Adı:
Korku Vadisi
Baskı tarihi:
Aralık 2018
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052022801
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Valley of Fear
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İlgi Kültür Sanat Yayınları
Polisiye tarihine damga vuran Sir Arthur Conan Doyle, Korku Vadisi ile Sherlock Holmes maceralarına soluk soluğa okuyacağınız bir yenisini ekliyor! Bir sabah şifreli bir mesaj alan Holmes ve Doktor Watson kendilerini şüpheli bir cinayeti araştırırken bulurlar. Evinde, kafası bir tüfekle parçalanmış halde bulunan John Douglas’ı kim, neden öldürmek istemiştir? Her ne kadar işaretler Bay Douglas’ın genç ve güzel karısı ile yakın dostu Cecil Barker’ı gösterse de, Holmes kimsenin fark etmediği ipuçlarının izini sürer. Şaşırtıcı bir şekilde sonlanan bu esrarengiz olayın sırrı Amerika’ya, Korku Vadisi’ne kadar uzanır…

“Artık adamın kim olduğunu biliyoruz Bay Holmes. Adamın eşkalini telgrafla her yere bildirdim. Onu eninde sonunda yakalayacağız ve yakaladığımızda da olayı daha iyi değerlendirebileceğiz. Ama şu anda bile davada önemli bir mesafe aldığımızı söyleyebilirim. Kendisine Hargrave diyen birinin iki gün önce bir bisiklet ve valizle Tunbridge Kaplıcalarına geldiğini biliyoruz. Yanında namlusu kısaltılmış bir av tüfeği olduğunu, yani bir suç işlemek amacıyla geldiğini de. Dün sabah silahını pardösüsünün altına saklayarak otelden ayrılmış.”
183 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Sherlock Holmes serisinin bugüne kadar okuduğum ilk kitabıydı. Diğer kitapları da bunun gibi mi bilmiyorum ama bunun hakkında söyleyebileceğim tek kelime ' müthişti. '

Kitap iki bölümden oluşuyordu. İlk bölümde bir cinayetin araştırması yapılırken, ikinci bölümde apayrı bir konu gibi gözükse de cineyete kurban gittiği düşünülen adamın asıl hayatı anlatılıyordu. Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum birinci bölümün sonunda çok şaşıracaksınız. Çünkü birinci bölümü okurken sürekli, cinayeti kimin işlediği hakkında fikir yürütmeye çalışıyordum ama Sherlock Holmes beni o kadar çok şaşırttı ki okuyunca siz de göreceksiniz.

Peki ya ikinci bölüm ? O da aynı şekilde sonunda şaşırdım diyebilirim. Olay yine hiç beklemediğim gibi bitti.

Aslında beklemediğim gibi bittiği için de çok mutlu oldum diyebilirim. Çünkü Holmes işini biliyor ve okurlarını şaşırtıyor. Bu da heyecan verici oluyor.

Eğer bu kitabı okuyacaksınız, siz de olayların sonunu tahmin etmeye çalışın. Ne de olsa hep düz mantık düşüneceğiz ve Holmes bizi şaşırtacak. İşin heyecanı da burada zaten. Adeta bir film izler gibi zevk alacağınıza eminim. ( Tabi polisiye roman okumayı seviyorsanız. )

Okuyacaklarınıza şimdiden ekleyin derim :)Not : Kitabın yazarını Sherlock Holmes mış gibi anlattım ama tabiki yazarının Sır Arthur Conan Doyle olduğunu biliyorum. Sadece Sherlock Holmes'ın tuhaf ama zeki bir dedektif olduğunu vurgulamak istedim.
272 syf.
Kitap tek kelimeyle mükemmeldi. Okumaktan en zevk aldığım cinayet bu kitaptaydı. Cinayetin öncesi ve sonrası inanılmaz zekiceydi. Kesinlikle okunması gereken kitaplar arasında.
193 syf.
·11 günde·8/10
İlk defa Sherlock Holmes serisinden bir kitap okudum. Pek bu seriyi sevmediğim için okuyup okumamakta kararsız kaldım ama iyi ki okumuşum çünkü uzun zamandır böyle heyecanlı kitap okumamıştım.

