Güvercin

7,6/10  (46 Oy) · 
127 okunma  · 
31 beğeni  · 
1.383 gösterim
Daha önce yayımladığımız ve aralıksız yeni basımlarını yaptığımız "Koku" adlı romanıyla, bütün dünyada olduğu gibi yurdumuzda da alışılmadık kalabalıklara ulaşan genç Alman romancısı Patrick Süskind'in bu ikinci romanını, "Güvercin"i de yine usta çevirmen Tevfik Turan'ın Türkçesiyle sunuyoruz. Bu kısa romanın başkişisi Jonathan Noel, olaylardan kaçan, içine kapanık, sıradan bir insandır. Yıllardır bir bankanın bekçiliğini yapmaktadır. Bütün yaptığı da bankanın müdürünü karşılamak, arabasının kapısını açmaktır. Paris'te bir çatıkatında yaşamakta, bu katın sahibi olmaya çalışmaktadır. Ama birgün karşısına çıkan bir güvercin, bu sıradan insanın tekdüze yaşamını altüst eder. Patrick Süskind, gerçekten okutmasını bilen usta bir yazar. "Koku" gibi "Güvercin"i de bir solukta büyük bir ilgi ve keyifle okuyacağınızdan hiç kuşkumuz yok.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2011
 • Sayfa Sayısı:
  82
 • ISBN:
  9789755102122
 • Orijinal Adı:
  The Pigeon
 • Çeviri:
  Tevfik Turan
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Güvercin, ilkel dinler, antik Mısır medeniyeti, Yahudilik, Hristiyanlık ve İslâmiyet’te hem de İslam tasavvufunda dünyanın her yanında yaygın olan ruh=kuş denklemi içerisinde ele alınmıştır. Kitabın adının Güvercin olması bundandır diye düşündüm okur iken. Koku kadar etkileyici bulmadığımı söylemeliyim. Hele ki mevsimsel olarak kasvetli havalarda insanın iç dünyasını olumsuz etkileyeceği düşüncesindeyim. Tasvirler başarılı olsa da yarattığı psikolojik durum ve gerilim sıkıcıydı.

Tom Jones 
03 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

2-3 saatte bitirdiğim bu roman sanırım Süskind'in en kısa romanı. Takıntılı, mutsuz, yalnız bir adamın kapısının önünde bir güvercin görmesiyle hayatı alt üst olur. 50 yıldır hep aynı şeyleri yaparak yaşamış Jonathan artık her şeyi yanlış ve göze batar görmektedir. Güzel bir kitap.

KeMâL 
 08 Eki 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

İlk Patrick Suskind romanım. İnşallah Koku adlı eseri de alıp okuyacağım. İlk olarak psikolojik bir öykü. Betimlemenin alasını yapmış yazar. Gözünüzde öykünün canlanmaması çok zor. Senelerdir alışılmış hayatın içine giren bir güvercinin kahramanın gününü, alışkanlıklarını nasıl değiştirdiğini anlatıyor. Sabahki yaşanan trajik olayla akşama kadar yaşanılan takıntılı özgürleşen bir ömür... Tavsiye ederim... Hem ucuz bir kitap hemde kaliteli ve kısa sizi sıkmayacak Elinizden hızlıca bitirip çıkaracaksınız.

Ayten Ernaz Tiryaki 
31 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yazarın " Koku " kitabı karar beğenmemiş olsam da ilginç buldum; Jonathan' ın kendine kurduğu 30 yıllık münzevi hayatını altüst eden, basit bir " güvercinle karşılaşma" vakası ve akabinde yaşadığı olaylar, içinde bulunduğu çıkmaz, duygusal gelgitleri o kadar ince işlenmiş, kişiler öyle ustaca tasfir edilmiş ki...
Kısa ama etkileyici bir psikolojik gerilim öyküsü!

Hüseyin Düver 
18 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

İlginç bir kitaptı. Yahudi soykırımının içinden kurtulmuş bir adamın psikolojisine giriyor. Buram buram bunalım kokan bir durum öyküsü. Adamın ruh halini derinlemesine anlatmış. Durum hikayesini sevenlere önerebilirim. Ama durağanlığı biraz sıkabiliyor yer yer.

