·
Okunma
·
Beğeni
·
2.992
Gösterim
Adı:
Lord Jim
Sayfa sayısı:
288
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054439836
Kitabın türü:
Dil:
İngilizce
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bordo Siyah Yayınları
408 syf.
·7 günde·5/10 puan
Conrad'ın diğer öykülerinde vazgeçmediği edebi izlenimciliğin bu romanda da fazlasıyla yer bulduğu görülüyor. Dış dünyadaki varlığın bir önemi ve gerçekliği yoktur bu anlatılarda. Kişide bıraktığı izlenim ve çağrışımları öne çıkararak, dış dünyadaki bütün nesneleri anlatının ‘hayal izlenimi’ olarak karşımıza çıkarır. Anlamın soyutluğu bu sebeple metin dışı edilir çünkü bir anlatıda kapalılığın tercih edilmesi daha farklı düşünceleri kendisine çekmesiyle açıklanabilir. Empresyonizmin önemli temsilcilerinden Rilke, Joyce, Rimbaud, Proust gibi yazarlar, sanatın hayalden tabloya, tablodan yazıya olan eğiliminin en iyi örnekleri olduğunu biliriz. Direksiyonun sadece yazarın zihin dünyasına ait olduğunu gözlemlemek hoş bir şey... Okuyucunun zevkini yansıtan New York Times Bestseller modelini dışarı atarak tamamen öznel bir metin oluşturulması, beğenilmeyen eser olsa bile muhakkak takdir edilmeyi hak eder. Bugün, Dan Brown, Grange, Palahniuk gibi yazarları beğenmemek mümkün değil... Çünkü okuyucunun istek ve beklentileri formüle edilmiş, ezberlenmiş, psikolojik boyutu çok iyi hesaplanmıştır. Yazarın kendi öznel dünyasından çıkmak zorunda kaldığı durumlardır bunlar. Mükemmeldir, bir çırpıda okunabilir. Büyük bir kitle tarafından zevkle okunur. Ve sonunda tüm popülist muhibbanı gibi tarihe karışarak unutulmaya yüz tutarlar. Bu noktanın ayırdına daha güçlü varabilmek için Ruskin okumalarının önemli olduğunu düşünüyorum...

