Okulsuz Büyümek Okulsuz Eğitim Kırsalda Yaşamak Doğayla Bağ Kurmak ve Yaşayarak Öğrenmek Hakkında

8,7/10  (7 Oy) · 
14 okunma  · 
8 beğeni  · 
364 gösterim
“Bizim çocuklarımız okula gitmiyor. Bu kitap genel olarak oğullarımın örgün eğitim sisteminin sınırları dışındaki öğrenme biçimi ve öğrendiklerinin içeriğiyle ilgili. Ancak bu biçim ve içerik birçok açıdan Vermont Dağı’nın yamacındaki hayatımızdan ayrı düşünülemez. Bu nedenle anlatacağım hikâyelerin hiçbiri ilk bakışta size öğrenmeyle ilgili gibi görünmeyecektir, yani en azından bu kültürde anlaşıldığı biçimde ilgili değildir. Paylaştığım hikâyeler çocuklarımızın eğitimi hakkında olduğu kadar, arazimizle kurduğumuz bağın, oradaki çalışmalarımızın sürekli geliştirdiği yaşam biçimi anlayışımızın, benim ve eşim Penny’nin de hakkında.

Anlattıklarım yalnızca öğrendiklerimiz hakkında da değil, aynı zamanda öğrendiğimiz ama unutmaya çalıştıklarımız hakkında. Hem inandığımız gibi yaşayabileceğimiz hem de daha geniş anlamdaki bir dünyayla olan bağımızı koruyan, dengeli bir yer inşa etme maceramız hakkında.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2016
 • Sayfa Sayısı:
  376
 • ISBN:
  9786058537989
 • Yayınevi:
  Sinek Sekiz Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
yesimm 
09 Mar 18:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kar yağdığında beyaz felaket olarak adlandırılan, yağmur yağdığında sel uyarısı verilen şu şehir hayatı bu kitabı okuduğumda daha da beni boğmaya başladı. Akçaağaç ve onun şurubuyla şu yaşıma kadar tanışmamış olmak, doğayı keşfedemeden bir ömrü yitirmek ve çocuklarımızı bu eğitim sistemine kurban etmek gibi yeni dertler edindiren bir kitaptı. Okunulmaya değer...