Adı:
Palomar
Baskı tarihi:
Ocak 2017
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755102603
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Palomar
Palomar
Daha önce yayımlarımız arasında çıkan Ağaca Tüneyen Baron, Kozmokomik Öyküler, Bir Kış Gecesi Eğr Bir Yolcu adlı küç kitabıyla tanıttığımız ünlü İtalyan romacısı Italo Calvino (1923-1985) dünya debiyat çevrelerinin yeniden gündeminde. Roman türüne getiridiği akıl almaz yeniliklerle dünya edebiyat çevrelerini şaşırtan bu büyük romancıdan bir kitap daha sunuyoruz. Palomar;Romanın başkahramanın adı bu. Bu ad, dünyanın en ünlü teleskopunu çağrıştırıyor. Dikkatini, gün boyunca gözüne ilişen olaylara güçlü bir teleskop gibi çevirerek, aşırı bir titizlikle, en ince ayrıntılarına varana kadar inceler bunları.
100 syf.
·3 günde·9/10 puan
Bay Palomar ‘ın gözlemlerine müteakip sorgulamalarına da tanıklık edeceğiniz öykü kitabıdır Calvino ‘nun bu eseri. Ana karakterin ismi de ABD'nin Kaliforniya Eyaleti'ne bağlı San Diego yakınlarında bulunan Palomar Dağı'ndaki bir rasathaneden geliyormuş. Özetle yazarımız, ünlü bir gözlemevinin isminden esinlenerek Bay Palomar’ı yaratmış diyebiliriz.

Yazarımız Bay Palomar’ı şu sözler ile tanımlıyor: Biraz miyop, dalgın, içedönük olduğu için genellikle gözlemci olarak tanımlanan insan tipine girmiyor yapısı. Oysa kimi nesneler özenli ve uzun bir dikkat istercesine hep karşısına çıkıyorlar. Neredeyse farkına varmaksızın bunları gözlemlemeye koyuluyor ve bakışı bütün ayrıntılar üzerinde dolaşmaya başlıyor ve onlardan ayrılamıyor artık. Bay Palomar, bundan böyle dikkatini bir kat daha arttıracak ve ilk olarak nesnelerden kendisine ulaşan bu çağrıları kaçırmayacak; sonra da gözlemcinin etkinliğine hak ettiği önemi verecek yapıda bir araştırmacıdır.

Bay Palomar ’ın gözlemleri her ne kadar betimleme amacında olsa dahi içsel ve düşünsel sorgulamalarla diğer gözlemlerden ayrılıyor demek mümkün. Yazarın bazı hususları tanımlamak için; doğanın düzenini ve düzensizliğini, gerekliliğini, olanağını ve sonsuzluğunu, sessizliğini ve bunların söz olmasını ele aldığını görüyoruz. Bay Palomar özelinde baktığımız vakit en önemli olayın sessizlik ve sözde olduğunu fark edebiliriz diye düşünüyorum. Nitekim Bay Palomar ‘ın karakteri dış görünüş olarak suskun, diğer yandan dilbilimsel olmayan yönüyle “Dünya’nın Yorumuna” yoğunlaşıyor.

Yorumlamalar için bol bol geziyor Bay Palomar, bir bakıyorsunuz sahilde dalgaları gözlemliyor, kafanızı çeviriyorsunuz taraçada kuşlara odaklanıyor sonra bir dönüyorsunuz, bir gezide tarihi tapınaklarda incelemeler yapıyor. Bu nedenledir ki yazımlar "Bay Palomar Sahilde", "Bay Palomar Taraçada" şeklinde ayrılmış. Gözlemler parçadan bütüne ya da bütünden parçaya yöntemi ile ele alınıyor. Neden bu şekilde söylemde bulunuyorum çünkü Bay Palomar parça parça örneğin denizde oluşan dalgalardan evrene dair çıkarımlarda bulunmaya çalışıyor.

İçerik pek ilgilinizi çekmiyor olabilir hoş benimde çekmedi fakat yazarın düşünce yapısını ve vermek istediği mesajları algılamak okurun artıları olacaktır düşüncesindeyim. Zira evreni doğru gözlemleyebilmek için öncelikle kendine yolculuk yapmalı ve kendi benliğini tanımalı mesajı bile okumanıza vesile olacaktır.

Son olarak nesneler ile insanın duygusal ilişkisi de bolca irdeleniyor. İnsan – insanın algıladıkları – dış kaynaklar çerçevesinde dönen düşüncelerin ve sorgulamaların farkındalığında olabilmek adına okunmalıdır diyorum.
100 syf.
"Kendini nesnelerde bulmak, belirtilerde kendini tanımak, dünyayı bir simgeler bütününe dönüştürmek.." Bay Palomar'ın yapmaya çalıştığı şey bu aslında. Dalgaların, pullu sürüngenlerin arasında, peynir dükkanında hayata nasıl yaklaşması gerektiğinin ipuçlarını arıyor. Nesnelerin doğasında ve kendi aralarındaki kurallarında görmeye çalışıyor kendisini. Uzun betimlemeler bir anda farklı çıkarımlara dönüşüyor ki bence bu kitabı zevkli hale getiriyor sizi de dikkatli bir gözlemci olmaya davet ediyor. Italo Calvino ile tanışmak için güzel bir kitap.
100 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Devreleri yakmadan bitirmeyi başardım :D Kitabın yorumuna böyle bir cümleyle giriş yapmamın sebebi yorumu okutmak için taktik sadece. Uzunca yazmayı düşünüyorum çünkü. Bu kurnazca bir taktik aslında iyi bir amaca hizmet ettiğini ya da kitaba ilgi çekmek için yararlı olduğunu düşüp kendi vicdani sorgulamam da bana rahatlatıcı bir unsur olabilir. Lakin bu kurnazlık girişimi etik anlamda okuma eylemini benimsemiş kişilere karşı küçümseyici bir tabu. O zaman nasıl yapalım? Söyle başlayabiliriz. Kitap edebi anlamda harika bir betimleme kitabı, bu betimlemeler içsel sorgulamayla harika harmanlanıp okura sunulmuş. Bu nokta da Bay Polamar'ın tabular üzerinde değerlendirmeler yaptığını belirtelim. Kitabın kahramanından bahsetmemiz gerekiyor mu? hayır hayır bu merakı öldürebilecek bir davranış olur. Daha çok kitabın ağır bir dili olduğunu, olay ağırlıklı okumayı seven okurların kitaptan sıkılabileceğini, daha çok ruhsal anlamda değerlendirme yapmayı seven okurların daha çok beğeneceklerini hatta defalarca okuyabilecekleri hem deneme hem öykü hemde roman tadında bir kitap olduğunu belirtmek yeterli olur.
Bu okuduğum dokuzuncu Calvıno kitabı. Gönül rahatlığıyla söyleyebilirim edebi anlamda çok çok güzel. Yazarın ilk kitabıyla son kitabını peş peşe okumak ayrı bir tecrübe oldu benim için..
100 syf.
Palomar Calvino'nun okuduğum 4.kitabı, bu kısacık kitap beni 1az zorladı diger kitaplarına göre. Calvino'yu ilk defa okuyacaksanız bence bu kitabı ile başlamayın...
Calvino Palomar için "... 1adam, adım adım bilgeliğe ulaşmak için yürüyüşe çıkıyor. Hala varamadı..." der...
Calvino Palomar'da resmen sayılar ve kelimelerle oynamış sanki...
Palomar 3 ana bölüm içinde 3hikaye, bu 3hikayenin içinde 3 ayri durumu anlatmaktadır ki bu yaptığı yazma yöntemi 1 bulmaca gibi oldu resmen, okurken ayrı 1zevk aldım...
Okuma bölümlerinde sayıların oluşumu;

1lerde genellikle konusu doğa biçimleri olan görsel 1 deneyin oluşma eğilimini anlatıldığı kısımlardır.

2lerde insanbilimsel, kültürel öğeleri anlatımlar, anlamlar ve simgelerle gösterir.

3lerde sonsuzluğa ve evrene benle dünya arasındaki ilişkileri betimleme ve anlatilardan derin düşüncelere bırakır...

