Adı:
Küçük Şeyler
Baskı tarihi:
10 Aralık 2007
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753223522
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sistem Yayıncılık
Baskılar:
Küçük Şeyler 1
Küçük Şeyler
Prof. Dr. Üstün Dökmen'in üç yıldan bu yana TRT-1 televizyonundan izleyicisiyle buluştuğu programlar çerçevesinde, hayatın içinden küçük ama önemli ipuçlarının insan yaşamı üzerindeki etkilerinin irdelendiği Mutluluğun Anahtarı KÜÇÜK ŞEYLER isimli beş kitaplık dizinin ilk kitabı.
168 syf.
·17 günde·10/10
Benim yapımda kişisel gelişim kitaplarına karşı antipati bulunmakta. Ben bunun-kişisel gelişimin,hareketlerin,davranışların- kitaplardan öğrenilmesinden çok yaşayarak veya gözlemleyerek öğrenilmesi kanısındayım. Genel olarak bu tarzda kitaplar okuduğumda; "evet, evet yazar çok haklı bence de böyle olmalı" deyip hayatımda herhangi bir şeyi değiştirmeye yanaşmıyorum.
Bütün bu olumsuz, kendimi bu tarz kitaplardan soğutan düşüncelerime karşıt Annem sayesinde Prof.Dr. Üstün Dökmen'in kitabını okumaya başladım ve kendimi ciddi anlamda sorguladım. "Acaba bu düşüncelerim hep yanlış tarzda kişisel gelişim kitapları okuduğumdan kaynaklı mı?" diye.
Bu kitap çoğunlukla yazarla sohbet ediyormuşuz hissi uyandırdı bende.
Anlattığı konuları düşünmemizi sağlayan birçok hikaye eklemiş. Bu hikayelerin bazılarında yeri geldi güldüm, yeri geldi hemen arkadaşlarıma yolladım, onlarında okumasını istedim.
Zaten bu hikayeler ya da bazen olaylar kendisini etkileyen hikayeler ve olaylar.
En hoşuma gidenlerden birini paylaşmak istiyorum sizinle.
Menemen treni
Bir dostum gerçek diye anlattı. Tren İzmir'den Menemen istikametinde yola çıkmış. Yaşlı bir teyze Kondüktöru çağırıp "Yavrum Menimen'e varınca beni bildiriver aman unutma" demiş Kondüktör de "sen uyu teyzem menimen'e varınca ben seni bildiricem" diye garanti vermiş teyze güvenip uyumuş. Kondüktör ise olayı unutmuş. Tren Menemen'i geçmiş. Epey sonra Kondüktör teyzenin ineceğini hatırlayıp makiniste koşmuş. Treni durdurmuşlar ve üzülmüşler. Gecenin bir vakti kadıncağızın Menemen'e tek başına dönmesi olacak iş değilmiş. Makinist ":Dur ben treni geri alayım, Menemen'e geri dönelim gece farkeden olmaz; soran olursa da 'yanlış makasa girmişiz' deyip idare ederiz" demiş. Ve gece karanlığında Menemen'e geri dönmüşler. Kondüktör koşup teyzeyi uyandırmış. "Kalk teyzem Menimen'i vardık" demiş. Teyze uyanmış "ömrüne bereket yavrum" diyerek çantasını açmış bir hap çıkarıp yutmuş. Tekrar başını yaslamış. Kondüktör hayretler içinde, "inmiyor musun?" diye sormuş. Teyze "yok yavrum ben bugün doktora gittim doktor iki tane hap verdi birini Basmane'de alcan dedi ikinciyide menemeni varınca alcen. Ben hapımı aldım kal sağlıcakla" demiş.

Burada yazar karşınızdaki kişinin sözlerine veya davranışlarına bakıp onun ne düşündüğünü yüzde yüz anlamanız mümkün değildiri anlatmak istiyor.

Daha bu ve bunun gibi birçok güzel olay anlatılmış yaşananlardan ders çıkarmamız her an göz önünde tutulmuş.