Eserin kurgusu çok iyiydi, yazar birçok yerde ters köşe yaptı ve şaşırtıcı olaylar fazla ama yerindeydi. Kitap içinde kitap yazılmış gibi iki ayrı hikaye vardı. Olayların çözümlenmesi açısından farklı geldi bana. Dili akıcı ve merak uyandırıcıydı. Heyecanla okudum. Bu kitaptan sonra Sherlock Holmes serisine daha sıcak bakarım artık. Okuyacaklara tavsiye ederim.
193 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Sherlock ile Dr. Watson yine bir gün Baker Caddesi 221 numaralı mekanlarında otururken Sherlock Holmes şifreli bir mektup alır. Şifre Sherlock okuyanların tahmin edebileceği gibi karmaşık işlemlerden sonra çözülür. Gelen bu şifreli mektuba göre Bay Douglas sahibi olduğu Birlstone köşkünde öldürülmüştür. Bu bilgi mektupla uğraşan Sherlock’un yanına gelen resmi dedektifler mektubu görününce de teyit edilmiştir. Sherlock olaya müdahil olur ve macera başlar. Acaba Birstone köşkündeki cesedi kim neden bu hale getirmiştir. Köşkün sahibi Bay Douglas’ın eşi ve kadının fazla samimi olduğu Cecil Baker bir aşk cinayeti mi işlemişlerdir. Bay Douglas’ın kabusu olmuş Korku Vadisi neresidir ve kimdir bu Vücutların Efendisi. Bay Douglas karanlık geçmişinin kurbanı mı olmuştur.
Daha öncede söylediğim gibi Sherlock Holmes hikayelerinin yorum ve incelemelerinde karşılaştığım en büyük sıkıntısı kitabı hiç okumamış birisine kitap konusu hakkında fikir verememek. Zira hikayeyi anlatsam okurken tadı kaçacak. Yani olayı hem sezdirmeyeceğim hem de fikir sahibi edeceğim derken belki de bu yorumlarımı okuyan birisi ne kadar yüzeysel geçmiş diyecek. Ama kitabı okuyunca bana hak vereceksiniz.

Diğer kitap inceleme ve yorumlarım için http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
193 syf.
·3 günde·9/10
Kitap iki bölümden oluşmuş. İlk bölümde dedektifimiz her zamanki gibi katili buluyor. İkinci kısımda da katilin hayat hikayesini okuyoruz. Ama sonunu hiç beğenmedim. Katil sandığımız adam da kitabın sonunda öldürülüyor ve sherlock onunda katilini bulmaya çalışırken pat diye bitiyo kitap. Böyle kala kaldım şimdi ne olcak o adamı öldüren örgüt kimdi neydi, kitabın başında sherlocka şifreli mektup yollayan adam neden o mektubu yazdı onun üyesi olduğu örgüt neyin peşindeydi o örgüt bu cinayete neden bulaştı yani onlar hep açıkta kaldı böyle aklımda bin tane soru ve kitap bitti .
272 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Merhabalar efendim,

Öncelikle belirtmek isterim kitap çok akıcı bir şekilde yazılmış. Kaçıncı sayfada olduğunuza baktığınızda siz bile bu kadar hızlı ilerlediğinize inanamayacaksınız. Kitabın her anı parlak bir zekanın kaleminden çıktığını kanıtlıyor.

Son zamanlarda okuduğum en iyi polisiye romandı. Hele ki en sonunda çok şaşırmıştım. ‘Vay be’ dedirten türlerden. Okumayı düşünen, okumak için zaman kollayan her kitapsevere öneririm. Kesinlikle okunulması gereken bir kitap.

Böyle güzel kitap okuduğum zaman yaşadığım heyecan beni mutlu ediyor ama kitabın bitmesi ve bir sonraki okuyacağım kitabın beni bu kitap kadar sarmayacağı ihtimali hüzünlenmeme sebep oluyor. Bu da gülü sevenin dikenine katlanması gibi bir durum, ne yazık ki yapacak bir şey yok.