İnsanın doğayla, simgelerle ve kendi varoluşuyla anlatıldığı güzel 1kitaptı, zihinde benlik adına zorlayıcı cümleler okumak isterseniz tavsiyemdir...
100 syf.
·Puan vermedi
Palomar; bölünmelerden ve fikirsel ayrılıklardan oluşan bir dünyanın ortasında uyum yakalamak isteyen bir karakter.İçinde karanlık ve kapalı bir kısım taşır ve bu ağırlık onu nesneleri, evreni ve yaşamı sorgulamaya iter. Yazar karakterin adını, Kaliforniya'daki ünlü bir gözlemevi olan "Mount Palomar " dan almış.Bu ad yansıması ;gerçekten karakterin gözüne çarpan ve bana göre kendi gibi ayrıksı bulduğu canlıları ve varlıkları mikroskobik bir incelemeye tabi tutmasıyla belirginleşir.Bunun yanı sıra Palomar'ın miyop gözlük camlarına ironi yapılarak karşılaştığı her durumu her varlığı detaylandırması da bir tarafı hep suskun bir tarafıyla da yoğun bir yorumlama elektriğine çarpılan karakterin iç ve dış görseli sürekli yer değiştirir.Palomar'ın dinlencesine, gezilerine ve suskunluklarına şahit olarak, kendi yaşam serüvenimize de ayna tutan bu yolculukta; kararsızlıklar, yaşamdaki yanlış çarpışmalar, anlaşmalar, yarım bırakılmışlıklar hengamesinde bize yol gösterici bir ışık belirir: Kendimizi bilmek...Palomar'ın gökteki yıldızları, denizdeki dalgaları, bir gekonun dilini, iguananın lekeli pullarını, sürüngenleri, kanatlıları...zerre zerre inceleyip düşünme yolculuğu, kalbinin ve dimağının haritasındaki izlerle bütünleşir.Bu değişik , renkli görsel ve düşünsel yolda Calvino'nun muhteşem betimleme ve anlatıları derin düşünmeyle çağıldar.
Beğendiğim bir alıntı iliştirerek ilgilisine tavsiye ediyorum.Esen kalın
"Gerçekten, suskunluk da başkalarının sözcük kullanımına karşı çıkan bir söylem sayılabilir ama bu suskun söylemin anlamı arada sırada söylenen ve söylenmeye bir anlam veren kesintilerinde yatar."
#külliyatokumaları
100 syf.
·8/10 puan
Palomar
yazarın okuduğum ilk kitabı farklı bir gerçekliğe bilet kazanmış gibi oldum Calvino'nun yıllar boyu kendi içinde var ettiği gerçekliği palomar ile tekrar dünyaya ifade ettiğini düşünüyorum kitap hem sizinle konuşuyor hemde sizin yerinize konuşuyor gibi ağır bir anlatımı var ama elinizden bırakmak istemiyorsunuz calvino kelimeler ile kendi sihrini yaratmayı biliyor okuduğuma sevindim
100 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10 puan
Calvino'yu Görünmez Kentler'i ile tanıdım ve üslubunun derinliklerine indikçe, sarıp sarmaladım kelimelerine kendimi. Sarmalandım demiyorum; çünkü edilgen bir eylem içerisinde değil, yeterince etken olduğum bir eylem içerisindeydim.
Aynı sarmal Palomar'ın çevirdiğim her sayfasıyla, daha da sıklaştı ve içinden çıkamayacağım hatta çıkmak istemediğim bir hal aldı. Öyle ki, birbiri üzerine binen her bölüm tarifsiz bir tada ulaştı benim için.

Palomar'ın Dinlencesi, Palomar Kentte ve Palomar'ın Suskunlukları olmak üzere 3 ana bölümde aktarıyor Calvino, adını Kaliforniya'daki gözlemevinden alan Bay Palomar'ın gözlemlerini. Tabi, birçok alt bölüme ayrılıyor bu ana bölümler ve her birinde tane tane işliyor benliğimize Palomar.
Aslında devasa şeyler göstermiyor bizlere ya da adını bile duymadığımız şeylerden bahsetmiyor. Her zaman gözümüzün önünde olana, farklı perspektiflerden yaklaşıyor çoğu zaman. Yer yer öyle basit detaylar gösteriyor ki, "Buna mı dikkat etmiş?!" deyip gizleyemiyorsunuz şaşkınlığınızı. Nihayetinde gözümüzü açıyor ve beynimizdeki bir odacığı mesken ediniyor gözlemleriyle.

