·
Okunma
·
Beğeni
·
44235
Gösterim
Adı:
On Küçük Zenci
Baskı tarihi:
Eylül 2018
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752124394
Kitabın türü:
Çeviri:
Çiğdem Öztekin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
On Küçük Zenci
On Küçük Zenci
On Küçük zenci
On Zənci Balası
And Then There Were None
And Then There Were None
Her birinin gizledikleri ve korktukları sırları olan on kişi, Zenci Adası’ndaki ıssız bir malikâneye davet edilirler. Ancak malikâneye giden grubu bir sürpriz beklemektedir, ev sahibi ortalarda yoktur.
Geçmişlerindeki karanlık sırlardan başka hiçbir şeyleri olmayan bu insanlar adada mahsur kalmışlardır.
Konuklar bir süre sonra gizledikleri sırları birbirlerine anlatırlar. Ve teker teker ölmeye başlarlar...
224 syf.
·4 günde
"Günahlarından kaçamazsın, emin ol bulur seni."

1 değil, 2 değil, 5 değil, 7 değil tam 10 aşağılık, yasaların dokunamadığı iğrenç 'zenci'(!)

Öncelikle Agatha Christie'ye bu kitabıyla başladığım için sevinçliyim. Kitap, akış, kurgu, bağlayış, karakterler, konu, olay ve en önemlisi de mekân olarak olağanüstü bir şekilde hazırlanmış. Birçok polisiye kitapları fazlasıyla şaşalı olur, uzattıkça uzatılır ve sadece belirli bir yerinde gereken hazzı sağlar. Hatta ben o kadar alışmışım ki, On Küçük Zenci'yi sipariş ederken '224' sayfa sayısını görünce buruk bir şey oluştu. Yaptığım polisiye incelemelerin tamamında belirttim ve yine belirteceğim:"Olmazsa olmaz görsel." Bu kitapta ne görüyorum? Bir ada ve su... Sadece bir adamı? Peki ya dalgalar? Biraz daha... Peki ya kulübe? Peki ya yanan ışıklar? Peki ya üçgen biçimdeki ağaçlar? Lanet olası, daha iyi bak! Sanırım... 10 tane ağaç var. Ama ama, bu, bu olağanüstü!

Dikkatli bakıyor musun?

Kitap, sadist ve hayatta kanunun ve yasaların el sürmediği, büyük günahlar işlemiş, ölümlere sebep olmuş 10 kişinin farklı yollardan davet alarak adaya gelmesini sağlayarak ve ada içinde oynanan dahice oyun ile zevkin boyutunu aşama aşama yaşatıyor. Peki neden bir ada? Neden zenci yaftalanması?

On küçük Zenci yemeğe gitti,
Birinin lokması boğazına tıkandı. Kaldı dokuz.
Dokuz küçük Zenci çok geç yattı,
Sabah biri uyanamadı. Kaldı sekiz.
On küçük Zenci Devon'a gezmeye gitti,
Biri geri dönmedi. Kaldı yedi.
Sekiz küçük Zenci odun kırdı,
Biri baltayla kafasını yardı. Kaldı altı.
Altı küçük Zenci kovanla oynadı,
Birinin yabanarısı soktu. Kaldı beş.
Beş küçük Zenci hukuka merak sardı,
Biri yargıç oldu. Kaldı dört.
Dört küçük Zenci denize yüzmeye gitti,
Birini kırmızı balık yuttu. Kaldı üç.
Üç küçük Zenci hayvanat bahçesine gitti,
Birini büyük bir ayı kaptı. Kaldı iki.
İki küçük Zenci güneşe oturdu,
Birini güneş çarptı. Kaldı bir.
Bir küçük Zenci yapayalnız kaldı, gidip kendini astı. Ve kimse kalmadı...


Dahi adamının bir tekerlemeye, çocukluktan gelme bir sevdasından dolayı oyunu bunun üzerinden başlatıyor. 10 kişi ha? Bunu asla unutmayın:"Şüphe duyulacak kimse kalmazsa, sevdiklerinden başlarsın, onlarda ortadan kalkarsa kendinden başlarsın."

