·
Okunma
·
Beğeni
·
984
Gösterim
Adı:
Masallar
Baskı tarihi:
Şubat 2017
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750733864
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Die Mürchen
Çeviri:
İris Kantemir
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
... Hermann Hesse, masallarla ilgili olarak şöyle der: "Hayalgücü ve duyguları paylaşabilme yeteneği, sevginin türlerinden başka bir şey değildir." Masallar 1920 yılında ilk kez yayımlandığında Oscar Loerke şöyle yazıyordu: "Ozan Hesse insanın en akılsızca, en bilgece isteklerini somut olarak sergiliyor...
(Arka Kapak)
“Masalların insanları yeşil bir yaprağa oturtup, hadi beni izle diyen bir bahar havası var çoğu zaman.” https://1000kitap.com/Zerdali/Duvar/


Baştaki söz ne güzel. Masallar, masallar, masallar. İçinde huzurla yaşayabildiğimiz büyük renkli evrenler. Adım attığınız anda yerçekiminin ortadan kalktığı, keyifli müziklerin çaldığı büyük renkli evrenler. Bu evrenlerde olmak keyif verici. Hele bir de masal okumanın özlemini uzun zamandır içinizde taşıyorsanız daha da şanslısınız…

Hesse’nin Masallar’ını okumak ıhlamur çayı içimi yumuşaklığında ılık bir rüzgârı arkanıza alıp, ilkbaharı selamlayan ince yağmurlarda ıslanmaya benziyor. Tek bir şartla!

Hesse’nin masalları normal masallardan biraz farklı. Hesse’nin kendine has bir dili ve üslubu var. Kelimelere beste yaptıran nitelemesi kesinlikle Hesse için de geçerli. Ama Hesse kelimelere beste yaptırırken ne ağdalı bir dil ne de pürüzlü bir dil kullanıyor. Gayet sade, rahat ama çektikçe uzayan bir dille yazıyor. Hesse okurken özgürsünüz. Sade ama çektikçe uzayan bir dilin peşinde zaten özgür olmaktan başka çareniz yok. Kendi kendini keşfetme ve insan ruhunun derinliklerindeki ana özü bulma uğraşları, psikoloji ve Doğu öğretilerine olan merakı, sevgi ve barışa olan tutkusu onun eserlerinde farklı bir havayı yansıtıyor. Bu hava Masallar’ında da karşımıza çıkıyor. Onun için direk sonuca dayalı ve altında çoğu zaman bir anlam barından masallardan farklı. Uzun uzun betimlemeleri, çoğu masalındaki bireysel kimlik arayışını, sevgiye olana düşkünlüğünü, yoğun simgesel anlatımını da eklersek normal masal sınıfına dâhil edebiliriz. Tek şartımız Hesse’nin üslubunu bilmeden Masallar’ını okumamak. Yoksa biraz hüsrana uğrayabilirsiniz. Kitabın içerisinde çok güzel mesajlar ve anlatımı hoş olan masallar var. Cüce, Faldum, Kuş, Augustus gibi. Ama benim en en hoşuma giden masal “Bir Sobayla Söyleşi”idi. Kendi düşüncelerimle birebir örtüşen bir masal. Ben insanların her şeye bir anlam yüklemesinden hiç hoşlanmam. Bazı şeyler sadece olmuş olmak için ya da olması gerektiği için vardır. Eğer bir insan her şeyin altında bir mana arıyorsa o insanın kuşkularının altında anksiyete sancıları çektiği bir gerçektir. İşte tam burada adı Franklin olan sobamız da şöyle diyor: “Her şeye bir anlam veren tek yaratığın insan olduğunu biliyor musun? Doğa için meşe meşedir. Rüzgâr da rüzgâr, ateş de ateş. Oysa insan için her şey başka bir şey demektir… Birini basbayağı öldürmek kahramanlık, salgın hastalık da Tanrı’nın işi olur. Savaşa devrim adını verirsiniz. Böyle olunca bir soba nasıl yalnızca soba olabilir ki?...” Bir soba olmak, yakmak ve ısıtmak… Hepimiz bir soba olalım!
Bilmiyorum belki de yeterince yazarı okumamışımdır ama bu adam gerçekten zeki biri ve kitapları benim kişiliğimi oluşturmamda yardımcı oldu. O kadar tatlıydı ki masalları okumak... Her bir masal kendi içinde çok güzeldi ve derin mesajlar vardı. Her masalın sonunda kafamı kaldırıp dünyaya bakamıyordum çünkü zorlanmaya başladım. Beyin hücrelerimin neredeyse hepsini kullandım bu gizemli dil karşısında. Böylesine güzel masalların bulunduğu bir kitaptan bir şeyler okuyup nasıl kafamı öylece kaldırıp yaşamıma devam edebilirim ki? Masallar arasında favorim İris ama Bir Sobayla Söyleşi’de fazlasıyla güzel. Masal okumayı seven kişilerin okuması gereken bir kitap.
Masallar !
Kendini ispat etmiş bir yazardan bu kelimeyi duyunca, güzel bir kitap okuyacağıma emin oluyorum. Sanırım "masal" lafı onları daha da özgürleştiriyor.

"Uçmaktan yorulan bir arı geldi, koluma kondu. Onunla birlikte yola çıktık." cümlesiyle başlayan bir yolculuğa çıkacaksınız.

İçerik için sizi alıntılar bölümüne alalım...
Yetişkinler için yazdığı masallar su anda tek ihtiyacımız Belki de bu kitabı okumak ve hayatımıza Biraz hayal gücü katmak kitapta da denildiği gibi:"Hesse'nin duru, büyüleyici ve olağandışı yorumlarının kahramanları, çoğunlukla kendi özünü ve iç huzuru arayan kişiler ya da izleyici tarafından yanlış anlaşılan münzevi, gözlemci ve yalnız sanatçılar. Bu masalların canavarları ise, Hesse'nin çağdaş yaşamın sorunları olduğuna inandığı bilim, materyalizm, savaş, yabancılaşma ve kültürsüzlük."Eğer masalları seviyorsanız koleksiyonunuza bu kitabı da eklemeyi unutmayın.
"Sevgi nedir, bilmez misin?"
"Sevgi mi? Bilirim, en güzel şeydir o."
Hermann Hesse
Sayfa 60 - Can Yayınları
Önemsiz gibi görünen birçok ayrıntının çok kötü yazgılara neden olduğunu gösteren örnekler hiç de az değildir.
Hiçbir zaman bu dünyadaki eğlencelere ve kutlamalara içtenlikle katılamayacağını, yaşamın içinde yalnız ve yabancı bir izleyici olarak kalacağını anlamıştı.
Ne denli koyu bir geceyle sarılıyız! Ne çok acı ve zor yoldan geçiyoruz. Ruhumuz yerin dibindeki dehlizlerde nasıl da yolunu bulmaya çalışıyor. Sonsuz acılar içindeki kahraman, ölümsüz Odysseus! Buna karşın yürüyoruz, hep yürüyoruz, belimiz bükülüyor, bata çıka yürüyor, pislikten boğularak yüzüyor, kötülük dolu kaygan kayalara tırmanıyoruz. Ağlıyoruz, umarsızlığa kapılıyoruz, korkuyla haykırıyor, acıyla uluyoruz. yine de durmuyor, yürüyor, acı çekiyor, dişimizi tırnağımıza takarak yolumuzda ilerlemeye çabalıyoruz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Masallar
Baskı tarihi:
Şubat 2017
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750733864
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Die Mürchen
Çeviri:
İris Kantemir
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
... Hermann Hesse, masallarla ilgili olarak şöyle der: "Hayalgücü ve duyguları paylaşabilme yeteneği, sevginin türlerinden başka bir şey değildir." Masallar 1920 yılında ilk kez yayımlandığında Oscar Loerke şöyle yazıyordu: "Ozan Hesse insanın en akılsızca, en bilgece isteklerini somut olarak sergiliyor...
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 35 okur

 • Elif Hümeyra ŞAHİNER
 • Burcu
 • Atakan Kırtız
 • SULE SARPKAYA
 • Sena
 • Ali Eskici
 • ebru akgun
 • m i n e t e z c a n
 • Merve %-5 mutlu
 • CEM AKDAG

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.3
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%36.8
25-34 Yaş
%15.8
35-44 Yaş
%26.3
45-54 Yaş
%10.5
55-64 Yaş
%5.3
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%51.9
Erkek
%48.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%41.7 (5)
9
%0
8
%25 (3)
7
%16.7 (2)
6
%8.3 (1)
5
%8.3 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0