Rosshalde

8,5/10  (8 Oy) · 
33 okunma  · 
11 beğeni  · 
618 gösterim
Parçalanmanın eşiğindeki bir aileyi barındıran hüzünlü bir malikane Rosshalde, Ressam baba, mutsuz evliliğinin yarattığı düş kırıklığı içinde "kale"sine çekilmiş, bahçedeki atölyesinde kalırken, piyanist karısı ve onları bir arada tutarn son bağ olan küçük oğulları malikanede yaşamaktadır. Küçüğün amansız bir hastalıktan ölmesiyle, aile bir daha birleşmemek üzere dağılır: Baba kendini sanatına adayıp Hindisitan'a gitmeye karar verirken, ana büyük oğuyla birlikte belirsiz bir geleceğe adım atar. Rosshalde'nin kapıları, belki de bir daha açılmamak üzer kapanır.

Hermann Hesse'nin 1914'te kaleme aldığı Rosshalde, yazarın kendi yaşamından izler taşıyor: Ressamlık, Hesse'nin sanatçı kişiliğinin bir parçasıydı.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  169
 • ISBN:
  9789750806049
 • Çeviri:
  Kamuran Şipal
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
ihtiyar 
 21 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Parçalanmış aile yapısına güzel bir örnek. Yazarın gerçek yaşamından da kesitler taşıdığı bir eser Rosshald. Çok ünlü bir ressam, bir çok örnekte olduğu gibi anlaşılabilirlikleri zor insanlar sanatçılar. Dört kişiden oluşan ailede her birey yalnızlık çekiyor ve bunun acılarını yazar biz okurlara güzelce aktarıyor. Ailedeki küçük bireyin hastalığı ve ölümü zaten gerçekleşecek ayrılığa son noktayı koyuyor. İlgimi çeken bir kaç şeyden söz edeyim. Bir malikane var ki oda sayısını bilmiyoruz ama büyük olduğunu anlıyoruz. Ressamın misafiri geleceğinde karı koca arasında şu minvalde konuşma geçiyor. Aşağıdaki iki odayı hazırlayalım diyorlar misafir için. Ve misafirin zevkine göre oda döşeniyor, kitaplığa dahi misafirin tarzına göre kitaplar koyuyorlar. Özetle bir zenginlik mevcut, asla bir misafir için iki odam olmayacak, olsa da içinde önceden yerleşmiş mobilyalar vb olacaktır. Zenginlik ötesi zenginlik de mutluluk sağlamıyor ne yazık ki. Ressamın çalışmalarını okurken resim yapma arzusu hissettim. Bir ara çok hevesliydim, resim öğretmeni arkadaşım kara kalemden başlamalısın diye beni boyalardan uzak tuttu, tüm hevesimi yok etti. Belki de parlayacak bir sanatçıyı bitirdi :)
Yalnız bir kadın, yalnız bir adam, yalnız bir küçük çocuk ve yalnız bir ergen çocuk. Anne büyük çocuğunda yalnızlığını bir erkekten alabileceği dayanışmayı arayarak gidermeye çalışıyor. Hayatını kaybeden küçük çocuk ise bir annenin yanına bir babanın yanına giderek arafta gibi arada kalarak yalnızlığını yaşıyor. Sadece çalışarak yalnızlığını sürdüren ressam.
Beğendim lakin öyle çok üst düzey bir roman olduğunu düşünmüyorum. Şöyle bitireyim. Ressam küçük oğluna ressam olmak istiyor musun diye soruyor, çocuk hayır ben kuş olmak istiyorum diyor.

tülay abaza 
28 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İnsan karşılaştığı olayları çocukluğunda tüm derinliği ve tazeliğiyle yaşar ancak, yani on üç-on dört yaşına kadar, ondan sonra hazırdan yer, çocukluğundaki yaşantılarla beslenir hep."
Alman Edebiyatının önde gelen yazarlarından Hermann Hesse'nin "Rosshalde" adlı eseri bana çok gerçek, çok hayatın içinden geldi. Kitabın arka kapağında bu eser için yazarın kendi yaşamından izlerin taşıyor olduğu belirtilmiş. Psikolojik yönü ağır basan, hazin bir öykü.

