Palomar

6,8/10  (6 Oy) · 
20 okunma  · 
3 beğeni  · 
720 gösterim
İtalyan edebiyatının ünlü kalemlerinden Italo Calvino'nun ölümünden üç sene önce yayımladığı Palomar adlı bu kitabı, yazarın daha önce Corriere della Sera ve Repubblica adlı gazetelerde yayımladığı yazıları üzerinden şekillenmiş.

Adını Kaliforniya'daki ünlü bir gözlemevinden alan suskun karakter Bay Palomar, yaşamdaki yanlış anlamalar, kararsızlıklar, uzlaşmalar ve yarım kalmış işler kargaşasında ne yapacağını şaşırıyor.
Sonunda tek bir çıkar yol buluyor: Kendini tanımak, iç coğrafyasını keşfetmek, ruhunun devinimlerinin diyagramını çizmek... Bütün bunları yapabilmek için evreni bir ayna olarak kullanması gerektiğine karar veriyor.

Calvino Palomar'ı şöyle anlatıyor; "Hepsini yeniden okuyunca, Palomar'ın hikayesinin iki cümleyle şöyle özetlenebileceğini görüyorum: 'Bir adam, adım adım bilgeliğe ulaşmak için yürüyüşe çıkıyor. Hâlâ varamadı...' "
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  100
 • ISBN:
  9789750805745
 • Çeviri:
  Rekin Teksoy
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:

"Kendini nesnelerde bulmak, belirtilerde kendini tanımak, dünyayı bir simgeler bütününe dönüştürmek.." Bay Palomar'ın yapmaya çalıştığı şey bu aslında. Dalgaların, pullu sürüngenlerin arasında, peynir dükkanında hayata nasıl yaklaşması gerektiğinin ipuçlarını arıyor. Nesnelerin doğasında ve kendi aralarındaki kurallarında görmeye çalışıyor kendisini. Uzun betimlemeler bir anda farklı çıkarımlara dönüşüyor ki bence bu kitabı zevkli hale getiriyor sizi de dikkatli bir gözlemci olmaya davet ediyor. Italo Calvino ile tanışmak için güzel bir kitap.

mehmet aysu 
25 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Devreleri yakmadan bitirmeyi başardım :D Kitabın yorumuna böyle bir cümleyle giriş yapmamın sebebi yorumu okutmak için taktik sadece. Uzunca yazmayı düşünüyorum çünkü. Bu kurnazca bir taktik aslında iyi bir amaca hizmet ettiğini ya da kitaba ilgi çekmek için yararlı olduğunu düşüp kendi vicdani sorgulamam da bana rahatlatıcı bir unsur olabilir. Lakin bu kurnazlık girişimi etik anlamda okuma eylemini benimsemiş kişilere karşı küçümseyici bir tabu. O zaman nasıl yapalım? Söyle başlayabiliriz. Kitap edebi anlamda harika bir betimleme kitabı, bu betimlemeler içsel sorgulamayla harika harmanlanıp okura sunulmuş. Bu nokta da Bay Polamar'ın tabular üzerinde değerlendirmeler yaptığını belirtelim. Kitabın kahramanından bahsetmemiz gerekiyor mu? hayır hayır bu merakı öldürebilecek bir davranış olur. Daha çok kitabın ağır bir dili olduğunu, olay ağırlıklı okumayı seven okurların kitaptan sıkılabileceğini, daha çok ruhsal anlamda değerlendirme yapmayı seven okurların daha çok beğeneceklerini hatta defalarca okuyabilecekleri hem deneme hem öykü hemde roman tadında bir kitap olduğunu belirtmek yeterli olur.
Bu okuduğum dokuzuncu Calvıno kitabı. Gönül rahatlığıyla söyleyebilirim edebi anlamda çok çok güzel. Yazarın ilk kitabıyla son kitabını peş peşe okumak ayrı bir tecrübe oldu benim için..

Özlem Suiçmez 
25 Haz 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Ve Palomar biter. Ama her bitiş bir başlangıçtır. Benim için enfes bir baslangıç oldu Calvino. Hani derler ya her kitap bir dünya ama bu kitap iki dünya. Enfes bir gözlem ve yorumlama. Teleskopvari bir bakış. Bakmak ve görmek arasındaki farkın harika anlatımı. Ölmeden önce ölmek ... ah calvino duyguların dibine dibine bu kadar mı vurulur... Bir değil iki değil 6 kez dudağımı ısırıyorum ve susuyorummm....
Modelleştirmek için değil susmam gerektiği için ve gerisini siz değerli dostlarıma bırakıyorum...

Kitaptan 14 Alıntı

Cavid Necefov 
10 May 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Başkasını tanımanın şu özelliği vardır: Yolu mutlaka kendini tanımakdan geçer.

Palomar, Italo Calvino (Sayfa 95)Palomar, Italo Calvino (Sayfa 95)

Bir insanın yaşamı bir olaylar bütününden oluşur ve bunların sonuncusu bütünün tümünün yönünü değiştirebilir hala, öncekilerden daha önemli olduğu için değil, ama bir kez bir yaşama katılınca, olaylar tarih sırasına göre dizilmeyip, bir iç mimariye karşılık verdikleri için.

Palomar, Italo Calvino (Sayfa 98)Palomar, Italo Calvino (Sayfa 98)

Peki, ya hatası eski bir yanlışlığı düzelttiyse? Dalgınlığı düzensizlik değil de, düzen getirdiyse?

Palomar, Italo Calvino (Sayfa 83)Palomar, Italo Calvino (Sayfa 83)

Yorumlama oyunu, alegorili okuma parçaları, hep zihnin en yüce alıştırması gibi gelmiştir kendisine.

Palomar, Italo Calvino (Sayfa 81)Palomar, Italo Calvino (Sayfa 81)

Evrendeki herşeyin bağlantılı ve karşılıklı olduğu düşüncesi, bir an olsun aklından çıkmıyor. Yengeç Bulutsusu'ndaki bir ışıma değişikliğinin ya da Andromeda'daki küresel bir kümelenmenin, pikabının çalışması ya da salata tabağındaki tereotu yaprakları üzerinde bir etkisinin olmaması düşünülemez.

Palomar, Italo Calvino (Sayfa 94)Palomar, Italo Calvino (Sayfa 94)

Ama Bay Palomar'ın içinde, her şeyin bir başka türlü, bir düğüm gibi, bir pıhtı gibi, bir birikinti gibi var olduğu bir nokta kalıyor: Burada olduğun ama olmayabileceğin duygusu, olmayabilecek ama olan bir dünyada..

Palomar, Italo Calvino (Sayfa 24)Palomar, Italo Calvino (Sayfa 24)
Cavid Necefov 
12 May 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Herkes, yaşadığından ve bu yaşayış biçiminden oluşmuşdur, kimse elinden alamaz bunu. Acı çekerek yaşamış olan biri, acısından oluşmuş olarak kalır; acısını almaya kalkışacak olurlarsa, artık o olmaz.

Palomar, Italo Calvino (Sayfa 99)Palomar, Italo Calvino (Sayfa 99)
Cavid Necefov 
01 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Yansımayı görmemin,düşünmemin,içinde yüzmemin nedeni,öbür uçta, ışınlarını gönderen güneşin olması.Var olanın yalnızca kaynağı önemli: Gözlerimin, ancak bu günbatımında olduğu gibi, gücü azaltılmış bir biçimine dayanabileceği bir şey bu. Gerisi, ben de içinde, yansımalar arasında bir yansıma."

Palomar, Italo Calvino (Sayfa 23)Palomar, Italo Calvino (Sayfa 23)
Cavid Necefov 
21 Nis 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Her madde saydam olsaydı, bizi taşıyan toprak, bedenlerimizi kuşatan kılıf, her şey, ele gelmeyen bir yelken dalgalanması gibi değil de, öğüten ve yutan cehennem gibi görünecekti. Belki de şu an, yer yüzünün merkezinde oturan bir cehennemler tanrısı, granitleri delen bakışlyla bize bakıyor, ölüm yaşam çevrimini, yırtıcıların karınlarında öğütülen parçalanmış kurbanları, sırası geldiğinde bir yırtıcının bir başka karın tarafəndan yutulmasını izliyor.

Palomar, Italo Calvino (Sayfa 54)Palomar, Italo Calvino (Sayfa 54)
2 /