Nadia'ya Sözüm Var

8,3/10  (15 Oy) · 
38 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.073 gösterim
On dört yaşındayken kız kardeşi Zana'yla birlikte Yemen'e satılan Nadia, babasının onu tatile gönderdiğini sanıp bütün çocuk saflığıyla sevinirken, birdenbire kendisinden yaşça küçük başka birisinin karısı yapılarak, o yaşta çocuk doğurmayla, her türlü ağır ev işleriyle ve dilini dahi pek bilmediği insanlara hizmet etme zorunluğuyla yüz yüze gelir... Satıldığı zaman on dört yaşında olan Nadia şimdi otuz dört yaşındadır ve çocuklarının sayısı altıyı bulmuştur. Kalbinden geçenleri yapmak istese çocuklarının elinden alınması tehdidiyle karşılaştığı için ne doğup büyüdüğü şehrine dönebilmekte, ne de annesi ve kardeşleriyle her insan gibi bir arada yaşayıp kucaklaşma şansını bulabilmektedir. Üstelik bütün arzuladığı sadece basit bir hayat sürmek ve geniş bir ailenin parçası olma duygusunu yaşamakken...
Zana, yüzüne bütün kapılar kapandıktan ve çaresizlik içinde dolandırıcı ve yalancılarla baş etmek zorunda kaldıktan sonra, en azından bütün çaresizliği ve öfkesiyle haykırmaktan vazgeçmeyecektir. Zana Muhsen'in Nadia'ya Sözüm Var adını verdiği bu kitap, kendisi de sekiz yıl bir esir gibi yaşamış ve kamuoyunun yardımıyla kurtulma fırsatını bulmanın diyeti olarak çocuğunu geride bırakmak zorunda kalmış bir insanın, kız kardeşine verdiği sözü yeine getirmek için mücadele etmekten ve bu uğurda her türlü yola başvurmaktan kaçınmamasının, içindeki öfkeyi eline geçirdiği her vasıtayla haykırmasının hikayesidir.
 • Baskı Tarihi:
  2000
 • Sayfa Sayısı:
  206
 • ISBN:
  9789753166287
 • Orijinal Adı:
  A Promise to Nadia
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
zeynep keskin 
 18 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yazarın İlk kitabı, "Annemi Bir Kez Daha Görebilsem" de ki tadı yakalayamadığım için üzüldüğüm, sonrasında aslında edebi kaydı taşınmadan kamuoyu oluşturmak adına yazıldığını anlayıp, kendimden utandığım bir kitap. Hala günümüzde kadına uygulanan şiddetin her yerde her şekilde örtbas edilmesi gerçeğiyle insanların, 3 maymunu oynaması kadar acı.

Deliler Cumhuriyeti 
22 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kadının yeryüzünde gördüğü ya da göremediği değeri gözümüze sokan bir kitap. Kadının bir mal gibi alınıp satıldığı, özgürlüğünün olmadığı bir toplum ne kadar gelişip ilerleyebilir ki? Haydi gelişmeyi de geçtim, böyle bir toplum kendini nasıl insani bir toplum olarak nitelendirebilir ki?

Bizimmahalleninkitapcisi 
 04 Ara 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Ah. ne zor şey kadın olmak...
Günlük hayatın içerisinde tanıklık ettiğimiz vahşetler kadar konu üzerine kimi kurgu kimi gerçek kitaplar okumak da insanı derinden sarsıyor. Kurgular bile öylesine kaleme alınıyor ki, kim bilir kaç bedende bu veya bunlara benzer hikayeler hayat buluyor, kim bilir kaç kadın biz bu satırları okurken dünyanın bir yerinde bu esareti, bu baskıları birebir deneyimliyor diye sorgulamaktan kendini alamıyor insan.Kurgular bile insanı bu denli etkilerken, gerçekten yaşanmış hikayelerin insan üzerinde bıraktığı etkileri varın siz düşünün. İnsan yüreğini paramparça eden boğazları düğüm düğüm eden hayat hikayelerine sahne oluyor bazen dünya.Nitekim Nadia ve Zana'nın hikayesi de bunlardan biri.

