Peri Bacaları Bu Diyar Baştanbaşa 3

9,4/10  (16 Oy) · 
75 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.010 gösterim
Romanlarında Anadolu insanının gerçek dünyasını destansı boyutlara taşıyan, yaşanmış ve yaşanan gerçeği mitlerin, efsanelerin evreninde çoğaltan Yaşar Kemal, sadece bir romancı ve halkbilimci değil, gazetelerimizde modern röportaj yazarlığının da kurucusudur. Onun, her biri yayımlandığı dönemde olay yaratan röportajlarında gerçek, hayat buldu ve okuyucuyu sarstı.
Bu Diyar Baştanbaşa dörtlüsünün üçüncü kitabı Peri Bacaları bir İstanbul çocuğunun gözünden Anadolu köylerine uzanır, süngercilere varır, Van Gölü'ne, Çukurova'ya uğrar, doğaya misafir olur. Peri Bacaları Yaşar Kemal'in sözcüklerinde periler diyarına dönüşür.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2003
 • Sayfa Sayısı:
  228
 • ISBN:
  9789750807107
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Erdem Gül 
 11 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

11 Kasım 2014'te de fahri doktora verilmesi vesilesiyle düzenlenen ama katılamadığı Bilgi Üniversitesi’ndeki törene gönderdiği mesajında; “Bizim çağımızda romancıların başları beladadır….. Kitaplarımı okuyan katil olamasın, savaş düşmanı olsun. İnsanın insanı sömürmesine karşı çıksın” demişti.
Evet, Yaşar Kemal iyi bir romancı, iyi bir öykücü, iyi bir folklorcu, iyi bir gazeteci, ama bunlardan daha ötesi iyi bir doğa ve halk sevdalısı bir insandı. Bir keresinde; “Halka kim zulmediyorsa, etmişse, halkı kim eziyor, ezmişse, onu kim sömürmüş, sömürüyorsa, feodalite mi, burjuvazi mi... Halkın mutluluğunun önüne kim geçiyorsa, ben sanatımla ve bütün hayatımla onun karşısındayım.” demişti.
Büyük usta Yaşar Kemalin Bu Diyar Baştanbaşa dörtlüsünün üçüncü kitabı Peri Bacaları… Röportajları ve gözlemlerinden derlediği bu kitabında gene 1950’li yıllarda ülkemizi gezme şansı buluyorsunuz. Her zaman ki gibi Yaşar Kemal’in Çukurova’sından yola çıkacak, Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesindeki dünyanın en büyük çiftliğine ulaşacak, Van Gölünde kahvaltı yapacak, Ege denizinde süngercilerin dünyasına dalacak, ee yola çıkmışken bir de İstanbul’a uğrayacaksınız.
Gazetecilik Başarı Armağanı'nı kazandığı ve herkesin dikkatini çektiği yazısı 'Dünyanın En Büyük Çiftliğinde Yedi Gün' adlı röportajını okuyunca eminim ki siz de benim gibi şaşıracaksınız.
Her kitabında olduğu gibi yaptığı benzetmeler ve kullandığı imgeler, tanımladığı kokular, sesler, canlı renkler, bitkiler ve kuşlarla birleşerek şiirsel bir dünya oluşturuyor. Yer yer destansı bir havaya bürünen anlatımı Yaşar Kemal’ in en önemli özelliğidir. Gene Anadolu'nun efsane ve masallarında kendinizden geçeceksiniz..

Nurten Ulaba 
22 Oca 22:01 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kapadokya yı Peri bacalarını bir gazeteci gözüyle röportaj yaparak anlatmış. Ülkenin ekonomisine katkı olan güvercinlerin ve gübrelerinin nasıl yok edildiği anlatılıyor.

Yaşar kemalin gazeticilik yaptığı dönemlerde yurdun dört bir yanını karış karış gezip izlenimlerini o mükemmel diliyle yazdığı müthiş kitap serisinin 3. kitabı.. o kadar keyifli bir kitap ki 1950lerin Türkiyesini yaşıyorsunuz..Yaşar kemal aslında okullarda ders diye okutulup kitapları okutturulmalı..

Kitaptan 22 Alıntı

Şeyma Öztürk 
18 Eki 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"İşin kötüsü olmaz, diyor. İşin kötüsü çalışmamak, diyor."

Peri Bacaları, Yaşar Kemal (Sayfa 146 - Yapı Kredi Yayınları, 9.baskı)Peri Bacaları, Yaşar Kemal (Sayfa 146 - Yapı Kredi Yayınları, 9.baskı)
nejla güldalı 
14 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İstanbul İstanbul diye özendim
Kuru mermerlerde yattım uzandım
Yedi yılda yarım akça kazandım.
Onu da elimden aldı İstanbul…

Peri Bacaları, Yaşar Kemal (YKY YAYINLARI)Peri Bacaları, Yaşar Kemal (YKY YAYINLARI)
Şeyma Öztürk 
18 Eki 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Keyfimizden geliyoruz, öyle mi? Yedi yılda yedi ay kalmadım karımın yanında. İstanbulun taşı toprağı altın değil. Bizim yerin taşı toprağı çürük."

Peri Bacaları, Yaşar Kemal (Sayfa 142 - Yapı Kredi Yayınları, 9.baskı)Peri Bacaları, Yaşar Kemal (Sayfa 142 - Yapı Kredi Yayınları, 9.baskı)
Şeyma Öztürk 
18 Eki 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Bu böyle gidecek olursa, toprak böyle bakımsız kalırsa, ormanlar yanıp da bir tane yağmur düşmezse toprağa, Anadolu kaynaşacak, oradan oraya vuracak başını, orada aç kalıp buraya gelecek, buradan oraya... Sürekli bir göç... Eskiden beri gurbetçiydik ya bundan sonra besbeter olacağız."

Peri Bacaları, Yaşar Kemal (Sayfa 172 - Yapı Kredi Yayınları, 9.baskı)Peri Bacaları, Yaşar Kemal (Sayfa 172 - Yapı Kredi Yayınları, 9.baskı)
Şeyma Öztürk 
18 Eki 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Adanalıyız. İnkar edilmez. Yüzünden belli. En küçük bir olaya candan sarılışından belli. İnsancıllığından, bir olayı birkaç misli büyütmenden, bir insana, bir işe dört misli önem verişinden belli. Bir sözü öteki insanlardan üç dört misli büyülterek, aşırı, gülerek, sarılarak, ağlayarak, yaşayarak, duyarak söyleyişinden, üstünde duruşundan belli. Güney adamı. Ayrı bir gelenek mi? Sıcaklığından belli. Öyle bir sıkar ki elini, sanırsın ki bu sıcaklık yıllarca gitmeyecek. Öyle dost öyle candan... Cömertçesinedir. Öylesine övünür ki, insansan ağlarsın. Gene de gözlerin yaşarır."

Peri Bacaları, Yaşar Kemal (Sayfa 135 - Yapı Kredi Yayınları, 9.baskı)Peri Bacaları, Yaşar Kemal (Sayfa 135 - Yapı Kredi Yayınları, 9.baskı)
Şeyma Öztürk 
18 Eki 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Anadolu oldum olası gurbetçi. Gurbet üstüne çıkarılan türküleri, hikayeleri bir araya toplasan ciltler olur. Kim bilir bundan sonra daha ne kadar gurbet türküsü çıkarılacak? Ne kadar gözü yaşlı, bağrı köz köz hikaye uydurulacak?"

Peri Bacaları, Yaşar Kemal (Sayfa 171 - Yapı Kredi Yayınları, 9.baskı)Peri Bacaları, Yaşar Kemal (Sayfa 171 - Yapı Kredi Yayınları, 9.baskı)
nejla güldalı 
11 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Oğlum kalmadı ocakta
Atım kalmadı bucakta
Ne yatarsın Derviş oğlum
Kuşluklayın ısıcakta

Peri Bacaları, Yaşar Kemal (YKY YAYINLARI)Peri Bacaları, Yaşar Kemal (YKY YAYINLARI)
BARAN 
04 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

‘’Yüreğir toprağı var ya,şu makine çıktı çıkalı gavur olmuş.İnsan yüzüne bakmıyorlar. Köpeğe bakıyorlar da, insana bakmıyorlar.’’

Çukurova yana yana / Peri Bacaları.

Peri Bacaları, Yaşar Kemal (Sayfa 28)Peri Bacaları, Yaşar Kemal (Sayfa 28)
Şeyma Öztürk 
17 Eki 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"En iyisi toprak. Ayakların sağlam basar. Kalleş değildir. Ne var, ne yoksa toprakta. Bütün denizcilere söyleyin, toprak gibi güzeli yok. Deniz gibi orospu, kalleş değildir. En güzeli toprak."

Peri Bacaları, Yaşar Kemal (Sayfa 94 - Yapı Kredi Yayınları, 9.baskı)Peri Bacaları, Yaşar Kemal (Sayfa 94 - Yapı Kredi Yayınları, 9.baskı)
3 /