Suçlular acı çekmeli, acının boyutunu tatmalı, adaleti ciğerlerinde hissetmeliler. Bunu bir gün birileri mutlaka yapacaktır...

Ben ne diyorum?
Günahlarından kaçma, yoksa seni bulurum. Günahlarından kaçma, yoksa seni yüzerim.
Günahlarından kaçma, yoksa seni kemiririm.
Günahlarından kaç, kacabildiğin kadar kaç, elime düşme.

Yoksa sen hâlâ dikkatli bakmıyor musun? Dikkatli bakmaya devam etmezsen, gözlerini çıkarabilirim. Akıl sağlığı iki adam satranç oynar biri yenilir biri kazanır. Bu hep böyledir. Peki akıl sağlığı yerinde biriyle, deli biri satranç oynarsa?

"Ve bir deli, akıl sağlığı yerinde birinden iki kat daha kurnazdır, olmayacak şeyleri düşünebilir." Hamle yapabilir misin? Bana cesaret gösterebileceğini söyle!

"Neden bu tür kitapları okuyor ve benimsiyorsun ED? Bazen bir deli olduğunu düşünüyorum." Bazen mi? Sahiden üzüldüm. Benimse, benimse, benimse! İblis... Beni bırakma... Raskolnikov... düzelim hepsini...

"Suç Ve Ceza oldum olası büyülemiştir. Her tür cinayet ya da gerilim romanını okumaktan hoşlanırım. Kusursuz cinayet işlemenin yollarını tasarlamak benim için her zaman bana özgü bir eğlence yöntemi olmuştu."(213)

D-e-j-av-u!

Hayat dejavularla doludur. En azından bazıları için...

Neyse... Kısacası kitabı, özellikle yazarla ilk tanışanlara öncelik vererek bunu alıp okumaları gerektiğini, en azından iyi bir başlangıç olacağını söylemek istiyorum. (U dönüşü?)

Keyifli okumalar.
191 syf.
POLİSİYENİN KRALİÇESİ AGATHA, POP'UN KRALI MICHAEL'DİR.

NE ALAKA?

Şimdi içinizde polisiye sevmeyen, onu edebi bir tür olarak görmeyen, zaman kaybı, çıtır çerez olarak gören bir kesim var. Biliyorum. Sizin birinizi bile bu yoldan döndürmeyi şu andan itibaren görev edinmiş bulunmaktayım. Michael içinse... Gönlümün Prensi. Onu sevmeyeniniz, dinlemeyeniniz yoktur. Bugün onu acayip anasım var. Malum burada da bahsi çok geçmiyor. Bir şekilde geçirteceğiz.

Şimdi hazır iseniz sizlere moonwalk tadında bir akış ile başlamak istiyorum.. Bu arada iyi yaptığımı söylerler. Teknik çok basit, İstanbul buluşmamızda gösterebilirim :)

SMOOTH CRIMINAL. Na na na Nana na na.. Evet kitap bir polisiye, suç, kriminal, cinayet, seri katil tarzı bir kitap. Agatha Christie yaklaşık 66 dedektif romanı, 150 kısa öyküsü ve 20'nin üzerinde oyunu bulunan ve bugüne kadar 2 milyar adet satış yapan, polisiye denince ilk akla gelen ismi layıkıyla yerine getiren bir kraliçe.( İncil ve Shakespeare geride kalıyor.)
Yazar hakkında biraz daha bilgi vermem gerekirse, kendisi 26 yaşında iddia üzerine ilk kitabını yazıyor. ( Biri benimle iddiaya girsin ). Eczacı'da çalıştığından zehirlerle arası iyi. Bilenler bilir Agatha kitaplarının içinde her türlü zehir suç unsuru olarak kullanılır. Özellikle Siyanür/ Arsenik. Bu kitapta da zaten var. Olmasa şaşardım. Ha çok kolay bir yöntem adam anında gidiyor öteki tarafa. Annie r u Ok? Ama bulmak sorun. :)
Neyse kimseyi cinayete özendirmeyelim. Burada aklıma sevgi seli WE ARE THE WORLD geldi. Klip yaşı yetenler için ikon kaynıyor. İzleyin derim. Yeni yetmeler için Castinli bir versiyon da var. Haha
Christie teyzem gezmeyi çok seven bir İngiliz hanımefendisi. Eşinin arkeolog olmasından mütevellit Dünyayı gezmişler. Keza yine bilen bilir cinayetler öyle sadece İngiltere'de olmuyor. Her çeşit kültürü, insanı barındırıyor. Bu anlamda kendi adıma ben yavan bir polisiye okumaktan fazlasını buluyorum.
Agatha hakkında çok şey yazabilirim, yazasım var. I JUST CANT STOP LOVİNG YOU ama bir yerde vedalaşmamız gerek aşkım. Bir başka kitabında yazacağım söz.