Miray Doğan 
17 Nis 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Aslında kitabı okudukça bir insanın çocukken yaşadığı olayların büyüdüğü zaman nasıl izler bıraktığını daha iyi anlıyorsunuz. Trajik bir çokcukluk ve bunun sonucunda da takıntılı yalnız bir adam...
1 günlük serüvene 1 hayat gizlenmiş....

Bengi 
 30 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çocukluk travmaları, fobi ve takıntıların insanları nasıl çaresizliğe düşürecek boyutlara ulaşabileceğini anlatan psikolojik bir öykü. Okuyan herkesin kendinden bir şeyler bulabileceğini düşünüyorum.

Deliler Cumhuriyeti 
13 Mar 13:23 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çok küçük olayların sıradan bir insanın yaşamını nasıl degistirebildigini anlatan gu zel bir eser. Suskind kalitesi yine kendini göstermiş. Okumanızı tavsiye ederim.

Ebru Hacıalioğlu 
28 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Jonathan'ın kendisine oluşturduğu çemberin bir güvercinle yıkılması, hayatını sorgulaması ve özgürleşmeye başlamasının hikayesi. Oblomov tadı veren bir uzun öykü, karakterin kendini insanlara kapatması hissettirdi bana bunu. Betimlemeler çok başarılı.

Serdar Poirot 
08 May 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Son derece güzel bir gerilim romanı.
Bir şahsın apartman boşluğunda bir güvercin görmesi üzerine neredeyse 30 yıllık rutininin bozulması ve sonrasında gelişen olayları anlatan,
Her ne kadar biraz kısa sürse de oldukça zevkli bir okuma deneyimi yaşatan.
Karakterlerin çok güzel ve detaylı bir şekilde anlatıldığı,
Güzel bir polisiye/gerilim romanı

2 /

Kitaptan 12 Alıntı

Ali Yalçın 
23 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Binalar sessiz ve alçakgönüllü, neredeyse göz yaşartacak bir masumluk içinde duruyorlardı yerlerinde. Sanki yağmur gururlarını yıkamış indirmişti, çalımlı görünüşlerini, bütün o yıldırıcı havalarını."

Güvercin, Patrick Süskind (Sayfa 75)Güvercin, Patrick Süskind (Sayfa 75)
KeMâL 
07 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Birdenbire, şurada sıranın üstündeki rezili çıkmış o adam gibi olmaktan kaçınamayacağının dehşetini duymuştu. Bir anlık bir şeydi insanın yoksullaşıp düşmesi!

Güvercin, Patrick Süskind (Sayfa 47 - Can Yayınları)Güvercin, Patrick Süskind (Sayfa 47 - Can Yayınları)
elif akkoca 
09 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Niçin gelmiyorlar? Niçin beni kurtarmıyorlar? Niçin bu ölü sessizliği? Nerede öbür insanlar? Tanrım, nerede öbür insanlar acaba? Yaşayamam ki ben öbür insanlar olmadan!

Güvercin, Patrick Süskind (Sayfa 73)Güvercin, Patrick Süskind (Sayfa 73)
Mithril / Esmeralda 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yürümek yatıştırır. Yürümede sağaltıcı bir güç vardır. Düzenli biçimde hep bir ayağı öbürünün ilerisine basma, aynı zamanda kolları ritmik bir biçimde kürek çeker gibi sallayıp soluma sıklığının yükselmesi, nabzın hafifçe uyarılması, gözün ve kulağın yönün saptanmasına ve dengenin korunmasına yönelik etkinlikleri, akıp giden havanın deri yüzeyinde duyumlanıșı - bütün bunlar bedenle zihni hiç karşı durulmaz biçimde birbirine yaklaştıran ve ruhu, ne kadar dumura uğramış, zedelenmiș de olsa, büyüten, genişleten olaylardır.