İyi de yapıyor bence.
Misal ben, gündüzleri gökte Ay arar oldum.
100 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Ve Palomar biter. Ama her bitiş bir başlangıçtır. Benim için enfes bir baslangıç oldu Calvino. Hani derler ya her kitap bir dünya ama bu kitap iki dünya. Enfes bir gözlem ve yorumlama. Teleskopvari bir bakış. Bakmak ve görmek arasındaki farkın harika anlatımı. Ölmeden önce ölmek ... ah calvino duyguların dibine dibine bu kadar mı vurulur... Bir değil iki değil 6 kez dudağımı ısırıyorum ve susuyorummm....
Modelleştirmek için değil susmam gerektiği için ve gerisini siz değerli dostlarıma bırakıyorum...
100 syf.
·Puan vermedi
Çılgın ve boğucu bir dünyada yaşayan sinirli bir insan olan Bay Palomar, dış dünya ile ilişkilerini azaltma eğiliminde ve kendini genel sinir zayıflığından korumak için, duyumlarını elinden geldiğince denetim altında tutmaya çalışıyor... serüveninde diyeyim...
100 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10 puan
Şu anda okumaya devam ediyorum ve sadece 33. sayfadayım . Daha önceki incelemelerede okunması zor bir kitap olduğundan bahsedilmiş katılıyorum gerçekten çok zor.

Bunu açıklamak için bir örnek vermek istiyorum : Kitabın 17. sayfasında benim gibi hayatı ve olayları daha kolay anlamak için , "sadeleştirmenin" önemli olduğunu düşünen bay Polamar ile ilgili bir bölüm;

Bay Polamar şimdi gözlem alanını sınırlandırmaya çalışıyor ; on metresi kıyı , on metresi deniz olan bir dörtgeni ele alacak olursa , belirli bir zaman diliminde değişik aralarla yinelenen bütün dalga devinimlerinin dökümü yapılabilecek . Zorluk , bu dörtgenin sınırlarını belirlemede : Çünkü ,söz gelimi uzak kenar olarak ilerleyen bir dalganın üst çizgisini alacak olsa , bu çizgi kendisine yaklaştıkça ve yükseldikçe , gerisindeki her şeyi gözlerinden gizleyecek , böylece , incelenecek uzam ters dönecek ve aynı zamanda ezilecek.

Arıdından, hayatı incelemeyi ve hayatı yaşamayı şöyle özetliyor :
Görsel işlemini eksiksiz ve kesin bir sonuca ulaştırma sabırsızlığı olmasa , dalgalara bakmak çok dinlendirici bir çalışma olacak ve kendisini sinir zayıflığından , enfarktüsten ve mide ülserinden kurtarabilecek . Ve belki de , en yalın biçimine indirgeyerek , dünyanın karmaşıklığına egemen olmanın anahtarı olabilecek.

Sanırım kitabı biraz olsun anlatabilmişimdir.
Hepimiz ellerimizin arasında, sözcüklerin ulaşamadıkları en son anlamlara erişebilmek amacıyla, eski bir boş lastik döndürüyoruz.
Kendini nesnelerde bulmak, belirtilerde kendini tanımak, dünyayı bir simgeler bütününe dönüştürmek; uzun biyolojik gecede, kültürün neredeyse ilk şafağı.
Bir dalganın yapısını anlamak için, bir anlamda birbirlerini dengeleyen ve bir ölçüde birbirlerine eklenen ve köpüğün olağan taşmasında, bütün itmelerin ve karşı itmelerin genel kırılımına yol açan, karşıt yönlerdeki itmeleri de dikkate almak gerekiyor.
Bir insanın yaşamı bir olaylar bütününden oluşur ve bunların sonuncusu bütünün tümünün yönünü değiştirebilir hala, öncekilerden daha önemli olduğu için değil, ama bir kez bir yaşama katılınca, olaylar tarih sırasına göre dizilmeyip, bir iç mimariye karşılık verdikleri için.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Palomar
Baskı tarihi:
Ocak 2017
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755102603
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Palomar
Palomar
Daha önce yayımlarımız arasında çıkan Ağaca Tüneyen Baron, Kozmokomik Öyküler, Bir Kış Gecesi Eğr Bir Yolcu adlı küç kitabıyla tanıttığımız ünlü İtalyan romacısı Italo Calvino (1923-1985) dünya debiyat çevrelerinin yeniden gündeminde. Roman türüne getiridiği akıl almaz yeniliklerle dünya edebiyat çevrelerini şaşırtan bu büyük romancıdan bir kitap daha sunuyoruz. Palomar;Romanın başkahramanın adı bu. Bu ad, dünyanın en ünlü teleskopunu çağrıştırıyor. Dikkatini, gün boyunca gözüne ilişen olaylara güçlü bir teleskop gibi çevirerek, aşırı bir titizlikle, en ince ayrıntılarına varana kadar inceler bunları.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0