Sanat ve Felsefe

8,1/10  (9 Oy) · 
29 okunma  · 
9 beğeni  · 
797 gösterim
Açınızı değiştirin.

Düşünür Dücane Cündioğlu bütün paradigmaları alt üst ediyor!..

Okurlarının Uzun Zamandır Merakla Beklediği Seri Nihayet Yayımlandı.

Üçleme Olarak Okuyuculara Sunulan Seri Çok Konuşulacak, Tartışılacak ve Çok Satacak!..

Geniş Bir Reklam ve Tanıtım Kampanyasıyla Satışa Sunulacaktır.

Sanat ve sanatçı mı istiyorsunuz, dua edin de belalar yağsın üzerinize gökten! Açlıktan nefesiniz koksun! Hüznünüz olsun mesela. Yoksunluklarınız. İncinmişlikleriniz. Güçsüzlüğünüz.
Kuşkunun pençesinde kıvranın. Dualarınız hep geri çevrilsin. Kahrolunuz. Kahrediniz. Yaşamı soğuk bir su gibi teninizde hissediniz. Uykuya hasret kalınız. Şefkat kokan bir nefes beklerken kürek kemiklerinizin ortasında hissedin yârin hançerini. Tadın ihaneti. Reddedilin. İnkâr edin ve edilin. İnkâr edin ve edilin. Tereddüt edin. İncindiğinizi düşünün. Rüyalarınıza apansız doluşan bedbahtlara kendinizi anlatmaya çalışırken takatsiz kaim. Yaşayın yani. Çelişkiyi. Çileyi.

Bakın o zaman nasıl da göğün kapıları açılıyor. Tanrı nasıl da sesinizi duyuyor. İlham perileri nasıl da dans ediyorlar çevrenizde.

Ve işte o zaman sanatçı yaratmaya, ele geçirilemez olanı fethetmeye başlar. Ölmemek için. Biraz olsun nefes almak için. Hakikatin kokusunu sırf sevgilinin saç diplerinden duyabilmek için.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2012
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9786054683581
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Şeyda 
 20 May 02:07 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bir insan benim kanaatime göre her konuda temel olarak az çok bilgi sahibi olmalıdır. Bu kitabı da o niyetle almıştım. Ve iyiki almışım diyorum. Sanat ve felsefe bir arada. Daha once adını dahi duymadığım birçok ressam hakkında bilgi sahibi oldum en guzel yanıysa ressamların tablolarıda mevcut kitapta ve tablolar hakkında bilgilerde verilmiş. Benim için cüretkar bir çıkış oldu zira kitapta bazı tablolar benim ahlak sınırımın dışında kalıyor. Herneyse devam edecek olursam çokça mitolojik karakterlerden de bahsediyor yazar kitapta. Hiç sıkılmadan okudum üzerine bolca notlar tuttum. Yeni bir deneyim olması açısından okunması gerekli diye düşünüyorum.

Talip Şahintaş 
09 May 16:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sanat neden var? Muhayyile nin (hayal dünyasının) varlığı ve karşıkonamazlığı. Dücaneoğlunun kendine has anlatısıyla aslında nirvanalarda dolaşan felsefik yorumlarını okuyucunun beğenisine bırakıyor.

Kitaptan 11 Alıntı

Şeyda 
20 May 00:23 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Viyana'da bir kafenin duvarında. Café Kafka'nın girişinde.

Bir hedef var,
ama yol yok!
Yol dediğimiz,
bir duraksamadan ibaret!

Sanat ve Felsefe, Dücane Cündioğlu (Sayfa 41 - Kapı Yayınları)Sanat ve Felsefe, Dücane Cündioğlu (Sayfa 41 - Kapı Yayınları)
Şeyda 
20 May 00:19 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Kafka'nın dünyası. Doğduğu, büyüdüğü, oturduğu evler, soluk alıp verdigi Prag.
Prag, hakikaten küf kokan bir şehir. Çünkü Kafka'yı hasta eden şehir.
Ve Kafka'nın mezarı...

Sanat ve Felsefe, Dücane Cündioğlu (Sayfa 39 - Kapı Yayınları)Sanat ve Felsefe, Dücane Cündioğlu (Sayfa 39 - Kapı Yayınları)
Şeyda 
20 May 00:15 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Anladım nihayet sırrını hakikatin: okumak yetmiyormuş, bir de görmeliymiş!

Sanat ve Felsefe, Dücane Cündioğlu (Sayfa 33 - Kapı Yayınları)Sanat ve Felsefe, Dücane Cündioğlu (Sayfa 33 - Kapı Yayınları)
Şeyda 
20 May 00:52 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Hapishane Avlusu (1890)
Van Gogh'un en müstesna tablolarindan birinin adı. Moskova'da. Hayret içinde seyrettim. Van Gogh'un hapishane deneyimi yoktur. Fakat bir duygu bu kadar mı yaşanmışcasına anlatılır, bu kadar mı içten, bu kadar mı sahici?

Sanat ve Felsefe, Dücane Cündioğlu (Sayfa 64 - Kapı Yayınları)Sanat ve Felsefe, Dücane Cündioğlu (Sayfa 64 - Kapı Yayınları)
Şeyda 
20 May 00:11 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Descartes'in düşlerini aktarırken, muhayyile, bilgeliğin tohumlarına çiçek açtırır, der peder Baillet.

Sanat ve Felsefe, Dücane Cündioğlu (Sayfa 3 - Kapi Yayınları)Sanat ve Felsefe, Dücane Cündioğlu (Sayfa 3 - Kapi Yayınları)
Şeyda 
20 May 00:30 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

" Kafka dış dünyaya bir türlü akıl erdiremiyor, çünkü yaşayan birşey var karşısında. Ama Franz'ın kendisi yaşayabilecek biri değil. Franz yaşam gücünden yoksun. Franz asla kavusamayacak sağlığına. Franz çok geçmeden ölüp gidecek."
Kahine kadın, Milena, Max Brod'a bu satırları 1920 Ağustosunun başlarında yazar. Ne gariptir ki dort yıl sonra Kafka ölür.

Sanat ve Felsefe, Dücane Cündioğlu (Sayfa 44 - Kapı Yayınları)Sanat ve Felsefe, Dücane Cündioğlu (Sayfa 44 - Kapı Yayınları)
Şeyda 
20 May 00:43 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Rembrandt bir resmin tamamlanıp tamamlanmadığına, ancak ressam amacına ulaştığında(when he had achieved his purpose) karar verebileceğini iddia eder. Sanatçı maksadını ifade ettiğine inandığında tuvalde boyanmayı bekleyen bütün unsurlar birer gereksiz ayrıntı halini alabilir.

Sanat ve Felsefe, Dücane Cündioğlu (Sayfa 54 - Kapı Yayınları)Sanat ve Felsefe, Dücane Cündioğlu (Sayfa 54 - Kapı Yayınları)
Şeyda 
20 May 00:38 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Tintoretto (öl.1594)
Modern sanat en başat özelliğini bu başına buyruk ressamın sıradışılık tutkusuna borçludur.

Sanat ve Felsefe, Dücane Cündioğlu (Sayfa 53 - Kapı Yayınları)Sanat ve Felsefe, Dücane Cündioğlu (Sayfa 53 - Kapı Yayınları)
Şeyda 
20 May 01:05 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Kapitalizmin kadını, edilgenlikten vazgeçmiş, böylelikle yaşam pratiğini değil sadece, yaşam estetiğini de aktif özne olarak kendisi inşa etmeye karar vermiştir. Modern dönemde ayna, artık kadının elindedir; yardımcısının değil.

Sanat ve Felsefe, Dücane Cündioğlu (Sayfa 87 - Kapı Yayınları)Sanat ve Felsefe, Dücane Cündioğlu (Sayfa 87 - Kapı Yayınları)
Şeyda 
 20 May 01:12 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Tarihteki ilk feministtir Lilit. Erkege isyan eden ilk kadın. Âdem'in kaburga kemiğinden değil, bizzat topraktan yaratılan kadın. Yerini Havva almıştır. Uysal ve saf olan Havva! Âdem'in eşi Havva, İblis'in ki ise Lilit. Havva elmayı yiyen kadın, Lilit ise elmayı elinde tutan kadın.

Sanat ve Felsefe, Dücane Cündioğlu (Sayfa 89 - Kapı Yayınları)Sanat ve Felsefe, Dücane Cündioğlu (Sayfa 89 - Kapı Yayınları)
2 /