Herkese iyi okumalar, sağlıcakla kalın.
193 syf.
·36 günde·9/10
Kurgusuyla baş döndüren bir Sherlock kitabı daha. Dizisini ve filmini izlemiş biri olarak bu güne kadar nasıl olur da okumadım dediğim bir kitap oldu. Hele korku vadisinden gelen Birdy Edwards(Douglas)’ın hikayesi, Sherlock’un çözdüğü davanın daha bir üstünde olunca tadından yenmedi.

Ayrı iki hikaye gibi anatılsa da çok bağlantılı olan bu iki olay (Sherlock’un çözdüğü dava ve Douglas’ın korku vadisindeki hikayesi), kitabın heyecanını ve sürükleyiciğini gitgide artırıyor.

Dizisiyle karşılaştıracak olursak eğer; dizide Sherlock’un keskin zekası ön plana çıkartılmış fakat senaryo olarak kitapların altında bir performans ortada. Kitaptaki senaryo, on yıllar geçmesine rağmen hala kalitesinden hiçbir şey kaybetmemiş. Conan Doyle muazzam bir iş çıkartmış. Hala bu seviyede polisiye senaryosu ya da kurgusu olduğunu sanmıyorum.

Kitapta öncelikle isminde de olduğu gibi korku vadisi olarak adlandırılan bölgeden kalan bir hesaplaşmanın izi olan bir cinayet davasını kabul etmiştir Sherlock Holmes. Başka dedektiflerle çalışmaya başlar.

Fakat, daha önce de belirttiğim gibi, herkes başka bir şey yaparken o çok alakasız görünen yoldan işleri halletmeye çalışır. “Kesin bir sonuç almadan da yorum yapmayacağım.” diye anlaşmıştır.

Sonuçta davayı çözer. Herkesin ağzı açık kalır. Beklenmedik bir sonuçtur fakat gerçekler de ortadadır.

http://ceyrekasir.com/...-arthur-conan-doyle/
192 syf.
·Beğendi·10/10
Sherlock Holmes kitaplarını çok seviyorum. Çoğu kitabını da okudum. Kitaplarıyla kalmayıp dizisi ve filmini de izledim . Bence bu kitap Sherlock Holmes kitabları arasında en iyisi.
193 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Sir Arthur Conan Doyla polisiye türünün belki ilklerinden biri hatta en iyisi diyebilirim kendimce. Kaleme aldığı karakter olan Sherlock Holmes ise belki polisiye türünün hatta edebiyat tarihindeki en zeki karakterlerden biri.

Kitabı okurken yine Sherlock Holmes'un gizli olayları çok zeki şekilde çözdüğü hikayelerden birini bekledim. Kitabın ilk bölümü bunu anlatırken diğer bölümü tamamen karakterimizden bağımsız ama hikayemiz ile paralel gidiyor.

İkinci bölümde başka bir hikaye okuyunca aslında biraz üzüldüm Sherlock yok diye. Ama o hikayenin sonuna gelince gerçekten okuru çok güzel ters köşe yapıyor ve ilk başta belirttiğim üzüntüyü yerle bir ediyor.

