Peygamberin Aynaları

8,9/10  (32 Oy) · 
84 okunma  · 
34 beğeni  · 
1.408 gösterim
Ayna döndü; o gümüş gölde belirdi bir bir suretler. Aynaları döndürdü kendine, yelken açtılar bir bir.

Dudakları kıpırdadıkça doldurdu rüzgâr göğsünü teknelerin. İsrafil’in suruyla yükseldi dalgalar göğe.

Kopmadı kıyamet, hayır!

Bir kıyamet tatbikatı bütün zamanlar adına yeryüzünde.

Büyük ayna, yüzlerce ayna tarafından kuşatılmıştı.

Teslim almak için değil, teslim olmak için sarıldı etrafı.Otuz üç sahabi, otuz üç ayna. Subhânallah diyerek açılıyor aynaların örtüsü...
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2015
 • Sayfa Sayısı:
  254
 • ISBN:
  9786059087469
 • Yayınevi:
  Şule Yayınları
 • Kitabın Türü:
Vildan Eyüpoğlu 
 04 Eki 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Gözlerim doldu okurken belki bildiğimiz şeyler ama kesinlikle okurken yormuyor. 33 sahabinin hayatının kendine ait bölümlerinde özet bir şekilde anlatılmış okunmaya değer kitap.

Derya Tok 
02 Tem 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Sevindim, çok sevindim. “Şiir”e karşılık gelen İngilizce “poem” kelimesi, “taşların arasından akan su” anlamına geliyormuş. Suların taşlara dokunuşu, hiçbir kelimenin yetişemeyeceği bir akış. Şiiri aşan bir ahenk. Şairlerin hep duyduğu ama dile getiremediği bir “şey” var orada, bir şey. O “şey” her neyse, orada uyur, sadece uyur. Ele gelmez, dile vurmaz. Hep başlayan, hep yeniden başlayan, her daim taze, hep biricik; yeni ama yine değil, hiç bıkmayan, usanmayan, yorulmayan. Söz gibi. Sözün Elçisi gibi.

A. Ali Ural’ın Peygamber’in Aynaları’nı okurken hissettiğim de o “şey”. Taşların suskunluğunu dillendiren suyu duyar gibi oldum Ebu Bekir (ra)’in “O diyorsa doğrudur” suskunluğunu nefeslenirken. Suların kimselere söyleyemediği sızısına sırdaş oldum Ömer (ra)’in kılıcını elinden düşürdüğü, ateşli öfkesini Tâhâ’nın sessizce kestiği o ana dokunurken... “Uzaktan bir aynanın yansıması düşünce şehre yarış başladı. Biz çağrıldığımız tarafa değil, tam aksi istikamete doğru fırladık. Hayır, isyan etmemiştik, bizi çağırana doğru koşmak istiyorduk gerçekten. Fakat neredeydi O? Bir kez parlayıp kaybolmuş olsa da gökyüzünde, kalplerimiz emindi kimin beklediğinden.” Ne güzel anlatmış Ali Ural 33 sahabiyi Ömer i Osmanı , Aliyi, Ebu Bekiri ,Talhayı, Musabı ,Hamzayı , Fatımayı, Haticeyi, Aişeyi, Ummu Selemeyi, Hasan ve Hüseyin i, Zeydi, Bilal i ,Ebud Derdayı ve daha yazamadıklarımı. O ne güzel vekildir, O ne guzel nebidir.....

Vallahi zarardayız .... Billahi ziyandayız .... Tek tesellim Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.)'in "“Sizler benim ashabımsınız (arkadaşlarımsınız). Benim kardeşlerim de beni görmedikleri hâlde bana inananlardır. Mutlaka ben Rabbimden sizinle ve beni görmeden iman edenlerle gözlerimi aydınlatmasını istedim.”(1) hadisi şerifidir.

Kitaba gelince yine etkisi altında kaldım. Ali Ural artık favori yazarlarım arasına girebilir . Kitabın içerisinde Fahri Kainat Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) Döneminde yaşamış 4 Halife ve ashablarından seçkin kişilerin islam ile tanışmaları dönemlerinden bahsediliyor.Güzel ve akıcı bir dil ile . Vallahi ibretlik çok hikaye var , örnek alacak o kadar çok davraş var ki ... Aslında ne söyleyeceğimi bilemiyorum . Nasıl anlatsam bilemiyorum. Çünkü korkuyor ve üzülüyorum ... Halimize bakınca tir tir titriyorum. Ne olacak bizim halimiz. ? İnsana İNSAN olması gerektiğini hatırlatan bir kitap . Değer yargılarının ne olmasını haykıran bir kitap ... Okuyun ve okutun ... Rabbimin merhametine sığınabilmek ümidiyle. Fahri Kainat Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)'e layıkıyla ümmet olabilmek ümidiyle... Şunu fark ettim kendimde ben bu tarz kitapları okuyunca her daim eskiye özlem duyuyorum. Sadece dini içerikli islami kitaplarda değil , tarih kitaplarında bu böyle oluyor.

Neden Biz yani Ümmet-i Muhammed Bir Hz.Ebû Bekir olabilmek için çaba sarf etmiyor bunun için oturup tartışmıyoruz, neden bir Hz.Ömer olabilmek için adaletin gerçekleşmesi ceht etmiyor hak aramıyoruz,birlik olamıyoruz. Neden bir Hz.Osman olabilmek için edep,haya ve ahlakta yarışmıyoruz birbirimizle , neden bir Hz.Ali olabilmek için ilim öğrenmek yolunda yoğrulmuyoruz.Neden Abdurrahman B. Avf gibi zenginlikten korkmuyor da zengin olabilmek için hertürlü fenalığı kişi ayırt etmeksizin herkese yapıyoruz. Neden bir Ebû Ubeyde b.El-Cerrah gibi ümmetin emini olma yolunda ceht edip savaşmıyoruz. Neden onlar hep ahiret için çalışırken ve buna aşırı bir özen gösterirken bizler dünyalık peşinde aldanmaya devam ediyoruz. Neden Selman-i Farisi yi örnek alıp günlük kazandığı 3 dirhemin birini sadaka, birini ev ihtiyaçlarına , birinide geçimini en asgari şekilde geçirmek için 3 dirheme sattığı malzemeye harcadığı gibi bir yol izleyemiyoruz.

Açıkcası ben bir bahane üretemiyorum. Bunun için korkuyorum . Ya Rabbi sen dünyaya tamah eden kullarından eyleme beni diye dua ediyorum.

Suskun/ca 
20 Nis 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Şairane anlatımıyla yüreklerimizde yer edinen Ali Ural bu kez bizi Asr-ı Saadet dönemine konuk etmek istemiş... Her biri birbirinden kıymetli 33 sahabinin hayatlarından kısa kesitlerle bir parmak bal tadındaydı bu kitap...

ebru kahraman 
12 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi

Otuz üç sahabi , Peygamberimizin aynalari.Her bir sayfada keske bende seni gören bir çift göz olsaydım diye hayıflandığım ama "Kardeşlerim, beni görmeden sevenlerdir" hadisiyle umutlandım.
Okumaya gerçekten değecek bir kitap...

Emrah 
21 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dil, üslup, muhteva, kapak her anlamda mükemmel bir kitap. Sahabelerin anlatıldığı en güzel ve en farklı kitaplardan bir tanesi bence en iyisi. Yazarın öyle bir dili var ki insani sarmalamamasi mümkün değil.

Göktuğ Eren Öztürk 
31 Oca 13:55 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap sayesinde aslında peygamberlere olan bakışım değişti her nekadar öğle değil desekte bende dahil bir çok kişi peygambere kutsal bir değer veriyor ve "peygamer benim arkadaşım" dediğiniz zaman size dinsiz gibi bakıyorlar bende malesef bu kitabı okumadan önce böyleydim.Fakat bu kitap bana peygamberle arkadaş olmayı öğretti onunla sohbet etmeyi öğretti bu kitap hayatıma yön veren sayılı kitaplardan biri oldu.

Müteşekkir 
01 Şub 23:46 · Kitabı okudu · 32 günde · 10/10 puan

Bence bu kitap okuma listenizde "Okunacaklar" arasındaysa en kısa zamanda "Okuyorum" haline getirin derim. Çünkü okurken göz yaşlarınızı tutamayacaksınız. Okadar güzel okadar anlamlı...

Kitaptan 79 Alıntı

Çünkü müslüman olmak, son nefese kadar küfre karşı durmak demekti.

Peygamberin Aynaları, A. Ali Ural (Sayfa 110 - Şule Yayınevi)Peygamberin Aynaları, A. Ali Ural (Sayfa 110 - Şule Yayınevi)
Seda Çınar 
26 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Övgüden hoşlanmıyor Ebu Bekir; kendisini övenleri duyduğu zaman şöyle yalvarıyor Rabbine: "Allah'ım Beni benden iyi bilirsin. Ben de kendimi onlardan iyi tanırım. Beni onların zannettikleri gibi hayırlı bir kul yap!"

Peygamberin Aynaları, A. Ali Ural (Sayfa 27 - Şule)Peygamberin Aynaları, A. Ali Ural (Sayfa 27 - Şule)
mavera 
19 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Onlara karşı Allah sana yeter..

Peygamberin Aynaları, A. Ali Ural (Sayfa 41 - Bakara Suresi / 137)Peygamberin Aynaları, A. Ali Ural (Sayfa 41 - Bakara Suresi / 137)
Derya Tok 
 01 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

-Şikayetin nedir ya Ebu'd-Derda?
+Günahlarımdan şikayetçiyim.
-Canın bir şey istemiyor mu?
+Canım cenneti istiyor!
-Sana bir hekim çağıralım mı?
+Aslında beni yatağa düşüren hekimdir.

Peygamberin Aynaları, A. Ali Ural (Sayfa 226)Peygamberin Aynaları, A. Ali Ural (Sayfa 226)

Hz. Ebu Bekir
Zira o dünyayı değeriyle ölçebiliyor; düşman ordusundan değil, nefsin üzerine yürüyüp kuşatmaya çalışan dünyadan korkuyordu Müslümanlar için.

Peygamberin Aynaları, A. Ali Ural (Sayfa 23 - Şule Yayınları, 9. Baskı, 2015)Peygamberin Aynaları, A. Ali Ural (Sayfa 23 - Şule Yayınları, 9. Baskı, 2015)

"En cok neyi seversin?" sorusunu, "İnsanlar uyurken namaz kılmayı!" diyerek cevaplayan Hz. Osman` a göre namazı vaktinde kılana dokuz ödül vardı: " Allah 'in sevgisi, sağlıklı bir beden, meleklerin koruması, bereketli bir ev, dindar insan siması, yumuşak bir kalp, sırat köprüsünden şimşek hızıyla geçiş, ahiret korkusu ve üzüntüden uzak olma, cehennemden kurtuluş. "

Peygamberin Aynaları, A. Ali Ural (Sayfa 37)Peygamberin Aynaları, A. Ali Ural (Sayfa 37)
Seda Çınar 
 26 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hiçbir ölüm Son Peygamber'in ölümü kadar boşluk bırakmadı dünyada. Hiçbir ayrılık, yalnızlığı bu kadar büyütmedi. O'nu sevenler, O'ndan kalan her sözü ve hatırayı da sevdiler. Yalnızlıklarının derin mahfazalarına yerleştirdikleri bu emanetlerin üzerine titrediler hep. "Canından çok sevmek" onların hayatlarında bir söz değil, bir fiil olarak yer aldı.

Peygamberin Aynaları, A. Ali Ural (Sayfa 45 - Şule)Peygamberin Aynaları, A. Ali Ural (Sayfa 45 - Şule)
Seda Çınar 
27 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hz. Hüseyin şöyle seslenmişti bir gün sevenlerine:
"Olup bitenleri görüyorsunuz. Dünyanın rengi değişti; tamamen erdemden yoksun hale geldi. İyiliklerin tortusu kaldı yalnız. Görmüyor musunuz! Hak ve doğru, yerin altına gönderildi. Bilerek batıl işler peşine düştü insanlar. Kötü gidişi önleyecek kimse kalmadı. Zaman, her müminin Allah için hakkı savunma zamanıdır. Şehit olmak istiyorum. Zalimlerle bir arada yaşamak da zulüm değil mi!"

Peygamberin Aynaları, A. Ali Ural (Sayfa 87 - Şule)Peygamberin Aynaları, A. Ali Ural (Sayfa 87 - Şule)
mavera 
21 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ebû Ubeyde b. El-Cerrah
Uyanın artık!
Elbiseleriyle nice göz kamaştıranlar vardır ki dinlerini kirletmişlerdir. Nice büyüklenip gururlananlar vardır ki şahsiyetlerini yerle bir etmişlerdir. Günahlarınızı sevaplarla yok edin! Yerle gök arasını dolduracak kadar günahınız olsa ve sonra bütün samimiyetinizle iyi bir iş yapsanız, o hayırlı iş bütün günahlarınıza baskın çıkar!

Peygamberin Aynaları, A. Ali Ural (Sayfa 99)Peygamberin Aynaları, A. Ali Ural (Sayfa 99)