Lord Jim... Her çocuğun düşlerini süsleyen kahramanlık öyküleri onu denizlere çağırarak büyük ve çileli bir yolculuğun zeminini hazırlar. Eğitimle başlayan macera tutkusu, kahramanlık hevesini doyuracak fırsatlarla karşılaştırmaz onu. Maceraya yelken açan Lord, kâh Patna Gemisinde, kâh ilkel yerlilerin arasında, kâh Müslümanları Hac yolculuğunda taşıyan bir gemide bulur kendisini. Eser boyunca anlatıcı Marlow'un gözlem ve çıkarımları üzerinden Lord'un varoluş sancılarına tüm detayıyla şahit oluruz. Ki bence Romanı ayakta tutan anlatıcının bu devreye girişleri olmalıdır. Aforizmavari dokunuşların epey uzağında, sadelik ve iddiasızlıkla bezenmiş ama güzelliği ifade eden bir anlatı Lord Jim… Jim'in sıçrayışları maceralarındaki sonuç kısmıyla açıklanabilir belki de. Yarım milin etrafında sıkışıp kalan bir insanı düşündüğümüzde iki seçenek belirir; Crusoe olmak ya da Crusoe olmamak. İkincisi gerçekleştiğinde Maceralar, kahramanlıklar, yeni heyecanlar hiçbir sonuç vermeyecektir. Jim'in ahlaki kimliğini ateşten kurtarma çabaları, bu bastırılmanın içerisinde yitirilir... Hikaye seyrinin kahramanın hatırlayış durumuna göre aniden değişmesi konudan sapmayı tetiklediğini belirtelim. Anlatımın ileri geri biçimindeki savrukluğu ve duygulanımların eksikliği gereğinden fazla uzatılmış bir roman kanısını oluşturduğunu söyleyebilirim.
408 syf.
·13 günde·5/10 puan
Jim, genç yaşta denizlerde kaptan yardımcılığına yükselmiş, başarılı, atak ve sevilen bir kişidir. Bir gün uzakdoğudan yüzlerce hacı adayını taşıyan bir gemide görevliyken bir kaza olur ve bu kaza sırasında gemiyi idare edenler panik halinde bir karar verirler ve utanç verici bir hataya imza atarlar. Bu olaydan sonra Jim kendini biraz da abartılı olarak suçlayıp utanç duyarak kendisini kimseler tanımasın diye oradan oraya hep yeni yerlere yerleşir. Sonunda uzakdoğuda ilkel bir Müslüman toplumda yerleşir ve hatta orada nüfuz sahibi bir lider olur.
Lakin iç huzursuzluğu ve kaderi peşinden ayrılmaz.
Kitap boyunca insanın kendini affetmeden devam edemediği fikrini görüyoruz. Çeşitli okuma listelerinde okunacak 100 kitap arasında görüyordum, ancak şahsi fikrim odur ki abartılı bir yaklaşım.
408 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Joseph Conrad İngiliz dilinin en önemli yazarları arasında kabul edilir. Lord Jim karakteri unutulmayan , iz bırakan karakterlerden birisi bana kalırsa.
Gözleyen gözünden tanımaya çalıştığımız Jim, yaptığı anlık bir gafletten dolayı hayat boyu peşini bırakmayacak bir vicdan muhakemesi ile yaşar ve kendini tekrar topluma kanıtlamak adına bir ömür mücadele eder. Ahlak, adalet, iyi, kötü gibi kavramları başından sonuna kadar sorgulatan bir kitap. Betimlemeler ve anlaşılmayı bekleyen felsefesi açısından yer yer durma, düşünme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Jim'in duygu karmaşasını, yaptığı anlık bir gafletin, hatanın bedelini ödemek için verdiği mücadele, harika betimlemeler, felsefi sorgulamalar ile bir edebi şölen bu kitabı okumak. İz bırakan kitaplardan bir tanesi.Okumadan geçmeyin diyorum. Sonsuz sevgi ve saygılarımla.
408 syf.
Nadir edebi kaliteye sahip kitaplardan biridir Lord Jim. Yazarı yirmili yaşlardan sonra öğrendiği İngilizcede öyle bir ustalaşmış ki, çağdaş İngiliz edebiyatına bu eser gibi üst üste başyapıtlar kazandırmasını bilmiş. Etkileyici gerçekten.

Kitaba gelirsek:

Hint sularında seyrüsefer haldeki bir geminin kaptan yardımcısı olan Jim'in, geminin batmakta olduğunu sanıp, kaptan ve bir iki adamıyla birlikte, uyuyan yolculardan hiçbirini uykudan kaldırıp uyarmadan bir sandala atlayıp kaçmasıyla başlar her şey.

Jim kendisinin neden böyle davrandığını bilemez, anlam veremez bu duruma ve böylesi bir davranışla korkaklığını sergileyip utanca boğulmayı, sürekli iş ve yer değiştirip geçmişinden kaçmaya çalışmakla örtmeye çalışır.

Vicdanını da kendisiyle sürüklediği ve geçmişi her nereye kaçarsa kaçsın kendisini oraya kadar takip ettiği için, soluğu dünyayla irtibatı kopuk bir adada, Patusan'da alır. Burada yerlilerden başka kimse yoktur ve Jim, geçmişindeki kara lekeden kurtulmak, kendisini ispatlamak için mükemmel bir ortam bulur. Karakteri, tıpkı geçmişte olduğu gibi burada tekrar sınanır..

