Radarın Anahtarı

7,3/10  (4 Oy) · 
14 okunma  · 
0 beğeni  · 
556 gösterim
7 Mayıs 1911, Rıfat Ilgaz'ın doğum günü. 7 Mayıs 2011'de tam 100 yaşında olacak babam. Okurları ona "Koca Çınar" diyor. Kolay değil tam 100 yıldır yaşıyor olmak... Rıfat Ilgaz, eğitimsiz bir toplumda yaşayan bireylerin şiddet ve baskı kullanarak hedeflerine varmak isteyeceklerini vurgulardı her zaman. Sanata, kültüre ve eğitime önem veren toplumların çağdaş olabileceğine inanırdı. Sanatçı onun için toplumun yol göstericisiydi. Bu yüzden, kendi deyimiyle, "gözü toplumda, kulağı halkta"ydı. O, benim için bir baba olmaktan öte, bilge bir kişiydi. Bugün bile bu yönünün az bilindiği düşüncesindeyim. Edebiyatın her türünde ürün vermiş olan Rıfat Ilgaz'ın 70'e yakın yapıtı var. Şiir, roman, öykü, tiyatro oyunu, çocuk kitapları, anı, makale... Yazarlığının yanı sıra dergici, basın şeref kartı sahibi bir gazeteci ve dizgiciydi de... Bugüne kadar milyonlarca kitabını okurlara ulaştırdığımız Rıfat Ilgaz'ın 100. doğum yılında onun tüm yapıtlarını yeniden ele almak ve daha geniş kitlelere ulaştırmak için Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları ile el ele verdik. Onun sıcaklığını sizlere birlikte taşıyacak ve son sözünü yerine getirmeye devam edeceğiz...
-Aydın Ilgaz-

Son Şiirim Elim birine değsin Isıtayım üşüdüyse Boşa gitmesin son sıcaklığım 19/ 11/ 1991
-Rıfat Ilgaz-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2010
 • Sayfa Sayısı:
  157
 • ISBN:
  9786053600312
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
R.T 
28 Şub 18:04 · Kitabı okudu · 9/10 puan

'Hababam Sınıfı'nın Yazarından Yurdum İnsanını Anlatan Kısacık Öyküler...
Radarın Anahtarı, Rıfat Ilgaz'ın 21 kısa öyküden oluşan bir kitabı. İçinde yurdum insanını esprili bir dille anlatan kısa kısa öyküler var. Başlangıçta ilk birkaç öyküyü anlamlandırmakta zorlansam da git gide hoşuma gitmeye başladı ve sanıyorum iki gün gibi kısa bir sürede kitabı bitirdim. Bu kısa mı kısa ama esprili 21 öyküden bana göre en dikkat çekenleri; Kurban Kanı, Öksürük, Sokakta Kaldık, Kaldırım Mühendisi, Paris'ten Son Gelen, Gele Atıyoruz, Yağcılık, Eğer Batacaksa, Eskiler Alayım, İngilizler Neye Güler? Bizde Bayram mı Ararsın? Radarın Anahtarı... Biliyorum 21 öykünün yaklaşık yarısının adını yazdım buraya... Neredeyse hemen hemen hepsi bizden manzaralar içeriyor. Özellikle 'Paris'ten Son Gelen' öyküsü, ülkemiz aydınlarının -özellikle bu topraklara ait ne varsa beğenmemeye baştan hazır olanlarının- dışarının her şeyini kabul etmeye dünden razı hallerini nüktedan bir dille ortaya koyuyor. 'Yağcılık' öyküsü örneğin, bir köşe yazarının kalemini satmasını ironik bir dille ortaya koyuyor. 'Bizde Bayram mı Ararsın?' her işi bir şekilde kılıfına uyduruşumuzu; kitaba ismini veren en sondaki öykü 'Radarın Anahtarı' ise liyakatı konu alıyor. Uzun lafın kısası; kitaptaki her bir öykü bir konuyla ilgili bir şey katıyor okuruna... Keyifli okumalar değerli okur...

Kitaptan 3 Alıntı

Zagor 
14 Şub 13:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Özgürlük
"Özgürlüğü, küfür yedi, istedi; tokat yedi, istedi; muşta yedi, gene istedi. İsteyenin bir yüzü karaydı, vermeyenin iki yüzü kara..."

Radarın Anahtarı, Rıfat Ilgaz (Sayfa 126 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 1.Baskı 2010)Radarın Anahtarı, Rıfat Ilgaz (Sayfa 126 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 1.Baskı 2010)
R.T 
28 Şub 19:36 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"- Anahtar nerde?
- Çaycıda!
- Çaycı nerde?
- Suya düştü.
- Su nerde?
- İnek içti!
- İnek nerde?
- Dağa kaçtı!
- Dağ nerde, güvendiğimiz dağlar? Karlı dağlar; dumanlı dağlar, mor dağlar?
- Yandı kül oldu!'"

Radarın Anahtarı, Rıfat Ilgaz (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Radarın Anahtarı, Rıfat Ilgaz (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
R.T 
28 Şub 19:36 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Bütün işler böyle gidiyor bugünlerde. İtin önünde ot... Atın önünde et. Radarın anahtarı da çaycıda... Ne iştir bu!"

Radarın Anahtarı, Rıfat Ilgaz (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Radarın Anahtarı, Rıfat Ilgaz (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)