Okulsuz Büyümek Okulsuz Eğitim Kırsalda Yaşamak Doğayla Bağ Kurmak ve Yaşayarak Öğrenmek Hakkında

8,3/10  (3 Oy) · 
14 okunma  · 
5 beğeni  · 
318 gösterim
“Bizim çocuklarımız okula gitmiyor. Bu kitap genel olarak oğullarımın örgün eğitim sisteminin sınırları dışındaki öğrenme biçimi ve öğrendiklerinin içeriğiyle ilgili. Ancak bu biçim ve içerik birçok açıdan Vermont Dağı’nın yamacındaki hayatımızdan ayrı düşünülemez. Bu nedenle anlatacağım hikâyelerin hiçbiri ilk bakışta size öğrenmeyle ilgili gibi görünmeyecektir, yani en azından bu kültürde anlaşıldığı biçimde ilgili değildir. Paylaştığım hikâyeler çocuklarımızın eğitimi hakkında olduğu kadar, arazimizle kurduğumuz bağın, oradaki çalışmalarımızın sürekli geliştirdiği yaşam biçimi anlayışımızın, benim ve eşim Penny’nin de hakkında.

Anlattıklarım yalnızca öğrendiklerimiz hakkında da değil, aynı zamanda öğrendiğimiz ama unutmaya çalıştıklarımız hakkında. Hem inandığımız gibi yaşayabileceğimiz hem de daha geniş anlamdaki bir dünyayla olan bağımızı koruyan, dengeli bir yer inşa etme maceramız hakkında.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2016
 • Sayfa Sayısı:
  376
 • ISBN:
  9786058537989
 • Yayınevi:
  Sinek Sekiz Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Büşra AKTÜRK 
01 Eki 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · 8/10 puan

İki çocuğuna da okulsuz eğitim veren, doğayla bir bütün halde yaşayan bir babanın kendi gözünden eğitim, doğa, toplumsal yaşam, normlar ve hayata dair anekdotlar. Okul sisteminin çocukların çocukluklarını nasıl elinden aldığını, öğrenmek için sınav, ödev vb. yaptırımlara ihtiyaç olmadan bunun doğal bir süreç olduğunu ortaya koyan, her ebeveynin okuması gereken kitaplardan biri.

instagrmkahvecisi 
31 May 2017 · Kitabı okudu · 1 günde

Yıllardır okullarda verilen eğitimin yetersizliğini savunan biri olarak doğanın harika bir eğitimci olabileceğini gözler önüne seren ve bildiklerimizi daha çok beynimize kazıyan kitabı mutlaka okumalısınız.

Kitaptan 3 Alıntı

Büşra AKTÜRK 
23 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bazen, örneğin çiftliğimize giden yolda yürürken, neyin tetiklediğini bilmediğim güçlü bir hisse kapılıyorum. O an evrendeki yerimi bildiğimi hissediyorum. Sadece şimdi ve burada, bu yolda değil, hayal gücümün bile ötesinde, her şeyden ve bütün güçlerden oluşan evrenin sonsuz büyüklüğe sahip tasarımındaki yerimi biliyorum.
Bu anlarda içimde aniden yükselen sıcaklık ve beni sessizce saran başka hiçbir şeye ihtiyacımın olmadığı hissi, benim maddi olarak ölçülemeyecek kazanımlarım. Değeri hesaplanabilir olmadığı için kimse tarafından alınıp satılamayacak bu kazanımlar benim gerçek zenginliğim. Bu zenginlik bana ait, bana özgü. Ve bu yüzden de güvende.

Okulsuz Büyümek, Ben Hewitt (Sayfa 17)Okulsuz Büyümek, Ben Hewitt (Sayfa 17)
Büşra AKTÜRK 
22 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Anlattıklarım yalnızca öğrendiklerimiz hakkında da değil, aynı zamanda öğrendiğimiz ama unutmaya çalıştıklarımız hakkında. Hem inandığımız gibi yaşayabileceğimiz, hem de daha geniş anlamdaki bir dünyayla olan bağımızı koruyan, dengeli bir yer inşası maceramız hakkında. Bu, işin kolay tarafı. Zor olansa, yaşam biçimimizi, sürekli bu maceranın uygulanamaz olduğuna dair bize kanıtlar sunulmasına ve çabamızın aptalca bulunmasına rağmen, değerlerimizi ve bakış açımızı onurlandıracak şekilde düzenleyebilmek.

Okulsuz Büyümek, Ben Hewitt (Sayfa 13)Okulsuz Büyümek, Ben Hewitt (Sayfa 13)
Büşra AKTÜRK 
22 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kendimi eğitim, zengnlik,tutku veya başarı gibi konularda kültürel beklentilerden ne kadar azat ettiysem o kadar özgürleştiğim gerçeği her geçen gün daha sık yüzüme çarpıyor.

Okulsuz Büyümek, Ben Hewitt (Sayfa 16)Okulsuz Büyümek, Ben Hewitt (Sayfa 16)