Nefis bir kitap. İnsan psikolojisine eğilen ve ruhu didik didik eden o büyük kitaplardan. Hem bir hesaplaşma kitabı, hem de serüveni eksik olmayan usta işi bir yapıt.
448 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Baş kahramanımız Lord Jim, yaptığı bir hatadan dolayı kendini çok değersiz hissetmektedir. Kendisini yine kendisine affettirmek için gösterdiği çabayı görüyoruz aslında. Aynı zamanda insanların kendilerini olduğundan daha fazla önemsemesi de kahramanımız üzerinden eleştiriliyor. Oysa bunca şey arasında yapılan bir hata -hata denebilirse tabii-kimin umurumda ki?
408 syf.
Josep Conrad'ın okuduğum ikinci kitabı Lord Jim. Betimlemeleri tartışılmaz derecede iyi yapıyor Conrad. Bir geminin ikinci kaptanı olan Jim'in bir olay sonrası gemiden kaçmasıyla başlıyor her şey. Jim hayatı boyunca neden böyle yaptığına anlam veremez. Bu utancı sürekli olarak iş ve yer değişikliği yaparak örtmeye çalışır ama vicdanından kaçamaz. Geçmişi sürekli peşindedir.

Sürekli kendini ispatlamaya çalışan Jim, kendini dünyadan tamamem izole etmiş bir adaya atar. Burada yerlilerle beraber geçmişindeki lekeyi temizlemek ister ve tekrar geçmişteki gibi kişiliği sınanır.

Conrad'ın okuduğum iki kitabı da çok yoğun ve bazen karmaşıklaşabiliyor. Bu yüzden dikkatli ve sindire sindire okumanızı tavsiye ederim. Edindiğim izlenimlere göre sabır gerektiren bir yazar Conrad. Kitaplarını kolayca bir köşeye atmak gelebilir içinizden ama sabrederseniz kazanırsınız. İnsan ruhuna çok iyi eğiliyor ve betimlemeleriyle gerçek hayatta yaşadıklarımıza, insan ilişkilerimize ışık tutuyor.

İyi okumalar.
448 syf.
·3 günde·6/10 puan
Bir gemide çalışan Jim, talihsiz bir olaya karışır ve nasıl olduysa artık- bu olayın tüm sorumluluğu onun üzerine kalır. Bunun verdiği utançla hiçbir yerde uzun süre yaşayamaz, ta ki yerlilerin yaşadığı bir adaya yerleşene kadar. Bu adada yerlilere baskı uygulayan kişilere karşı hep birlikte mücadele verirler ve yerliler de "beyaz" olmasına rağmen çok sevdikleri Jim'e "Lord Jim" diyerek ifade ederler sevgilerini. Finaldeyse, böyle çok sevilen insanların başına ne geliyorsa, o gelir Jim'in de başına. Açıkçası sıkıldım. Romanın özeti keyifli gelebilir ama 455 sayfayı okurken o kadar da keyif almadığımı söylemek zorundayım. Bay Conrad'la tanışma anımızı böyle hayal etmemiştim. Bu sene Nostromo ve Karanlığın Yüreği'ni de okumaya niyetliydim ama bakacağız artık... =)
408 syf.
·Beğendi·9/10 puan
James Joyce, George Orwell, Virginia Woolf gibi büyük yazarların şükranla andığı, İngiliz Edebiyatı'nda adı büyük harflerle anılan Joseph Conrad'ın kaleme aldığı Lord Jim isimli kitap, yazarın tartışmasız en iyi romanıdır. Gerçekten de çok az yazar, Conrad'ın bu eserinde ki anlatımını yakalayabilir, onun yarattığı atmosferi kâğıda dökebilir, onunkiler kadar gerçek karakterler yaratabilir.

Yazar bu eserinde kısaca, hayatı boyunca yiğitlik öyküleri okuyan başkarakter denizci Jim’in cesaretini kanıtlayacağı sırada bir anda korkusuna yenilip, hayatı boyunca bir korkak olarak damgalanmasını, tanınmamak için limandan limana dolaşmasını, utancından ve geçmişinden kaçışını anlatır.

