Sanat ve Felsefe

8,2/10  (17 Oy) · 
43 okunma  · 
19 beğeni  · 
977 gösterim
Açınızı değiştirin.

Düşünür Dücane Cündioğlu bütün paradigmaları alt üst ediyor!..

Okurlarının Uzun Zamandır Merakla Beklediği Seri Nihayet Yayımlandı.

Üçleme Olarak Okuyuculara Sunulan Seri Çok Konuşulacak, Tartışılacak ve Çok Satacak!..

Geniş Bir Reklam ve Tanıtım Kampanyasıyla Satışa Sunulacaktır.

Sanat ve sanatçı mı istiyorsunuz, dua edin de belalar yağsın üzerinize gökten! Açlıktan nefesiniz koksun! Hüznünüz olsun mesela. Yoksunluklarınız. İncinmişlikleriniz. Güçsüzlüğünüz.
Kuşkunun pençesinde kıvranın. Dualarınız hep geri çevrilsin. Kahrolunuz. Kahrediniz. Yaşamı soğuk bir su gibi teninizde hissediniz. Uykuya hasret kalınız. Şefkat kokan bir nefes beklerken kürek kemiklerinizin ortasında hissedin yârin hançerini. Tadın ihaneti. Reddedilin. İnkâr edin ve edilin. İnkâr edin ve edilin. Tereddüt edin. İncindiğinizi düşünün. Rüyalarınıza apansız doluşan bedbahtlara kendinizi anlatmaya çalışırken takatsiz kaim. Yaşayın yani. Çelişkiyi. Çileyi.

Bakın o zaman nasıl da göğün kapıları açılıyor. Tanrı nasıl da sesinizi duyuyor. İlham perileri nasıl da dans ediyorlar çevrenizde.

Ve işte o zaman sanatçı yaratmaya, ele geçirilemez olanı fethetmeye başlar. Ölmemek için. Biraz olsun nefes almak için. Hakikatin kokusunu sırf sevgilinin saç diplerinden duyabilmek için.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2012
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9786054683581
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Tanju Çeçe 
12 Eki 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitap başlangıç kısmında; "muhafazakar sanat" tartışması ile ilgili fikirlerini açıklayan yazar, bu tartışma ile ilgili olarak muhafazakar sanat olamaz fikrini savunmaktadır. Sonrasında batıda çizilmiş ünlü tabloların felsefik yorumlamasını yapar. Özetle Doğu felsefesi ile batı sanatı yorumlanmaktadir. Ancak birçok doğulu yazar gibi bu kitabın yazarı Batı sanatına ön yargılıdir.

Şeyda 
 20 May 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bir insan benim kanaatime göre her konuda temel olarak az çok bilgi sahibi olmalıdır. Bu kitabı da o niyetle almıştım. Ve iyiki almışım diyorum. Sanat ve felsefe bir arada. Daha once adını dahi duymadığım birçok ressam hakkında bilgi sahibi oldum en guzel yanıysa ressamların tablolarıda mevcut kitapta ve tablolar hakkında bilgilerde verilmiş. Benim için cüretkar bir çıkış oldu zira kitapta bazı tablolar benim ahlak sınırımın dışında kalıyor. Herneyse devam edecek olursam çokça mitolojik karakterlerden de bahsediyor yazar kitapta. Hiç sıkılmadan okudum üzerine bolca notlar tuttum. Yeni bir deneyim olması açısından okunması gerekli diye düşünüyorum.

Sanat ve Felsefe benzeri kitaplar

Talip Şahintaş 
09 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sanat neden var? Muhayyile nin (hayal dünyasının) varlığı ve karşıkonamazlığı. Dücaneoğlunun kendine has anlatısıyla aslında nirvanalarda dolaşan felsefik yorumlarını okuyucunun beğenisine bırakıyor.

Kitaptan 60 Alıntı

Süha Murat Kahraman 
10 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"...Kalabalıkların arasındayken Tanrı'nın seninle ne işi olabilir? Tanrı konuşmak için yalnız olanları seçer..."

Sanat ve Felsefe, Dücane Cündioğlu (Sayfa 119 - Kapı Yayınları)Sanat ve Felsefe, Dücane Cündioğlu (Sayfa 119 - Kapı Yayınları)
Süha Murat Kahraman 
02 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"...Adalet ve merhameti halkın vicdanında aramak zorundayız. Vicdanımızda. Meydanlarda değil, kaldırım kenarlarında.İçin için. İki damla göz yaşıyla..."

Sanat ve Felsefe, Dücane Cündioğlu (Sayfa 6 - Kapı Yayınları)Sanat ve Felsefe, Dücane Cündioğlu (Sayfa 6 - Kapı Yayınları)
Şeyda 
20 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Viyana'da bir kafenin duvarında. Café Kafka'nın girişinde.

Bir hedef var,
ama yol yok!
Yol dediğimiz,
bir duraksamadan ibaret!

Sanat ve Felsefe, Dücane Cündioğlu (Sayfa 41 - Kapı Yayınları)Sanat ve Felsefe, Dücane Cündioğlu (Sayfa 41 - Kapı Yayınları)
Süha Murat Kahraman 
02 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"...Tahayyül, bir başka deyişle abartı, sanatın en temel ilkesi. Bireysel özgürlüğün teminatı. İnsan olmanın sınırlarını genişleten yegâne güç..."

Sanat ve Felsefe, Dücane Cündioğlu (Sayfa 3 - Kapı Yayınları)Sanat ve Felsefe, Dücane Cündioğlu (Sayfa 3 - Kapı Yayınları)
Süha Murat Kahraman 
 03 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"...İnsanın en büyük eseri kendisidir, eğer anlamını bilirse..."

Sanat ve Felsefe, Dücane Cündioğlu (Sayfa 7 - Kapı Yayınları)Sanat ve Felsefe, Dücane Cündioğlu (Sayfa 7 - Kapı Yayınları)
Süha Murat Kahraman 
03 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"...Lütfen simgelere hürmet ediniz. Simgelere,yani kendisini değil, kendisinden ötesini gösteren işaretlere.
Hz. İnsana."

Sanat ve Felsefe, Dücane Cündioğlu (Sayfa 16 - Kapı Yayınları)Sanat ve Felsefe, Dücane Cündioğlu (Sayfa 16 - Kapı Yayınları)
Süha Murat Kahraman 
08 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"...Düşünceleri değil,ancak duyguları yeniden yaşayabiliriz..."

Sanat ve Felsefe, Dücane Cündioğlu (Sayfa 62 - Kapı Yayınları)Sanat ve Felsefe, Dücane Cündioğlu (Sayfa 62 - Kapı Yayınları)
Süha Murat Kahraman 
05 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"...Her şey imkânla mümkündür,derdi babam..."

Sanat ve Felsefe, Dücane Cündioğlu (Sayfa 28 - Kapı Yayınları)Sanat ve Felsefe, Dücane Cündioğlu (Sayfa 28 - Kapı Yayınları)
Süha Murat Kahraman 
10 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"...İçine çekilmen gereken bir kendiliğin bile yok. Bir sığınağın. Bir mağaran. Tek başına için için ağlayacağın bir odan. Hüznün yok çünkü..."

Sanat ve Felsefe, Dücane Cündioğlu (Sayfa 119 - Kapı Yayınları)Sanat ve Felsefe, Dücane Cündioğlu (Sayfa 119 - Kapı Yayınları)
erkam 
15 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Aşık hata etmişse akıldan yardım almış demektir. Aşık ise akıldan özgür olandır.

Sanat ve Felsefe, Dücane CündioğluSanat ve Felsefe, Dücane Cündioğlu