Rosshalde
Beni Hermann Hesse ile tanıştıran kitap. Ama öyle bir kitap, öyle bir hikaye ki okuduktan sonra etkisinden kurtulmam imkansız artık demiştim. Yazarın kalemindeki o tavsir gücü ve anlattığı hikaye o kadar çok gerçekçi ki acaba kendini mi anlattı bu hikayede demiştim.

Dikkat ayrıntılı yorum içerir!

O tasvirlenen muhteşem bahçeye, Rosshalde adlı o evin içine girdim ben de okurken ... Usulca ,mesleğine deli gibi tutkun , ressamın atölyesine gittim önce. Onu tuttum bir sarstım " Hey kalk bırak o fırçaları elinden be adam, bak dışarda küçük bir çocuk senden ilgi bekliyor, şu bahçede seninle koşup oynamak istiyor! Sen çok sevdiğini iddia ettiğin küçük çocuğuna hep diyorsun ya " Hadi gel, al fırçayı sen de resim yap benimle" ama bilmiyorsun çocuk senin işinden de o boya kokan atölyenden de nefret ediyor aslında... Onun tek isteği, çocuk olmak, sadece çocuk... Kendinin de dediği gibi " Bazen çocuklar hiç bir şey yapmadan, bir köşede öylece oturmak ya da oynamak ister."

Sonra o mutsuz karın var ya,sana soğuk davrandığını iddia ettiğin, onu mutsuz eden sensin aslında... " Git sarıl ona, onu ne çok sevdiğini söyle, çekilip gitme o atölyene. Karın senin işine saygılı, ama senden de ilgi ve şefkat bekliyor... Hep verici olan taraf olmak istemiyor. Sen ona yaklaş, bak o sana nasıl koşacak...

Bak sonra çok geç olacak her şey için dostum, kalk kendine gel diye bağırdım ama duyuramadım... Kitap bitince şöyle bir bakakaldım hüzünle kitabın kapağındaki o eve ...

Seyla 
04 Ara 2015 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 8/10 puan

Mukemmel bir roman, cevirisi de cok cok iyi. YKY baskisindaki arka kapak yazisini okumasaydim daha da cok severdim kuskusuz. Resmen kitabi basindan sonuna anlatmislar. Okumayi dusunenlere tavsiyem YKY arka kapak yazisini okumamalari, tum okuma keyfiniz kacabilir benim gibi.

Döngüsel 
01 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yeri çok özeldir bu kitabın bende. Çok uzun zaman oldu okuyalı, hatırımda sadece hissettirdikleri kalmış. Öyle ki ismini bir çok yerde imzam olarak kullanmış, bir türlü vazgeçememişimdir.

UĞURCAN KOÇ 
15 Haz 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çok güzel bir roman. Bu başarılı yazarın kendi yaşamından izler taşıdığı kitapta Kamuran Şipal'in çevirisindeki özeni de bence romanın okunmasında ve bıraktığı etkide belli oluyor gerçekten. Hüzünlü bir roman olmasına karşın o kadar tatlı bir dille yazılmış ki keyif almamak elde değil. İyi okumalar diliyorum.

Kitaptan 2 Alıntı

Ezra Aydın 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Mutsuz olmak bir yüz karasıdır. Yaşamını kimsenin görmesine izin vermeme, bir şeyi saklayıp gizlemeye, ört baş etmeye çalışmak yüz karasıdır.

Rosshalde, Hermann Hesse (Sayfa 60 - AFA Yayınları)Rosshalde, Hermann Hesse (Sayfa 60 - AFA Yayınları)