Merhamet Kalbe Dönüş İçin Son Çağrı

7,0/10  (1 Oy) · 
19 okunma  · 
7 beğeni  · 
678 gösterim
Ümit ve merhamet. 'Bir düş kuruyorum' diyebilmek. Soluduğumuz havayı zehirleyen ve bizi birbirimize düşman kılmak isteyen zalimlere inat, merhamet. Çünkü zalimlik ötekini utandırarak, aşağılayarak, onun saygınlığını ayaklar altına alarak, haklarını değersizleştirerek zulmünü icra eder. Merhamet, insan onur ve saygınlığının çiğnenmesine karşı durmaktır.

Kemal Sayar, bizleri 'dağılmış pazar yerlerine' benzeyen güzel ülkemizi merhametle onarmaya çağırıyor. Komşumuzun acısını kendimizin bilerek. Konuşarak. Anlayarak. Farklılığı kabullenerek. Severek.

Merhamet aşısı ümidin kandillerini yeniden yaksın...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2013
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789752637023
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Şeyda 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Kemal Sayar'ı, onun duşunce anlayışını cok takdir ediyorum. Çünkü anlattıkları değerli hikayeler, hayat hakkında gözlemlediği durumlar ve bir psikiyatri olarak onlara bakış açısı beğenmeye ve uygulamaya değer. Bu kitap da benim icin bir farkındalık oluşturdu. Günümüz yüzyılında gelişen sanayi yapı ile beraber kaybettiğimiz değerli hatırlattı. Herkes mutlaka okusun.

Kitaptan 18 Alıntı

nalân 
19 May 23:08 · Kitabı okuyor · Beğendi

Merhamet, diğer varlıklar için dünyayı emin bir yer kılmaktır. Merhamet, seni öldürmeye gelenin sende dirilmesi demektir.

Merhamet, Kemal Sayar (Sayfa 78)Merhamet, Kemal Sayar (Sayfa 78)
nalân 
 19 May 23:16 · Kitabı okuyor · Beğendi

Çocukların eğitimi kendilerine dünyada bir yer açma, bireysel statü ve başarı elde etme gibi konular etrafında şekilleniyor ve özgüven duygusunu merkeze yerleştiriyor. Bu da benmerkezci, kendine sevdalı, sosyal rütbeyi önemseyen gençlerin yetişmesine zemin hazırlıyor. Oysa çocuklarımıza şefkati, merhameti ve yârenliği öğretmeliyiz. Dikkatin daha fazlası duyguların eğitimine verilmeli. Şefkat ve merhamete dayanan bir eğitim, öteki için de sorumluluk duymayı, ötekinin de ilgi, iyilik ve adaleti hak ettiğini kabullenmeyi beraberinde getirir. Başkasını düşünebilmek, başkasının iyiliğinden kendini mesul hissetmek çocuklarımıza verebileceğimiz yüce değerlerdir. Erdem eksenli bir dünyada yaşamayı seçiyorsak, hiç savunmaya geçmeden ve hiç yargılamadan bilincimizi diğer insanların ızdırabına açabilmeliyiz. Ve o acıyı dindirmek için istek duyabilmeliyiz.
Ey merhamet! Ey kalpten kalbe giden yol! Yak kandillerini, dağılsın karanlık.

Merhamet, Kemal Sayar (Sayfa 79)Merhamet, Kemal Sayar (Sayfa 79)
nalân 
18 May 11:17 · Kitabı okuyor · Beğendi

"Kalbin, aklın bilemeyeceği sebepleri vardır." Blaise Pascal

Merhamet, Kemal Sayar (Sayfa 44 - Timaş)Merhamet, Kemal Sayar (Sayfa 44 - Timaş)
nalân 
18 May 23:34 · Kitabı okuyor · Beğendi

"İçindeki kapıyı çal, başka kapıyı değil" diyor Mevlânâ. Çünkü Tanrı 'kapıları açan'dır.

Merhamet, Kemal Sayar (Sayfa 48)Merhamet, Kemal Sayar (Sayfa 48)
nalân 
 18 May 11:30 · Kitabı okuyor · Beğendi

Zaman içinde kaybolan her şey zamansız olana işaret eder.

Merhamet, Kemal Sayar (Sayfa 24 - Timaş)Merhamet, Kemal Sayar (Sayfa 24 - Timaş)
nalân 
25 May 00:06 · Kitabı okuyor · Beğendi

Tutkulu aşkın sırat köprüsünde yürüyenler, bir tarafta efendiliği görürler, bir tarafta köleliği; bir tarafta boynunda bir yularla dolaşan bir esrik vardır, öte yanda zorba bir sultan. Bir kez o köprünün üstüne çıkmayagörün, her iki tarafta da cehennem vardır.

Merhamet, Kemal Sayar (Sayfa 104)Merhamet, Kemal Sayar (Sayfa 104)
Şeyda 
28 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Tüketim toplumu yavaşlama kabiliyetimizi köreltiyor. Oysa daha az ihtiyaç duyan insanlar olabilsek, yepyeni bir özgürlük biçimiyle de tanışmış olacaktık. Modern bireyin en yaygın korkuları; başarısızlık korkusu, sıradan olma korkusu, bir hiç olma korkusu. İnsana anlam ve istikrar hissi veren değerlerin parçalandığı, her şeyin satılığa çıkarıldığı bir çağda ait olacak bir yer bulmak da zorlaşıyor. İşlerimize yapışıyor ve orayı kendimize bir sığınak kılıyoruz. Modern toplum Nazi çalışma kamplarının o bildik sloganını tekrar ediyor: Arbeit Macht Frei (Çalışmak Özgürleştirir). Oysa gerçekte düşünmek ve hissetmek için, aylaklığa, kainatı huzur duygusuyla seyredebileceğimiz uzun saatlere ihtiyaç var.

Merhamet, Kemal Sayar (Sayfa 39)Merhamet, Kemal Sayar (Sayfa 39)
nalân 
24 May 23:56 · Kitabı okuyor · Beğendi

"Dinsel içgüdülerimiz modern kültürde başka bir yaşama biçimi bulamayınca gözlerden uzak yaşamasına izin verilen başka bir yere göçmüştür: romantik aşka" der bir yazar.

Merhamet, Kemal Sayar (Sayfa 100)Merhamet, Kemal Sayar (Sayfa 100)
nalân 
18 May 23:31 · Kitabı okuyor · Beğendi

"Üzüm suyuyla sarhoş olanlar" der Şems-i Tebrizi, "bizim sarhoşluğumuzun zerresine vasıl olamaz."

Merhamet, Kemal Sayar (Sayfa 48)Merhamet, Kemal Sayar (Sayfa 48)
Şeyda 
28 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Dünyayı kendi gördükleri biçimde görmeyen, kendilerinden farklı düşünen insanları hainlikle,sapkınlıkla suçlayan kişiler; düşünce olgunluğu bakımından çocukluk evresinde takılıp kalmış olsalar gerektir.

Merhamet, Kemal Sayar (Sayfa 33)Merhamet, Kemal Sayar (Sayfa 33)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

SabitFikir 2015'in öne çıkan 50 romanını seçti!
SabitFikir 2015'in öne çıkan 50 romanını seçti! E-postalar, onlarca telefon konuşması ve bir süre sonra yapboza dönen tablo çalışmaları sonucunda (yorgun ve) gururluyuz. İşte 2015 yılının "öne çıkan" 50 romanı!