Güvercin, Patrick Süskind (Sayfa 65 - Can Yayınları)Güvercin, Patrick Süskind (Sayfa 65 - Can Yayınları)
elif akkoca 
09 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bütün bunlar Jonathan'a dokunmuyordu.Aradığı şey rahat değil, yalnız ve yalnız kendisinin olan, onu hayatın hoş olmayan sürprizlerinden koruyan ve içinden bir daha kimsenin kovamayacağı, güvenli bir barınaktı.24 numaralı odaya ilk girdiğinde de hemen anlamıştı: Burası, hep istediğin yer aslında burasıymış, burada kalacaksın.(Tıpkı bazı erkeklerin, şimdiye kadar hiç görmedikleri bir kadının hayatlarının kadını, sahip olacakları ve ömürlerinin sonuna kadar yanında kalacakları kadın olduğunu sözümona yıldırım düşer gibi anlayıverdiklerini ileri sürdükleri, adına ilk bakışta aşık olmak denen o yaşantıları gibi.)

Güvercin, Patrick Süskind (Sayfa 12)Güvercin, Patrick Süskind (Sayfa 12)
elif akkoca 
09 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öyle sorular vardır ki, sırf sorulmalarıyla kendi kendilerine hayır yanıtı verirler.Öyle dilekler de vardır ki, insan bunları dile getirir ve bu arada başka bir insanın gözlerinin içine bakarsa iyiden iyiye boşuna oldukları ortaya çıkar.

Güvercin, Patrick Süskind (Sayfa 54)Güvercin, Patrick Süskind (Sayfa 54)
KeMâL 
 07 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Oda, Jonathan'ın güvenli adasıydı bu güvensiz dünyada ve öylece kalmıştı, sıkı sıkı sarılabileceği tutamağı, sığınacağı köşe, sevgilisi olarak kalmıştı, evet sevgilisi, çünkü akşamlan döndüğünde onu sevecenlikle sarmalıyordu bu sevgili, küçük odacığı, ısıtıp koruyor, bedenini de ruhunu da besliyordu, ihtiyaç duyduğunda hep oracıktaydı, bırakıp gitmiyordu. Bu sevgili gerçekten, güvenilir olduğunu kanıtlamış tek şeydi hayatında.

Güvercin, Patrick Süskind (Sayfa 14 - Can Yayınları)Güvercin, Patrick Süskind (Sayfa 14 - Can Yayınları)
elif akkoca 
09 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ama daha dört ay sonra Marie bir oğlan doğurdu, aynı yılın sonbaharında da Marsilya'dan gelen Tunuslu bir sebzeciyle kaçtı.Jonathan Noel bütün bu olup bitenlerden, insanlara güvenilmeyeceği, huzur içinde yaşayabilmenin ancak onları kendinden uzak tutmakla olabileceği sonucunu çıkardı.

Güvercin, Patrick Süskind (Sayfa 11)Güvercin, Patrick Süskind (Sayfa 11)
elif akkoca 
09 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dilerdi ki bilincini kaybetsin, dizleri kıvrılsın, yığılıp kalsın.Bütün gücüyle bilincini kaybetmeye, oracığa yığılmaya çalıştı.Çocukken becerirdi böyle şeyleri.Ne zaman istese ağlayabilirdi; bayılana kadar soluğunu tutabilirdi ya da kalbini bir atış boyu durdurabilirdi.Şimdi hiç mi hiç kendi denetiminde değildi.Çökmek için, evet, kelimesi kelimesine, dizlerini bile kıvıramıyordu.Artık sadece orada durup başına geleni sineye çekebilirdi.

Güvercin, Patrick Süskind (Sayfa 62)Güvercin, Patrick Süskind (Sayfa 62)
elif akkoca 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bütün gücü ''yapardım, yapabilirdim, yapmak isterdim '' ifadelerindeydi ve kafasında en korkuncundan varsayımsal tehditleri, ilenmeleri kuran Jonathan aynı anda, bunları hiçbir zaman gerçekleştirmeyeceğini de pekala biliyordu.O bu işin insanı değildi.Ruhsal çaresizlikten, akıl karışıklığından ya da birden gelen bir nefretle gözünü kan bürüyüp suç işleyecek biri değildi; böyle bir suç kendisine ahlaka aykırı geleceği için değil, yalnızca kendini eylemle ya da sözlerle dışa vurmak hiç elinden gelmediği için.Eylemde bulunan biri değildi o.Rıza gösteren biriydi.

Güvercin, Patrick Süskind (Sayfa 61)Güvercin, Patrick Süskind (Sayfa 61)
2 /