WANNA BE STARTING SOMETHIN'
konuya gelirsek.. Kitabın orijinal adı: And Then There Were None ( Ten Little Niggers )
Çevirirseniz ve kimse kalmadı, on küçük zenci. Zenci adasına çağrılan 10 kişi. Bir mektupla. Kimi işe alındığı sanıyor, kimi tatil yapacağını, kimi eski bir dostuyla görüşeceğini.. Gerçek adaya gittiklerinde BoM. THRILLER
Ev sahibini gören bilen yok. Ulan ne safsınız bir iki cümleye inanıp .. neyse.. Sonra bakıyorlar masada 10 küçük zenci biblosu. Odalarında bir şiir. Agatha'm sever tekerlemeleri:

On Küçük Zenci yemeğe gitti,
Birinin lokması boğazına tıkandı. Kaldı dokuz.
Dokuz Küçük Zenci geç yattı,
Sabah biri uyanmadı. Kaldı sekiz.
Sekiz Küçük Zenci Devon'u gezdi,
Biri geri dönmedi. Kaldı yedi.
Yedi Küçük Zenci odun yardı,
Biri baltayı kendine vurdu. Kaldı altı.
Altı Küçük Zenci bal aradı,
Birini arı soktu. Kaldı beş.
Beş Küçük Zenci mahkemeye gitti,
Biri idama mahkûm oldu. Kaldı dört.
Dört Küçük Zenci yüzmeye gitti,
Birini balık yuttu. Kaldı üç.
Üç Küçük Zenci ormana gitti,
Birini ayı kaptı. Kaldı iki.
İki Küçük Zenci güneşte oturdu,
Birini güneş çarptı. Kaldı bir Zenci.
Bir Küçük Zenci yapayalnız kaldı.
Gidip kendini astı. Kimse kalmadı.

SCREAM

Nasıl ya? Adadaki 10 kişi ölüyorsa katil kim? Bulsaydın zaten polisiye olmazdı. Olsa Agatha olmazdı. Hangi babayiğit Agatha kitaplarında katili bulabilir? Bulamaz. Onun sırrı burada.

Şiirden de anlaşıldığı üzere tek tek cinayetler gerçekleşiyor. WHO IS IT? Ve o 10 biblo tek tek kırılıyor.

/Burada biraz ipucu verebilirim/

Adaya çağrılan 10 kişi sıradan kişiler değil. Hepsinin geçmişte bir cinayet işlediği ancak suçsuz sayılarak adaletin sağlanamadığı görülüyor. Yani hepsi olmuş bir DIRTY DIANA.
Sonra tek tek bunların geçmişte ne halt ettiklerini okuyoruz. REMEMBER THE TIME. Katil deli de olsa en azından adaleti sağlıyor haha

Agatha, Altın çağ denilen dönemin yazarı. 1. Dünya Savaşı'nı görmüş. Evet katılıyorum ayrıntılı cinayet nedenleri, silahları yok. Katilin, kurbanın, karakterlerin psikolojik incelemeleri yok. Kurgu şahane değil. Ancak bunu hem ilklerden, hem de zamanından dolayı olmasına dikkat ederek yargılamak lazım.

Katiller çok iyi insanlar içinden de çıkabilir. Agatha bize bunu gösteriyor. Sıradan kişiler çok çok kötü olabilir. BAD. Çok tehlikeli. DANGEROUS.

