Kontrbas

7,4/10  (8 Oy) · 
23 okunma  · 
2 beğeni  · 
873 gösterim
Koku adlı romanı çoktan kült bir eser haline gelen Patrick Süskind, bu defa notaların dünyasına girmiş: Bir kontrbasçının öyküsünü, ses tonu giderek yükselen bir monolog biçiminde anlatıyor.

Kontrbas, cüssesiyle doğru orantılı olarak, müzisyenin evinde ve yaşamında büyük bir yer işgal ediyor. Kontrbas, müzisyenimizin hem dostu hem düşmanı; ondan kopamıyor ama onunla da olmuyor. Bu iri, hantal aletin altında eziliyor adeta. Önceleri, kontrbassız bir orkestranın düşünülemeyeceğini belirterek onu yüceltirken, monolog ilerledikçe, kontrbasa duyduğu nefret açığa çıkıyor. Ona göre bu enstrüman hep arka planda kalmaya mahkûm, bu nedenle çalanı da arka planda bırakıyor.

Süskindin, sanatsal yaratıcılık ile memuriyet kalıpları arasındaki çelişki, hayatı cehenneme çeviren “ne onunla ne onsuz” sevgililer gibi konuları incelikle işlediği Kontrbas, ironik, sürükleyici bir kitap.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2008
 • Sayfa Sayısı:
  63
 • ISBN:
  9789750711213
 • Çeviri:
  Tevfik Turan
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aysel 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yarım saatte bitecek türden bu kitap, adını kitabın başından sonuna kadar bilmediğimiz Kontrbas sanatçısının bizimle, sanatının zorluklarından, müzikten, işinden, aşktan, sahip olduklarından, hayellerinden, sevdiklerinden, sevmediklerinden vs. hakkında elinde birası ile aracı kullanmadan bizzat konuşmasından oluşuyor.

İşine yetişeceği arafede ( 1 bilemedin 1.5 saat) size tüm kinini kusuyor. Kontrbasın nasıl bir müzik aleti olduğundan tutun da hayatında olan tüm olumsuzluklara kadar açık ve aşikar önünüze seriyor. O, habire konuşuyor siz ise sadece dinliyorsunuz. Konuşma (dertleşme) bittiğinde ise kendinizi yorgun değil aksine zinde hiss etmiş olmanız garip...

Beğenmediğim kısımlara gelirsek,
aslında sadece kafa boşaltmalık kitap olduğundan, beğenmemek elde değil.

Beğendiğim kısımlar,
hiç kontrbas çalan biri ile hasbihal etmediğimden sevdiğimi söylemek isterim.

Kulak verin Kontrbasın o yoğun sesine, onda da bir hüzün saklıdır. Onu çalan insanın sonsuz boşluktaki derin hüznü...

Keyifli okumalar...

Dila. 
 08 Oca 2016 · Kitabı okudu · 35 günde · Puan vermedi

Önce İstanbul Devlet Tiyatroları'nda Metin Belgin 'in oynadığı oyununu izledim daha sonra kitabını okuma fırsatım oldu. İncecik bir kitap ancak hem konusu hem anlatımı öyle yoğun ki birkaç sayfası onlarcasına bedel.

Dediğim gibi oyunu önce izlediğim için cümleleri okurken kulağımda hep Metin Belgin seslendirdi. İlginç bir okuma deneyimi oldu benim için.

Bir kontrbasçının ağzından, bir kontrbastan yola çıkarak hayatı, aşkı, kadınları, cinselliği, toplum düzenini ve hatta psikanalizi dinliyoruz.

Önerim önce kitabı okuyup oyunu öyle izleyin çok daha keyifli olacağını düşünüyorum.

Sanırım kitabı birkaç kez daha okurum. Öyle güzel tat verdi.

Burak Akgün 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Tiyatroya çevrilmiştir. Metin Belgin oynar ve yönetir.Yönetme kısmı hakkında yorum yapabilecek konumda değilim ama müthiş oynuyor devlet tiyatrolarında kaçırmayın derim.Ayrıca önce oyunu izleyip kitabı okumak Kontrbas için daha iyi bence.

Kitaptan 12 Alıntı

Aysel 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Biliyor musunuz, yalnızlık çektiğim çok sık oluyor, işte olmadığım zaman çoğunlukla yalnız başıma evimde oturuyorum, bir iki plak dinliyorum, bazen egzersiz yapıyorum. Zevk vermiyor hiçbiri, hep aynı şey..."

Kontrbas, Patrick SüskindKontrbas, Patrick Süskind
Aysel 
20 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

“Düşünmek,” der benim bir arkadaşım -kendisi yirmi iki yıldır felsefe okuyor, şimdi doktora yapmakta-, “düşünmek, herkesin acemice uygulamasına gelmeyecek kadar güç bir şeydir.”

Kontrbas, Patrick SüskindKontrbas, Patrick Süskind
Aysel 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"İyi olan ne varsa ölüyor, çünkü zamanın akışı iyinin karşısında. Ve bu akış önüne ne çıkarsa ezip geçiyor."

