Kitle İletişim Kuramları : Egemen ve Eleştirel Yaklaşımlar

7,6/10  (11 Oy) · 
14 okunma  · 
5 beğeni  · 
603 gösterim
Medya varolan toplumsal yapının sürdürülmesinde ve yeniden üretilmesinde çok önemli ideolojik ve ekonomik işlevleri olan önemli kurumlardandır.

Özellikle küreselleşme sürecinde medyanın çokuluslu şirketler ve onların yerli ortakları tarafından kontrol edilmesi yaşanan sürecin anlaşılmasında iletişim kuramlarını çok daha önemli bir hale getirmiştir.

Bu kitapta, kitle iletişim kuramlarına yönelik egemen ve eleştirel bakış açıları bütünlüklü bir şekilde ele alınmakta ve kitle iletişiminin ekonomik ve ideolojik işlevleri eleştirel bir bakış açısıyla sunulmaktadır. Bunu yaparken tarihsel bir gelişim süreci içerisinde egemen ve eleştirel yaklaşımlar, kendi epistemolojik ve metodolojik bütünlükleri içerisinde değerlendirmektedir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2008
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9786054412778
 • Yayınevi:
  Dipnot Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Selim KOÇ 
 20 Eki 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · 8/10 puan

Levent hocanın kitabı iletişim alanına dair birçok kuramın aspirin bilgi şeklinde yer aldığı bir başucu kitabıdır. Birçok akademisyenin ders kitabı olarak okuttuğu ya da yardımcı kaynak olarak yararlandığı bu kitaptan özellikle iletişim alanında çalışan, çalışmayı düşünen bireyerin ya da iletişim okuyan öğrenci arkadaşların okuması gerektiği kanısındayım.

Cavanşir Gadimov 
05 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir iletişim öğrencisinin ana akım ve eleştirel kuramlarla ilgili bilmesi gerekenlerle ilgili temel bilgileri veren bir kitap. Başlangıç için bu kuramları özet bir şekilde sunuyor. Eğer bir de iletişim öğrencisi yüksek lisans ve doktora yapmayı planlıyorsa geç olmadan bu kuramlarla ilgili eksikliklerini tamamlamalı.

Kitaptan 2 Alıntı

medya halk ne istiyorsa onu vermez. 
bir yapımcının memnun etmesi gereken ilk izleyiciler: 
-filmin mali destekçileri, yani sponsor şirketler, 
-stüdyo ve tv kanalı patronlarıdır. 
çünkü film ve tv dizilerinin çoğu, halka gösterilmeden önce tamamlanır. izleyici tepkisini yansıtacak şekilde değiştirilmeleri mümkün değildir. bize ne istiyorsak onu verdiklerini iddia edenler, bizim onlar ne veriyosa onu istememizi sağlamak için her şeyi yaparlar."

Kitle İletişim Kuramları : Egemen ve Eleştirel Yaklaşımlar, Levent YaylagülKitle İletişim Kuramları : Egemen ve Eleştirel Yaklaşımlar, Levent Yaylagül
Devrim Aydın 
05 May 14:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitle medyasının amacı insanların dikkatini ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel konulardan başka alana çekmektir. Bunlar insanların profesyonel sporla, seks skandallarıyla veya ünlü kişilerin hayat hikayeleriyle ilgilenmelerini sağlamaktır.

Kitle İletişim Kuramları : Egemen ve Eleştirel Yaklaşımlar, Levent YaylagülKitle İletişim Kuramları : Egemen ve Eleştirel Yaklaşımlar, Levent Yaylagül