Küçük Aptalın Büyük Dünyası (Pucca Günlük 1. Kitap)

·
Okunma
·
Beğeni
·
6.852
Gösterim
Adı:
Küçük Aptalın Büyük Dünyası
Alt başlık:
Pucca Günlük 1. Kitap
Baskı tarihi:
Haziran 2012
Sayfa sayısı:
357
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054054381
Kitabın türü:
Çeviri:
Ebru Demetgül
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Okuyan Us Yayınları
Tek istediğim, battaniyenin altında film çekeceğim değil, film izleyeceğim bir adamdı.
Sanal dünyanın merak edilen ünlüleri raflarda yerini alıyor. Dizüstü Edebiyat Dizisi başlıyor. İlk kitap çılgınlar gibi takip edilen, Türkiyede en fazla izleyicisi olan kişisel blogun yazarı Pucca. Herkes onu ve yazacağı kitabı merak ediyordu. Aynaya son kez baktım, Kızım PuCCa, Allah kahretsin seni, çok harikasın lan sen! dedim.
PuCCa çok ayıp!
PuCCa çok komik!
PuCCa âşık!
PuCCa beter bişi!
Ve sonunda, paparazziler peşinde koşmadığı halde her şeyi anlattı
PuCCa, aferin, iyi b*k yedin!
Pucca, lise yıllarımda, bir özentilik eseri ve "kitap okuyom ben yiaa" diyebilmek için okuduğum bir yazar (!)

Okuduğum üç kitabı:

1) Küçük Aptalın Büyük Dünyası
2) Ve Geri Kalan Her Şey
3) Allah Beni Böyle Yaratmış

Yazarın günlükleri ve yaşamından kesitlerini anlatan kitaplarının hepsi de birbirinden berbat. Çünkü insan, yazarların fikirlerini örnek almak ister. Hayatında yeni ufuklar açmasını ister, en azından ben öyleyim. Pucca'yı okuyanın açılan ufku ancak ve ancak "nasıl daha iyi fahişe olunur" sorusunun cevabı olur..

Edebi yönden bakacak olursak, bakılacak edebi yön bulamayacağız. Zaten alt tarafı "dizüstü edebiyat" Ne beklenirdi ki?

Hiç kitap okumayan birisi, böyle kitaplar okuyunca kendisini "kitap okudum" zannedebilir. Ve ne yazık ki böyle içi boş kitaplarla dolu kitapçılar.. İçi boş olan bir yazar, dolu olarak ne verebilir zaten değil mi?

Peki İnsanlar neden Pucca'yı eğlenceli ve renkli buluyorlar? Cevabı çok basit. İnsanlar, içlerine bastırdıkları duyguları dışa vurmuş, ayrıksı otu gibi olan kişileri seviyorlar, tıpkı Recep İvedik'in çok sevilmesi gibi.. Ya da belki hayatı berbat insanların o berbatlığından besleniyorlardır..

Pucca'nın hiçbir kitabını tavsiye etmiyorum. Kendisi sadece zaman kaybı. Onu okumuş olunca kitap okumuş olmuyorsunuz, bilesiniz.
Kitabi okumaya basladigim andan itibaren ortak bir nokta ariyordum...nasil bu kadar bana benziyor diye ve buldum sonunda "ikizler burcu olan Pucca" :))
Kesinlikle begenerek ve kahkahalarla okudum...kafa dagitmak isteyenlere birebir komedi denilebilir ...biraz argo ama o kadar yerindeki hersey hic goze batmiyor-en azindan benim gozume batmiyor- :))simdiden keyifli okumalar...
Bugün kitapçıda gezerken gördüm ki pucca'nın yeni kitabı çıkmış, ehh ben de zamanı geri sarayım ilk kitabı hakkındaki görüşlerimi yazayım dedim.

İlk kitap çıktığında ortaokuldaydım. Bütün yaşıtlarımın elinde bu kitap, bir tek ben okumuyorum. Ara sıra da "bu ne böyle" "bu edebiyat mı" "gidin başka şey okuyun" tadında nasihatler verip veriştirirdim. Diğer kitaplar gibi koca bulma sanatının derinliklerine inen ve kadını aşağıladığını düşündüğüm kitap serilerindendi işte benim için. Kitap okuma dersimiz gelip çattığında ise okuduğum kitabı evde unuttuğumu farkeden ben, sınıfta kalem ve silgiden sonra en çok bulunan bu kitabı ödünç aldım. Daha sonra ise önyargılarımdan utandım diyebilirim. Genel itibariyle ne edebiyat ne de öğretici bir unsur içeriyor. Normal senin, benim gibi birinin günlüğü işte. Bu kadar çok satılmasının ve benim diğer kitaplarını okumamın tek sebebi ise mizah. Peki bu kitabı edebiyat ve öğreticilik içermiyor diye yerin dibine sokmak doğru mu? Bence kesinlikle değil. Çünkü bambaşka bir tür gibi bu tarz kitaplar. İnternet dili içeriyor bolca. Herhangi bir arkadaşınızla mesajlaşıyormuşcasına ana karakterle bir iletişim halindesiniz. Okurken gülüyorsunuz bolca. Kız grubunuzda bulunan bir kız pucca.

