Güvercin

7,7/10  (59 Oy) · 
161 okunma  · 
43 beğeni  · 
1.489 gösterim
Daha önce yayımladığımız ve aralıksız yeni basımlarını yaptığımız "Koku" adlı romanıyla, bütün dünyada olduğu gibi yurdumuzda da alışılmadık kalabalıklara ulaşan genç Alman romancısı Patrick Süskind'in bu ikinci romanını, "Güvercin"i de yine usta çevirmen Tevfik Turan'ın Türkçesiyle sunuyoruz. Bu kısa romanın başkişisi Jonathan Noel, olaylardan kaçan, içine kapanık, sıradan bir insandır. Yıllardır bir bankanın bekçiliğini yapmaktadır. Bütün yaptığı da bankanın müdürünü karşılamak, arabasının kapısını açmaktır. Paris'te bir çatıkatında yaşamakta, bu katın sahibi olmaya çalışmaktadır. Ama birgün karşısına çıkan bir güvercin, bu sıradan insanın tekdüze yaşamını altüst eder. Patrick Süskind, gerçekten okutmasını bilen usta bir yazar. "Koku" gibi "Güvercin"i de bir solukta büyük bir ilgi ve keyifle okuyacağınızdan hiç kuşkumuz yok.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2011
 • Sayfa Sayısı:
  82
 • ISBN:
  9789755102122
 • Orijinal Adı:
  The Pigeon
 • Çeviri:
  Tevfik Turan
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Freyja 
 04 Haz 16:22 · Beğendi · 8/10 puan

Şu aralar kitap okumaya öyle fazla vakit yaratamadığımdan ama zihnime arada dinlenme,farklı öykülerde seyahat imkanı vermem gerektiğinden ve Maslow Piramidi'ne göre sanatsal zevkleri tatmin de ihtiyaçtan sayıldığından bu uzun hikayeye de günümde yer açmaya karar verdim. Bir de henüz tanışmadığım bir yazar olan Süskind'e başlangıç için iyi bir kitap olacağını düşündüm. Koku'dan sonra okuyacağım her kitabın bana yavan gelebilme ihtimalini de göz önünde bulundurdum.
Şimdi başlıyorum. AŞAĞIDA KİTAPTAN ALINTILAR MEVCUT. BU KITABIN ASIL SPOİLERLIK KISMI ISE DEGERLENDIRMELERDE ANLATILAMAZ.
Kitabın arka kapağından, türlü türlü sitelerden ulasabileceginiz gibi, kitap son derece tekdüze, ivmesiz bir yaşamı konu alıyor. Esas oğlanımızın aksiyona hiç gelemeyen bir yapısı var. Bu resmi de hikayesine başlarken daha ilk sayfada bizi karşılayan şu alıntıyla görüyoruz.

"Yetkin bir olaysızlık içinde geçen rahat yirmi yıllık bir süreyi gerisinde bırakmıştı ve daha karşısına, günün birinde gelecek olan ölümden başka, temel nitelikte herhangi bir şey çıkabileceği aklının ucundan bile geçmezdi. Bundan da çok hoşnuttu. Çünkü olayları sevmezdi, hele insanın iç dengesini sarsan, dış yaşam düzeniniyse karmakarışık eden olaylardan bayağı nefret ederdi."

Hikaye sürüyor. Kalabalıklar içindeki yalnızlığından bahsediyor, insanlara karşı nasıl güvensizlik duyduğunu anlatıyor. Bunu da şöyle bir alıntıda görüyoruz.

"Jonathan Noel bütün bu olup bitenlerden, insanlara güvenilmeyeceği, huzur içinde yaşayabilmenin ancak onları kendinden uzak tutmakla olabileceği sonucunu çıkardı."
Yazar kitapta böyle ve benzeri şekillerde karakterini tüm içselliğiyle okuyucuya aktarıyor. Geniş geniş karakter betimlemelerine yer veriyor. Karakterin iç sesine fazla fazla söz hakkı veriyor.
Özellikle benim gibi; bir kitabı okumak için yazarın üslubunda, kitabın içeriğinden daha fazla sebep bulanlardansanız estetik hazlarınızı -kitabın kısalığı dışında- tatmin edeceğine garanti verebilirim bu yüzden. Sizi sevk edeceği düşüncelerden sorgulamaniza neden olacak olgulardan burada bahsetmiyorum, okuyup tadın bunu.
Ayrıca değinmek istediğim bir nokta da bahsi geçen Güvercin'i, hem yazar hem şair kişiliğine hayran olduğum Edgar Allan Poe'nun, Kuzgun'una benzetmemdir.
Edgar Allan Poe'nun şiirlerinde işlemeyi çok sevdiği "ölen sevgilinin acısı" teması, bu şiirde de kullanılır. Kuzgunun şiirin esas oğlanının odasının penceresinden içeri girmesini takiben karakterin görünürde kuzgunla olan iç konuşmalarıyla acısı katmerlenir. Bu hikayede de Güvercin yüzünden tüm o tekdüzelik alt üst olur, karakter psikoz sancıları çeker.

