Masallar

7,0/10  (4 Oy) · 
21 okunma  · 
2 beğeni  · 
764 gösterim
... Hermann Hesse, masallarla ilgili olarak şöyle der: "Hayalgücü ve duyguları paylaşabilme yeteneği, sevginin türlerinden başka bir şey değildir." Masallar 1920 yılında ilk kez yayımlandığında Oscar Loerke şöyle yazıyordu: "Ozan Hesse insanın en akılsızca, en bilgece isteklerini somut olarak sergiliyor...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2017
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789750733864
 • Orijinal Adı:
  Die Mürchen
 • Çeviri:
  İris Kantemir
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
 22 Oca 15:05 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

“Masalların insanları yeşil bir yaprağa oturtup, hadi beni izle diyen bir bahar havası var çoğu zaman.” Kübra A. />

Baştaki söz ne güzel. Masallar, masallar, masallar. İçinde huzurla yaşayabildiğimiz büyük renkli evrenler. Adım attığınız anda yerçekiminin ortadan kalktığı, keyifli müziklerin çaldığı büyük renkli evrenler. Bu evrenlerde olmak keyif verici. Hele bir de masal okumanın özlemini uzun zamandır içinizde taşıyorsanız daha da şanslısınız…

Hesse’nin Masallar’ını okumak ıhlamur çayı içimi yumuşaklığında ılık bir rüzgârı arkanıza alıp, ilkbaharı selamlayan ince yağmurlarda ıslanmaya benziyor. Tek bir şartla!

Hesse’nin masalları normal masallardan biraz farklı. Hesse’nin kendine has bir dili ve üslubu var. Kelimelere beste yaptıran nitelemesi kesinlikle Hesse için de geçerli. Ama Hesse kelimelere beste yaptırırken ne ağdalı bir dil ne de pürüzlü bir dil kullanıyor. Gayet sade, rahat ama çektikçe uzayan bir dille yazıyor. Hesse okurken özgürsünüz. Sade ama çektikçe uzayan bir dilin peşinde zaten özgür olmaktan başka çareniz yok. Kendi kendini keşfetme ve insan ruhunun derinliklerindeki ana özü bulma uğraşları, psikoloji ve Doğu öğretilerine olan merakı, sevgi ve barışa olan tutkusu onun eserlerinde farklı bir havayı yansıtıyor. Bu hava Masallar’ında da karşımıza çıkıyor. Onun için direk sonuca dayalı ve altında çoğu zaman bir anlam barından masallardan farklı. Uzun uzun betimlemeleri, çoğu masalındaki bireysel kimlik arayışını, sevgiye olana düşkünlüğünü, yoğun simgesel anlatımını da eklersek normal masal sınıfına dâhil edebiliriz. Tek şartımız Hesse’nin üslubunu bilmeden Masallar’ını okumamak. Yoksa biraz hüsrana uğrayabilirsiniz. Kitabın içerisinde çok güzel mesajlar ve anlatımı hoş olan masallar var. Cüce, Faldum, Kuş, Augustus gibi. Ama benim en en hoşuma giden masal “Bir Sobayla Söyleşi”idi. Kendi düşüncelerimle birebir örtüşen bir masal. Ben insanların her şeye bir anlam yüklemesinden hiç hoşlanmam. Bazı şeyler sadece olmuş olmak için ya da olması gerektiği için vardır. Eğer bir insan her şeyin altında bir mana arıyorsa o insanın kuşkularının altında anksiyete sancıları çektiği bir gerçektir. İşte tam burada adı Franklin olan sobamız da şöyle diyor: “Her şeye bir anlam veren tek yaratığın insan olduğunu biliyor musun? Doğa için meşe meşedir. Rüzgâr da rüzgâr, ateş de ateş. Oysa insan için her şey başka bir şey demektir… Birini basbayağı öldürmek kahramanlık, salgın hastalık da Tanrı’nın işi olur. Savaşa devrim adını verirsiniz. Böyle olunca bir soba nasıl yalnızca soba olabilir ki?...” Bir soba olmak, yakmak ve ısıtmak… Hepimiz bir soba olalım!

ALEYNA YILMAZ 
03 Şub 2017 · Kitabı okudu · 12 günde · 7/10 puan

Yetişkinler için yazdığı masallar su anda tek ihtiyacımız Belki de bu kitabı okumak ve hayatımıza Biraz hayal gücü katmak kitapta da denildiği gibi:"Hesse'nin duru, büyüleyici ve olağandışı yorumlarının kahramanları, çoğunlukla kendi özünü ve iç huzuru arayan kişiler ya da izleyici tarafından yanlış anlaşılan münzevi, gözlemci ve yalnız sanatçılar. Bu masalların canavarları ise, Hesse'nin çağdaş yaşamın sorunları olduğuna inandığı bilim, materyalizm, savaş, yabancılaşma ve kültürsüzlük."Eğer masalları seviyorsanız koleksiyonunuza bu kitabı da eklemeyi unutmayın.

Kitaptan 8 Alıntı

Murat Sezgin 
19 Oca 19:35 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Sevgi nedir, bilmez misin?"
"Sevgi mi? Bilirim, en güzel şeydir o."

Masallar, Hermann Hesse (Sayfa 60 - Can Yayınları)Masallar, Hermann Hesse (Sayfa 60 - Can Yayınları)
Murat Sezgin 
19 Oca 18:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ölüme benziyordu sevgi; ondan öte bir şey de yoktu.

Masallar, Hermann Hesse (Sayfa 56 - Can Yayınları)Masallar, Hermann Hesse (Sayfa 56 - Can Yayınları)
Ahmet 
06 Şub 10:29 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Önemsiz gibi görünen birçok ayrıntının çok kötü yazgılara neden olduğunu gösteren örnekler hiç de az değildir.

Masallar, Hermann Hesse (Sayfa 17)Masallar, Hermann Hesse (Sayfa 17)
Ahmet 
07 Şub 22:26 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Hiçbir zaman bu dünyadaki eğlencelere ve kutlamalara içtenlikle katılamayacağını, yaşamın içinde yalnız ve yabancı bir izleyici olarak kalacağını anlamıştı.

Masallar, Hermann Hesse (Sayfa 93)Masallar, Hermann Hesse (Sayfa 93)
Ahmet 
08 Şub 10:03 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ne denli koyu bir geceyle sarılıyız! Ne çok acı ve zor yoldan geçiyoruz. Ruhumuz yerin dibindeki dehlizlerde nasıl da yolunu bulmaya çalışıyor. Sonsuz acılar içindeki kahraman, ölümsüz Odysseus! Buna karşın yürüyoruz, hep yürüyoruz, belimiz bükülüyor, bata çıka yürüyor, pislikten boğularak yüzüyor, kötülük dolu kaygan kayalara tırmanıyoruz. Ağlıyoruz, umarsızlığa kapılıyoruz, korkuyla haykırıyor, acıyla uluyoruz. yine de durmuyor, yürüyor, acı çekiyor, dişimizi tırnağımıza takarak yolumuzda ilerlemeye çabalıyoruz.

Masallar, Hermann Hesse (Sayfa 159)Masallar, Hermann Hesse (Sayfa 159)
ALEYNA YILMAZ 
30 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Savaş kimsenin suçu değildir. Gök gürültüsü ya da şimşek gibidir.Ansızın başlar.Onunla uğraşmak zorunda olan bizler onun uygulayıcısı değil, kurbanıyız.

Masallar, Hermann Hesse (Sayfa 104 - Can Yayınları)Masallar, Hermann Hesse (Sayfa 104 - Can Yayınları)