Kısaca kitaba değinecek olursam; Nadia'ya Sözüm Var aslında Annemi Bir Kez Daha Görebilsem isimli kitabın devamı olmakla birlikte yaşanmış bir hayat hikayesini konu alıyor. Babaları Yemenli, anneleri İngiliz olan Nadia ve Zana kardeşler, on dört- on beş yaşlarındayken babaları tarafından sözde Yemen'e tatile götürülmek suretiyle kandırılıp, çocuk gelin olarak satılıyorlar. Erkek egemen toplumda, yoğun baskılar altında hayat mücadelesi veren iki kız kardeş, annelerinin on yıllık bir çabasından sonra yaşadıkları esaretten kurtulmak için bir şans elde ediyorlar ancak, ne yazık ki bunun bir bedeli var: çocuklarını geride bırakmak. Bir anne için evlatlarını böylesi bir esaretin pençesinde bırakmak ne kadar zor ise şüphesiz ki, bir anne için de evladını, canından bir parçayı geride bırakmak da bir o kadar zordur. Zana erkek evlada sahip olduğu için ne kadar zor bir seçim olsa da oğlu Marcus'u geride bırakmayı göze alıyor ancak, Nadia ne yazık ki böyle bir seçimi göze alamıyor. Eğer erkek egemen toplumda yaşayan bir kadınsanız geride bir evlat bırakmaktan öte bir "KIZ" evlat bırakmak kolay olmasa gerek. O baskıyı birebir iliklerinde hissedip, tecrübe eden Nadia'da kızı Tina'yı geride bırakmayı göze alamayıp, esaretine boyun eğmek zorunda kalıyor.
Nadia'ya Sözüm Var, Zana'nın Yemen'deki esaretten kurtulduktan sonra annesiyle birlikte Nadia'yı kurtarma yolunda verdikleri sekiz yıllık mücadelenin kaleme alındığı bir eser. Bu süreçte kamuoyunun desteğini hissettikleri kadar ülkelerinin desteğini göremeyişleri, dostça yaklaşanlar kadar dost yüzlü dolandırıcılara denk gelmeleri,hayal kırıklıkları, çaresizlik, mücadele için yaşanılan acıların defalarca söze, yazıya dökülüp hatırlanmasından, Nadia'yla olan görüşmelerin yürek parçalayan anlarına kadar yaşanılan çaresizliği, ama aynı zamanda her şeye rağmen umudun getirdiği mücadele azmini tepeden tırnağa, yürekten iliklere kadar derinden hissedeceğiniz Nadia ve Zana'nın hayat hikayesine bir şans vermenizi tavsiye ediyorum.

silaes 
28 Tem 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 5/10 puan

Yazarın ilk kitabı ''Annemi bir kez daha görebilsem''i severek ve heyecanla okudum. Cevaplanması gereken sorular ve çözümlenmesi gereken problemler vardı. İkinci bir devam kitabının olduğunu öğrenince gözlerim parladı ve hemen aldım. ikinci kitap, birinci kitabın havada kalan hiç bir sorusunu cevaplandırmadığı gibi beni boğdu. Ticari kaygılar ve maddi unsurlar için yazıldığına tamamiyle emin oldum. Açık konuşmak gerekirse, zana'nın annesinin evliliği ve ya kitabın sonunda çocukların halı üstünde ev ödevlerini yapması beni pek ilgilendirmiyor. Nadia'ya noldu kurtulabildi mi ? Şu an nasıl bir hayat sürüyor bunların hiç birinin cevabı bu kitapta yok. Arap kadın ve erkekleri canavar olarak lanse edilmiş, ha o toplumdan pek haz etmesemde, bu tarz canavarlaştırılmalarına da kusura bakmasın karşıyım. Hiç bir çocuk kundağındayken iyi bir insan mı yoksa kötü mü olacağı bilinmez. Tekrar altını çizerek belirtmek gerekirse, birinci kitabın baskısından iyi gelir sağlayan, yazarın ikinci kitaptanda bu başarıyı sağlamayı ummasıyla yazdığı kitap.

