Köşeye Kıstırmak

3,5/10  (2 Oy) · 
12 okunma  · 
0 beğeni  · 
550 gösterim
Paul Auster hayranları için hoş bir sürpriz bu kitap: Alışılmışın dışında, şaşırtıcı, sürükleyici, bildik kalipları tersine çevirerek yazılmış bir polisiye. Yazarın yirmi yıl kadar önce, yazarlık yaşamının başlarında yazdığı ve o günlerde güçlükle yayınlattığı Köşeye Kıstırmak, bir süre önce Cebi Delik'le birlikte yeniden yayınlandı ve pek çok dile çevrildi. Paul Auster'dan beklenecek şaşırtmacalarla dolu, psikolojik öğeler içeren bir dedektiflik romanı. Ünlü bir beysbol oyuncusu olan George Chapman, bir kaza sonucu sakat kalınca sporculuk yaşamı sona erer. Ancak, dünyaya küsmez. Politikaya atılır, senatörlüğe adaylığını koyar. Kusursuz bir kahramandır; zarif bir eşi, mutlu bir yaşamı vardır. Bir gün eski arkadaşının, dedektif Max Klein'in kapısıın çalar ve ölümle tehdit edildiğini söyler; kanıt olarak da, aldığı tehdit mektubunu gösterir. Max Klein'in işi kabul etmesinin üzerinden iki gün geçmeden Chapman'ın öldüğü haberi gelir. Sanık ise ne Max Klein'a, ne de Chapman'a yabancıdır. Max Klein, araştırmalarını derinleştirdikçe, bu öldürme olayının sandığı kadar basit olmadığını anlayacaktır. Usta bir yazarın, bir söz büyücüsünün kaleminden çıkmış, sürükleyici bir polisiye, Köşeye Kıstırmak.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  248
 • ISBN:
  9789755109275
 • Orijinal Adı:
  Squeeze Play
 • Çeviri:
  Seçkin Selvi
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
İlhan DALKIRAN 
06 Tem 11:08 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Daha önce Paul Auster kitabı okuduysanız bu kitabın onlarla alakası olmadığını hatırlatmak isterim.Bu kitabı Paul Benjamin takma adıyla yazıp yayımlamış.Can Yayınları kitabın başındaki açıklamasında okuyucuyu şaşırtmamak için Paul Auster adıyla yayımladıklarını belirtiyor.(Kemal Tahir'in F.M. İkinci takma adıyla yayımladığı Mayk Hammer romanları gibi..)
Polisiye romanları sevdiğimden Paul Auster'in yazdığı bir polisiyenin nasıl olacağını merak ettiğim için okudum.Birçok örneğine rastlayacağınız klasik bir detekliflik hikayesi dersem kitabı tanımlamış olurum sanırım. Yine de kararı okuyanlara bırakmak gerekir belki de.
Konusuna gelecek olursak eski savcı yardımcısı yeni detektifimiz Max Klein, eskiden ünlü bir beyzbol oyuncusuyken şimdi ise siyasete atılmak üzere Chapman'ın aldığı ölüm tehdidini araştırması anlatılıyor. Mafya,zengin dolar milyoneri,Chapman'ın güzel eşi romanda sıraları geldikçe sahne alıyorlar.
Kısa da olsa Klein'in eski karısıyla ilişkilerine ait detaylara da yer veriliyor.
Okuru şaşırtacak bir son planlandığını hissederek okuyorsunuz. Sonun ne kadar şaşırtıcı olduğu size kalmış.
Romanda aklımda kalan tek taraf Klein'in hazır cevaplığı ve karşısındaki ile dalga geçtiği diyaloglar oldu.
Paul Auster'in yazın hayatının başlangıcı olması açısından ben keyifle okudum.

Kitaptan 5 Alıntı

"Ana rahmine düştüğümüz andan itibaren bir kefene sarılmış olarak gelişir ve o kefenle doğarız;çünkü bir mezar aramak için dünyaya geliriz."

Köşeye Kıstırmak, Paul Auster (Sayfa 189 - Can)Köşeye Kıstırmak, Paul Auster (Sayfa 189 - Can)
İlhan DALKIRAN 
06 Tem 11:21 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Ben ayakları yere basan bir dünyanın vatandaşıydım;egzoz kirine, dolup taşan çöp tenekelerine, yağlı kaşıklardan tüten dumana karşın bu havayı solumaktan hoşnuttum. Light gibi atmosferin üst tabakalarında yaşamak demek, sürekli olarak oksijen maskesi takmak demekti; bu beni hiç ilgilendirmiyordu. Oksijen maskesi insanı böceğe benzetir.

Köşeye Kıstırmak, Paul Auster (Can Yayınları)Köşeye Kıstırmak, Paul Auster (Can Yayınları)

"Sevişmemiş sona erdiği zaman ikimizde mutsuzluğumuzdan kurtulamamıştık.Tensel ilişki çözüm getirmez.Olsa olsa sonsuz bir hüzne kucak açar."

Köşeye Kıstırmak, Paul Auster (Sayfa 79 - Can)Köşeye Kıstırmak, Paul Auster (Sayfa 79 - Can)
İlhan DALKIRAN 
06 Tem 11:14 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Light yeniden küstahlaşarak, " siz liberaller hep aynı bokun soyusunuz." diye çıkıştı. "Politika iktidar demektir, iktidar da kirli işi demektir. Demokratlardan biri bir şey yaptığı zaman bunun adı pragmatizm olur. Ama Cumhuriyetçilerden biri aynı şeyi yapmaya kalkışırsa hemen suçlu yaftası yapıştırılır. ve bu arada bütün ülke kızılların eline geçer.

Köşeye Kıstırmak, Paul Auster (Can Yayınları)Köşeye Kıstırmak, Paul Auster (Can Yayınları)