Kontrbas, Patrick SüskindKontrbas, Patrick Süskind
Aysel 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Öyle insanlar tanıyorum ki, içlerinde bütün bir evren gizlidir, ölçülemez boyutlarda bir şey. Ama ortaya çıkarmak olası değil. Kesinlikle değil. Burası antrparantez."

Kontrbas, Patrick SüskindKontrbas, Patrick Süskind
Aysel 
20 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"İşte bu yüzden diyorum ki, orkestra insan toplumunun bir aynasıdır. Çünkü gerek birinde gerek öbüründe, zaten en pis işleri yapanlar bir de üstüne ötekiler tarafından horlanır. Hatta insan toplumunda olduğundan daha bile kötüdür orkestra, çünkü toplumda, hiyerarşinin basamaklarını çıka çıka günün birinde piramidin en tepesinden aşağıya, altımdaki solucanlara bakarım umudu vardır - teorik olarak... Böyle bir umudum olabilirdi yani..."

Kontrbas, Patrick SüskindKontrbas, Patrick Süskind
Aysel 
20 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

... Yoksa siz benim gibi hâlâ elleriyle çalışmasına izin verilen o ayrıcalıklı kişiler sınıfından mısınız? Belki siz de şu dışarıdaki, günde sekiz saat kompresörle beton kaplamaları parçalayanlardan birisiniz. Ya da şu, sekiz saat süreyle, bidonları kamyonlara kaldırıp durmadan çöp boşaltanlardan. Bu iş uyuyor mu yeteneklerinize? Başka biri çöp bidonunu sizden iyi boşaltıyor olsa gücenir miydiniz? Siz de öyle benim gibi nefsini düşünmeden kendini işine adayan biri misiniz? Ben sol elimin parmaklarıyla şu dört telin üstüne bastırıyorum, kan çıkana kadar; ve de at kılından bir yayı sağ kolum uyuşana kadar gezdiriyorum tellerde; böylece gerek duyulan bir gürültü üretiyorum, gürültü. Beni sizden ayıran tek şey, işimi ara sıra frak giymiş olarak görüyor olmam...

Kontrbas, Patrick SüskindKontrbas, Patrick Süskind
Aysel 
20 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Güzel bir sesin kendisi bir fikirdir benim kanımca, sahibi olan kadın istediği kadar budala olsun; müziğin korkunç yanı da bu."

Kontrbas, Patrick SüskindKontrbas, Patrick Süskind
Aysel 
19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Sakın kıskanç olduğumu düşünmeyin. Kıskançlık yabancısı olduğum bir duygudur, çünkü değerimin ne olduğunu bilirim ben. Ama adalet hissim vardır, müzik işinde ise bazı şeyler tamamen adaletsiz. Solist alkışlara boğulur, bugünün seyircisi daha fazla alkışlamasına fırsat verilmezse cezalandırılmış gibi hissediyor kendini; şefe de alkışlar sunulur: Şef en az iki kere konsertmaysterin elini sıkar; bazen bütün orkestra ayağa kalkar... - Kontrbasçı olarak insan doğru dürüst ayağa bile kalkamaz. Kontrbasçı iseniz -tabiri mazur görün- her bakımdan yeriniz itten aşağıdır!"

Kontrbas, Patrick SüskindKontrbas, Patrick Süskind
Aysel 
19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Normal olarak ondan bire kadar prova yaparız, akşam da yediden ona kadar temsil. Geri kalan zamanda evde otururum, burada, akustik odamda. Birkaç bira içerim, sıvı kaybı demiştim ya. Bazen onu da karşıdaki hasır koltuğa oturturum, şöyle dayarım koltuğun içine, yayı kenarına korum, kendim de buraya, koltuğa otururum. Sonra bakarım ona şöyle bir. Ve düşünürüm: Tüyler ürpertici bir çalgı! Buyurun, bakın! Bakın şuna iyice. Görünüşü şişko bir kocakarı. Kalçalar çok alçak, bel hepten felaket, fazla yüksek kalıyor, ince de değil; sonra şu daracık, düşük, raşitik omuzlar - deli olmak işten değil. Bunun sebebi, kontrbasın melez olması, gelişim tarihi açısından. Aşağısı büyük bir keman gibi, yukarısı büyük bir gamba gibi. Kontrbas şimdiye kadar icat edilmiş çalgıların en iğrenç, en hantal, en kaba saba olanı. Çalgı değil, gulyabani. Bazen içimden atıp parçalamak gelir. Testereyle doğramak. Baltayla kıymak, kıymak, talaşını çıkarıp, un ufak edip odun gazıyla işleyen bir arabada yakıp geçmek! - Yo, onu sevdiğimi gerçekten söyleyemem. Çalması da felaket bir şeydir, üç yarım ses için bütün bir karış gerekir. Üç yarım ses için!

Kontrbas, Patrick SüskindKontrbas, Patrick Süskind
elif akkoca 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Müzik sonsuzdur.Goethe şöyle der: ''Müzik öyle yücedir ki hiçbir akıl sırrına eremez; müzikten , her şeye egemen olan ve kimsenin hesabını tutamayacağı bir etki yayılır.''Goethe'ye katılmamak elde değil.

Kontrbas, Patrick Süskind (Sayfa 36)Kontrbas, Patrick Süskind (Sayfa 36)
2 /