Bir Bulut Kaynıyor Bu Diyar Baştanbaşa 4

9,4/10  (5 Oy) · 
30 okunma  · 
5 beğeni  · 
696 gösterim
Romanlarında Anadolu insanının gerçek dünyasını destansı boyutlara taşıyan, yaşanmış ve yaşanan gerçeği mitlein, efsanelerin evreninde çoğaltan Yaşar Kemal, sadece bir romancı ve halkbilimci değil, gazetelerimizde modern röportaj yazarlığının da kurucusudur. Onun, her biri yayımlandığı dönemde olay yaratan röportajlarında gerçek, hayat buldu ve okuyucuyu sarstı.

Bu Diyar Baştanbaşa dörtlüsünün dördüncü kitabı Bir Bulut Kaynıyor diğer üç kitap gibi doğa ile insan arasındaki kimi zaman içli tatlı, kimi zaman acı acıtıcı ilişkileri örer. Kaymakamlar, ağalar, şoförler, gecekondularda yaşayanlar, fakir evleri, zengin mezarları, martıları, "Amerikalılar", rektörler, yunuslar ve balıkçıların yanısıra, Çetin Altan, Abidin Dino, Sait Faik bu kitabın konuklarıdır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2003
 • Sayfa Sayısı:
  204
 • ISBN:
  9789750807312
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Sinan Gündüz 
27 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Yaşar KEMAL 'in Anadolu'dan büyük şehirlere çalışmaya gelen köylülerin hayatları hakkında röportajlarının bulunduğu,onların geçim sıkıntınlarını, büyük şehirlerde yaşadıkları zorlukları anlatan eseri.

Kitaptan 5 Alıntı

UĞURCAN KOÇ 
16 Mar 11:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çaresiz insan, dünyanın en güçlü insanıdır.

Bir Bulut Kaynıyor, Yaşar Kemal (Sayfa 48 - Yapı Kredi Yayınları)Bir Bulut Kaynıyor, Yaşar Kemal (Sayfa 48 - Yapı Kredi Yayınları)
Mehmet Sinan Gündüz 
25 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bu sefer ben başladım.Onların mezarlıkları asfalt,sen gecekonduda gırtlağa kadar çamura batarsın.Onların mezarları şıkır şıkır ışık içinde,senin gecekondunda ışık yoktur.Onların mezarlıklarının çeşmelerinden gürül gürül su akar, senin gecekondu mahallesinde su kuyruğu beş yüz metreyi bulur.Susuzluktan yanar, kavrulursun. Onların ölüleri yaşıyor ,sen ölüsün.

Bir Bulut Kaynıyor, Yaşar Kemal (Sayfa 100)Bir Bulut Kaynıyor, Yaşar Kemal (Sayfa 100)

Gecekonducuları oturtacak ev yapmadıkça, onları böyle yoksulluk içinde süründürdükçe , ev yıkmayın !

Bir Bulut Kaynıyor, Yaşar KemalBir Bulut Kaynıyor, Yaşar Kemal

gecekondu gibi bir cehennemde , susuz ışıksız bir yerde , insanları yaşamaya mahkum edenler, bir de utanmadan, bu çocuk oyuncağı bile denemez, kederli, hüzünlü, belalı evleri yıkıyorsunuz . Ayıp , rezalet...

Bir Bulut Kaynıyor, Yaşar KemalBir Bulut Kaynıyor, Yaşar Kemal