İncelememin sonlarına gelirsek , dostum bu kitap Agatha külliyatı içinde ilk 3 de yer alır. Açık ve net. Diğerlerini merak eden olursa söylerim. Yani diyeceğim o ki. THIS IS IT. OKU.

Canın çok mu sıkkın. OKU. Bunaldın mı Dosto'dan Musil'den Pessoa'dan. OKU. Tatile mi çıkıyorsun al yanına OKU. Pişman olmayacaksın.

Meşhur dedektif Hercule Poirot'suz bir kitap olması benim için tek üzücü noktasıdır. Dedektifin olduğu kitapları nedense ben daha çok seviyorum.

Dipnot: 1) Agatha'nın tüm kitaplarının film ya da dizisi çekilmiş. Ben Hercule Poirot'un olduğu
' Agatha Christie's Poirot ' dizisini izledim. Evet çok uzun. Ama aldığım lezzet. just BEAT IT.
Nostalji sevginiz varsa, teknolojik dizilerden sıkıldıysanız izlersiniz. :)

2)Büyük harf ile yazılmış kelimeler Michael Jackson şarkı isimleridir.

3)Etkinlik dolayısı ile inceleme yapmama vesile olan Sherlock Holmes'a teşekkür ediyorum. ️

Okuduğunuz için teşekkür ediyorum. KRAL ve KRALİCEMİ selamlayıp gidiyorum. Sevgiyle kalın :)
191 syf.
Bu, okuduğum beşinci Agatha Christie (15.9.1890-12.1.1976) kitabıdır. Polisiyenin kraliçesi olan yazar aynı zamanda aşk romanları da yazmıştır Fakat Mary Westmacott takma adıyla. Bu yüzden birçoğumuz sadece tek tür kitap yazdığını sanıyor olabilir (ben öyle sanıyordum).

Erken yaşta babasını kaybetmiş ve annesi tarafından evde eğitim verilerek yalnız büyütülmüştür. Aslında ilk edebi anlamdaki eserlerini duygusal konularda vermiştir. 1914’te Arvhibald Christie adında bir doktorla evlenmiş ve Fransa’ya yerleşmiştir. Orada vakit geçirmek için okuduğu dedektiflik tarzı hikâyelerden sonra ben bunlardan daha iyisini yazabilirim düşüncesiyle polisiye yazmaya başlamış ve ilk polisiyesi olan The Mysterous Affair at Styles’ı (Styles’daki Gizemli Olay) yazmıştır.

Her ne kadar bu öyküde olmasa da Hercule Poirot adında Belçikalı bir dedektif kitaplarında önemli bir yer edinmiştir. Art arda yazdığı hikayelerle bu karaktere uluslararası ün kazandırmıştır. Bunun yanı sıra Agatha Christie, Miss Marple adında bir karakter de oluşturmuştur. Amatör bir kadın dedektif olan Miss Marple da çok beğeni toplamıştır.

İlk evliliğini bitiren Agatha Christie 1928’de Max Mallowan’la evlenmiş ve dünyanın birçok yerini gezme fırsatı bulmuştur. Biraz da bu nedenden dolayı 1930’lardan sonraki eserleri daha uluslararası bir boyut kazanmıştır.

Hayranları tarafından tüm kitapları beğenilen (başta ben) Agatha Cristie, İngiliz geleneğinde yazdığı polisiyelerle dünya edebiyatında kendine has bir yerin sahibidir. 12 Ocak 1976’da vefat etmiştir.

Normalde incelemelerde yazardan bu kadar çok bahsetmem fakat bu kadın özel. Dikkat ederseniz yazar değil özellikle ‘kadın’ dedim. Çünkü etrafımda gördüğüm ‘kadın otobüs kullanıyor, tır şoförü Ayşe teyze, artık kadınlar da taksicilik yapıyor, kendi atölyesini kurmuş girişimci bir kadın’ gibi haberlerden ne kadar rahatsız olduğumu belirtmek istiyorum. Ne demek kadın da kamyon kullanıyormuş deyip bunu bir marifet gibi göstermek. Zira burada bir aşağılama var bence, övgünün tam dersine. Ne varmış otobüs, kamyon kullanmakta. Böyle mi övüyorsunuz kadınları(?)! Böyle mi toplumda birey yapmaya çalışıyorsunuz(?)! Neşet Ertaş’ın dediği gibi, kadın insan, biz insan oğluyuz. Elbette bizim yaptıklarımızı rahatlıkla yapabilir kadınlar. Sadece kas kütleleri biraz daha az. Yoksa bilimsel olarak kanıtlanmıştır ki; daha dayanıklılar. Ayrıca daha sabırlı, daha samimi, daha iyi niyetli ve daha estetikler.

