Ölümün KimyasıSimon Beckett

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.562
Gösterim
Adı:
Ölümün Kimyası
Baskı tarihi:
Aralık 2012
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053750277
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Chemistry Of Death
Çeviri:
Nur Küçük
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Adli tıp uzmanı David Hunter kendisini mahvoluşun eşiğine getiren bir trajedinin üstüne eski hayatını terk edeli üç yıl olmuştur. Norfolk'un ücra bir köyünde doktor olarak çalışmakta ve geçmişini arkasında bıraktığına inanmaktadır. Ama sonra Sally Palmer'ın cansız bedeninden geriye kalanlar bulunur... Ceset vahşice kesilip biçilmiştir. Polis katili bulmak için Hunter'ın uzmanlığına ihtiyaç duymakta, o ise bu işe karışmamayı umutsuzca istemektedir. Sonra bir kadın daha ortadan kaybolur ve Hunter'a sığınaklık etmiş olan o birbirine bağlı toplum kocaman bir korku ve paranoya girdabında boğulur.
Herkes herkesten şüphelenmektedir. Bir anda, saklanacak hiçbir yer kalmaz...

'Bir solukta okunan' nitelemesini sonuna kadar hak eden bir roman.
-Robert Goddard-

Beckett harika bir yetenek sergileyerek tüyler ürperten bir dehşet atmosferi yaratıyor.
-Guardian-

Üstün nitelikli bir eser... Seri cinayetleri konu alan bir dizinin ilk romanı... Elinizden bırakamıyorsunuz.
-Publishers Weekly-

Bütün ayrıntılarıyla insanın kanını donduran cinayetler, CSI dizisinin müdavimleriyle Patricia Cornwell ve Kathy Reichs hayranlarını tatmin edecek, ama romanın parlak başarısının asıl nedeni yer verdiği incelikli psikolojik ayrıntılar. Kesinlikle tavsiye edilir.
-Library Journal-
(Tanıtım Bülteninden)


Larvaların Dansı / Ertuğrul Özkök
27 Nisan 2008 - Hürriyet Gazetesi

"İNSAN öldükten sonra, gövdesi 4 dakika içinde çürümeye başlar. O, artık nihai metamorfozun başladığı andır.

Gövde kendi kendini sindirme eylemine geçer.

Hücreler, içten dışa doğru çözülür.

Doku önce sıvıya dönüşür, sonra gaza.

Hayatiyetini yitiren beden, başka organizmalar için besin haline dönüşür.

Önce bakteriler gelir, sonra böcekler ve en son sinekler.

Sonra onlar çoğalıp yumurtlarlar.

Bu zengin besin kaynağında beslenen larvalar, işleri bitince, bir moda defilesi yapar gibi, zarif adımlarla bedeni terk edip göç etmeye başlar.

İşte o an, hayatın en ilginç şeylerinden biri gerçekleşir.

Larvalar, başları hep güneye dönük şekilde giderler.

Ya güney, ya güneydoğu, ya da güneybatı.

Ama hiçbir zaman kuzeye doğru gitmezler."

* * *

Bu cümleleri, son yılların en ilginç polisiye eserlerinden biri olan, Simon Beckett'in "The Chemistry of Death" adlı kitabında okudum.

Yani "Ölümün Kimyası"...

Ölüm, hep benim hayatımın merkezinde oldu.

Lise yıllarımda, üniversitede, daha sonraları hep ölümle uğraştım.

Gazeteciliğe başlamasaydım, projelerimden biri, "ölüm sosyolojisi" adlı bir kitap yazmaktı.

CSI, yani suç mahalli incelemeleri, son yıllarda hem kitaplarda, hem televizyon ve sinemada çok ilgi çeken bir konu haline geldi.

Bunda Patricia Cornwell'in romanları ve onun kahramanı Kay Scarpetta'nın etkisi olduğunu düşünüyorum.

Ben de bu konuda epey okudum, epey seyrettim.

Ama bugüne kadar, cansız bedenden doğup ayrılan larvaların, hep güney istikametinde göç ettiklerini işitmemiştim.

Bana çok ilginç geldi.

* * *

Hemen, Hürriyet'in adli bilim uzmanı Prof. Sevil Atasoy'u arayarak bunun doğru olup olmadığını sordum.

Öteki bilgilerin hepsini doğruladı.

Ama larvaların güneye gittiği konusunu o da hiç işitmemiş.

Yine de tam bir bilim insanına yakışan şüphecilikle, "Yeni bir yayın olabilir. Araştırıp size döneyim" dedi.

Yazıyı tamamladığım sırada, henüz bana dönmemişti.

O nedenle bu bilgiyi doğru kabul edip ölüme değil, ama ölümden sonraki hayata ait bu müthiş gerçek üzerinde biraz düşünmeye karar verdim.

* * *

Sizce tuhaf bir benzerlik yok mu?

İnsanlar yaşlanınca, emekli olunca hep güneye göç etmek isterler.

Bir güney kasabasına yerleşmek, hayatın son dönemini buralarda geçirmek, hepimizin içine işlemiştir.

Şimdi larvaların dansını gözümün önüne getirince, o soru da aklıma geliyor.

Acaba güneye göç etmek duygusu, her canlının genetik özelliği midir?

Bir tür alın yazısı mıdır?..

Ölümden sonra bir hayat varsa, onun ilk adımları acaba böyle mi atılıyor?

Güneye göç etmek duygusu, üremek kadar, sevişmek kadar kudretli bir içgüdü müdür?

Yani öldükten sonra yeniden doğmak için...

* * *

O yüzden larvaların içgüdüsel bir estetikle güneye doğru giderken yaptıkları bu dans, bana ruhun bir başka bedene taşınması gibi göründü.

Bir kere daha anladım ki, bizler, şarkıdaki gibi gezgin avareleriz.

Bazen bedenimiz bir yere çakılı kalırken, ruhumuz güneye bakar ve burnunun dikine dikine gider.

Kafa tutar.

Hayat da işte tam budur.

Bir an geldiğinde, avaz avaz içindeki gerçeği, en önemli gerçeği haykırabilmek...

Ve sonra alıp başını, güneyin neresiyse oraya gidebilmek...
Yepyeni bir yazar ve yepyeni bir adli patologla tanıştım. İngiliz yazar Simon Beckett'ın dört kitaptan oluşan ve ilk kitabı Ölümün Kimyası olan serisine başlamış bulunuyorum. Artık Simon Beckett adını duyduğumda aklıma gelen ilk şey David Hunter olacak. Sevdiğim kitap türleri arasında polisiye ilk sırayı çekiyor, bu türün istikrarlı bir okuyucusu olarak Ölümün Kimyası beklentilerimi karşıladı diyebilirim. İçinde esrarengiz cinayetler olan her kitap polisiye kategorisindeymiş gibi görülse de, örneğin Harlan Coben kitapları tam anlamıyla polisiye değillerdir, David Hunter Serisi polisiye türün kesin olarak karşılığı konumunda. Cinayetler, polis ekipleri, adli patologlar, otopsiler, zanlılarla dolu serinin ilk kitabı benden geçer not aldı.

David Hunter, yaşadığı bir trajedinin ardından eski hayatını ve adli patologluk görevini geride bırakarak Manham adlı küçük bir köyde doktor olarak çalışmaya başlamıştır. Sally Palmer isimli bir kadının vahşice katledilmiş haldeki cesedinin bulunması sonucunda polisler kariyer geçmişine bakarak Hunter'ın uzmanlığından faydalanmak isterler. Bu olaydan çok kısa bir süre sonra köyde yaşayan bir başka kadın kaybolur ve David Hunter kendini gittikçe esrarengiz hale gelen olayların içinde bulur. Az nüfusa sahip bu köyde artık herkes birbirinden şüphelenir hale gelmiştir.

Ölümün Kimyası sadece katilin kim olduğu ve nasıl ortaya çıkarıldığıyla ilgilenmiyor bunun yanında ölümden sonra bedenin geçirdiği başkalaşım ile de yakından ilgileniyor. Kitabın ilk cümlesi bile bu durumun göstergesi: "İnsan bedeni ölümünden dört dakika sonra ayrışmaya başlar. Bir zamanlar yaşamı barındırırken, şimdi son başkalaşımlarını geçirmektedir." Canlı bir bedenin artık bir et parçasından başka bir şey olmadığı bir duruma geçişinde gerçekleşen şeylerin neler olduğunu, vücudun geçirdiği değişimleri ilgi çekici ayrıntılar olarak gören biri olarak ben kitapta var olan bu detayları beğendim.

Ölümün Kimyası'nda beğendiğim noktalardan biri de, ortalama bir polisiye romanda pek sık görmediğimiz kırsal bölge betimlemeleriydi. Ilıman ve nemli bir iklime sahip İngiltere'nin Norfolk bölgesindeki bu ücra köye ait betimlemeler oldukça güzeldi. Bu sayede bir taraftan yaşananların arkasında kimin olabileceğini merak ederken, bir taraftan da göl, orman, bölgedeki evlerin tasvirleriyle huzur buldum desem yeridir. Kitapta belli bir sayfa sayısına ulaştıktan sonra beğenme yolundaki tek engel katilin kim olduğu sorgusuna verilecek cevabın benim için yeterli olup olmayacağıydı. Olaylar basit bir şekilde bağlanmamıştı ve ben bu açıdan da hayal kırıklığına uğramadım. David Hunter Serisi'ne serinin en güzel kitabı olarak tanımlanan Kemiklerin Şifresi ile devam edeceğim. Başta polisiye severler olmak üzere Ölümün Kimyası'nı tavsiye ediyorum. Kitapla kalın...
Çok ama çok iyi bir kurgu biyoloji ve kimya kitaplarından fırlamış gibi bir sonra ki sayfa için sürekli tetikte olmanız ise cabası sonuç ise yine son derece mükemmel ötesi bir polisiye gerilim klişe olmaktan çok çok öte okuyun okunmasında tedbili ferahlık var. :))
İlk sayfalar biraz durgun ve yavaş geçse de son sayfalara doğru olaylar hız kazandı ve gerilim tırmandı. son sayfaları bir solukta ve beğenerek okudum. Genel olarak güzel bir polisiyeydi, gizem ve olayların ilerleyiş şekli güzel bir biçimde yazılmıştı. Cesedin çürümesi, çürüme evreleri vesairenin anlatılışı kitaba gerçekten güzel bir renk katmış.

Ben kitabı genel olarak beğendim, son sayfalarda ki hareketlilik ve yaşananların bunda etkisi büyük. Serinin geri kalanını da merak ediyorum ve okumak istiyorum. Beckett'ın kalemini sevdim ve kaleminden daha güzel şeyler çıkacağını düşünüyorum.
Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...-hunter-1-simon.html
Simon Beckett, kitap yazarken araştırmaktan kaçınmayan bir yazar. Baş karakter David Hunter'ın antropolog olmasından kaynaklı bize ölüm sonrası değişim ile ilgili bir çok bilgi sunuyor. Okuduğum kitabın mantık çerçevesine dayandırılmasından hoşlanan biri olarak bu şekilde bilgi vermesi ve bunu olay akışına çok güzel yedirmesiyle kitap benden tam puan aldı. Kitabı okurken bir süre sonra meraktan elinizden bırakamayacaksınız.
 Ölümün Kimyası son dönemler de okuduğum en iyi polisiye gerilim kitaplarından biri. Polisiye ve gerilimin, antropolojiyle ile birleşmesiyle yazar ortaya harika bir kitap çıkarmış. İlk sayfalardan itibaren kitap sizi esir alıyor gittikçe de gerilim ve olaylar iyice tırmanıyor, kitabı okurken içine çekiliyorsunuz adeta. Kitabı bir solukta okudum anlatım dili çok güzel ve akıcıydı. Katilin kim olduğunu sonuna kadar kesinlikle tahmin edemedim ve sonunda da sürpriz bir final bekliyor  polisiye gerilim sevenlere kesinlikle tavsiye ederim. 
Polisiye ve gizemin, antropolojiyle harmanlanmasından oluşan çok güzel bir kitap.

  Kitap başkarakter David hunter' in ağzından anlatılıyor, ben polisiyelerde ilk ağızdan anlatımı sevmesem de bu kitapta bu durum beni çok rahatsız etmedi.
Okuduğum en sürükleyici polisiye romanlarından birisiydi. Serinin diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum. Polisiyeseverlere tavsiye ederim.
Bu yazarı sevdim. Kitabı büyük bir heyecanla ve merakla okudum. Çok güzeldi. Sonu büyük bir sürpriz miydi? Hayır. Ama yazım tarzı ve dili güzeldi. Yazarın diğer tüm kitaplarını okuyacağım sanırım.
Sürükleyici bir kitap kitabı okumaya başladım ve bitirdim okurken sıkmıyor ...
Klasik bir polisiye göre fazla durağan geldi bana. Çok fazla tek bir noktaya güveniyor havası var. Oda bedensel çürümenin ayrıntısı ve onu romana yedirmesi. Kitabın adıda zaten "kimya" üzerine (orjinal adıda öyle).

Evet kitabın bu evresi başarılı. Yine de şöyle bir his uyandırıyor. Polisiye roman yazarken işin "kimyasal" tarafını bir renklendirici/tatlandırıcı olarak kullanmamışta o başarılı "kimyasal" tatlandırıcıya polisiye roman yazmış hissi. Esas oğlan roman değilde derinlemesine ayrıntılandırılan kimyasal yan hissi.

Kitap iyi değil demeye çalışmıyorum, sadece biraz durağan birde yukardaki his.
Kütüphanemdeki Simon Beckett'in kitapları okunmayı bekliyordu. Adli antropolog David Hunter serisinin ilk kitabı olan Ölümün Kimyası'nı okumaya başladım ve 1,5 günde bitti. Serinin diğer kitaplarınıda arka arkaya okuyacağım. Polisiye severlerin kesinlikle okuması gereken bir kitap hatta seri.
Ve herkes kendi hayatının diğerlerinden önemli olduğunu düşünüyor, tıpkı bizim gibi.
Simon Beckett
Sayfa 199 - İthaki Yayınları
Trajedi yaşamış başka toplumlarla ilgili haber yorumlarını seyretmek başka şey, onlardan birinin kendiniz olması başka şeydi.
Simon Beckett
Sayfa 123 - İthaki Yayınları
Sırf biz görmezden gelmeyi seçtik diye kötülük var olmaya son vermez.
Simon Beckett
Sayfa 123 - İthaki Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ölümün Kimyası
Baskı tarihi:
Aralık 2012
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053750277
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Chemistry Of Death
Çeviri:
Nur Küçük
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Adli tıp uzmanı David Hunter kendisini mahvoluşun eşiğine getiren bir trajedinin üstüne eski hayatını terk edeli üç yıl olmuştur. Norfolk'un ücra bir köyünde doktor olarak çalışmakta ve geçmişini arkasında bıraktığına inanmaktadır. Ama sonra Sally Palmer'ın cansız bedeninden geriye kalanlar bulunur... Ceset vahşice kesilip biçilmiştir. Polis katili bulmak için Hunter'ın uzmanlığına ihtiyaç duymakta, o ise bu işe karışmamayı umutsuzca istemektedir. Sonra bir kadın daha ortadan kaybolur ve Hunter'a sığınaklık etmiş olan o birbirine bağlı toplum kocaman bir korku ve paranoya girdabında boğulur.
Herkes herkesten şüphelenmektedir. Bir anda, saklanacak hiçbir yer kalmaz...

'Bir solukta okunan' nitelemesini sonuna kadar hak eden bir roman.
-Robert Goddard-

Beckett harika bir yetenek sergileyerek tüyler ürperten bir dehşet atmosferi yaratıyor.
-Guardian-

Üstün nitelikli bir eser... Seri cinayetleri konu alan bir dizinin ilk romanı... Elinizden bırakamıyorsunuz.
-Publishers Weekly-

Bütün ayrıntılarıyla insanın kanını donduran cinayetler, CSI dizisinin müdavimleriyle Patricia Cornwell ve Kathy Reichs hayranlarını tatmin edecek, ama romanın parlak başarısının asıl nedeni yer verdiği incelikli psikolojik ayrıntılar. Kesinlikle tavsiye edilir.
-Library Journal-
(Tanıtım Bülteninden)


Larvaların Dansı / Ertuğrul Özkök
27 Nisan 2008 - Hürriyet Gazetesi

"İNSAN öldükten sonra, gövdesi 4 dakika içinde çürümeye başlar. O, artık nihai metamorfozun başladığı andır.

Gövde kendi kendini sindirme eylemine geçer.

Hücreler, içten dışa doğru çözülür.

Doku önce sıvıya dönüşür, sonra gaza.

Hayatiyetini yitiren beden, başka organizmalar için besin haline dönüşür.

Önce bakteriler gelir, sonra böcekler ve en son sinekler.

Sonra onlar çoğalıp yumurtlarlar.

Bu zengin besin kaynağında beslenen larvalar, işleri bitince, bir moda defilesi yapar gibi, zarif adımlarla bedeni terk edip göç etmeye başlar.

İşte o an, hayatın en ilginç şeylerinden biri gerçekleşir.

Larvalar, başları hep güneye dönük şekilde giderler.

Ya güney, ya güneydoğu, ya da güneybatı.

Ama hiçbir zaman kuzeye doğru gitmezler."

* * *

Bu cümleleri, son yılların en ilginç polisiye eserlerinden biri olan, Simon Beckett'in "The Chemistry of Death" adlı kitabında okudum.

Yani "Ölümün Kimyası"...

Ölüm, hep benim hayatımın merkezinde oldu.

Lise yıllarımda, üniversitede, daha sonraları hep ölümle uğraştım.

Gazeteciliğe başlamasaydım, projelerimden biri, "ölüm sosyolojisi" adlı bir kitap yazmaktı.

CSI, yani suç mahalli incelemeleri, son yıllarda hem kitaplarda, hem televizyon ve sinemada çok ilgi çeken bir konu haline geldi.

Bunda Patricia Cornwell'in romanları ve onun kahramanı Kay Scarpetta'nın etkisi olduğunu düşünüyorum.

Ben de bu konuda epey okudum, epey seyrettim.

Ama bugüne kadar, cansız bedenden doğup ayrılan larvaların, hep güney istikametinde göç ettiklerini işitmemiştim.

Bana çok ilginç geldi.

* * *

Hemen, Hürriyet'in adli bilim uzmanı Prof. Sevil Atasoy'u arayarak bunun doğru olup olmadığını sordum.

Öteki bilgilerin hepsini doğruladı.

Ama larvaların güneye gittiği konusunu o da hiç işitmemiş.

Yine de tam bir bilim insanına yakışan şüphecilikle, "Yeni bir yayın olabilir. Araştırıp size döneyim" dedi.

Yazıyı tamamladığım sırada, henüz bana dönmemişti.

O nedenle bu bilgiyi doğru kabul edip ölüme değil, ama ölümden sonraki hayata ait bu müthiş gerçek üzerinde biraz düşünmeye karar verdim.

* * *

Sizce tuhaf bir benzerlik yok mu?

İnsanlar yaşlanınca, emekli olunca hep güneye göç etmek isterler.

Bir güney kasabasına yerleşmek, hayatın son dönemini buralarda geçirmek, hepimizin içine işlemiştir.

Şimdi larvaların dansını gözümün önüne getirince, o soru da aklıma geliyor.

Acaba güneye göç etmek duygusu, her canlının genetik özelliği midir?

Bir tür alın yazısı mıdır?..

Ölümden sonra bir hayat varsa, onun ilk adımları acaba böyle mi atılıyor?

Güneye göç etmek duygusu, üremek kadar, sevişmek kadar kudretli bir içgüdü müdür?

Yani öldükten sonra yeniden doğmak için...

* * *

O yüzden larvaların içgüdüsel bir estetikle güneye doğru giderken yaptıkları bu dans, bana ruhun bir başka bedene taşınması gibi göründü.

Bir kere daha anladım ki, bizler, şarkıdaki gibi gezgin avareleriz.

Bazen bedenimiz bir yere çakılı kalırken, ruhumuz güneye bakar ve burnunun dikine dikine gider.

Kafa tutar.

Hayat da işte tam budur.

Bir an geldiğinde, avaz avaz içindeki gerçeği, en önemli gerçeği haykırabilmek...

Ve sonra alıp başını, güneyin neresiyse oraya gidebilmek...

Kitabı okuyanlar 103 okur

  • Serkan
  • s k
  • Gülçin Aşkın
  • KVZ
  • Betül
  • Esra Ugar
  • Gizem Göl
  • Zafer Çetinkaya
  • hygieia
  • Hülya Ulusoy Barutçu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%4
18-24 Yaş
%20
25-34 Yaş
%20
35-44 Yaş
%46
45-54 Yaş
%8
55-64 Yaş
%2
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%67
Erkek
%33

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.8 (10)
9
%23.8 (10)
8
%35.7 (15)
7
%9.5 (4)
6
%4.8 (2)
5
%0
4
%2.4 (1)
3
%0
2
%0
1
%0