Adı:
Makiler
Baskı tarihi:
Eylül 1997
Sayfa sayısı:
63
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753481007
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Çınar Yayınları
Baskılar:
Makiler
Makiler
Makiler
55 syf.
·Beğendi·8/10
Hiç şiir okumadınız mı? Şiir kitapları çok kısa diye para etmez mi? Yahut şiir "Yaa Ne Biliyim Abi" cümleleri mi kurdurur size. O zaman; Meşaleleri Yakın, Var Bir Sunay Akın! diyoruz çığlık atan sessizliğimize. Buyrun efendim, güzel bir Sunay Akın kitabı daha.
Gene dayanamadık bu da bitti. Yastığa başımı koydukça aklım gidiyor bir tane daha okuyorum. Dayanamıyorum kitaplara ben.
Size bu konuda uzun zamandır başıma gelen bir şeyi anlatacağım ve bana bu durumu yaşayan varsa yorum atamasa bile mesaj atsın. Gerçekten sadece bende mi oluyor yoksa bunu yaşayan başka kardeşlerim var mı bilmek istiyorum dostlarım.
Şimdi bazı geceler oluyor tam böyle uyanma vaktime yakın -öyle sanıyorum çünkü hemen akabinde uyanıyorum- kitap okuduğumu görüyorum. Bildiğiniz yazılar, satırlar ilerliyor ve okuyorum. Hiç bilmediğim bir kitap ve sürükleyici ama kalktığımda ne kadar uğraşsam da ne okuduğumu geçtim, tek kelimesini bile hatırlamıyorum. Tabi devam edeyim diye yattığımda da ne yazık ki iş işten geçmiş oluyor.
Eh artık sahiden uyuyalım. Tamam bu sefer kesin yatıyorum. Gene kalkmaya yeltenirsem kendimi yatağa bağlatıcam, iyi geceler dilerim..
55 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Sunay Akin ve kitaplarını her andigimda aklima su sozu gelir " Sana yakin bir Sunay Akin " . Okudukça ne kadar hakli olduğunu goreceksiniz. Okudukca da müdavimi olacağınız bir yazar. Kendisiyle sohbet edip cay icme firsati bulmustum. Cok mutevazi ve güleryüzlü. Ne demisler Basaklar olgunlastikca boynunu egermis
55 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Sunay Akın şiirlerini kısa bulanlar vardır. Öyledir de ancak o kısacık şiirlere bir duyguyu, bir düşünceyi ne de güzel işlemiştir. İncelik, güzellik ve çarpıcılık ne ararsanız var.
Cemal Süreya'nın söylemiyle
"Düşünce Lirizmi Sunay Akın'da"
63 syf.
·1 günde
Öncelikle son bir haftadır okuduğum şiir kitaplarının kaynağı olan Sadık Kocak 'a çok teşekkür ederim. =) Sadık By, Sadık By devamını beklerim. =D
Şiir okurken ayrı bir dünyaya uçan, kaçan bir adet ben var her seferinde. Sunay Akın'ı ilk defa Sadık Kocak sayesinde okudum. Çok çok sevdiğim söylenemez ama sevmedim de diyemem. Şiirleri zaten çok kısa.. Bazı şiirleri çok güzel olurken, bazıları olmamış. Gerçekten olmamış yani. Şimdi diyeceksiniz ki, "okuduğun kitap sayısına bak koskocaman şairi, yazarı eleştiriyorsun" eleştirmek güzel şeydir ya. Kızmayın bana =) kitabın içinden en çok beğendiğim iki şiiri buraya eklemek istiyorum. Keyifli okumalar.. =)


Savaş haberleriyle dolu
renkli gazete sayfasını
katlayıp bir çocuk üstüste
kesiyor özene bezene
elindeki makas ile
Ve insanlar oluşuyor kağıttan
tutuşmuşlar elele..Her akşamüstü oyuncakçı
camekânından
çocuk ellerinin
izlerini
siler..
55 syf.
·Beğendi·10/10
Orhan Murat Arıburnu şiir ödülü alan kitabı.Cemal Süreyya çok beğenir onun şiirlerini.Tarzından dolayı ciddi de endişe duymuş hep nereye kadar gider, nerede tıkanır diye. ama sonra Bugüne kadar yazdıkları yeter bence deyip kapatıyor konuyu.
Selahattin Batu "düşünce lirizmi" diyor onun şiirlerine, bende öyle düşünüyorum.
Çok başarılı, hem bu, hem "kaza süsü"...
55 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
O kadar altını çizdiğim yer oldu ki çok sevdim. Herkesin alıp okuması gerektiğini düşünüyorum. İçerisinde çok sevdiğim şiirler vardı. Keşke hepsini aklımda tutabilseydim dedim ama alıntılar defterime yazıp hergün okuyarak bunu başarabilirim sanırsam
Sunay Akın'ın okuduğum ilk kitabıydı ve son olmayacak. Zaten 55 sayfa (ki sayfaların %80i boş) 10 dakikada okunuyor.
55 syf.
·Beğendi·10/10
Kitaba başlarken sizi Cemal Süreya karşılıyor. Sanki mesajını iletmek istiyor Sunay Akın'a. Ona söylemesi gereken onca kelime varken o dört cümle ile ona anlatmaya başlıyor.

