714108
Çeviri:
Seçkin Selvi
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Her yazar, kitaplarına kendini de saklar. Ama gün gelir satır aralarında anlatmaktan vazgeçer kendisini. Artık yaş kemale ermiştir. Yaşadıkları, yaşayamadıkları, düşleri, gerçekleri... Hesaplaşma zamanıdır. Paul Auster'ın kendi hikâyesine dönerek yazdığı Kış Günlüğü, sıradan bir yaşamöyküsü değildir, usta bir kalemden çıkmış roman gibi bir yaşamdır.

Yazar bu kitabı neden yazdığını kendi cümleleriyle şöyle açıklar:
"Ne de olsa zaman azalıyor. Belki de şimdilik hikâyelerini bir yana bırakıp hayatının anımsadığın ilk gününden bugüne kadar bu bedenin içinde yaşamanın nasıl bir duygu olduğunu incelemeye çalışsan iyi olur."
(Tanıtım Bülteninden)
200 syf.
·Beğendi·10/10
Amerika'nın en sevilen çağdaş yazarlarından biri olan Paul Auster'ın, Kış Günlüğü kitabı kendisini anlattığı hayatının bir özetidir. Kaleme aldığı bu anılar buketinde açıkçası çok dobra, çok yalın, sansürsüz bir dil kullanmış. Sansürsüz diyorum çünkü insanın kendisine bile itiraf edemediği şeyleri açıkça paylaşmış! Okurken yeri geldi güldüm, yeri geldi zekasına hayran oldum, yeri geldi onunla üzüldüm. Ailesinin dağılmasından, parasızlıktan, evliliklerinden, geçirdiği bir trafik kazası sonrası panik atak olup bir daha hiç araba kullanamadığından, çocukken kaç kere ölümden döndüğünden, içe dönük ruh halinden ve yaşlanmanın verdiği hüzünden çok açık yüreklilikle bahsetmiş. Kendisini tanımak isteyenlere öneririm. İlginç ve bir o kadar sıradan bir adam...
180 syf.
Kış Günlüğü, Paul Auster'ın çocukluğundan altmış dört yaşına kadar hatırlayabildiği kadarıyla sıradışı yaşam öyküsünü kaleme aldığı Anı/ Anlatı türündeki eseridir.
200 syf.
·4/10
Paul Auster'in biyografisi tadında bir roman. Hayatı boyunca oradan oraya sürüklenişini (bence) tatsız bir dille anlatıyor. Yazar hakkında bilgi ediniyoruz belki diğer eserlerindeki bazı ayrıntıları daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor ama ben okurken yazarın diğer eserlerinden aldığım tadı alamadım.
200 syf.
·9 günde·9/10
Hiç, ilk günden bugüne kadar bedeninizin içinde yaşamanın nasıl bir duygu olduğunu düşünmüş müydünüz? Hani şöyle bir adım geriye çekilip kendinize, hayatınıza baktığınız; bedeninizle, ruhunuzla bir bütün olarak anılarınızı gözünüzde canlandırmaktan söz ediyorum.
Aslını isterseniz, kendi bedenimde yaşamanın nasıl bir duygu olduğunu Paul Auster'ın Kış Günlüğü eseriyle tanışana kadar hiç düşünmemiş, sorgulamamıştım. Bu, belki de daha bunları sorgulamak için çok genç olmanın bir getirisi olabilir ancak, insan ömrünün kışına yaklaştıkça ya da diğer bir deyişle 'ölüme her zamankinden daha yakın olduğunu' hissetmeye başlayınca bu dünyadaki varlığını, kendi bedenindeki yaşamını sorgulamaya daha açık oluyor. "Bu dünyaya, her şeyden önce kendime ne kattım?" diye dönüp bir bakmaktan, bunun üzerine kafa yormaktan kendini alamıyor. Aslında hiçbir zaman ölümün bize ne kadar yakın olabileceğini bilmesek de gençken bu gerçeği pek çok kez göz ardı edip hayatın akışına kendimizi kaptırıyoruz. Oysa ki, insan bir an kadar yakın olduğu ölümü en çok yaşlanınca uyandığı her yeni günde bir kez daha düşünüyor, ölüm korkusuyla yüzleşiyor ve onu kabullenmeye çalışıyor. İşte Paul Auster, Kış günlüğü eserinde tam olarak ömrünün kışında bedenin fenomenolojisine odaklanarak "Ne de olsa zaman azalıyor. Belki de şimdilik hikâyelerini bir kenara bırakıp hayatının anımsadığın ilk gününden bugüne kadar bu bedende yaşamanın nasıl bir duygu olduğunu incelemeye başlasan iyi olur," diyerek iş işten geçmeden, söyleyecek başka bir şey kalmayıncaya kadar yaşadıklarını kaleme almış, pek de güzel olmuş.
Yazarın yaşamı ile hesaplaştığı bu güzel kitaba gelin, biraz daha yakından bakalım:)

Kış Günlüğü, Paul Auster'ın çocukluğundan altmış dört yaşına kadar hatırlayabildiği kadarıyla sıradışı yaşam öyküsünü kaleme aldığı Anı/ Anlatı türündeki eseridir. Yazar, yer yer kronolojik bir düzene göre gitse de bütünde kronolojik bir düzeni olmayan eserinde, yaşamını ikincil tekil anlatımla en ince ayrıntısına kadar kaleme alarak adeta kendi bedeninden bir adım geride durup kendi duygularını, hayatını irdelemesine tanık oluyoruz.
Okurken her bir satırında kendi anılarınızı, yaşamınızı düşünmekten kendinizi alamayacağınız Kış Günlüğü, yazara olduğu kadar yazarın eserlerine de bir anlamda ışık tutuyor diyebilirim. Paul Auster'ı ve eserlerini daha iyi anlayabilmeniz, kalemiyle tanışmanız adına ideal bir başlangıç olabilecek bu güzel kitaba şans vermenizi tavsiye ediyorum. Kitabınız bol, keyfiniz daim olsun :)
200 syf.
·Beğendi·10/10
Paul Auster'ın okuduğum ilk kitabı...Kitabın konusu kısaca yazarın 50 yıllık hayatının kısa kesitler halinde günlük gibi tutulmasından oluşan oldukça samimi,akıcı ve okudukça ben de hayatımı yazsam mı diye sizi cesaretlendirebilecek güzel bir kitap...Can Yayınlarının takdire şayan çevirisi de çabası...Açıkçası ben beğenerek okudum hatta yazarın diğer kitaplarını da merak ediyorum...Tavsiye ederim...Keyifli okumalar dilerim ...Kadersecilkader...
200 syf.
·Beğendi·10/10
Paul Auster, bu kitabında okurlarına kendi hayatındaki anılarını en samimi anlatımıyla sunar. Onu yazar yapan kendi kalemidir. Bu kitabı günlük niteliğindedir. Her anısı okunmaya değer. Her insan gibi sevinir, üzülür. Bizi insan yapan bu duygulardır.
Paul Auster bu kitabı kaleme almasının nedenini söyle açıklar: "Ne de olsa zaman azalıyor. Belki de şimdilik hikâyelerini bir yana bırakıp hayatının anımsadığın ilk gününden bugüne kadar bu bedenin içinde yaşamanın nasıl bir duygu olduğunu incelemeye çalışsan iyi olur."
Paul Auster hayatında hatırladığı ve onun için çok önemli olan anılarını bu kitaba sığdırmıştır. Beni en çok etkileyen anılarından biri; yazar 14 yaşındayken arkadaşına yıldırım düşmesidir. Hem de yazar arkadaşının tam yanındayken. Belki de yıldırım düşeceği kişi Paul Auster da olabilirdi.
Paul Auster usta bir yazardır. Anılarını okuyucuyu sıkmayarak en doğal şekilde anlatmaktadır.
Her insan kendisinden başkası olamaz.
200 syf.
·8 günde·Beğendi·7/10
Kitap yazarın çocukluktan şimdiki haline, olan olayları, yaşanmış yıllarının anılarını aktarmakta. Yaşamının kısımlarını özenle ele almış, olabildiğince yaşamıyla ilgili her parçayı aktarmaya çalışmış yazar. Ben biyografi tarzını pek ilgi alanıma uygun bulmasam da sonuna kadar okudum ve yazarla ilgili fikre sahip olabildim. Biyografi tarzı kitaplar seviyorsanız tavsiye ederim.
200 syf.
Yazarın, doğumundan 64 yaşına kadar süren yıllar içerisinde hatırladığı olayları anlattığı anı türünde bir kitap.Sıradan,basit bir hayatın anlatıldığı biraz fazla teferruata girilmiş bir eser.Anı türünü sevenlere hitap ediyor.
200 syf.
·3 günde·6/10
Yazar , bu kitabında hayat hikayesini bir başkasından duyuyormuşcasına dile getirmiş. Her bir detayı en ince ayrıntısına kadar anlatmış.İlginç bir kitaptı...
200 syf.
·6 günde·7/10
Paul Auster'in anılarının yer aldığı kitabı. Farklı yaşlarda yaşadıkları, hissettikleri , peşini bırakmayan para sıkıntısı değiştirilen evler , sağlık problemleri ve annesinin ölümü gibi yaşamından izler taşıyan ilginç kitabı.
200 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Auster'ın okuduğum ilk yapıtı, Kış Günlüğü oldu. Kalemiyle ilk kez tanıştığım yazarın anlatım gücünü ve doğallığını çok beğendim. Heyecanlı bir konuyu işleyen güçlü bir roman olmamasına rağmen anı türündeki bu eseri okurken hiç sıkılmadım ve keyif aldım. Oldukça hoşuma giden bu eserden sonra merakla yazarın diğer kitaplarına başlamak istiyorum.
Ne zaman bir yol ayrımına gelsen bünyen iflas eder; çünkü bünyen her zaman aklının bilemediğini bilmiştir.
Tarihin her anı kendi sorunlarıyla, kendi adaletsizlikleriyle dolu ve her dönem kendi efsaneleriyle kendi erdemlerini üretiyor.
"Gerçek kavganın, dövüşün çok sarsıcı duygusal sonuçları olur, yüreğini burkan öfkeleri tetiklerdi ve kavgayı kazansan bile sonunda oturup ağlamak gelirdi içinden."
Altmış dört yaşındasın. Dışarıda hava gri, neredeyse beyaz, görünürde güneş yok. Kendine soruyorsun: Daha kaç sabah kaldı?
Bir kapı kapandı. Bir başka kapı açıldı.
Hayatının kışına girdin.
...çocukluğunun ilk yıllarında annen çok coşkulu ve çocuğuna düşkün bir anneydi ve bugün sende iyi olan ne varsa, bir gücün varsa, kendinin kim olduğunu anımsayamadığın o dönemden kalmadır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kış Günlüğü
Baskı tarihi:
Ocak 2012
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750714108
Çeviri:
Seçkin Selvi
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Her yazar, kitaplarına kendini de saklar. Ama gün gelir satır aralarında anlatmaktan vazgeçer kendisini. Artık yaş kemale ermiştir. Yaşadıkları, yaşayamadıkları, düşleri, gerçekleri... Hesaplaşma zamanıdır. Paul Auster'ın kendi hikâyesine dönerek yazdığı Kış Günlüğü, sıradan bir yaşamöyküsü değildir, usta bir kalemden çıkmış roman gibi bir yaşamdır.

Yazar bu kitabı neden yazdığını kendi cümleleriyle şöyle açıklar:
"Ne de olsa zaman azalıyor. Belki de şimdilik hikâyelerini bir yana bırakıp hayatının anımsadığın ilk gününden bugüne kadar bu bedenin içinde yaşamanın nasıl bir duygu olduğunu incelemeye çalışsan iyi olur."
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 204 okur

  • özge
  • serdar b.
  • zeynep
  • Merve Özşeker
  • Pelin
  • arden
  • yankı esen
  • Gülşah Akyol
  • Hale Çelik
  • Kurtuluş Yalçın

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%1.6
18-24 Yaş
%20.6
25-34 Yaş
%34.9
35-44 Yaş
%28.6
45-54 Yaş
%11.1
55-64 Yaş
%1.6
65+ Yaş
%1.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%66.7
Erkek
%33.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%9.4 (5)
9
%9.4 (5)
8
%22.6 (12)
7
%30.2 (16)
6
%15.1 (8)
5
%5.7 (3)
4
%1.9 (1)
3
%3.8 (2)
2
%0
1
%1.9 (1)