Merhamet Kalbe Dönüş İçin Son Çağrı

7,0/10  (1 Oy) · 
17 okunma  · 
5 beğeni  · 
626 gösterim
Ümit ve merhamet. 'Bir düş kuruyorum' diyebilmek. Soluduğumuz havayı zehirleyen ve bizi birbirimize düşman kılmak isteyen zalimlere inat, merhamet. Çünkü zalimlik ötekini utandırarak, aşağılayarak, onun saygınlığını ayaklar altına alarak, haklarını değersizleştirerek zulmünü icra eder. Merhamet, insan onur ve saygınlığının çiğnenmesine karşı durmaktır.

Kemal Sayar, bizleri 'dağılmış pazar yerlerine' benzeyen güzel ülkemizi merhametle onarmaya çağırıyor. Komşumuzun acısını kendimizin bilerek. Konuşarak. Anlayarak. Farklılığı kabullenerek. Severek.

Merhamet aşısı ümidin kandillerini yeniden yaksın...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2013
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789752637023
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Şeyda 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Kemal Sayar'ı, onun duşunce anlayışını cok takdir ediyorum. Çünkü anlattıkları değerli hikayeler, hayat hakkında gözlemlediği durumlar ve bir psikiyatri olarak onlara bakış açısı beğenmeye ve uygulamaya değer. Bu kitap da benim icin bir farkındalık oluşturdu. Günümüz yüzyılında gelişen sanayi yapı ile beraber kaybettiğimiz değerli hatırlattı. Herkes mutlaka okusun.

Kitaptan 5 Alıntı

Şeyda 
28 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Tüketim toplumu yavaşlama kabiliyetimizi köreltiyor. Oysa daha az ihtiyaç duyan insanlar olabilsek, yepyeni bir özgürlük biçimiyle de tanışmış olacaktık. Modern bireyin en yaygın korkuları; başarısızlık korkusu, sıradan olma korkusu, bir hiç olma korkusu. İnsana anlam ve istikrar hissi veren değerlerin parçalandığı, her şeyin satılığa çıkarıldığı bir çağda ait olacak bir yer bulmak da zorlaşıyor. İşlerimize yapışıyor ve orayı kendimize bir sığınak kılıyoruz. Modern toplum Nazi çalışma kamplarının o bildik sloganını tekrar ediyor: Arbeit Macht Frei (Çalışmak Özgürleştirir). Oysa gerçekte düşünmek ve hissetmek için, aylaklığa, kainatı huzur duygusuyla seyredebileceğimiz uzun saatlere ihtiyaç var.

Merhamet, Kemal Sayar (Sayfa 39)Merhamet, Kemal Sayar (Sayfa 39)
Şeyda 
28 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Dünyayı kendi gördükleri biçimde görmeyen, kendilerinden farklı düşünen insanları hainlikle,sapkınlıkla suçlayan kişiler; düşünce olgunluğu bakımından çocukluk evresinde takılıp kalmış olsalar gerektir.

Merhamet, Kemal Sayar (Sayfa 33)Merhamet, Kemal Sayar (Sayfa 33)
Şeyda 
28 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Şiirimizin büyük üstadı Yahya Kemal ''insan bu alemde hayal ettiği müddetçe yaşar'' demişti

Merhamet, Kemal Sayar (Sayfa 32)Merhamet, Kemal Sayar (Sayfa 32)

"Sevgiyi kabul edebilmek için, kendimizi sevgiye değer bulmamız gerekir. İnsan için daima umut vardır. Aşk, merhamet, şükran gibi duygular geçmişin yaralarını iyileştirebilir. Kendisi öyle dilemediği sürece hiç kimse sonsuza kadar çocukluğunun ve geçmişinin kurbanı değildir..."

Merhamet, Kemal SayarMerhamet, Kemal Sayar

Kitapla ilgili 1 Haber

SabitFikir 2015'in öne çıkan 50 romanını seçti!
SabitFikir 2015'in öne çıkan 50 romanını seçti! E-postalar, onlarca telefon konuşması ve bir süre sonra yapboza dönen tablo çalışmaları sonucunda (yorgun ve) gururluyuz. İşte 2015 yılının "öne çıkan" 50 romanı!