·
Okunma
·
Beğeni
·
2.470
Gösterim
Adı:
Makiler
Baskı tarihi:
Eylül 1997
Sayfa sayısı:
63
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753481007
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Çınar Yayınları
Baskılar:
Makiler
Makiler
Makiler
Makiler
55 syf.
Kısacık ...
Bir sayfada 3-4 dizelik yazdığı satırlarda kelime oyunları
ve alaycılığı göze çarpıyor...
Ve tabi ki hiç noktalama işareti kullanmaması ...
Orhan Veli ve Cemal Süreya seviyorsanız,
Sunay Akın şiirleri tam size göre demektir ...
55 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Hiç şiir okumadınız mı? Şiir kitapları çok kısa diye para etmez mi? Yahut şiir "Yaa Ne Biliyim Abi" cümleleri mi kurdurur size. O zaman; Meşaleleri Yakın, Var Bir Sunay Akın! diyoruz çığlık atan sessizliğimize. Buyrun efendim, güzel bir Sunay Akın kitabı daha.
Gene dayanamadık bu da bitti. Yastığa başımı koydukça aklım gidiyor bir tane daha okuyorum. Dayanamıyorum kitaplara ben.
Size bu konuda uzun zamandır başıma gelen bir şeyi anlatacağım ve bana bu durumu yaşayan varsa yorum atamasa bile mesaj atsın. Gerçekten sadece bende mi oluyor yoksa bunu yaşayan başka kardeşlerim var mı bilmek istiyorum dostlarım.
Şimdi bazı geceler oluyor tam böyle uyanma vaktime yakın -öyle sanıyorum çünkü hemen akabinde uyanıyorum- kitap okuduğumu görüyorum. Bildiğiniz yazılar, satırlar ilerliyor ve okuyorum. Hiç bilmediğim bir kitap ve sürükleyici ama kalktığımda ne kadar uğraşsam da ne okuduğumu geçtim, tek kelimesini bile hatırlamıyorum. Tabi devam edeyim diye yattığımda da ne yazık ki iş işten geçmiş oluyor.
Eh artık sahiden uyuyalım. Tamam bu sefer kesin yatıyorum. Gene kalkmaya yeltenirsem kendimi yatağa bağlatıcam, iyi geceler dilerim..
55 syf.
·Puan vermedi
Çocuk Hastanesi'nin
karşısındaki oyuncakçı
gün geçtikçe artan
kazancı için
şükreder Tanrı'ya


Yem satan ihtiyarın
yıllar önce kanatlarına
taş attığını bilmeden
her sabah aynı meydanda
toplanır güvercinler


Ve kitapçı tezgahının
en önüne sıralanır
bir şairin
öldükten sonra
bütün kitapları
55 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Sunay Akin ve kitaplarını her andigimda aklima su sozu gelir " Sana yakin bir Sunay Akin " . Okudukça ne kadar hakli olduğunu goreceksiniz. Okudukca da müdavimi olacağınız bir yazar. Kendisiyle sohbet edip cay icme firsati bulmustum. Cok mutevazi ve güleryüzlü. Ne demisler Basaklar olgunlastikca boynunu egermis
55 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Sunay Akın şiirlerini kısa bulanlar vardır. Öyledir de ancak o kısacık şiirlere bir duyguyu, bir düşünceyi ne de güzel işlemiştir. İncelik, güzellik ve çarpıcılık ne ararsanız var.
Cemal Süreya'nın söylemiyle
"Düşünce Lirizmi Sunay Akın'da"
55 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Orhan Murat Arıburnu şiir ödülü alan kitabı.Cemal Süreyya çok beğenir onun şiirlerini.Tarzından dolayı ciddi de endişe duymuş hep nereye kadar gider, nerede tıkanır diye. ama sonra Bugüne kadar yazdıkları yeter bence deyip kapatıyor konuyu.
Selahattin Batu "düşünce lirizmi" diyor onun şiirlerine, bende öyle düşünüyorum.
Çok başarılı, hem bu, hem "kaza süsü"...
63 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Makiler, Sunay Akın'ın ilk şiir kitabı. Cemal Süreya'nın "sunuş" yazısıyla başlayan kitapta toplam 44 şiir var. Şiirlerin tamamı zekice yazılmış, şirin, duygulu şiirler. Ben kişilik olarak da çok beğendiğim Sunay Akın'ın şiirlerini de beğendim. 2020 yılını Sunay Akın ile yolcu etmek istedim.
100 Kitap Ailesine Şiir tadındı bir yeni yıl diliyorum.
55 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
O kadar altını çizdiğim yer oldu ki çok sevdim. Herkesin alıp okuması gerektiğini düşünüyorum. İçerisinde çok sevdiğim şiirler vardı. Keşke hepsini aklımda tutabilseydim dedim ama alıntılar defterime yazıp hergün okuyarak bunu başarabilirim sanırsam
Sunay Akın'ın okuduğum ilk kitabıydı ve son olmayacak. Zaten 55 sayfa (ki sayfaların %80i boş) 10 dakikada okunuyor.
55 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kitaba başlarken sizi Cemal Süreya karşılıyor. Sanki mesajını iletmek istiyor Sunay Akın'a. Ona söylemesi gereken onca kelime varken o dört cümle ile ona anlatmaya başlıyor.

"Hiçbir zaman didaktik olmayan bir düşünce. Ve her zaman düşünce... Lirizme ve dünya sularına batırılmış bir düşünce... Budur gibi geliyor bana Sunay Akın'ın şiiri."

İlk şiir kitabı Makiler. Bu kitabın ismini Cemal Süreya vermiş. Belki de bu yüzden bende Cemal Süreya esintisi hissettirdi. Bu his ile sayfalar çevrildi. Her çevrilişte buram buram eski anıların soluk tebessümü koktu. Bu tebessüm belki de anıların birikimi belki yaşamın kırık notaları..

Cemal Süreya bir konuşmasında şöyle demiş: "Şairler şiir yazarlar; o arada bir şiirleriyle de uçamaz başlarlar. İşte o zaman şair olunur."

7 yaşında şiir yazmaya başlayan Sunay Akın da Cemal Süreya için "Uçmuştu." Bu genç yaşında yazdığı şiirler tıkanmıyordu. Cemal Süreya ondaki cevheri görmüş ve yarın ne yapacak, ne diyecek diye merak etmeye başlamıştı. Tabi bu söylediklerim 1989-1990'lı yıllarda gerçekleşir ama 2019 yılında da Sunay Akın kendini yaptığı işlerle kanıtlamış biri. Onun yaptıklarını takip ediyoruz.

Sunay Akın'ın tavrı Cemal Süreya'ya göre; "Ölü askerin miğferinden güvercine serin su içirten bir mizah."

O tavırda benim hissettiğim bir diğer konu ise yaşınılan her olayda bu olaydan en fazla etkilenen kişinin çocuklar olduğunu vurgulamak istiyor. Yaşanılan savaşta aslında savaşın ne olduğunu bilmeyen çocuklar yaşamaya çalışıyor bu hayatta. Onları nereye götürürsen oraya sürüklenen ama soran beyinleri ile yaşamın gerçeğini arayan çocuklar.

“Elişi
Savaş haberleriyle dolu
Renkli gazete sayfasını
Katlayıp bir çocuk üstüste
Kesiyor özene bezene
Elindeki makas ile
Ve insanlar oluşuyor kağıttan
Tutuşmuşlar elele”

Hayattaki yaşanılanları şiirlerine yazmalıydı Sunay Akın. Kağıtlara mürekkep değerek yaşamalıydı şiirleri. Belki de bu yüzden şiirlerinde hayatın lirizmi vardı. Bana göre Cemal Süreya'nın ruhu ve Orhan Veli'nin yaşama isteğini tadıyoruz şiirlerinde. Okurken sizi şaşırtan kelime oyunları barındırıyor şiirleri. Sanki şunu dile getirmek istiyor. "Ben yazdım sen sadece okuma yazdığımı hisset ve en önemlisi de anlayarak yaşa yazdıklarımı. Yazdıklarımı hayatının bir köşesine ekle. Bu düşünceleri anlat herkese ve Dünya yaşanacak bir yer olsun."

Özgürlük, belki de yaşamın en büyük hediyesi. Peki neden özgürlükler bu kadar zor elde ediliyor ve savaşlar hayatımızın bir parçası haline geliyor? Belki de düşünülmesi gereken en büyük sorular. Savaşın içinde açan minik bir çiçek gibi. Toprağa ve sevgiye ihtiyacı var yaşamak için. Ama ayakların önüne bakmadan ileriye doğru ilerlemesi onu tedirgin ediyor. Ya basarlarsa ya beni görmezlerse? İşte özgürlük de böyle düşünüyor. Ya beni engellemek için her şeyi yaparlarsa? Bu yüzden çocuklarımıza barış dolu özgürlük içinde yaşanacak bir Dünya bırakmalıyız.

Şiir kitabı okumayı sevenlerin mutlaka okumasını düşündüğüm bir eser.
55 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Sunay Akın'ın tüm şiir kitaplarını kütüphaneme eklemekte geç kaldığımı söyleyebilirim. Şiir kitaplarıyla da geç tanıştığımı itiraf etmeliyim. Kısacık yazmış olduğu şiirlerde o kadar büyük anlamlar yüklü ki dönüp dönüp tekrar okuyor insan. Sevdiğim şairler listesine böylelikle Sunay Akın'ı da dahil etmiş oldum. :)
SEVMEK

Saçak altına sığınmış
göçmen kuşun
kartanecikleri arasında
düşen beyaz tüyünü de
görebilmek

İşte
sevmek
Sunay Akın
Sayfa 42 - Cem Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Makiler
Baskı tarihi:
Eylül 1997
Sayfa sayısı:
63
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753481007
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Çınar Yayınları
Baskılar:
Makiler
Makiler
Makiler
Makiler

Kitabı okuyanlar 410 okur

  • Musab
  • betul
  • Bayram adiyaman
  • Ade
  • İsyan Ulaş Şahiner
  • CarpeDiem
  • Murat Bayar
  • TRanican
  • Ümit Malkoçoğlu
  • Adnan Aygül

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.8 (1)
9
%0.8 (1)
8
%5.5 (7)
7
%1.6 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0