Benim okurken keyif aldığım, güzel vakit geçirdiğim bir kitap oldu. Henüz okumayanların okuyacaklarına katmasını tavsiye eder ve Süskind'e bir yerden başlamasını öneririm.

Incelememi Edgar Allan Poe'nun en güzel şiirinin, daha hislisi, güzeli yazılamayacak mükemmel şiirinin Christopher Lee sesinden linkini buraya iliştirerek bitiriyorum.

https://youtu.be/BefliMlEzZ8

Herkese keyifli okumalar dilerim.

fazi 
 29 May 17:06 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir çırpıda okudum diyerek başlamak doğru olur incelememe bence.. Patrick Süskind, Koku sayesinde beni kendine hayran bırakmış bir yazar; başucu kitabımın yazarı!
Güvercin ise kısa ama özünde birçok duyguyu barındıran bir eser. Psikolojik bir kitap olmasının yanı sıra betimleyici bir anlatım kullanmış Süskind.
İkinci dünya savaşı sırasında ailesi toplama kampına götürülen Jonathan Noel, amcası tarafından büyütülür ve yine amcası evlenmesine karar verir. Ancak evliliğin ilk zamanlarında karısı onu başka birinden hamile olduğu için terk eder. Bu olay sonrası kimseyle iletişim içinde olmak istemez ve dış dünyaya kapatır kendisini. Ta ki bir güvercin görene kadar!
Hem geçmişini hem de bugününü sorgulayacak olan Noel'in sıradan hayatı birden altüst olur.
Etkileyici ve güzel bir eserdi. Kısa zamanda okuyabileceğiniz, sizi kendisine bağlayacak farklı bir kitaptı.

Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Güvercin, ilkel dinler, antik Mısır medeniyeti, Yahudilik, Hristiyanlık ve İslâmiyet’te hem de İslam tasavvufunda dünyanın her yanında yaygın olan ruh=kuş denklemi içerisinde ele alınmıştır. Kitabın adının Güvercin olması bundandır diye düşündüm okur iken. Koku kadar etkileyici bulmadığımı söylemeliyim. Hele ki mevsimsel olarak kasvetli havalarda insanın iç dünyasını olumsuz etkileyeceği düşüncesindeyim. Tasvirler başarılı olsa da yarattığı psikolojik durum ve gerilim sıkıcıydı.

Tom Jones 
03 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

2-3 saatte bitirdiğim bu roman sanırım Süskind'in en kısa romanı. Takıntılı, mutsuz, yalnız bir adamın kapısının önünde bir güvercin görmesiyle hayatı alt üst olur. 50 yıldır hep aynı şeyleri yaparak yaşamış Jonathan artık her şeyi yanlış ve göze batar görmektedir. Güzel bir kitap.

Humphrey Bogart 
 24 Mar 16:33 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Koku'nun yazarı Patrick Suskind'den güzel bir hikaye.

Bu sefer kahramanımızın adı Johnatan Noel. Takıntılı, tuhaf, korkak, soğuk bir kişilik.
Yaşı ellinin üstünde, küçük bir dairede tek başına yaşıyor. Yaklaşık otuz yıldır bir bankada güvenlik görevlisidir ve hayatta tüm hedefi oturduğu daireyi satın almaktır.
Hayatı tam bir statiko içinde yaşar Noel. Yattığı yatak aynıdır, sabah uyanınca yaptığı şeyler aynıdır, yüzünü aynı şekilde yıkar, yemeğini aynı şekilde yapar, evinin kapsını aynı şekilde kitler, sürgüyü aynı şekilde çekip takar. Hayatında gördüğü kişiler hep aynıdır, apartmanda karşıllaştığı, işyerinde karşılaştığı kişiler hep aynıdır ve hepsiyle kurduğu diyalog hep aynıdır (günaydın, iyi günler), çalıştığı bankada yıllardır aynı işi yapar, partonunun arabasının kapısı açıp kapar.
Noel bu durumdan mutludur ta ki bir gün nerden geldiği belli olmayan bir güvercin evinin içine girmesine kadar.
İşte bundan sonra başlar hikaye. Bu davetsiz misafir ve rutine uymayan gelişme Noeli altı-üst etmiştir.