Kimse üzerine alınmasın ama okumamış halka seslenince tır şoförü kadını gösterip, bakın kadınlar da erkekler kadar başarılı demek çok da anlaşılmaz değil. Oysa kadınların da erkekler kadar başarılı olduğunu göstermek için o kadar çok seçkin örneğimiz var ki. Bakınız aşağıya sadece birkaç tane yazıyorum.

-Madam Curie (Maria Sklodowska Curie), Polonya asıllı Fransız fizikçi ve kimyager. Atom altı parçacık fiziğinin öncüsüdür. Yaptığı deneylerle atom altı parçacıkların artırılmış etkinliğini ilk keşfedendir. 1903’te fizik, 1911’de ise kimya dalında Nobel Ödülü almıştır. İki Nobel ödülü alan ilk insandır (yani erkekler de dahil).

-Ada Lovelace (Augusta Ada Byron), dünyanın ilk bilgisayar programcısı olarak bilinmektedir. (Kısaca geçiyorum) Bernoulli sayılarının Babbage’ın makinasıyla hesaplanmasının nasıl yapılabileceğin anlatmıştır. Bu metot, tarihçi çevreler tarafından tarihin ilk bilgisayar programı ve Lovelace de ilk bilgisayar programcısı kabul edilmiştir.

-Françoise Barre-Sinoussi, Aids hastalığına yol açan sebebin HIV (Human immunofeficiency virüs-insan bağışıklık eksikliği virüsü) olduğunu keşfederek tarihte çığır açan insanlar arasına girmiştir.

Yazımı uzatmamak için burada kesiyorum. Dileyen olursa yorumlara (beni de aydınlatmak adına) diğer tarihe damga vuran kadınları ekleyebilir.

Son olarak kitaptan da bahsedeyim izninizle.
On Küçük Zenci, polisiye öyküler arasında klasikleşmiştir. On tane küçük zenci biblosu ve bu bibloların üzerine yazılmış bir şiiri mesnet alarak işlenen cinayetleri anlatmaktadır. Daha fazla bahsetmeyeyim.

Sonuna kadar keyifle okuyacağınız ve sonunda da tahmin edilemez bir sonla (kuvvetle muhtemel) ters köşeye yatacağınız bir öykü sizi beklemektedir.

Keyifli bir okuma diliyorum.
191 syf.
·Beğendi·10/10
İlk okuduğum Agatha Christie romanı ve son olmayacak o kadar güzel ve sürükleyici ki...Romanı okurken kendinizi kaptırabilirsiniz mesela ben küçük küçük notlar alarak cinayeti çözmeye çalıştım her bir karakteri eksileri ve artılarıyla tartıp olayın şekillenmesinde beni sonuca adım adım götürecek o soruları sormaya başladım. Kim olabilir, bunu kim yapar, neden yapar, ben olsam ne yapardım, katil uşak olabilir mi? vs. vs. Kitabın ince olması üzebilir ama o kadar harika bir olay az sayfaya sığdırılınca daha da çok olay üstüne düşündürüyor ve ipuçlarına daha zor ulaşıyorsunuz.Bu arada ben katili buldum tabiiki de en başlarda bulamadım ama kitabın sonlarına doğru (ee yani bir zahmet artık) bulabildim Kesinlikle okuyun, ipuçlarına dikkat edin ve katili bulun!