Okuru her zaman şaşırtan bir karakter olan Sherlock Holmes'u okumanızı tavsiye ediyorum
272 syf.
·8 günde·10/10
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki kitabın hakkı 4 gün. Haddinden fazla kitabı süründürdüğüm gerçeğini sizlerle paylaşmak istiyorum. Bir arkadaşıma da dediğim gibi, "Adam (Arthur Conan Doyle) mezardan kalkıp suratıma tükürürdü 8.gün bitirdiğimi duysa.
Neyse kitaba gelmek istiyorum artık. Yine bir Sherlock klasiğiydi. Yalnız konu o kadar detaylı işlenmiş ki (kötü anlamda söylemiyorum) ben bile zaman zaman olaylar zincirine yetişmekte zorlandım. Yalnız şunu farkettim Sherlock bu sefer çok ön planda tutulmamış. İlk kitabında bahsettiğim o olayın içine başka bir olay koyup sonunu harmanlama gerçeği burda da bizi karşılıyor. Bence bunu gayet başarılı bir şekilde halletmiş üstad. Şunu da belirtmek istiyorum kitaptan fazlasıyla alıntı çıkartabilirdim. Lakin kitabı uzatmama sebep olan neden buna da engel oldu. Velhasıl Sherlock okuyana pek bir şey anlatmaya gerek yok. Okumayana anlatacak şey çok. (Ama anlatmıyoruz gitsin okusunlar ^_^ ) Şiddetle tavsiyemdir. ~
272 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Ben çok seviyorum böyle ince ince detaylardan geçerek olayın sonucuna varmayı... Bu yüzdendir ki polisiye romanlar ilgimi daha çok çeker... Ayrıntıların arasında dans eder gibi dolaşan caanım Sherlock Holmes yine göründüğü gibi olmayan bir olayın daha doğrusu önce şifreli bir mektubun peşinden cinayet vakasını çözmeye gider Watson ile birlikte... Olay çözüldükten sonra ikinci kısımda işin iç yüzü neymiş o anlatılır ve tabiki ters köşe... Vay be diye diye okudum bu şahane kitabı...
"Ortalama bir zeka, kendinden yüksekte duranları hiçbir zaman göremez; oysa gerçek bir yetenek, dehayı nerede görse tanır ve ona saygıda kusur etmez."
"İnsan doğası ne tuhaf. İşleri sadece cinayet olan; şahsi hiçbir kin gütmedikleri aile babalarına, karılarına ve masum çocuklarının gözünün yaşına bakmadan ve gözlerini kırpmadan kıyan bu adamlar bile, müziğin o narin ve hazin ezgileri karşısında ağlamaklı olabiliyorlardı."
İnsan doğası ne tuhaf.Isleri sadece cinayet olan;şahsi hiç bir kin gütmedikleri aile babalarına, karılarının ve masum çocuklarının gözünün yaşına bakmadan ve gözlerini kırpmadan kıyan adamlar bile,müziğin o narin ve hazin ezgileri karşısında ağlamaklı olabiliyorlardı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Korku Vadisi
Baskı tarihi:
Aralık 2018
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052022801
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Valley of Fear
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İlgi Kültür Sanat Yayınları
Polisiye tarihine damga vuran Sir Arthur Conan Doyle, Korku Vadisi ile Sherlock Holmes maceralarına soluk soluğa okuyacağınız bir yenisini ekliyor! Bir sabah şifreli bir mesaj alan Holmes ve Doktor Watson kendilerini şüpheli bir cinayeti araştırırken bulurlar. Evinde, kafası bir tüfekle parçalanmış halde bulunan John Douglas’ı kim, neden öldürmek istemiştir? Her ne kadar işaretler Bay Douglas’ın genç ve güzel karısı ile yakın dostu Cecil Barker’ı gösterse de, Holmes kimsenin fark etmediği ipuçlarının izini sürer. Şaşırtıcı bir şekilde sonlanan bu esrarengiz olayın sırrı Amerika’ya, Korku Vadisi’ne kadar uzanır…

“Artık adamın kim olduğunu biliyoruz Bay Holmes. Adamın eşkalini telgrafla her yere bildirdim. Onu eninde sonunda yakalayacağız ve yakaladığımızda da olayı daha iyi değerlendirebileceğiz. Ama şu anda bile davada önemli bir mesafe aldığımızı söyleyebilirim. Kendisine Hargrave diyen birinin iki gün önce bir bisiklet ve valizle Tunbridge Kaplıcalarına geldiğini biliyoruz. Yanında namlusu kısaltılmış bir av tüfeği olduğunu, yani bir suç işlemek amacıyla geldiğini de. Dün sabah silahını pardösüsünün altına saklayarak otelden ayrılmış.”

Kitabı okuyanlar 2.074 okur

  • Meltem

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0.2 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları