Kitaplar ve Sigaralar

·
Okunma
·
Beğeni
·
9,5bin
Gösterim
Adı:
Kitaplar ve Sigaralar
Baskı tarihi:
Ocak 2021
Sayfa sayısı:
111
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257300247
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Books vs. Cigarettes
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapra Yayınları
Baskılar:
Kitaplar ve Sigaralar
Kitaplar ve Sigaralar
Kitablar və Siqaretlər
Orwell’in 1936-1952 yılları arasında çeşitli gazete ve dergilerde yayımlanmış yazıları arasından seçilerek “Kitaplar ve Sigaralar” başlığı altında derlenen kitap, yedi denemeden oluşuyor.

Kitaplar ve Sigaralar, Orwell’in çocukluk yıllarını geçirdiği yatılı okul günlerinden yoksullukla geçen gençlik yıllarına kadar ona dair pek çok kişisel bilgiyi ve hatırayı içeriyor. Örneğin kitapçıda çalışırken, bazen dükkâna gelen müşterilerin tuhaf isteklerinin arkasında yatan olguyu anlamaya çalışıyor bazen de işinin ehli bir eczacı edasıyla hangi kitabın kime verilmesi gerektiği üzerinde duruyor. Sahaflıktan eleştirmenliğe kadar dönemin yayıncılık sektöründe hemen her alanda çalışan Orwell; edebiyat, düşünce özgürlüğü, vatanperverlik, entelektüellik ve daha birçok kavram hakkındaki düşüncelerini kendine has esprili ve samimi üslubuyla anlatıyor.
118 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Saygıdeğer çokomeller nasılsınız diye sormayacağım .. Ben hastayım.. Ondan kelli işe de gitmedim bugün .. Kavun karpuz misali serildim bostanlara yatmaktayım .. Alayınız iyi olsa ne yazar ?!!? Tuco yataklara serilmiş ... Yansın ortamlar !! Bu incelemeyi yapmayı pek istemiyordum .. Yine de yapmazdım .. Ta ki 5-10 dakika öncesinde mailime gelen bir mesajı görene dek .. Çok ağarıma gitti okuduklarım .. Bir arkadaşımız işbu kitabı merak etmiş .. Yazdıklarını noktasına virgülüne dokunmadan aktarıyorum ..

Dedi ki bana , " Merhaba sizden bişey rica edicek tim bana kitap larınız dan birkaç tane verir misiniz yada sadece kitaplar ve sigaralar verir misiniz korgo ücretini ben öderim ?"

Anlayamadım ilkten ne demeye getirdiğini .. Dedim ki , "Ben kitaplarımı satmam !"
Satmam ama hakikaten .. Doğruya doğru .. Yazdım gönderdim .. Sonrasında öyle bir cevap geldi ki beni maziye , çocukluğuma geri döndürdü .. Noktasına dahi dokunmadan aktarıyorum ..

-Zaten alacak param yok diye istedim. Orjinal kitaplarımı korsan la deyiştirdim geçen gün.

Şu cümleler öyle acı ki !! Kitap alamadığım günleri , elimde olanları yok pahasına değiş tokuş ettiğim günleri gel bir de bana sor ... Yokluktan gazete ile kapladığım Aziz Nesin kitaplarını döndür döndür onlarca kere okuduğum günleri gel bir de bana sor .. Parasızlık ayrı acı , elindekilerden olmak ayrı bir acı .. Bunu çok iyi bilen bir insanım .. 24 sayfa saman kağıt bir dergi almak için 2 gün okuldan eve yürümüş bir insanım .. Sen istersen şeytan de .. Ona da kabul .. Ama bugünleri yaşadım ben ... O yüzden incelemeyi Tuco adıyla , "OKUMADAN" BEĞENENLERİN aksine OKUYUP YORUM YAPACAKLARA, KENDİ İÇİNDE VİCDAN MUHASEBESİ YAPACAK OLANLARA SESLENİYORUM !!! Bu arkadaşımıza kitap göndermek isterseniz özelden yazın bana .. Adı , adresi ve gereken tüm bilgileri vereceğim .. İsmi öğrenenler lütfen sağda solda açıklamasın ki arkadaşımızı da zor durumda bırakmayalım .. Yok açıklarım diyecekler .. Duyarsam kalbinizi kırarım .. Demedi demeyeseniz ! Duyarlılığınız için şimdiden teşekkürler ..

Kitaba gelecek olursak .. Orwell esasen büyük bir şahsiyet edebiyat adına.. Çok büyük hem de ! Kitabı okurken sinirlerimi zıplatmış olsa da öyle .. Kitabın isminin , KİTAPLAR VE SİGARALAR olması çok manidar .. Orwell , kitapların pahalı olduğunun belirtildiği bir dönemde sigaraya verilen aylık tutarı kitaplara verilenle karşılaştırmış .. O dönem için doğru olabilir .. Ama günümüz Türkiyesi için hiçte doğru değil .. Size şöyle bir örnek vereyim .. Cengiz Özakıncı çok sevdiğim bir yazar .. Muhalifinden .. Medyanın tekelleşmesi yüzünden kendi yayınevini kurdu .. Reklamı yok ! Ardında kendini destekleyecek tek bir isim yok .. İşbu Cengiz Özakıncı, Otopsi Yayınlarını kurduğunda piyasadaki en pahalı kitapları satmaktaydı .. O zaman - çok iyi hatırlıyorum - kitapları 35 lira civarındaydı ve sayfa sayısı 750 civarındaydı .. Bugün ? Bugün kitapları 65 - 70 tl civarında .. SİGARA İÇMEYEN , ASGARİ ÜCRETLE geçinen bir birey bunları nasıl alsın okusun ? Bunları yazdım ama sanmayasınız ki Cengiz Özakıncı'ya karşıyım .. Her türlü desteği alan , en iyi çevirmenlerle çalışan Can ve İthaki gibi yayınevlerine ne demeli ? 180 sayfa kitaba 30 lira fiyat biçen Kırmızı Kedi'ye ne demeli ? !?!? Çıkış yolu esasında Orwell ' in bir dönem geçimini sağladığı ve bu kitap içerisinde bahsettiği bir müesseseden geçiyor .. Nedir o ?

SAHAFLAR !!

Burda sazı elime almak zorundayım .. Kimse kusura bakmasın !!
Bilir kişi miyim ?
EVET !!
Bana daha önce sahaflarla alakalı yaz diyenler ... Bugüne kısmetmiş .. İŞTE YAZIYORUM !!

Sayın çokomeller .. Evet kitap pahalı .. Evet aldığınız ücret de düşük !! Hepsine kabul !! Çare ne ?!

Çare sahaflar ! Şimdi aranızdan birkaç tipleme diyecekler ki sahaflar VAMPİR ! Evet var böylesi de.. Ama cidden yaptığı işe saygısı olan insanlar da yok değil ..İstese her hafta bana 100 - 150 liralık kitap satacakken tam aksi istikameti tercih eden ,bana, kitap satmayanlara ne demeli ?!? Böylesini de gördü bu gözler ... "GÜLDEN ABLAM sen BİR tanesin !!!!" İlkin şu kavramın bilincine varın.. Sahaflar kurt ise siz ise bir kuzusunuz ! Bu her açıdan doğru .. Bu adamları kazıklayamazsınız., kandıramazsınız .Neyin ne fiyatla verileceğini bu adamlar teee siz ana rahmine düşmeden önce biliyorlardı .. Lakin pazarlık sünnettir ... Kesinlikle ilk fiyata teslim olmayın .. UCUZ BULSANIZ BİLE !!1 LİRA OLSA DAHİ !!PAZARLIK ELZEM ! Ve bilmediğinizi belirtmekten asla ama asla geri durmayın.. Her sahaf aslında kitap satıyor olsa dahi gideceği kitabın layığına gitmesini ister içten içe .. Buna birinci ağızdan canlı şahidim ..O yüzden kitaba dair düşüncelerinizi muhakkak aktarın ... Yaşar Kemal mi alıyorsun , Kemal Tahir mi? Ne varsa aklında söyle .. bilmiyorsan merak ettiğini belirt .. Bir kazık yersin, iki kazık yersin ama bu işe gönül verdiğini anlarsa karşındaki, sana tutumu değiştirir ... Biz bu yollardan geldik caniko ... Sahafların da bir insan olduğunu unutmayın ... Sabah alıp dükkana götüreceğeniz 2 poaça size ne kapılar aralar tahmin dahi edemezsiniz!! Budur olayın özü ... Değer verirsen , değer görürsün ... ÇOK NET!!

Geri kalana bakarsak Orwell , siyasal eleştirileri de yapmış kıyasıysa... HAKLI MI ? Evet kendince haklı ...Alexey Tolstoy ve İlya Ehrenburg için söylediği "iktidarın fahişesi" kavramları sonuna kadar doğru... Peki kendisinin soğuk savaş dönemine kapı aralayan II. dünya savaşı sonrasında aldığı CIA desteği ?!?!?

Bunlara ek olarak dönemin İngiltere' sinde kabul edilebilir bir liberalizm eleştirisi.. Ve çocukluğunun geçtiği özel okuldan bizlere aktardığı anıları da kitapta yer alanlardan..
118 syf.
·2 günde·7/10 puan
“Kitaplar Pahalı Mı?”

Kitabı yazarken yazarın çıkış noktası kitap okuma oranını düşük olması olmuş. Ta o zamanlardan günümüze kadar gelen bir hakikat, kitap okuma oranın düşük olması. Tabi toplumda azımsanmayacak derece belli bir kesim kitapların çok pahalı olduğunu söylüyor. Yazar bu gibi fikirlerden yola çıkarak kitap fiyatlarının yüksek olmadığını anlatmaya çalışmış. Bunu yaparken o zamanın şartlarında kitap fiyatları ile sigara fiyatlarını karşılaştırarak bir sonuca ulaşmış. Fakat o zamandan bu zamana çok şey değiştiği için yazarın anlattıkları çok anlamlı olmuyor.

Peki, aynı şeyi günümüz Türkiye’si için yaparsak bir anlam kazanabilir mi? Deneyelim…

Bir kişinin günde bir paket sigara içtiğini düşünelim.
Sigaranın Türkiye’de ortalama fiyatı 10 lira.
Kişi günde bir pakete 10 lira vererek, ayda 300 liralık bir bütçe sigaraya ayırmış olmaktadır.
Buda bir kişinin yıllık sigaraya ayırdığı bütçenin 3.600 lira olduğunu gösterir.
Sigarayla beraber harcadığı masrafları da düşünürsek.
Türkiye’de sigara içen biri yıllık olarak 4.000 lira sigaraya vermektedir.
Yaklaşık olarak bu kişinin 10 yıl sigara içtiğini düşünürsek
önümüze 40.000 gibi devasa bir rakam çıkmaktadır.

Şimdi aynı şeyi kitaplar için uygulayalım.
Ülkemizde iyi okuyan bir okur yaklaşık olarak senede 100 kitap okur.
Buna göre kişinin ayda okuduğu kitap sayısı yaklaşık olarak 10 tane diyebiliriz.
( Ki bu rakam gayet iyimser bir rakamdır.)
Kitap fiyatının ortalamasını 15 lira olarak alırsak
kişinin kitaba harcadığı aylık ücret 150 liradır.
Bunu da bir sene için hesaplarsak
iyi bir kitap okuru bir senede kitap için ayıracağı bütçe 1.800 lira olur.
Bununda 10 yıllık maliyeti 18.000 liradır.
Yani 10 sene içinde sigarayı bırakıp kitap okumaya başlarsanız.
22.000 lira kar elde etmiş olursunuz.

Rakamlar bizlere bunları söylerken peki kitabın pahalı olduğunu söyleyebilir miyiz?

Konuşmamız gereken konu şu: “Kitaplar Pahalı Mı?”

Not: Kitap hakkında birkaç söylemek gerekirse kitap birkaç bölümden oluşmakta. Bir bölümde sözünü ettiğimiz konu işlenirken diğer bölümlerinde ise yazarın kendi hayatıyla ve o dönemin şartları ile ilgili düşüncelerini aktardığı yazılarından oluşmakta. Bana göre yayınevi yazarın ismini kullanarak kitap satmaya çalışmış ve bu amaçla kitabı basmış. Ayrıca para ve vakit ayrılacak bir kitap olduğunu düşünmüyorum…
118 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kitaplar ve Sigaralar Orwell'in farklı konularda ve zamanlarda yazdığı yedi denemeden oluşan bir kitaptır..

Kitaba ismini veren ilk denemede Orwell, hayatı boyunca kitaplara verdiği para ile sigaraya verdiği parayı karşılaştırıyor ve bir insanın sigarayı bırakıp kitap okumaya başladığında kâra geçeceğini hesaplıyor. Hatta kitapları ikinci el alarak daha ucuza, halk kütüphanesinde de bedava kitap okuma keyfine varılacağını dile getiriyor..

Kitaptaki diğer denemeler de daha çok anı tadında. Sahaflık ve eleştirmenlik de yapan Orwell, bu meslekleri ve yaşadıklarını eleştirisel bir şekilde okuyucularına aktarmış. Hastane anılarını ve okul günlerini anlattığı diğer denemelerde sistem eleştirileri bolca mevcut..
118 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Selam️ George Orwell “Kitaplar ve Sigaralar”
“Düşünce özgürlüğü; insanın gördüklerini, duyduklarını, hissettiklerini aktarabilme özgürlüğü olduğu kadar kurmaca olgular ve duygular yaratmak zorunda bırakılmama özgürlüğüdür de.”
Zaman zaman elime aldığım kitabı, galiba üçüncü okuyuşum oldu, ömrüm vefa ettikçe de, tekrarlarımın olacağı kanısındayım. Hayatının bir bölümünde, kitap eleştirmenliği ve sahaflık da yapmış olan Orwell’in, okurdan yazara, sansürden eleştirmenliğe, edebiyat camiasına ilişkin yazdığı makalelerden oluşan eser; döneminin politik atmosferi ve eğitim sistemine de değiniyor. “Edebiyat” başlığı altında, kalem oynattığı birçok konu, okura sunduğu çeşitli argümanlarla aktarılıyor, misal; kitap satın almanın, çok pahalı ya da lüks olarak etiketlenmesinin karşılığı, yazar tarafından “bir kitap kaç dal sigara eder” diyerek direkt direkt hesaplanıyor. Okur, yazar ya da eleştirmen tarafından, gerçeklerin söze dökülemediği durumların “uygunsuz” olması ya da “başkalarının eline koz verilmemesi” gayretiyle, kimi zaman okur nezaketi, kimi zaman politik kıskaçların sıkılığından mütevellit olduğu, okuyana yazana açmazların çıkmazların çokluğu hususunda, örtülü/çıplak cümlelerle değiniliyor. Eseri kendi benliğimizde, yaşadığımız toplum ve şartlarda değerlendirdiğimizde bile 1946 yılında kaleme alınmış satırlardan, hiç de uzak olmadığımızı görüyoruz. Hala birden fazla cephede, okur olmanın cezasını çeken bizler için, her atıfın, her yanlış değerlendirmenin, her mesnetsiz pofpoflanmış kitabın, ve her söze başladığım Orwell cümlesinde olduğu gibi, kurgulanmış olgu ve duygularla yol alma gayretindekilerin karşısına, sıra sıra dizebileceğimiz argümanlarımız cebimizde hazır. Yapmıyorsak bilin, sebebi var Sevdiğim ve sevmeye devam edeceğim yazarın bu eserini de, kalbim müsterih tavsiye listeme ekliyorum. Sevgim üzerinize olsun
118 syf.
·3 günde·Beğendi
Kitapta yoksullarin ölümü adlı bölümde yazar zatürre olduğu için bir süre kaldığı bir devlet hastanesiyle ilgili anılarını anlatıyor.
Hastanede öldüğü ancak sabah farkedilen hastalardan , onların insan olduğunu unutup onlara adeta deney malzemesi mualemelesi yapan doktorlardan bahsediyor.

Yazar kendi deyimiyle 19. Yuzyilin pis kokan acı dolu hastanesinden iyileşir iyileşmez kaçıyor. Evet kaçıyor. Bu aynı şey gibi değil mi mesela , bizim yirmibirinci yüzyılın katliamlarından kumandanın bir tuşuyla kaçışımız gibi.

Yazar benim dönemimde de savaslar vardı lakin en unutamadığım şey bir savas anısı degil , Titanik'in battığını gazetede okuduğum andı diyor.

Bizim en unutamadığımız an ne dünyaya dair?
Bihterin ölmeden önce Behlül'e -beni, beni, bihterini deyişimi?
Ya da koreli bir şarkıcının milyarlar izlenen klibi mi?

Suriyeli bir çocuğun yerden ekmek kırıntıları toplayıp yediği
ya da bir babanın açlıktan ölen evladına son bakışı gelmez aklımıza belki de.

Yazar simdi yaşıyor olsaydı yirmibirinci yüzyıl icin ne düşünürdü merak ediyorum.

Ondokuzuncu yy'ın hastanesine döndü dünya Orwell.

Vicdanlar ölüyor ancak biz farkında bile degiliz.
Kitaplar pahalı mıdır?sorusuna en güzel cevabı verecek mâhiyette bir kitap.Bunu sigarayla kıyaslayarak da gözler önüne serip okuma oranın az oluşunu ozaman dilimiyle anlatıyor lâkin işin acı kısmı şuan günümüz Türkiyesinde de aynı okuma yoksunluğunun oluşu ozamandan bu zamana ilerleme yerine gerileme geçirişimiz kitapta anlatılanlar tokat gibi geliyor.
Orwell bu kitapta nasıl bir Orwell merakıyla okuduğum bir kitaptı farklılık için okunabilir.
118 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Youtube inceleme videosu: https://www.youtube.com/watch?v=HBUGYl0l2EU

Bir zamanlar sahafta çalışan George Orwell’ın gözlemlerini ve hayat deneyimlerini paylaştığı, aynı zamanda içerisinde siyasi ve politik göndermelerin de bulunduğu muhteşem bir kitap. Kitap okuma oranına hayıflandığı ve sigara ile fiyatlarını karşılaştığı bölüm çok güzeldir. Günümüzde de aynı şey ne yazık ki mevcut. Bugün mesela Starbucks’tan çok rahat kahve alan insanlar mesele kitap olduğunda çok pahalı diyerek almaktan kaçınıyor. Bilgi satın alırken paranın ikinci planda olması gerekiyor aksi halde bünyede faydasını göremezsin.
Kitabın arkasından bir bölüm okumak istiyorum.
"Sahafta çalışırken -eğer sahafta çalışmıyorsanız bu mekanı kafanızda çekici yaşlı beyefendilerin uçsuz bucaksız deri ciltli kitap sayfalarının arasında gezindiği bir tür cennet olarak canlandırmanız ne kadar da kolay beni en çok etkileyen şey gerçek kitapseverlerin az bulunurluğu olmuştu. İlk baskı züppeleri, edebiyat sevdalılarından daha fazlaydı; ucuz ders kitapları için pazarlık yapan doğulu öğrenciler onlardan da çoktu; ama en çok yeğenleri için doğum günü hediyesi arayan kafası karışık kadınlar geliyordu. Örneğin 1897'de çok hoş bir kitap okumuş olan, kendisi için o kitabın bir nüshasını bulup bulamayacağınızı soran sevgili yaşlı hanımefendi. Ne yazık ki kitabın adını ya da yazarını hatırlamıyor, tıpkı hangi konuyla ilgili olduğunu da hatırlamadığı gibi; fakat kırmızı bir kapağının olduğunu unutmamış."
Çok iyi hatırlıyorum aynı durum ben 2012 yılında Remzi Kitabevinde çalışırken de yaşanmıştı. Kitabın yazarı, ismi veya yayınevini bilmiyordu hanımefendi ama kitabın kapağının kırmızı olduğunu hatırlıyordu. Müşteri velinimetimizdir deyip tüm kırmızı kitaplara bakmıştık ama aradığı kitabı bulamadık. Bu hanımefendi George Orwell’ın bahsini ettiği kadına göre çok daha gençti.
Hem eğlenceli hem de bilgi yüklü bu kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.
1946 ingilteresi
2019 türkiyesi

george orwell 'kitaplar ve sigaralar'ı yazarken ingiltere'deki kitap okuma sayısını araştırmaya başlıyor. rakamları topluyor, çıkarıyor ve şaşırtıcı bir sonuç elde ediyor.

çünkü çıkan sonuca göre ingilizlerin kitap okumadığı ortaya çıkıyor. hepsi değil tabii ki, büyük bir kısmı.

şimdilerde, batıda kitap okumakla ilgili rakamlarda büyük değişiklikler söz konusu ancak bizde gerileme mevcut.

ve bu gerileme neticesinde bugün geldiğimiz nokta 1946'nın ingilteresi.

Günümüzde bize hitap eden bu araştırma içerikli kitap mutlaka okunmalı. belki bir şeyleri tetikler.
118 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10 puan
George Orwell'ın bu kitabı - Kitaplar ve Sigaralar, Kitapçı Anıları, Bir Kitap Eleştirmenin İtirafları, Yazının Korunması, Ülkem Sağ mı Sol mu, Yoksulların Ölümü ve Ne Günlerdi başlıklı denemelerden oluşuyor- döneminin edebiyat dünyasındaki gözlemlerini ve değerlendirmelerini içeriyor. Konuya ve yazara ilgisi olanların kaçırmaması gereken bir kitap.
"Kitaplar gerçekten de okuyucuların yakınmalarına neden olacak kadar pahalı mıdır?" güncelliğini koruyan bu sorunun cevabı kitapta Orwell tarafından verilmektedir.
118 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10 puan
Sarya bir yorumunu görüp de etkilendiğim bir kitap. (Yanlışsam düzeltin lütfen) Orwell'ı tanımak adına harika bir günlüktü. Aspidistra, 1984 gibi kitapları nasıl şekillenmiş görebilmek adına yazarın hislerine kulak vermiş gibiyim. Okuma alışkanlığını sorgulayan bir yazar, okur, eleştirmen. Ruhu mutludur umarım
118 syf.
·9 günde·Beğendi·Puan vermedi
Burma Günleri’nden sonra her ay bir kitap da George Orwell’dan okuyayım dedim.Bu ayki kitabım George Orwell’ın denemeleri ve anılarından oluşan Kitaplar ve Sigaralar oldu.
George Orwell kitapların pahalı olduğunu söyleyenler için kitaplar ile sigaraların fiyatlarını karşılaştırmış.Günümüzde de böyle bir karşılaştırma yapılabilir.
Orwell’ın kitap eleştirmenliği, sahaflık yaptığı dönemler de olmuş.
Okur olarak, eleştirmen olarak, sahaf olarak bakıyor kitapların dünyasına.
Ülkem “Sağ mı Sol mu?”denemesi oldukça ilginçti.
Hastane ve okul dönemine ait anılarında, sistem eleştirisi yapan Orwell gerçekten okunmaya değer bir yazar.
118 syf.
·5 günde
George Orwell'ın deneme tarzında yazmış olduğu bir kitabıdır. Kitaptaki denemelerden "Kitapçı Anıları", "Bir Kitap Eleştirmeninin İtirafları", "Yazının Korunması" ve "Ülkem Sağ mı Sol mu?" oldukça etkileyici! Öte yandan hayatıyla ilgili eğitim anıları ve hastanede yaşadıkları kendi adıma ilgi çekici değildi. kitap, yazarın düşünsel düzlemde fikirleri ile duygusal açıdan geçmişinde yaşadıklarını anlatma arzusu olarak iki farklı bölümden oluşuyor gibi hissettirdi. Aynı kitapta toplanması ise doğru bir seçim midir? Bence değil ama her okurun düşüncesi farklı olabilir elbette. Öte yandan Orwell'ın bu yazılarını farklı yayınlar için farklı zamanlarda yayınlaması ancak bir kitap haline getirilmek üzere derleme olmasının etkisidir sanırım bu kopukluk.

Her kitapseverin arkadaşlarıyla ortak bir hayalidir sahaf dükkanına sahip olmak. Bu hayalime gölge düştü bu kitap dolayısıyla. Hayallerimizin pembe perdesini yırtıp gerçek sahaf dünyasına ayna tuttu Orwell. Üzücü...

Yazının korunması denemesinde, toplumların yönetim biçimleri ve yöneticilerin tutumlarının yazı türleri üzerine olan etkilerini tarihsel çerçevede ele alarak geleceğe ışık tutmuş yazar. Bir nevi uyarı ışığı! Öte yandan gerek Osmanlı gerekse Arap ülkelerinde şiirin diğer türlere göre daha gelişmiş olmasını da açıklayıcı ifadelere sahip bir yöne sahip.

Ülkem sağ mı sol mu denemesinde yazarın her ne kadar savaş karşıtı da olsa nasıl bir vatansever olduğu, çocukluktan itibaren bilinçaltına işlenmiş olan savaş anında ne olursa olsun vatanından yana olup gerekirse kan dökmeye kadar gidebileceğini hissettirmesi entellektüel bakış ile hayatın bazen aynı düzlemde ilerlemediğini düşündürücü... Çarpıcı ifade ise şuydu: ""...Vatanseverliğin muhafazakarlıkla hiçbir ilgisi yoktur. Değişen, ama mistik olarak değişmiyormuş gibi hissedilen bir şeye bağlılıktır."

Kitap bazı bölümleriyle çok yoğun düşünmelere sevk edici bir özelliğe sahip. Bazı kişisel hayat bölümleri ise okunmaya değecek gibi hissettirmiyor. Kitaptaki en az dikkatimi çeken nokta sigara ve kitap fiyatları ilişkisi olmasına rağmen, sigara içen insanların algılarına yönelik dikkat çekici bir başlık olsun diye bu başlığın vurgulandığını düşünüyorum. Aksi takdirde sigara kitap fiyatı kıyaslaması en gereksiz yönlerinden biriydi kitaptaki.

Ödünç kitap konusunda evrensel dengeyi sağladığına inanan bir Orwell ile karşılaşmak gülümsetici:)

Sonuç olarak deneme türünü sevenlerin okuması gereken kitaplardan biri. Keyifli okumalar...
“İnsanın tekrar tekrar okuduğu, aklının demirbaşları arasında yerini alan ve hayata bakışını değiştiren kitaplar vardır; göz atıp asla baştan sona okumadığı, bir oturuşta okuyup bir hafta sonra unuttuğu kitaplar da.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kitaplar ve Sigaralar
Baskı tarihi:
Ocak 2021
Sayfa sayısı:
111
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257300247
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Books vs. Cigarettes
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapra Yayınları
Baskılar:
Kitaplar ve Sigaralar
Kitaplar ve Sigaralar
Kitablar və Siqaretlər
Orwell’in 1936-1952 yılları arasında çeşitli gazete ve dergilerde yayımlanmış yazıları arasından seçilerek “Kitaplar ve Sigaralar” başlığı altında derlenen kitap, yedi denemeden oluşuyor.

Kitaplar ve Sigaralar, Orwell’in çocukluk yıllarını geçirdiği yatılı okul günlerinden yoksullukla geçen gençlik yıllarına kadar ona dair pek çok kişisel bilgiyi ve hatırayı içeriyor. Örneğin kitapçıda çalışırken, bazen dükkâna gelen müşterilerin tuhaf isteklerinin arkasında yatan olguyu anlamaya çalışıyor bazen de işinin ehli bir eczacı edasıyla hangi kitabın kime verilmesi gerektiği üzerinde duruyor. Sahaflıktan eleştirmenliğe kadar dönemin yayıncılık sektöründe hemen her alanda çalışan Orwell; edebiyat, düşünce özgürlüğü, vatanperverlik, entelektüellik ve daha birçok kavram hakkındaki düşüncelerini kendine has esprili ve samimi üslubuyla anlatıyor.

Kitabı okuyanlar 921 okur

  • Ömer Çopur
  • Betül TOKAT
  • Ahmet Musab İmir
  • ismail ilhan
  • Beyza
  • Ömer Buğşat Ekin

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0.7 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları