Much Ado About Nothing

·
Okunma
·
Beğeni
·
2736
Gösterim
Adı:
Much Ado About Nothing
Format:
Karton kapak
ISBN:
9788853001542
Dil:
English
Yayınevi:
Black Cat
Baskılar:
Kuru Gürültü
Yok Yere Yaygara
Much Ado About Nothing
Claudio is in love with Hero, but is afraid that she will reject him. His friend, Don Pedro, volunteers to make her fall in love with him at a masked ball. The trick works well, and Hero agrees to marry Claudio. But Don Pedro’s brother, Don John, organises a plot which will make Claudio think that Hero is unfaithful…
113 syf.
Kuru Gürültü Shakespeare'in en başarılı üç komedyasından biri imiş. ( Bu kitabı okuduktan sonra diğer ikisini araştırmak farz oldu.)

Güldürürken düşündüren, okurken akıp giden bir başyapıt...

İnsanlar arasındaki oyunlar, iyilik, kötülük, zaman zaman hayattaki rollerin nasıl değiştiği ince ince anlatılmış. Aşk, adalet, eşitlik, otorite, düşünce özgürlüğü gibi konular aralara serpiştirilen detaylarla sorgulanmış, bazen de alaya alınmış.

Açıkçası Benedick ve Beatrice arasındaki aşık atışmalarına benzeyen iğneli, imalı konuşmalar en çok eğlendiğim kısımlar oldu diyebilirim.

Kısacası; okuyunuz efendim, pişman olmayacaksınız...
152 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Okuyun. Okutturun !
İzleyin. İzlettirin !

"Aşkın hafif kanatlarıyla aştım bu duvarları, durduramaz sevgiyi taştan sınırlar.. " Ah Romeo ne güzelde özetlemiş kitapta anlatılan sevgiyi..

Birbirine iki zıt sevgili ne güzel severmiş birbirlerini. Sözleri diken gibi lakin gülü barındırır her zerresi.. Benedıck ve Beatrıce karakterleriyle kitaba ruh, sanat ve ilham katan usta Shakespeare'ı ne kadar övsek az kalır. Her kitabıyla beni sanata ve tiyatroya aşık eden bu kişiyle iyi ki tanışmışım..

Trajedi ve komedi ikilisini mi?, yaşanan sevgi ve ihaneti mi? yoksa hüznü ve sevinç ikilemini mi anlatsam bilemedim.. Sözlerin bittiği yerdeyim.. En iyisi sizde okuyun benim gibi aşk ile tutku ile bağlanın her bir karakterin eşsiz sözlerine :) Saygılar..
120 syf.
·Puan vermedi
'Kuru Gürültü' ya da diğer bir çevirisi ile 'Yok Yere Yaygara' ben Shakespeare eseriyim diyor her hali ile.. bu arada Don Pedro'lu 93 yapımı izlenmeli :)
154 syf.
·1 günde·Puan vermedi
İnsanların tuzaklarla dolu bir yaşamının olduğunu, aldanmaların, iftira ve hilelerin oluşturduğu bir komedi ile kaleme almış Shakespeare. Kurulan bir tuzak, karşılığında tuzağı bozmak için oluşturulan başka bir tuzak.
Mutluluğa giden yol, iyi niyetli olsa da aldatmacalarla oluşturulmuş bir durumdur aslında.
Duygusallığa, akılcı bir yaklaşım ile karşılık verilmesi gerektiğini olaylar ilerledikçe anlayabiliyoruz. Rastlantılar sonucu işlerin yoluna girmesi ve aşkın zaferi, kopmadan okunan, sürükleyici bir Shakespeare eseri.
120 syf.
·8/10
Filmini izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim.Güçlü ve sizi şaşırtan bir kadro olması yanında, ”o zamanlarda da saraylılarda namusa dair olaylara verilen tepkiler böylesi ağırmıymış”diye düşündüm cidden.Bazı toplumsal kavramlar aslında hiç değişmemiş,dedirtiyor bu film.Ama müzikal bir havada estiği için hızla yumuşatılıyor;) Eğlenceli ve düşündürücü..
152 syf.
·Beğendi·7/10
Kitabımız bir romantik komedi özelliğini taşıyor ancak dikkatimi çeken farklı bir nokta. Messinada oyunun geçtiği yer ve o dönemde İspanyol idaresi altında ama oyunun karakterleri İtalyan. Dikkatimi cezbetti yalan yok. Aragon Prensi Don Pedro benim ilgimi daha çok çekse de kitapta diğerleri üzerinde duruluyor. Romantik (!) çiftimiz Klaudio ve Hero ile onların komedyen ve çooook ciddi duruşlu (!) rakipleri Benedik ve Beatris çifti ön plana çıkıyor.
Kitabın bir de filmi var. (Aslında 3 tane de çaktırmayın siz) Bu filmlerden 1993 uyarlamasında Danzel Washington, Keanu Reeves ve Michael Keaton’u görüyoruz.
Açıkçası son günlerde yaşadıklarımı göz önüne aldığımızda biraz komik bir esere ihtiyacım vardı. Biraz da o yüzden okudum aslında. Özellikle bazı yerlerde konuşmalar gerçekten de beni içten bir şekilde güldürdü. Buna da çok ihtiyacım vardı.
Bu arada kitabı öğlen bitirdim ama internetim olmadığından inceleme ve alıntılarını da yeni atabildim. Umarım kalabalık yapmamıştır. İyi akşamlar dilerim..
120 syf.
·Beğendi·9/10
Kitaptaki karakterleri inanilmaz begendim, karakter yapilari, mizahi, dramasi, kurgusuyla. Ozellikle Beatrice simdiye kadar okudugum en iyi kadin kahramanlardandi.
120 syf.
Shakespeare serisine devam...
Diğer eserlere göre gösterişli değildi ama mesajı çok net ve bol güldürü unsuru içeren eserdi.
Romantik komedi filmi tadında bir çırpıda okunuyor. Tavsiye ederim.
152 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Bu shakespare'in ölüp ölüp diriltmeleri yada diriltememeleri ne olacak böyle.Açıkcası Rome&Juliet in tadı ile okudum ama pek aynı tadı alamadım. Sıradan ve dümdüz hafızada kalacak alıntı bile yok.Sadece Benedick'in hayalindeki imkansız kadın tasfiri vardı o kadar.Tabi 1598 de yazıldığı düşünülünce şapka çıkarıp, saygı ile eğiliyoruz.
120 syf.
·Beğendi·10/10
Başlarda karmaşık gelen bir yazımı var fakat karakterler oturunca çok derin ve etkili. Shakespeare bilindik güçlü kaleminden mükemmel bir oyun eser.
120 syf.
Kuru Gürültü; aşka, duyguya ve şiirsel olana yer vermesi bakımından romantik komedi özelliği taşımasına rağmen, acıtıcı hatta ölümcül olanı da içeren bir oyundur.

Genç bir kız olan Hero’nun, düğün günü kilisede evleneceği erkek tarafından iffetsizlikle suçlanması ve bunun doğru olmadığını kanıtlayabilmesi için kendisine sunulan tek seçeneğin, kurgusal düzlemde bile, ölüm olması, ataerkil toplum düzeninin kadınlar üzerinde kurduğu baskının trajik bir yansımasıdır aslında...

Kuru Gürültü, kendi yetersizlikleri nedeniyle masum bir kadının yaşamını elinden almaktan çekinmeyen erkeklerin dünyasındaki acımasızlığı gözler önüne seriyor. Bu yönüyle Hero karakteri üzerinden ataerkil toplum düzeninde kadına uygulanan baskı ve namus kavramının bu baskıyı güçlendirici etkisini irdeliyor. Her ne kadar oyun mutlu sonla bitiyor gibi görünse de, geçmişte kendisine inanmayıp kurgusal da olsa ölümünden sorumlu olan erkekle evlenen Hero’yu, kitap biterken söz konusu ataerkil düzende ne tür bir mutluluğun beklediği, büyük bir soru işareti olarak kalıyor...
Bana kalırsa, yüksek övgüler için boyu alçak, parlak övgüler için esmerimtrak, büyük övgüler için fazla ufak. Ancak şöyle övebilirim onu. Kendine benzemese bir şeye benzemezdi. Ama kendine benzediği için çekmiyor beni.
Yalvarırım öğüt vermekten vazgeç. ...
Ne nasihat isterim, ne de boş teselli.
Yalnız elemime aşina birini bul.
Aşk beni salak yapamaz. Bir kadın güzelmiş, sıkı dururum, bir başkası akıllıymış, kılım kıpırdamaz, bir başkası erdemliymiş, umrumda olmaz. Bütün erdemler bir kadında toplanmadıkça gözüme giremez. Önce, zengin olacak, bu kesin, güzel değilse yüzüne bakmam, akıllı değilse yanına varmam, iffetsizle işim yok. İyi huylu olacak, n'etmeli güzel huy olmayınca. Soylu değilse üstünde durmam, bir melek olsa bile. Sözü sazı çekilir bir hatun. Saç rengi kudretten.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Much Ado About Nothing
Format:
Karton kapak
ISBN:
9788853001542
Dil:
English
Yayınevi:
Black Cat
Baskılar:
Kuru Gürültü
Yok Yere Yaygara
Much Ado About Nothing
Claudio is in love with Hero, but is afraid that she will reject him. His friend, Don Pedro, volunteers to make her fall in love with him at a masked ball. The trick works well, and Hero agrees to marry Claudio. But Don Pedro’s brother, Don John, organises a plot which will make Claudio think that Hero is unfaithful…

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 10 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0