İnsanın korku, nefret ve utanç duyguları karşısında ne kadar savunmasız olduğunu anlatan bu romanda, haysiyeti ve şerefi için yaşayan bir insanın haysiyetini nasıl kaybettiğini ve geri kazanmak için nelere katlandığını, nasıl yaşadığı anlatılıyor. Bir anlık gafletin bedelinin nasıl bir ömür olduğu gösteriliyor. Evrensel ahlak anlayışını sorgulayan ve okuyucuya bir nevi edebiyat ve felsefe şöleni yaşatan bu değerli eseri bütün kitapseverlere tavsiye ederim.
448 syf.
Joseph Conrad (1857 - 1924) romanını 1899-1900 tarihleri arasında Blackwood's Magazine adlı bir dergide seri olarak yazmıştır. 1900 yılı romanın yayım tarihi.
Tuan (efendi) Jim adlı genç romanın baş karakteri. Patna adlı bir gemide yaşanan ve hayatı boyunca Jim'e utanç kaynağı olan talihsiz bir kaza ile başlar asıl öykü. Jim yüreğinden neler geçtiği anlaşılmayan, unutulmuş, gözden düşmüş, affedilmemiş ve fazlasıyla hayalperest ve duygusal biri olarak özel birisi. Romanın anlatıcısı Marlow adlı bir yüzbaşı. Anlatılanlar sadece Jim'in başından geçen olaylar değil insanoğlunun kaderi ile ilgili bir araştırma. Realiteyi görmek istememek bizi ondan kurtarabilir mi?
Bitirmek için kendimi çok zorladım ancak tüm çabama rağmen yarım bıraktım. Isınamadım kitaba birsürü gereksiz ayrıntı yordu ayrıca olaylar fazlasıyla uzatılmış kitap akıcılığını kaybetmişti. Olaylar Jim'in ağzından anlatılıyor olsaydı iç dünyasında yaşadıkları psikolojisi çok daha iyi verilebilirdi bence. Sevmedim.
408 syf.
·6 günde·9/10 puan
Merhaba, Modern Klasikler Dizisi’nden Lord Jim ile karşınızdayım. Öncelikle kitap Varoluşçuluk (Existentialism) akımı ile ilgili. Baş kahramanımız Jim, gemide bir suç işler ve bundan mahkemede yargılanır, bu süreçte oldukça yalnızlaşır ve kendi varlığını sorgulamaya başlar. Geçmişinde işlemiş olduğu bu suçu insanların öğrendiğini görür görmez işinden ayrılır ve başka bir iş aramaya başlar, bu sebeple kendini hiçbir yere ait hissedemez. Ama Jim’in unuttuğu bir şey vardır; geçmişinden kaçamazsın. Bugünümüzü yaratan geçmiştir ve anılarımız hiçbir zaman anı olarak kalmazlar çünkü onlar bugündedir. Eğer Jim kendini olduğu gibi, kusurlarıyla, hatalarıyla kabul etseydi, kendiyle yüzleşebilseydi kaçmak zorunda olmayacaktı. İşte bu sebeple Jim bizden biri, tıpkı hepimizin kusurları ve hataları olduğu gibi.
408 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10 puan
Romanı modern edebiyatın öncüsü bir yazarın kaleminden çıktığı ve bu önderliğin ağır adımlarının bilincinde olarak okursanız elinizde duranın eşsiz bir parça olduğu ayırdına kolayca varabilirsiniz. Elbette yazar Joseph Conrad, ingilizceyi yirmili yaşlarında öğrenip, ingiliz edebiyatının yanı sıra modern dünya edebiyatına yön verebilmiş enteresan bir karakter.
Anlatıcı Marlow sizi keyfince romanın içine dahil edip ara sıra kendini hatırlatıyor, bundan yılmayın ve sabırla devam edin bittiğinde damağınızda kalacak tadı seveceksiniz.
Anlayanımız pek azdır,ama hepimiz hissederiz;istisnasız diyorum, çünkü hissetmeyenler zaten yok sayılırlar.
Joseph Conrad
Sayfa 207 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Lord Jim
Sayfa sayısı:
288
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054439836
Kitabın türü:
Dil:
İngilizce
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bordo Siyah Yayınları

Kitabı okuyanlar 135 okur

  • leda floyd
  • Emre

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0