Kitaptan 9 Alıntı

Liimmoon 
13 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sürekli hayal kırıklığına uğrarsanız, en sonunda umut etmeyi bırakırsınız.

Nadia'ya Sözüm Var, Zana Muhsen (Sayfa 249 - Sonsuz Kitap)Nadia'ya Sözüm Var, Zana Muhsen (Sayfa 249 - Sonsuz Kitap)
silaes 
27 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Eğer her gün güneş altında çalışır veya ilkel bir fırının yoğun sıcağına maruz kalırsanız,değişmeye mahkumsunuzdur.

Nadia'ya Sözüm Var, Zana Muhsen (Sayfa 100 - Sonsuz)Nadia'ya Sözüm Var, Zana Muhsen (Sayfa 100 - Sonsuz)
silaes 
28 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Karşılaştığımız her yeni insanın ihtiyacımız olan yardımı sağlayacağını umarak köpekbalığı havuzunda iki masum yaratık gibi yüzüyorduk.

Nadia'ya Sözüm Var, Zana Muhsen (Sayfa 152 - Sonsuz)Nadia'ya Sözüm Var, Zana Muhsen (Sayfa 152 - Sonsuz)
silaes 
28 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Soyadımız Smith olsaydı veya sarışın mavi gözlü olsaydık, birkaç ay, hatta birkaç hafta içinde o dağlardan kurtulmuş olurduk.

Nadia'ya Sözüm Var, Zana Muhsen (Sayfa 128 - Sonsuz)Nadia'ya Sözüm Var, Zana Muhsen (Sayfa 128 - Sonsuz)
silaes 
28 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Belki bu zamana kadarki hatamız kariyerlerini korumaları gereken ve tüm hayatları tedbirli olmaya, uzlaşmaya ve uzun müzakerelere adanmış diplomatlara güvenmemizden kaynaklanıyor.

Nadia'ya Sözüm Var, Zana Muhsen (Sayfa 166 - Sonsuz)Nadia'ya Sözüm Var, Zana Muhsen (Sayfa 166 - Sonsuz)
silaes 
27 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Onlara göre annem özgürlük hastalığının taşıyıcısıydı.

Nadia'ya Sözüm Var, Zana Muhsen (Sayfa 120 - Sonsuz)Nadia'ya Sözüm Var, Zana Muhsen (Sayfa 120 - Sonsuz)
silaes 
27 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Onu Yemen'de bıraktığımdan beri hiçbir fotoğrafını görmemiştim. Tek hatırlayabildiğim, onu Yemen'de bıraktığımda zavallı, yetimmiş gibi duran iki yaşında küçük bir çocuk olduğuydu.

Nadia'ya Sözüm Var, Zana Muhsen (Sayfa 85 - Sonsuz)Nadia'ya Sözüm Var, Zana Muhsen (Sayfa 85 - Sonsuz)
silaes 
28 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Eğer gücümüz yetebilseydi daha fazla hayvan edinmek isterdim. Bir akvaryum, bir çift kedi ve birkaç köpek daha. Ama evde sağlıklı bir şekilde hayvan beslemek, çocuk büyütmek kadar pahalı.

Nadia'ya Sözüm Var, Zana Muhsen (Sayfa 303 - Sonsuz)Nadia'ya Sözüm Var, Zana Muhsen (Sayfa 303 - Sonsuz)
silaes 
28 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Karma evlilikler olduğu sürece kültür çatışmaları, evlilik krizleri ve boşanmaları olduğu sürece de vesayet kavgaları hep olacak.

Nadia'ya Sözüm Var, Zana Muhsen (Sayfa 290 - Sonsuz)Nadia'ya Sözüm Var, Zana Muhsen (Sayfa 290 - Sonsuz)