Bir Bulut Kaynıyor Bu Diyar Baştanbaşa 4

9,2/10  (20 Oy) · 
79 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.086 gösterim
Romanlarında Anadolu insanının gerçek dünyasını destansı boyutlara taşıyan, yaşanmış ve yaşanan gerçeği mitlein, efsanelerin evreninde çoğaltan Yaşar Kemal, sadece bir romancı ve halkbilimci değil, gazetelerimizde modern röportaj yazarlığının da kurucusudur. Onun, her biri yayımlandığı dönemde olay yaratan röportajlarında gerçek, hayat buldu ve okuyucuyu sarstı.

Bu Diyar Baştanbaşa dörtlüsünün dördüncü kitabı Bir Bulut Kaynıyor diğer üç kitap gibi doğa ile insan arasındaki kimi zaman içli tatlı, kimi zaman acı acıtıcı ilişkileri örer. Kaymakamlar, ağalar, şoförler, gecekondularda yaşayanlar, fakir evleri, zengin mezarları, martıları, "Amerikalılar", rektörler, yunuslar ve balıkçıların yanısıra, Çetin Altan, Abidin Dino, Sait Faik bu kitabın konuklarıdır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2003
 • Sayfa Sayısı:
  204
 • ISBN:
  9789750807312
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
nejla güldalı 
 17 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Bu Diyar Baştan Başa Serinin son kitabı da bitti ve Yaşar Kemal’i her okuduğum da bana hakim olan duygu tüm benliğimi sarmış durumda. Yaşar Kemal’in gazetecilik yıllarının bir özetidir bu dörtleme. İl il , bölge bölge , köy köy gezdiği yurdun sorunlarını o kadar güzel vermiş ki; günümüz Türkiye’si bu gün hala o yılların ceremesini çekiyor. Din üzerinden insanların nasıl cahil bırakıldığından nasıl sömürüldüğünden tutun da bilinçsiz köylülerin tarla açmak için, hem de sadece birkaç yıl mahsul alıp sonra erozyonla taşa kaya ya dönüşeceğini bile bile katlettiği ormanlar, bilinçsiz avlanma ve sanayi atıklarıyla yok edilen deniz canlıları. Kısacası 1952-1982 arası Türkiye panoraması. Ben o dönemde siyasetçi olsa idim bu idealist gazetecinin hiçbir yazısını aksatmadan okur ve çözümler üretmeye çalışırdım. Ve inanıyorum ki böyle idealist bir siyasetçi olsaydı, bugün Türkiye çok başka yerlerde olurdu. Hocam denize girdim orucum bozulmuşmudur soruları yerine, ben bu ülkeyi daha nasıl kalkındırabilirim, gelecek kuşaklara doğayı katletmeden nasıl bırakabilirim gibi sorulara cevap arıyor olurduk.

Nurten Ulaba 
22 Oca 22:06 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Marmaris' teki balıkçılığı ve onların hazin hikayelerini anlatıyor. Dalgıçların ve denizden geçim sağlayan insanların dramatik hikayeler yer vermiş. İstanbul' da gecekonduculuğun nasıl başladığını yaşadıkları dramı ve çektikleri sıkıntıları anlatıyor. Zengin mezarlarına verilen önemi fakirin yaşadığı mekanlara verilmediği ifade ediliyor. İçim sızlayarak okudum .

Bir Bulut Kaynıyor benzeri kitaplar

Erdem Gül 
29 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yaşar Kemal'in 1950-1965 yılları arasında, Anadolu'nun her köşesini bizzat dolaşarak, insanları ile bizzat yaşayarak, üşüyerek, ıslanarak, korkarak, terleyerek gerçekleştirdiği röportajlarını ve başından geçen serüvenlerini anlattığı bir seri..
Anadolu'yu, insanını, doğasını, hayvanını Koca Yaşar kadar iyi anlatabilen, tasvir edebilen var mı bilmiyorum?
Tarihi anlamı da bulunan bu seriyi kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.. Milli Eğitim Bakanı olsam, Türkiye'nin yakın tarihinin anlaşılması için okullarda okutulmasını zorunlu kılardım.. Saygılarımla..

Ufak bir tebessüm..
Elysee Sarayı’nın görkemli bir salonunda Cumhurbaşkanı Mitterrand dört kişiye Legion D’Honneur madalyası veriyor. O dört kişi yan yana dizilmiş. Joris Ivens, Elie Viesel, Federico Fellini ve Yaşar Kemal. Salonda ağır bir teşrifat havası var. Konuşmalar yapılıyor, Mitterrand madalyaları takıyor. En son Yaşar Kemal’e geliyor sıra. Yine o soğuk tören konuşmaları yapılıyor; Mitterrand Yaşar Kemal’e ödülünü takmak için yaklaşıyor ama o da ne! Koca Yaşar Kemal sarılıyor adama; o da Yaşaaaar deyip sarılmaz mı? O şatafat, o resmiyet birden insan sıcaklığına dönüşüveriyor; herkes onun sihirli dostluğuyla rahatlıyor.
Zülfü Livaneli

Mehmet Sinan Gündüz 
27 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Yaşar KEMAL 'in Anadolu'dan büyük şehirlere çalışmaya gelen köylülerin hayatları hakkında röportajlarının bulunduğu,onların geçim sıkıntınlarını, büyük şehirlerde yaşadıkları zorlukları anlatan eseri.

Yaşar Kemal işte..daha ne söylenebilir ki..serinin 4. Ve son kitabı...60 ların sonu ve 70lerin Türkiyesi..Hele bi proleter hikayesi varki yani muazzam..yaşar kemal zorunlu okutulmali okullarda..

Kitaptan 58 Alıntı

Liliyar 
30 Nis 06:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sahiden niçin daha çok şeyin adı yok yeryüzünde? Niye geceleri biz gündüzlerin adıyla anıyoruz?

Bir Bulut Kaynıyor, Yaşar Kemal (Sayfa 195)Bir Bulut Kaynıyor, Yaşar Kemal (Sayfa 195)
Nikbin 
03 Oca 13:13 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Akıbetin senin beş arşın bezdir.
Dünya kadar malın olsa ne fayda.

Bir Bulut Kaynıyor, Yaşar KemalBir Bulut Kaynıyor, Yaşar Kemal
Leva 
16 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çaresiz insan, dünyanın en güçlü insanıdır.

Bir Bulut Kaynıyor, Yaşar Kemal (Sayfa 48 - Yapı Kredi Yayınları)Bir Bulut Kaynıyor, Yaşar Kemal (Sayfa 48 - Yapı Kredi Yayınları)
Nikbin 
02 Oca 18:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

..insanlar hakkında çabuk karar veriyordu. İlk kararı, son kararıydı.

Bir Bulut Kaynıyor, Yaşar Kemal (Sayfa 138)Bir Bulut Kaynıyor, Yaşar Kemal (Sayfa 138)