On Küçük Zenci yemeğe gitti,
Birinin lokması boğazına tıkandı. Kaldı dokuz.
Dokuz Küçük Zenci geç yattı,
Sabah biri uyanmadı. Kaldı sekiz.
Sekiz Küçük Zenci Devon'u gezdi,
Biri geri dönmedi. Kaldı yedi.
Yedi Küçük Zenci odun yardı,
Biri baltayı kendine vurdu. Kaldı altı.
Altı Küçük Zenci bal aradı,
Birini arı soktu. Kaldı beş.
Beş Küçük Zenci mahkemeye gitti,
Biri idama mahkûm oldu. Kaldı dört.
Dört Küçük Zenci yüzmeye gitti,
Birini balık yuttu. Kaldı üç.
Üç Küçük Zenci ormana gitti,
Birini ayı kaptı. Kaldı iki.
İki Küçük Zenci güneşte oturdu,
Birini güneş çarptı. Kaldı bir Zenci.
Bir Küçük Zenci yapayalnız kaldı.
Gidip kendini astı. Kimse kalmadı.

İyi okumalar.
191 syf.
·10/10
Ne zaman arka arkaya ağır kitaplar okuduysam arkasından muhakkak dinlenmek adına bir tane Agatha kitabı sıkıştırırım. Eğer ki keskin zekaya sahip bir cinayet romanı okumak isterseniz kesinlikle tavsiyemdir.
191 syf.
·2 günde
Filmini de izlemelisiniz harika bir kitap, harika bir film
Okurken Agatha nın kalemine hayran kalmamak elde değil. İlk Agatha kitabımdı ama kesinlikle devamı gelecek :)
191 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Agatha Christie kitaplarını hep çok sevdim, bu kitap da beni yanıltmadı . Çok zevk aldım.İncelememe şu alıntıyla başlamak istiyorum. "On küçük Zenci yemeğe giƫ, Birinin lokması
boğazına tıkandı. Kaldı dokuz. Dokuz küçük Zenci geç yattı .Sabah biri uyanmadı. Kaldı sekiz. Sekiz
küçük Zenci Devon'u gezdi, Biri geri dönmedi. Kaldı
yedi. Yedi küçük Zenci odun yardı, Biri baltayı
kendine vurdu. Kaldı altı. Altı küçük Zenci bal aradı,
birini arı soktu. Kaldı beş. Beş küçük Zenci
mahkemeye gitti, biri idama mahkûm oldu. Kaldı
dört. Dört küçük Zenci yüzmeye gitti, birini balık
yuttu. Kaldı üç. Üç küçük Zenci ormana giƫ, Birini
ayı kaptı. Kaldı iki. İki küçük Zenci güneşte oturdu,
birini güneş çarptı. Kaldı bir Zenci. Bir küçük Zenci
yapayalnız kaldı. Gidip kendini astı. " Evet olaylar tam da buradaki sıraya göre gerçekleşiyor. Kim neden bu insanları bir ıssız adada topluyor ve neden her gün biri ölüyor bu soru işaretleriyle okudum. Aslında bu on kişinin biri hariç hepsi cezası verilmeyen ayyuka çıkmayan cinayetler işlemişlerdir. Son günlerini yaşayan bir yargıcımız hepsine cezası bir şekilde veriyor. Çok sürükleyici bir solukta okunabilecek harika bir kitap.
191 syf.
"On küçük Zenci yemeğe gitti,
Birinin lokması boğazına tıkandı. Kaldı dokuz.
Dokuz küçük Zenci geç yattı,
Sabah biri uyanmadı. Kaldı sekiz.
Sekiz küçük Zenci Devon'u gezdi,
Biri geri dönmedi. Kaldı yedi.
Yedi küçük Zenci odun yardı,
Biri baltayı kendine vurdu. Kaldı altı.
Altı küçük Zenci bal aradı,
Birini arı soktu. Kaldı beş.
Beş küçük Zenci mahkemeye gitti,
Biri idama mahkûm oldu. Kaldı dört.
Dört küçük Zenci yüzmeye gitti,
Birini balık yuttu. Kaldı üç.
Üç küçük Zenci ormana gitti,
Birini ayı kaptı. Kaldı iki.
İki küçük Zenci güneşte oturdu,
Birini güneş çarptı. Kaldı bir Zenci.
Bir küçük Zenci yapayalnız kaldı.
Gidip kendini astı. Kimse kalmadı."


Ne kadar ilginc değil mi? Yazılan bir şiir, onun üzerine kurulan bir oyun, birbirini tanımayan on konuk, gizemli bir davet, güzel bir ada,
muhteşem ikramlar... Bunları okuyunca insanın aklına dört dörtlük bir tatil geliyor. Ve insan valizini toplayıp o on kişiye katılmak istiyor.

Ev sahibini tanımamak çok da önemli değil. Şartlar o kadar güzel ki kimsenin aklına gelmiyor nereye gidiyoruz niye gidiyoruz demek...

Muhteşem manzaralı lüks villaya yerleşen konuklar odalarına yerleştiklerinde bilmiyorlardı başlarına gelecekleri... O lezzetli yemekleri yerken belki de bunun son yemekleri olacağı akıllarının ucundan bile geçmiyordu. Ta ki içlerinden biri ölene ve on küçük zenci maymun biblosundan biri kaybolana kadar...

Güzel bir kurgu... Sürükleyici bir anlatım... Ve yine ince vuruşlarıyla muhteşem bir Agatha Christie romanı...

Keyifli okumalar....
191 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
- On Küçük Zenci okuduğum ilk Agatha Christie romanı. Günümüzdeki klasikleşmiş polisiyelerin aksine sayfa sayısı çok daha az, bazı kitaplarda olduğu gibi boğucu detaylar yok, bu sayede sayfalar su gibi akıp gidiyor ve kitabı sıkılmadan bitirebiliyorsunuz.

- Kitapta çeşitli nedenlerle ve birbirinden habersiz olarak Zenci Adası'na davet edilmiş on kişinin başından geçen olaylar anlatılıyor. On kişinin tek ortak yanları bu ıssız adaya davet edilmeleri değil ; aynı zamanda hepsinin hayatlarını etkileyen, birer sırra sahip olmaları. Adada mahsur kalmış bu on kişinin hataları, sırları birer birer açığa çıkarken, Agatha Christie'ye neden polisiye romanların kraliçesi denildiğini anlayacaksınız.

- Yukarda da belirttiğim gibi, yazarın okuduğum ilk romanı ve kesinlikle son olmayacak. Şimdiden, satın alınacak Agatha Christie kitapları listesi oluşturdum. On Küçük Zenci'yi ise sizlere de kesinlikle tavsiye ediyorum.
Tanrı kullarını gözetir.", "Ne gecenin dehşetinden korkarsın ne gündüz uçan oktan.Sen yalnız kendi gözlerinle seyredecek, kötülerin cezasını göreceksin."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
On Küçük Zenci
Baskı tarihi:
Eylül 2018
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752124394
Kitabın türü:
Çeviri:
Çiğdem Öztekin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
On Küçük Zenci
On Küçük Zenci
On Küçük zenci
On Zənci Balası
And Then There Were None
And Then There Were None
Her birinin gizledikleri ve korktukları sırları olan on kişi, Zenci Adası’ndaki ıssız bir malikâneye davet edilirler. Ancak malikâneye giden grubu bir sürpriz beklemektedir, ev sahibi ortalarda yoktur.
Geçmişlerindeki karanlık sırlardan başka hiçbir şeyleri olmayan bu insanlar adada mahsur kalmışlardır.
Konuklar bir süre sonra gizledikleri sırları birbirlerine anlatırlar. Ve teker teker ölmeye başlarlar...

Kitabı okuyanlar 8.752 okur

  • İrem Nur Özkan
  • Abdullah topak
  • Mesut Uslu
  • Leyli_devran
  • sema inal
  • Burak Porsuk
  • Alperen İnceoğlu
  • Canan yerlikaya
  • Yılmaz Daşkıran
  • Yusuf Ziya Sağlam

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%15.3 (479)
9
%11.6 (362)
8
%7.9 (246)
7
%3.1 (97)
6
%1 (30)
5
%0.4 (12)
4
%0.2 (6)
3
%0.1 (2)
2
%0.1 (2)
1
%0

Kitabın sıralamaları