"Hiçbir zaman didaktik olmayan bir düşünce. Ve her zaman düşünce... Lirizme ve dünya sularına batırılmış bir düşünce... Budur gibi geliyor bana Sunay Akın'ın şiiri."

İlk şiir kitabı Makiler. Bu kitabın ismini Cemal Süreya vermiş. Belki de bu yüzden bende Cemal Süreya esintisi hissettirdi. Bu his ile sayfalar çevrildi. Her çevrilişte buram buram eski anıların soluk tebessümü koktu. Bu tebessüm belki de anıların birikimi belki yaşamın kırık notaları..

Cemal Süreya bir konuşmasında şöyle demiş: "Şairler şiir yazarlar; o arada bir şiirleriyle de uçamaz başlarlar. İşte o zaman şair olunur."

7 yaşında şiir yazmaya başlayan Sunay Akın da Cemal Süreya için "Uçmuştu." Bu genç yaşında yazdığı şiirler tıkanmıyordu. Cemal Süreya ondaki cevheri görmüş ve yarın ne yapacak, ne diyecek diye merak etmeye başlamıştı. Tabi bu söylediklerim 1989-1990'lı yıllarda gerçekleşir ama 2019 yılında da Sunay Akın kendini yaptığı işlerle kanıtlamış biri. Onun yaptıklarını takip ediyoruz.

Sunay Akın'ın tavrı Cemal Süreya'ya göre; "Ölü askerin miğferinden güvercine serin su içirten bir mizah."

O tavırda benim hissettiğim bir diğer konu ise yaşınılan her olayda bu olaydan en fazla etkilenen kişinin çocuklar olduğunu vurgulamak istiyor. Yaşanılan savaşta aslında savaşın ne olduğunu bilmeyen çocuklar yaşamaya çalışıyor bu hayatta. Onları nereye götürürsen oraya sürüklenen ama soran beyinleri ile yaşamın gerçeğini arayan çocuklar.

“Elişi
Savaş haberleriyle dolu
Renkli gazete sayfasını
Katlayıp bir çocuk üstüste
Kesiyor özene bezene
Elindeki makas ile
Ve insanlar oluşuyor kağıttan
Tutuşmuşlar elele”

Hayattaki yaşanılanları şiirlerine yazmalıydı Sunay Akın. Kağıtlara mürekkep değerek yaşamalıydı şiirleri. Belki de bu yüzden şiirlerinde hayatın lirizmi vardı. Bana göre Cemal Süreya'nın ruhu ve Orhan Veli'nin yaşama isteğini tadıyoruz şiirlerinde. Okurken sizi şaşırtan kelime oyunları barındırıyor şiirleri. Sanki şunu dile getirmek istiyor. "Ben yazdım sen sadece okuma yazdığımı hisset ve en önemlisi de anlayarak yaşa yazdıklarımı. Yazdıklarımı hayatının bir köşesine ekle. Bu düşünceleri anlat herkese ve Dünya yaşanacak bir yer olsun."

Özgürlük, belki de yaşamın en büyük hediyesi. Peki neden özgürlükler bu kadar zor elde ediliyor ve savaşlar hayatımızın bir parçası haline geliyor? Belki de düşünülmesi gereken en büyük sorular. Savaşın içinde açan minik bir çiçek gibi. Toprağa ve sevgiye ihtiyacı var yaşamak için. Ama ayakların önüne bakmadan ileriye doğru ilerlemesi onu tedirgin ediyor. Ya basarlarsa ya beni görmezlerse? İşte özgürlük de böyle düşünüyor. Ya beni engellemek için her şeyi yaparlarsa? Bu yüzden çocuklarımıza barış dolu özgürlük içinde yaşanacak bir Dünya bırakmalıyız.

Şiir kitabı okumayı sevenlerin mutlaka okumasını düşündüğüm bir eser.
55 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bir şair şiirlerinde nasıl bu kadar akıcı olabilir aklım almıyor . Cemal Süreya' nın onu neden desteklediğini anlamak zor değil, adam uçuyor be.
Tüm şiirleri bir sonraki şiiri tadabilmek için tatlı bir telaşla okudum fakat o kadar yalın ama dolu dolu ki şiirleri; üstüne düşünmeden bile tatmin edebildi beni.
Şiire başlamak için uygun bir eser, sevmemek elde değil.
55 syf.
·9/10
Sindire sindire çok kısa sürede okunabilen, çabucak okunduğu gibi insanın içinde çok tatlı duygular uyandıran harika bir şiir kitabı. Elde bir kalem olmalı, altı çizilecek, geri dönüp dönüp okunacak çok satır var :’)
63 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Cemal Süreya bu kitaba dair inceleme yapmışsa bana söz düşmez:
O Miğfer, O Su, O Güvercin.
Cemal Süreya
Hiçbir zaman didaktik olmayan bir düşünce. Ve her zaman düşünce... Lirizme ve dünya sularına batırılmış bir düşünce... Budur gibi geliyor bana Sunay Akın'ın şiiri.
Beş altı yıl önce Yeni Düşün dergisinde benimle yapılmış
bir konuşmada aşağı yukarı şöyle demiştim: "Şairler şiir yazarlar,- o arada bir şiirleriyle de uçmaya başlarlar, işte o zaman şair olunur." Birçok da örnek vermiştim. Sözgelimi Orhan Veli "Kapalıçarşı" şiiriyle, Edip Cansever "Masa da Masaymış ha!" şiiriyle uçmuştur. Genç şairlerden de Sunay
Akın'a dikkat çekmek istemiştim. "Uçtu çocuk!" demiştim Sunay Akın için.
Sunay Akın'ın yazdığı tür şiir değiştirilmezse, yani aynı şairde değiştirilmezse tıkanmaya yazgılı bir tür. Ama onda tıkanmıyor. Şiirleri çoğaldıkça bende bir şaşırma duygusu yaratıyor. Bu da on u n başka bir erdem i elbet. H e r gün, düşünüyorum, yarın ne yapacak, ne diyecek diye.
Selahattin Batu yıllar önce Varlık dergisinde yazdığı bir yazıda bir "düşünce lirizmi" aradığım ileri sürmüştü. Bence
yapamadı.Düşünce lirizmi Sunay Akın'da
Ölü askerin miğferinden güvercine serin su içirten bir mizah, işte Sunay Akın'ın tavrı.Gerçekten uçtu!
Dostlarla hep konuşmuşuzdur bunu.
Nereye gider Sunay Akın'ın şiiri? Tıkanır mı? Tıkanabilir.Tıkanmayabilir de ama. Kültürle sonsuzcana beslenmezse
ölebilir bir şiir. Ama var olduğu ölçüde bu kadar karyokinez çoğalma olamaz. Aynı doğrultuda böylesine büyük çoğalma olamaz.Yıkılır mı?
Yıkılabilir. Karyokinezi fazla kaldırm az şiir.Ama estetikte yıkılma değil, bir an ayakta kalma önemli,Sunay Akın genç yaşında başardı bunu.Kendine özgü bir yol açtı.Tam güveniyor muyum ilerisine? Belirsiz görüyorum.Bundan sonra ne yapacak, merak ediyorum. Aslında en gü-
zel bir şey de bu değil mi?Çok genç şair var iyi şiir yazan. H ele bizim günlere göre daha çok. Sunay'da bunlardan biri. Aslında Garip'le İkinci Yeni'yi birleştiren bir tavır içinde. Okuduğum her şiirini
sevdim.Rasyonel öğede de hüzün arayan bir şair.Yarın ne olacak? Yapar, yapmaz. Bugüne dek yazdıkları yeter bence.
Japon hayku'larım Türkçe'de arıyor gibi de...Düşünceye vurarak...
O matara, o miğfer, o su, o güvercin...
Daha ne diyeyim...
Zarı atıyorum.
SEVMEK

Saçak altına sığınmış
göçmen kuşun
kartanecikleri arasında
düşen beyaz tüyünü de
görebilmek

İşte
sevmek
Sunay Akın
Sayfa 42 - Cem Yayınları
Yasaklanınca görüş gününde
çiçek getirilmesi
arka duvarın dibine
sarmaşık tohumu
ekmiş annem
Sunay Akın
Sayfa 13 - Çınar Yayınları 4.Baskı Ağustos 1997 / "Tutuklu" şiirinden

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Makiler
Baskı tarihi:
Eylül 1997
Sayfa sayısı:
63
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753481007
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Çınar Yayınları
Baskılar:
Makiler
Makiler
Makiler

Kitabı okuyanlar 224 okur

 • Özlem Karaca
 • Tarçınlı Süt
 • Adige Tekin
 • Murat şehirli
 • E. Bahadır
 • Gulcihan Tokay
 • Deniz
 • Coşkun Erdem
 • Sinemde...
 • Aysun Yıldırım

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%2.8 (2)
7
%1.4 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0