Öyküler

6,9/10  (8 Oy) · 
21 okunma  · 
9 beğeni  · 
263 gösterim
Doğru! Çok ama çok sinirliydim ve hala da öyleyim; ama deli olduğumu da nereden çıkarıyorsunuz? Hastalık duyularımı keskinleştirmişti, onları yok etmiş ya da köreltmiş değil. Ve hepsinin üstünde de işitme duyum güçlenmişti. Yeryüzünde ve cennetteki her şeyi duyuyordum. Ve cehennemdeki pek çok şeyi de. Öyleyse nasıl deli olabilirim ki? Dinleyin! Dinleyin ve görün hikayenin tümünü ne kadar sakinlikle ve sağlıkla anlatacağım sizlere...
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2016
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9786051731582
 • Çeviri:
  Mehmet Harmancı
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elifnur 
24 Oca 19:16 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Edgar Allan Poe! Çoğunlukla şiir ve kısa öykü yazmıştır. Polisiye türünün mucidi olarak kabul edilir vb. vikipedik bilgilerle devam edilir ama sıkmaya gerek yok isterseniz daha sonra yazarı araştırın derim.

İlk defa okudum. Hayretler içinde okudum. Ağzımı aaa diye açık bırakan yerler oldu, bazen tüylerim diken diken oldu. Daha ilk öyküde, ilk cümlelerde farkını ortaya koydu.

Kitap yedi öyküden oluşuyor. İlk üç Geveze Yürek, Amontillado Fıçısı, Kara kedi öykülerinde ürperdim. Gerçekten ürperdim ama yazarın diline, o anlatırken yaşatan diline hayran kaldım.

Kızıl Ölümün Maskesi ve Şişeden Çıkan Mektup öykülerinde ise yalan yok okurken sıkıldım. Bu öykülerde yazarın 'bilinmeze' olan ilgisini gördüm. Anlatım yine bu öykülerde muhteşemdi ama havada asılı kalan bir şey vardı, onu kendi aklımca tamamlayamadığım için sıkıldım.

Morgue Sokağı Cinayetleri ve Altın Böcek öyküleri ise en beğendiklerim arasında. Çok zekice ve yine usta bir dille birbirine bağlanmış cümleler zinciri.
İlk dedektiflik öyküsü olarak anılan Morgue Sokağı Cinayetleri'nin kahramanı Dupin, Arthur Conan Doyle'un Sherlock Holmes'ü ve Agatha Christie'nin Hercule Poirot'su gibi birçok hayalî dedektif için ilham kaynağı olmuştur.(yine vikipedik bilgi)
Nitekim bunu öğrenince hayranlığım daha da arttı.

Polisiye, gerilim hatta psikoloji severler Poe'nin öykülerini okuyun, şiddetle tavsiye ediyorum. Herkese iyi okumalar!!