Gel gelelim neden bu kadar uzun uzun yazdığıma. Pucca okuyan kız, bilmem neyi okuyan kız tabirlerine ve aşağılamalarına son zamanlarda epey bir rastladım. Toplum kitap okumaktan o kadar uzak ki kitap okumanın karşılığı bilgi edinmek olmuş, bu çok yanlış. Nasıl her zaman bergman filmi izlemek istemiyorsam, her zaman da uzun uzun felsefi metinler okumak istemeyebilirim. Çok doğal. Bu kitapları okumanın sahilde oturmaktan bir farkı yok işte. Haz duyusu mevcut. Bir insanın boş olup olmadığına bu tarz romanlar okuyup okumamasına bakarak karar verilmez. Sadece bu tarz kitaplar mı okuyor, diye sormak daha doğru olur. Tabii benim fikrim.
Gülmek isteyenlere bu kitabı öneririm pucca başından gecenleri mizahi dille anlatmış ki gülmeden edemiyorsunuz herkesler okusun herkeslere oneriyorum
Ön yargiyla yaklasanlara selam olsun...gozlerimden yas gelerek okudugum, komik bir flim seyreder gibi keyif aldigim bir kitap. Bazen bunlara da ihtiyacimiz var. Pucca nin komik dili ayrica hosuma gidip baska bir kitabini almis olsamda
hayal kirikligina ugrattigindan bu kitabi nirvanada birakmaya karar verdim .
Günlük tarzı yazıldığını duyduğumda okumaya başlamıştım. Televizyon ve internet reklamlarının da bunda etkisi çok fazla. Melisa P. den sonra altarnetif olarak çıktı karşımıza. Kitabını genel anlamda beğendim o yaşlarda. Fakat abartıldığı kadar iyi olmadığını düşünüyorum.
Her sayfasında küfür yarışına girilmiş bir anlatımı olan bu kitabın bana kesinlikle hitap etmediğini söyleyebilirim.
PuCca ile tanıştığım ilk kitap. Sanırım 1000 tane yazsa hepsini okuyabilirim. Tüm içtenliğiyle düşmelerini, kalkmalarını, iyisini, kötüsünü anlattığı bir kitap. Bu kitapla küçük aptalın dünyasına hoşgelmiş oluyorsunuz. :) Tavsiyemdir.
Şuan okuyorum kutuphanedeyim sesli gulemedigim icin okumaya ara vermem gerekiyor ama gercekten komik bir kitap kizlara tavsiye ediyorum :D diye not yazmistim ama cok argo kelime oldugunu belirtmek isterim oğrendigim bilgiye gore hadi insallah filmi senaryosu bu kitaba aitmis nette araştirabilirsiniz. Ben argo kelimelerin coklugundan dolayi devam edemedim belki bitiren cikar :)))
Yıl 2008’ler filan. O zamanlar bloglar şimdiden daha meşhur. Facebook, Twitter bilmiyoruz. Bloglardan yazarları takip ediyoruz tabi. Pınar o zamanlar kendi aramızda takipleştiğimiz, konuşur gibi yazan, çok keyif veren bir blog yazarıydı. Dizüstü edebiyatının ilk neferi olduktan sonra, bunca zamandır neredeyse tanıyor gibi olduğumuz bu kadını desteklemek lazımdı. Şimdilerde örneği çok ama ilk çıktığı zaman 2010 falandı sanırım, beklentiyi karşılamıştı.
Bir umut güzel bir şey çıkar diye okumuştum. Kitapları yarım bırakmayı sevmediğim içinde ilk defa bir kitabı zorla bitirmiştim. Hüsrana uğradım. Bana göre değilmiş ve diğer serilerini de bu yüzden okumak istemedim. Bu kitabı okuyup da kendilerinden bir şey bulanları anlayamayacağım sanırım :)
Gizlice birinin günlüğünü okuyormuşcasına, rahatsızlık verici bir yandan da karşı konulamaz.Öyle ki kafa boşaltmak için, sıkıntılı zamanda, tebessüm etmeyi bırak kıkır kıkır güldüren her birimizin günlük yaşantısından kesitler bulduğu hikayeler içeriyor.
Şey gibi işte ... böyle D K N Y ’nin vitrinlerine bakıp bakıp,iç geçirdikten sonra, kalkıp aynısı pazarda var diyerek 5T L ’ye aldığın penyeler. Kimisi iyi çıkıyor da, bu sefer yanılmıştım.
Sen yine şanslısın, uzak bir şehirde de olsa baban var. Hiçbir erkeğe minnet etmeyeceksin o yüzden. Bu kollarındaki yaralar, kafandaki
kellik ve morlukların ise seni daha güçlü yapacak...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Küçük Aptalın Büyük Dünyası
Alt başlık:
Pucca Günlük 1. Kitap
Baskı tarihi:
Haziran 2012
Sayfa sayısı:
357
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054054381
Kitabın türü:
Çeviri:
Ebru Demetgül
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Okuyan Us Yayınları
Tek istediğim, battaniyenin altında film çekeceğim değil, film izleyeceğim bir adamdı.
Sanal dünyanın merak edilen ünlüleri raflarda yerini alıyor. Dizüstü Edebiyat Dizisi başlıyor. İlk kitap çılgınlar gibi takip edilen, Türkiyede en fazla izleyicisi olan kişisel blogun yazarı Pucca. Herkes onu ve yazacağı kitabı merak ediyordu. Aynaya son kez baktım, Kızım PuCCa, Allah kahretsin seni, çok harikasın lan sen! dedim.
PuCCa çok ayıp!
PuCCa çok komik!
PuCCa âşık!
PuCCa beter bişi!
Ve sonunda, paparazziler peşinde koşmadığı halde her şeyi anlattı
PuCCa, aferin, iyi b*k yedin!

Kitabı okuyanlar 2.190 okur

  • Uğurcan GÜNEY
  • Ezgi Zabun
  • Ceren Çetinkaya
  • Sade
  • Sultan Gürcü
  • Feyzan Keçeci
  • Esra Seven
  • İlayda Erden
  • Huriye Koç Çolak
  • Sultan Aslanturk

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.7
14-17 Yaş
%6.1
18-24 Yaş
%40.8
25-34 Yaş
%27.7
35-44 Yaş
%15.7
45-54 Yaş
%3.1
55-64 Yaş
%0.3
65+ Yaş
%1.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%95.8
Erkek
%4.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.8 (94)
9
%7 (29)
8
%15 (62)
7
%12.8 (53)
6
%10.4 (43)
5
%9.2 (38)
4
%5.8 (24)
3
%4.6 (19)
2
%5.3 (22)
1
%7 (29)

Kitabın sıralamaları