Hikayede sunulan Noel karakteri aslında bizizdir. Güvercin ise bizim o steril hayatlarımıza yakınlaşan kimi zaman aynı apartmanımıza, kimi zaman aynı mahalleye, aynı sokağa yerleşen ötekidir. Bizi tedirgin ve rahatsız eder.
Bu güvercin son zamanlarda bir suriyelidir, Kimi zaman bir kürt, kimi zaman afrikalı, kimi zaman yabancı uyruklu biri, kimi zaman travesti..
Haydi kendinizle yüzleşin diyor bu kitabıyla Partick Suskind.

ebru cemre 
28 Tem 23:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Anne ve Baba'sını kaybetmiş Yahudi soykırımının içinden kurtulmuş,travmatik bir çocukluk geçirmiş olan Jonathan,eşinin de onu aldatmasıyla takıntılı ve yalnız bir adam olarak hayatını devam ettirmektedir.
Bir gün kapısının önünde gördüğü bir güvercin Jonathan' ın kendisine kurduğu 30 yıllık münzevi hayatını altüst eder ve o günden sonra rutin hayatı son bulmuş olur...
'
'
▶Yazar,Jonathan'ın içinde bulunduğu duygusal gelgitleri o kadar ince işlemiş,kitapdaki diğer karakterleri de öyle ustaca tasvir etmiş ki...
çok çok sevdim
Etkileyici bir psikolojik gerilim hikayesiydi.Kısa sürmüş olsa da keyifle okunan bir kitaptı.
Yazar'ın en sevilen eseri #koku kitabını henuz okumadım ama en kısa zamanda onu da okumalıyım.

insan_okur 
 08 Eki 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

İlk Patrick Suskind romanım. İnşallah Koku adlı eseri de alıp okuyacağım. İlk olarak psikolojik bir öykü. Betimlemenin alasını yapmış yazar. Gözünüzde öykünün canlanmaması çok zor. Senelerdir alışılmış hayatın içine giren bir güvercinin kahramanın gününü, alışkanlıklarını nasıl değiştirdiğini anlatıyor. Sabahki yaşanan trajik olayla akşama kadar yaşanılan takıntılı özgürleşen bir ömür... Tavsiye ederim... Hem ucuz bir kitap hemde kaliteli ve kısa sizi sıkmayacak Elinizden hızlıca bitirip çıkaracaksınız.

Ayten Ernaz Tiryaki 
31 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yazarın " Koku " kitabı karar beğenmemiş olsam da ilginç buldum; Jonathan' ın kendine kurduğu 30 yıllık münzevi hayatını altüst eden, basit bir " güvercinle karşılaşma" vakası ve akabinde yaşadığı olaylar, içinde bulunduğu çıkmaz, duygusal gelgitleri o kadar ince işlenmiş, kişiler öyle ustaca tasfir edilmiş ki...
Kısa ama etkileyici bir psikolojik gerilim öyküsü!

Hüseyin Düver 
18 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

İlginç bir kitaptı. Yahudi soykırımının içinden kurtulmuş bir adamın psikolojisine giriyor. Buram buram bunalım kokan bir durum öyküsü. Adamın ruh halini derinlemesine anlatmış. Durum hikayesini sevenlere önerebilirim. Ama durağanlığı biraz sıkabiliyor yer yer.

Miray Doğan 
17 Nis 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Aslında kitabı okudukça bir insanın çocukken yaşadığı olayların büyüdüğü zaman nasıl izler bıraktığını daha iyi anlıyorsunuz. Trajik bir çokcukluk ve bunun sonucunda da takıntılı yalnız bir adam...
1 günlük serüvene 1 hayat gizlenmiş....

2 /

Kitaptan 22 Alıntı

Freyja 
04 Haz 23:32 · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Işık yakması gerekmiyordu, alacakaranlıkta aradığını buluyordu.

Güvercin, Patrick Süskind (Epub)Güvercin, Patrick Süskind (Epub)
Ali Yalçın 
23 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Binalar sessiz ve alçakgönüllü, neredeyse göz yaşartacak bir masumluk içinde duruyorlardı yerlerinde. Sanki yağmur gururlarını yıkamış indirmişti, çalımlı görünüşlerini, bütün o yıldırıcı havalarını."

Güvercin, Patrick Süskind (Sayfa 75)Güvercin, Patrick Süskind (Sayfa 75)
insan_okur 
07 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Birdenbire, şurada sıranın üstündeki rezili çıkmış o adam gibi olmaktan kaçınamayacağının dehşetini duymuştu. Bir anlık bir şeydi insanın yoksullaşıp düşmesi!

Güvercin, Patrick Süskind (Sayfa 47 - Can Yayınları)Güvercin, Patrick Süskind (Sayfa 47 - Can Yayınları)
elif akkoca 
09 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Niçin gelmiyorlar? Niçin beni kurtarmıyorlar? Niçin bu ölü sessizliği? Nerede öbür insanlar? Tanrım, nerede öbür insanlar acaba? Yaşayamam ki ben öbür insanlar olmadan!

Güvercin, Patrick Süskind (Sayfa 73)Güvercin, Patrick Süskind (Sayfa 73)
Freyja 
 04 Haz 11:44 · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Hayır, yalnız garson olacak o burnu sümüklülerin değil, müşterilerin kıçı da tekmelense gerekti, şu avanak turistlerin, oraya yazlık bluzları ve hasır şapkaları ve güneş gözlükleriyle yayılıp, başkaları alınlarının teriyle, ayakta dikilerek çalışırken, kazığın da kazığı serinletici içeceklerini gövdeye indiren güruhun da.

Güvercin, Patrick Süskind (Epub)Güvercin, Patrick Süskind (Epub)
Freyja 
 04 Haz 11:40 · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bankanın önünde duruyordu, en üst basamakta, sütunun hemen önünde, ama yaslanmıyordu, çünkü zayıflığına yenilmek istemiyordu.

Güvercin, Patrick Süskind (Epub)Güvercin, Patrick Süskind (Epub)
ebru cemre 
28 Tem 23:19 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Dilerdi ki bilincini kaybetsin, dizleri kıvrılsın,yığılıp kalsın.Bütün gücüyle bilincini kaybetmeye,oracığa yığılmaya çalıştı.Çocukken becerirdi böyle şeyleri.Ne zaman istese ağlayabilirdi;bayılana kadar soluğunu tutabilirdi ya da kalbini bir atış boyu durdurabilirdi.
Şimdi hiç mi hiç kendi denetiminde değildi...

Güvercin, Patrick SüskindGüvercin, Patrick Süskind
Mithril / Luthien / Bernard 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yürümek yatıştırır. Yürümede sağaltıcı bir güç vardır. Düzenli biçimde hep bir ayağı öbürünün ilerisine basma, aynı zamanda kolları ritmik bir biçimde kürek çeker gibi sallayıp soluma sıklığının yükselmesi, nabzın hafifçe uyarılması, gözün ve kulağın yönün saptanmasına ve dengenin korunmasına yönelik etkinlikleri, akıp giden havanın deri yüzeyinde duyumlanıșı - bütün bunlar bedenle zihni hiç karşı durulmaz biçimde birbirine yaklaştıran ve ruhu, ne kadar dumura uğramış, zedelenmiș de olsa, büyüten, genişleten olaylardır.

Güvercin, Patrick Süskind (Sayfa 65 - Can Yayınları)Güvercin, Patrick Süskind (Sayfa 65 - Can Yayınları)
elif akkoca 
09 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bütün bunlar Jonathan'a dokunmuyordu.Aradığı şey rahat değil, yalnız ve yalnız kendisinin olan, onu hayatın hoş olmayan sürprizlerinden koruyan ve içinden bir daha kimsenin kovamayacağı, güvenli bir barınaktı.24 numaralı odaya ilk girdiğinde de hemen anlamıştı: Burası, hep istediğin yer aslında burasıymış, burada kalacaksın.(Tıpkı bazı erkeklerin, şimdiye kadar hiç görmedikleri bir kadının hayatlarının kadını, sahip olacakları ve ömürlerinin sonuna kadar yanında kalacakları kadın olduğunu sözümona yıldırım düşer gibi anlayıverdiklerini ileri sürdükleri, adına ilk bakışta aşık olmak denen o yaşantıları gibi.)

Güvercin, Patrick Süskind (Sayfa 12)Güvercin, Patrick Süskind (Sayfa 12)
elif akkoca 
09 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öyle sorular vardır ki, sırf sorulmalarıyla kendi kendilerine hayır yanıtı verirler.Öyle dilekler de vardır ki, insan bunları dile getirir ve bu arada başka bir insanın gözlerinin içine bakarsa iyiden iyiye boşuna oldukları ortaya çıkar.

Güvercin, Patrick Süskind (Sayfa 54)Güvercin, Patrick Süskind (Sayfa 54)
3 /