Birde şunu eklemeliyim ki kendimde ve çevremde gerçekten çok fazla görmüş olduğum bir şeyi yazar yüzüme çarptı.
Biz insan olarak hata yapabiliriz ama yaptığımız hatalardan ötürü kendimizi çok fazla suçlayıp, yapmış olduğumuz artıları bir anda silip atmamalıyız. Önemli olan gelişmek ve farkedilen hataları tekrarlamamaktır.
Kitaptan çıkarılacak çok fazla ders var elinden geldiğince her konuya kısa kısa ama sizi içine alabilecek kadar güzelce değinmiş.
Bu kitabın sanırım devamı da var fırsatını bulduğumda alıp okuyup incelememi yapacağım.
İncelememi okuduğunuz için Teşekkürler!

:)
168 syf.
Küçük şeyler; kimi zaman burun kıvırdığımız, kimi zaman daha fazlasını isterken yetinmek zorunda kaldığımız...
Mutlu olmak için küçük şeyleri görmemiz gerek, fark etmemiz, aslında büyük şeylere ulaşacağımız yolun bu küçük deneyimlerden, sevinçlerden ya da üzüntülerden geçtiğini öğrenmeliyiz.

Hayata bakış açımızı sorgulamamızı istiyor, ama bunu yaparken her şeyin belli bir ölçüsü olduğunu da hatırlatıyor. Ödül, ceza, geribilgirim, iyimserlik, kötümserlik...

İş hayatınızdan, ailenize, arkadaşlarınızdan, komşularınıza kadar geniş bir iletişim ve davranış modelleri sunuyor kitap bize. Maalesef aynı olaylara zamana, mekana, kişiye ve içinde bulunduğumuz ruh halimize göre tepkiler karşılıklar veriyoruz, doğrularını anlatıyor.

Üstün Dökmen ve Doğan Cüceloğlu her zaman ayrı bir yerdedir bende, o yüzden de tavsiye eder iyi okumalar dilerim.
168 syf.
·28 günde·7/10
Üstün Dökmen'in aynı isimli TV programındaki konukları ve sohbetlerinden oluşan bir serinin ilk kitabı. Program zamanında çok olumlu dönütler aldığı için bunu kitap haline getirmekte karar kılınmış. Ki bence çok da isabetli bir karar olmuş. Çoğu kişisel gelişim kitaplarının aksine beylik laflar, basmakalıp cümleler kurmuyor; okurken hayatımızda gerçekten uygulamaya karar verdiğimiz ama kitabın son sayfasını çevirdikten sonra unuttuğumuz, cesaret edemediğimiz için yapamadığımız, gerçek hayata dönünce büyüsünden çıktığımız tavsiyeler vermiyor. Bu kitapta insanları anlamak ama en çok da kendimizi anlamak için hayatınıza bir şans vermeyi gerçekten düşünüyorsunuz. Biraz ağır ilerliyor ama akıcı değil diyemem benim için durup düşünülmesi tekrar değerlendirilmesi gereken birçok konuya değindi belki de bu yüzden benimle beraber neredeyse bir ay boyunca okula gidip geldi :) Siz daha akıcı okuyabilirsiniz ama bence gerçekten şans verilmesi gereken kişisel gelişim kitaplarından biri :) Son olarak eğer kitabı okumadan önce bir araştırma yapmak istiyorsanız ve incelemeler yeterli gelmediyse youtube aracılığıyla Küçük Şeyler programının bölümlerine de bakabilirsiniz :)
168 syf.
·12 günde·Beğendi·7/10
Bir kişisel gelişim kitabı... Öncelikle kitap farklı bölümlerden, konulardan, örneklendirmelerden, öykülerden oluşuyor. Örneklendirmelerle konular daha anlaşılır hale getirilip, öykülerle de pekiştirmemiz kolaylaştırılıyor. Psikolojiye ait terimler açıklayıcı bir şekilde anlatılıp, tanımlamalara yer verildiğinden gayet anlaşılır ve akıcı bir şekilde ilerliyor...

