Peri Bacaları Bu Diyar Baştan Başa 3

9,3/10  (11 Oy) · 
38 okunma  · 
9 beğeni  · 
763 gösterim
Romanlarında Anadolu insanının gerçek dünyasını destansı boyutlara taşıyan, yaşanmış ve yaşanan gerçeği mitlerin, efsanelerin evreninde çoğaltan Yaşar Kemal, sadece bir romancı ve halkbilimci değil, gazetelerimizde modern röportaj yazarlığının da kurucusudur. Onun, her biri yayımlandığı dönemde olay yaratan röportajlarında gerçek, hayat buldu ve okuyucuyu sarstı.
Bu Diyar Baştanbaşa dörtlüsünün üçüncü kitabı Peri Bacaları bir İstanbul çocuğunun gözünden Anadolu köylerine uzanır, süngercilere varır, Van Gölü'ne, Çukurova'ya uğrar, doğaya misafir olur. Peri Bacaları Yaşar Kemal'in sözcüklerinde periler diyarına dönüşür.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2003
 • Sayfa Sayısı:
  228
 • ISBN:
  9789750807107
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Yaşar kemalin gazeticilik yaptığı dönemlerde yurdun dört bir yanını karış karış gezip izlenimlerini o mükemmel diliyle yazdığı müthiş kitap serisinin 3. kitabı.. o kadar keyifli bir kitap ki 1950lerin Türkiyesini yaşıyorsunuz..Yaşar kemal aslında okullarda ders diye okutulup kitapları okutturulmalı..

Kitaptan 12 Alıntı

nejla güldalı 
14 Ağu 18:03 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İstanbul İstanbul diye özendim
Kuru mermerlerde yattım uzandım
Yedi yılda yarım akça kazandım.
Onu da elimden aldı İstanbul…

Peri Bacaları, Yaşar Kemal (YKY YAYINLARI)Peri Bacaları, Yaşar Kemal (YKY YAYINLARI)
nejla güldalı 
11 Ağu 17:59 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Oğlum kalmadı ocakta
Atım kalmadı bucakta
Ne yatarsın Derviş oğlum
Kuşluklayın ısıcakta

Peri Bacaları, Yaşar Kemal (YKY YAYINLARI)Peri Bacaları, Yaşar Kemal (YKY YAYINLARI)
BARAN 
04 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

‘’Yüreğir toprağı var ya,şu makine çıktı çıkalı gavur olmuş.İnsan yüzüne bakmıyorlar. Köpeğe bakıyorlar da, insana bakmıyorlar.’’

Çukurova yana yana / Peri Bacaları.

Peri Bacaları, Yaşar Kemal (Sayfa 28)Peri Bacaları, Yaşar Kemal (Sayfa 28)
BARAN 
09 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Van gölü turnalar gölü
Aylardan mayıs. Kar kalmış. Ova yemyeşil Küçük dağlar ala karlı. Süphan dağı sütbeyaz. Bu Ova Patnos ovasıdır. Dümdüz otlar diz boyu. Eksizsiz, kesiksiz. Kadife gibi. Yeşil bir halı gibi. Ovayı gün ışığı doldurmuş. Yağmur sonu güneşi gibi. Islak ıslak… Düz Ova da, karşına bütün haşmetiyle Süphan dağı çıkıveriyor. Tam tepende durup duruyor. Başını kaldırıp doruğa bakamıyor, korkuyorsun… Süphan dağı şöyle uzaktan bakınca Ağrıdan daha heybetli gözüküyor,birkaç Ağrı büyüklüğünde gözüküyor. Bir yanı Van gölü, bir yanı Patnos Ovası…Düzlüğün ortasında fışkırı vermiş bir haşmet. Ama Süphan dağına çıkmak kolay… Doruğuna yakın yerlere kadar katırla çıkılabiliyor. O kadar sarp değil… Kar fırtınalarıda olmuyor yazın. Tepesinde birde kocaman krater gölü var.

Van gölünden / Peri Bacaları

Peri Bacaları, Yaşar Kemal (Sayfa 126)Peri Bacaları, Yaşar Kemal (Sayfa 126)
BARAN 
 05 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir gün otuz beş kulaçta avlanıyordum. Bir sünger gördüm, kocamandı. Koparayım dedim. Bir hayli uğraştırdı. Sol koluma iğne sokuyorlarmış gibi oldu… işaret verdim çektiler. Bir sigara verdiler ağzıma, bir çektim, çeker çekmez sol yanım tutmaz oldu…
‘’Bu sigarada ne oluyor?’’ dedim.
‘’Dalgıç sudan çıkar çıkmaz ağzına sigara verdiler. Eğer dalgıç vurgun yemişse, sigarayı çeker çekmez belli eder… Çünkü çok zaman vurgun yiyip yemediğini dalgıç da bilemez. Vurgun yiyip de haberi olmayan ve tekrar denize giren çok dalgıç görülmüştür.’’

Peri Bacaları / Süngerciler

Peri Bacaları, Yaşar Kemal (Sayfa 124)Peri Bacaları, Yaşar Kemal (Sayfa 124)
BARAN 
09 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ver elini gurbet Türküsü…
Ve burası Kadıköy İskelesi, ve burası Haydarpaşa garı, Haydarpaşa,siyah,sağlam, durmuş oturmuş, çirkin taşlarına kar yağıyor. Kadıköyün denizine kar yağıyor. İnsanlar üst üste, insanlar birbirine abanmışlar, vapurdan çıkıp, vapura biniyorlar. Paltolarına,goçuklarına, kürklerine sarılmışlar. Trenden inip, trene biniyorlar. Kadıköy İskelesi, Haydarpaşa garı bin bir ayak. İnsanların üstüne kar yağıyor. Saat sabahın yedisi. Ve güzelim İstanbul bilcümle sivri minareleriyle kar altında. İstanbul üşümüş, İstanbul büzülmüş soğuktan. İstanbul ellerini koynuna sokmuş.

Neden Geliyorlar / Peri Bacaları

Peri Bacaları, Yaşar Kemal (Sayfa 148)Peri Bacaları, Yaşar Kemal (Sayfa 148)
BARAN 
05 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kafana bir peridir takılmışsa, aklından en olmaz şeyler geçer, sende o düşünceyi sonuna kadar kovalayamazsın… Dersin ki Asyanın bozkırından çadırları alıp, atlarına binip, devesini, koyununu, keçisini malını toplayıp Anadoluya bir bir periler kavmi geldi. Her biri bir taşa dokundu, nakış oldu. Tuttuğu taş nakış oldu. Sonra kümbet oldu cami, tımarhane, kervansaray, han oldu… kafan bir an periler üstüne çalışmıssa bu böyledir. Çaresiz…

Peri Bacaları

Peri Bacaları, Yaşar Kemal (Sayfa 57)Peri Bacaları, Yaşar Kemal (Sayfa 57)
BARAN 
04 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Eskiden düğünlerde ata binip cirit oynarlardı Seymenler, gelinin etrafında dört dönerlerdi. Şimdi burada da atın yerini traktör almıştır. Bir düğün alayı gördüm, römork takılmış, süslenmiş traktörlerden ibaretti ve davul zurnalarla kasabanın içinden görülmemiş bir şekilde geçip gitti.

Çukurova yana yana / Peri Bacaları.

Peri Bacaları, Yaşar Kemal (Sayfa 17)Peri Bacaları, Yaşar Kemal (Sayfa 17)
BARAN 
05 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bodrum süngercilerin, ekmeklerini bilmem kaç kulaç heybetli, gümbürtülü denizin derinliğinden çıkaran insanların diyarıdır. Denizde kalmışların, kayığı parçalanmış,denize oğul vermiş, kardeş vermişlerin diyarıdır. Elli kulaç su altında vurguna uğrayıp felç olmuş, sakat kalmışların diyarıdır.
Burası çocuk gibi gülen, deniz gibi konuşan, gözlerinin kenarlarına güneş kırışıklıkları dolmuş, gözleri güneşli, deniz yanığı insanların diyarıdır.

Peri Bacaları/ Süngerciler

Peri Bacaları, Yaşar Kemal (Sayfa 117)Peri Bacaları, Yaşar Kemal (Sayfa 117)
2 /