Kitabın adından da anlaşılacağı gibi küçük şeyleri görmemizi onları farketmemizi sağlama amaçlanıyor. Mutsuzluklar üzerinde defalarca düşündüğümüzü fakat mutlulukları adeta görmezden geldiğimizi, olumsuzlukları günlerce konuşup, olumluları hiç umursamadığımızı adeta gözler önüne seriyor. Ailede, sosyal yaşamda, iş ortamında aklımıza gelebilecek her ortamda sağlıklı iletişim nasıl olmalı-olmamalı, iletişimde yapılan hatalar, çocuklar nasıl egitilir gibi konular ele alınıyor. Ödül, ceza, geribildirim, yaptırım, sinerji vb. terimler örneklerle desteklenerek okuyucuya aktarılıyor.

.
.
.
.
.

** Kitapta en sevdiğim ve etkilendiğim küçük ağacın eğitimi bölümü oldu.
176 syf.
Normalde kişisel gelişim kitapları bana samimi gelmez.Ezber cümleler gibi olduğunu düşündüğüm için pek okumam. Üstün Dökmen' in kitabı olması bir an içimde okuma hissi uyandırdı ve okudum. Iyi ki okumuşum diyorum şu an, çünkü diğer kişisel gelişim kitaplarından daha farklı bir şekilde etkiledi beni.Bence yararlı bir kitap olur okuyanlar için.Gerçek hayata aktarabileceğimiz türden mantıklı düşünceler içeriyor.
168 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Birçok konuyu içinde barındıran kitap adı üstünde küçük şeyleri farkedip,bunlardan mutlu olmamız üzerine yazılmış.En beğendiğim kısım çocuklarımıza uyguladığımız ödül/ceza/geribildirim kısmıydı.Kendi adıma uygulamaya koyacağım.Ve çok hoş bir kitap ismi öğrendim.Küçük ağacın eğitimi.Teşekkürler Üstün Dökmen.Keyifle okudum.
168 syf.
·Beğendi·8/10
Hayatımızdaki küçük ayrıntıların önemini çok güzel vurgulamış. Dilinin sade ve anlaşılır olması,örneklerin somut olması kitabı çekici hale getirmiş.Üstün Dökmen Hoca’dan tek nefeste bitirilecek bir eser.
168 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Hayata bakış açımızı sorguluyor ama bunu yaparken her şeyin belli bir ölçüsü olduğunu da hatırlatıyor.Ödül,ceza,geri bildirim,iyimserlik,kötümserlik..
İş hayatımızı,ailemizi ve arkadaşlarımızı
çevremizdekilere karşı geniş bir iletişim modeli sunuyor bize.Mutlu olmak için küçük şeyleri görmemizi istiyor.Fark etmemizi büyük şeylere ulaşmak için küçük şeyleri deneyimlememizi ve bunların sevinçlerden yada üzüntülerden geçtiğini öğrenmeliyiz.. Küçük Şeyler 1 Üstün Dökmen
168 syf.
·Puan vermedi
"KÜÇÜK ŞEYLER" kitabı bana;
'Kendini farket. Gözlemlemekden ziyade yaşayarak öğren. Küçük şeylerle mutlu ol. Fazlasına gerek yok, hiçbir zamanda gerek duyma. Iyi insanlarla olan ilişkini daima diri tut. Fikirlerini başkalarıyla paylaş, hoşgörü sahibi ol. Yargılama. Herkes için mutluluk dile, huzur dile. Kendin ol ve sevgiyle büyü,büyüt.' diye telkinde bulundu. Okuyun, okutun.
168 syf.
·7 günde·10/10
Üstün dökmenin Tv programı varmış bu program çok beğenilmiş buna binaen bu programda bahsedilen konuları halk diliyle kitap haline getirmiş.Kişisel Gelişim kitaplarınj seven biriyim ancak aralarında en haz aldığım diyebilirim.
Içerikte ise insan ilişkilerindem, bu ilişkilerde yapılan hatalardan,isanın yaşama sevincinden, evlilikteki rollerden ve en önemlisi ve vermek istediği mesaj kişinin hayatında yer alan en küçük şeyin bile bir anlamı olduğu o boyutta bakabilmenin önemli.olduğundan,ve insanın mutlu olması öncelikle düşünceleri değiştirmeyle, hayata bakış açısını değiştirmeyle olacağından bahseder.Kitapta rn çok hoşuma giden kısım ise çocuk yetiştirmede cezanın çözüm olmayacağı geribildirim ile çocuk yetiştirmenin önemi ve kendi düşünceni çocuğa empoze etmek ye eli ne onun düşüncesinin oluşmasınj sağlamanın gerekliliğinden bahseder.Kesinlikle okunulması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
168 syf.
·Beğendi·10/10
Küçük Şey diye bir şeyin olmadığı bakmasını bilen göz için bile her şeyin büyük güzel hayata pozitif baktığın daha pozitif olunduğunu anlatan bir kitap 1 günde bitirdiğim bir kitap böyle canın sıkıldıkça arada bir bakabileceğin tarzda bir kitap olmuş Üstün Dökmen gibi yazardan çok bilim adamlarına değer verilmesi gerektiği kanısındayım daha çok Üstün Dökmen'le ihtiyacımız var.
168 syf.
·4 günde·8/10
Hayatımızdaki ayrıntıların hangilerini önemsememiz; hangilerini görmezden gelip hoşgörüyle karşılamamız gerektiğini çok güzel örneklerle anlatan bir kitap. Aslında hiç farkında olmadan yaptığımız hataları çok tatlı bir dille önümüze sunuyor. Küçük hikayeler; toplumdan ve insandan örneklerle aslında hayatın küçük şeylerin bir araya gelmesinden oluştuğunu ve her birinin bizlere nasıl etki ettiğini gösteren çok güzel bir kitap. Okuyun.
Şöyle demiş Çinli:
Tanrım, bana değiştirebileceğim şeyleri değiştirme gücü ver.
Değiştiremeyeceğim şeyleri kabullenmemi sağla,
İkisini ayırt edebilmem için de akıl ver.
Ben ülkemde yerdeki ekmeğe tekme atıldığını hiç görmedim. Ama yerdeki insana tekme atıldığını çok gördüm. Yerdeki ekmeklere gösterdiğimiz saygıyı birbirimize de göstereceğimiz günlerin gelmesini diliyorum. "
Köy sakinIeri yağmur duasına çıkmışIardı. Bütün köy ahaIisi topIandı. İçIerinden sadece birinde şemsiye vardı. Bu inançtır.
"Bazı rütbeler, makamlar, roller bir ayrıkotu gibi yaşam bahçemizi öylesine kaplıyor ki, onlar sökülüp gittiğinde, artık ekilip biçilemeyen bir bahçe, işe yaramayan bir ömür kalıyor elimizde."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Küçük Şeyler
Baskı tarihi:
10 Aralık 2007
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753223522
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sistem Yayıncılık
Baskılar:
Küçük Şeyler 1
Küçük Şeyler
Prof. Dr. Üstün Dökmen'in üç yıldan bu yana TRT-1 televizyonundan izleyicisiyle buluştuğu programlar çerçevesinde, hayatın içinden küçük ama önemli ipuçlarının insan yaşamı üzerindeki etkilerinin irdelendiği Mutluluğun Anahtarı KÜÇÜK ŞEYLER isimli beş kitaplık dizinin ilk kitabı.

Kitabı okuyanlar 2.558 okur

 • İnan Olgar
 • Esra Öztürk
 • Güler ÖZYİĞİT
 • gulseren yavuz
 • Zahide GÖK
 • Aysun Yılmaz
 • Realauthor
 • Amine
 • ️MAYA
 • Neslihan Bahadır

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%3.5 (16)
9
%2.9 (13)
8
%6 (27)
7
%2.7 (12)
6
%1.6 (7)
5
%0.9 (4)
4
%0.2 (1)
3
%0.2 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları