Sevdalım Hayat

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.525
Gösterim
Adı:
Sevdalım Hayat
Baskı tarihi:
1 Ekim 2009
Sayfa sayısı:
432
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751412317
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Baskılar:
Sevdalım Hayat
Sevdalım Hayat
Tartışma yaratacak "anılar denizi"...

Zülfü Livaneli`nin, Mutluluk ve Leyla`nın Evi adlı çok satan kitaplarının ardından beklenen anlatısı çıkıyor.

Bir dönemin siyaset ve sanat olaylarına ışık tutacak, her kuşaktan insanlar arasında ilgi uyandıracak anı ve değerlendirmeleri kapsayan roman tadındaki bu kitapta, okuma serüveni peşindeki bir çocuğun düşleri, hücrelere kapatılan ve sürgünlere mahkûm edilen bir aydının serüveni anlatılıyor.
Bu kitapla beraber bir Zülfü Livaneli'nin kolay yetişmediğini anlıyoruz. Uzun, dolu dolu bir hayat hikayesi. Çeşitli başlıklara ayrılıp insanı sıkmayan bir anlatımla okuyucuyla kendini anlatmış büyük yazarımız.

Ve kitap adıma imzalı. Sitemizin yazar adaylarından güzel yürekli kardeşim Aykut Zülfü Livaneli'ye olan hayranlığımı bildiğinden neredeyse adamın kapısında yattı haftalarca uğraştı ve bana Zülfü Livaneli kitabını imzalatmayı başardı. Arkadaşımız kendisine yazar denilmesinden hoşlanmıyor. Anca 20 sene sonra 10 ve fazla kitap yazarsa diyebilirmişiz. Ben kendisine junior Livaneli diyorum. Yazar adayımız romanını yazıp bitirmişti yayın evine gönderilmek üzereydi. Bana gönderdi okumam için. Okudum ve beğenmediğim yerleri söyledim. Baskı ertelendi ve romanın bazı yerini baştan yazdık. Yakında kitabı yani kitabımız çıkacak. Kendisine yazarlık hayatında başarılar diliyorum.
Bu kitabı okuduktan sonra sanatçıya olan saygım ve hayranlığım bir kez daha arttı. Benim için o bir "Efsane"
"O kendine dair " aslında hepimize dair zor, ama sevdalarla dolu bir hayat hikayesi anlattı.Sanatla, kitapla , kültürle iç içe idi ve sadece bu yüzden büyük bedeller ödemek zorunda kalmış...lakin şahsiyetinden ödün vermeden yoluna devam eden....bir sanatçı
"vazgeçmedi"
"Umutsuzluğa asla kapılmadı"
"Yıkılmadı bilakis direndi"
Kendi değişiyle "sürekli sanat üstüne düşünen, yaratıcı sancılar çeken ama dönemin ve ülkenin koşulları gereği zaman zaman politikadan kaçamayan birinin anıları"

"Mutluluğun müziğini yakaladı....
Abidin Dino"
"Çağın ustası "/Yaşar Kemal
"Bizi dünyaya tanıttı"/Doğan Hızlan
"Direnç ve umutlarımızı biledi"
Onat Kutlar

Ayrıca kitap sanatçının fotoğraflarıyla zenginleştirilmiş
(48.Baskı Doğan Kitap)

Okunmalı diyorum kendi adıma :)
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.356 Oy)19.121 beğeni43.564 okunma3.023 alıntı183.690 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.924 Oy)8.884 beğeni26.423 okunma2.688 alıntı115.284 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.729 Oy)11.478 beğeni28.586 okunma1.577 alıntı149.849 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.599 Oy)9.105 beğeni25.445 okunma1.536 alıntı127.288 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.757 Oy)13.470 beğeni34.673 okunma3.451 alıntı146.679 gösterim
 • Aşk
  7.7/10 (4.941 Oy)5.624 beğeni18.529 okunma901 alıntı94.224 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.584 Oy)8.862 beğeni28.819 okunma850 alıntı140.214 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.681 Oy)5.786 beğeni19.744 okunma849 alıntı101.683 gösterim
 • Kuyucaklı Yusuf
  8.5/10 (5.010 Oy)5.424 beğeni17.390 okunma1.010 alıntı60.427 gösterim
 • Bin Muhteşem Güneş
  8.9/10 (4.885 Oy)5.432 beğeni16.264 okunma920 alıntı77.430 gösterim
Zülfü Livaneli’nin otobiyografi tarzındaki bu eserinde, hareketli geçen yaşamını ve karşılaştığı problemler anlatılmış. Kitabın samimi, sade ve akıcı bir anlatımı var. Bazen duygulandığım yerler dahi oldu. Ülkemizde sağcı-solcu denilerek ne eziyetler çektirilmiş insanlara. O dönemde ülkemizin ve dış dünyanın sanata verdiği önemi de gözler önüne seriyor. Bu eser sayesinde ayrıca ismini duymadığım birkaç sanatçı hakkında da bilgi sahibi oldum. Daha önce sadece Serenad kitabını okuduğum yazarın hatta politikacı, sinemacı ve en önemlisi müzisyen olan bu başarılı insanın bu kitabı okunmalı diye düşünüyorum. Şahsen Vize için sorumlu olmasam bu kitaptan bihaber olacaktım. Kendinizi geçmişte o zorlu şartlarda hissedeceksiniz. Şimdiden keyifli okumalar…
Daha önce üç kitabını okuyarak bu kitaba başladım. Okurken hiç sıkmayan otobiyografik roman harika denilebilecek bir kıvamda. Çocuklukta çok kitap okumayla başlayan hayatı müziklerle devam etmesi, insancıl tavrıyla ve doğruluyla kitaplara verdiği değer yüzünden aldığı gözaltılar... Kimbilir belki 1K okurları olarak o dönem yaşasak içlerimizden bazıları sırf kitap okuyor diye olmadık suçlamalara maruz kalırdık.

Livaneli'nin kitaplarla başlayıp, müzik dünyasına şekil verecek alevi dedesiyle karşılaşması, yurtdışına kaçışı, film müzikleri yapması, yönetmen olması, yazar ve yayınevi sahibi olması, dünya çapında tanınan bir birey olarak çeşitli ülke yöneticileri ve sanatçılar ile dostluklar kurması, insanlar ölmesin diye arabuluculuk yapması, siyasete girmesi gibi birçok konuyu detayları ile okuyorsunuz. Uğruna kendisini anlatan kitap yazdığı büyük yazar Yaşar Kemal ile dostluklarına şahit oluyorsunuz.

Bu kitabı okumaya başlayınca içimden vay be neler çekmiş bu adam dedim. Tüm eserlerini okumak istediğim Zülfü Livaneli'nin bu kitabını mutlaka tavsiye ediyorum. Dağlar aşılmadan düzlüğe gelinmediğini göreceksiniz. İyi okumalar.
Zülfü Livaneli'nin hayatını ve bu günlere nasıl geldiğini kendi ağzından dinlemiş oldum. Sohbet edercesine yazdığı bu güzel kitap sayesinde çok daha iyi tanıyıp anlayabiliyorsunuz kendisini. Okurken çok üzüldüğüm hatta kitabı bırakıp uzun uzun düşündüğüm zamanlar oldu. Yaşadığı sıkıntılar beni epeyce sarstı diyebilirim. Fakat beni en çok etkileyen şey, yaşadıklarına rağmen umudunu hiç kaybetmeyişi oldu. İradesine, yaptığı işlere olan inancına hayran olmamak elde değil. bu kitabı okuduktan sonra yazdığı her kitaba, yaptığı filmlere ve müziklere bakış açınızın değişeceğinden eminim. kitapta çok değerli insanları tanıma fırsatını da sunuyor bizlere. Özellikle Yaşar Kemal'le olan anılarını okumak çok mutlu etti beni. Yüreğine sağlık Livaneli...
Bu kitap okuyucu için yazılmamış. Yazar anılarına yolculuk yaparak kendi ve çevresi ile hesaplaşmış, içini dökmüş. Zülfü Livaneli benim sevdiğim, kültürlü,bilgi birikimi yoğun olduğunu düşündüğüm ve severek takip ettiğim çok yönlü bir sanatçı. Bu kitapla yazarı daha da sevdim. Karşımda daha insani duygularıyla bir sanatçı çıktı. Zaman zaman olay ve kişilerde kayma olması zorlasa da içten anlatımı beni yazara daha da yakınlaştırdı. Üretim aşamalarını daha yakından öğrendim. Yazarın bu kadar duygusal olduğunu bilmiyordum. Uykusuzluk problemi çektiğini de yine kitap sayesinde öğrendim. Rıfat Ilgaz'ın Sarı Yazma kitabında da aynı yazara yakınlaştıran hisleri hissetmiştim. Özellikle Livaneli hayranıysanız kitabı seveceksiniz. Anı tarzı kitapları sanırım yaşanmışlıkları hissettirdiği,beraberinde yaşanan döneme tanıklık ettirdiği için seviyorum.
''Sevdalım Hayat" kitaplarını keyifle okuduğum Zülfü Livaneli'nin otobiyografisi. Livaneli hayat mücadelesini samimi bir dille anlatmış.Zorluklara gögüs gererek çıktığı merdivenlerin sonunda,başarıya nasıl ulaştığını ve bu zorluklar karşısındaki dik duruşunu okuyunca,başarısını bir kez daha taktir ettim.
Hayata karşı duruşuna saygı duydum.
Kolay bir hayat olmamış onunki ama sıradan da olmamış.Hayat bir yandan zorluklar çıkarırken,bir yandan da karşısına güzel insanlar çıkarmış.
Güzel dostluklar biriktirmiş.
Livaneli'nin her eseri mutlaka bir şeyler katar bana.Tüm eserlerinde olduğu gibi kendi hayatını anlattığı bu kitabında da bir çok okunabilecek kitap tavsiyesi,dinlenebilecek birçok müzik ve gidilebilecek birçok yer öğrendim.
Duruşunu,karakterini,müziğini,
yazarlığını çok sevdiğim Zülfü Livaneli'nin hayatına dair okuduğum bu kitap çok keyifliydi.
Eserlerini sevenler onu tanımak adına mutlaka bu kitabı okumalı.
'Aydınlarına kulak vermeyen toplumlar, soytarılar tarafından aldatılırlar'. Yaşayan aydınımızın otobiyografisi bir solukta okunuyor. Hem kendi hayatı hem ülkenin geçtiği dönüm noktalarını , insanların ve kurumlarımızın iç yüzünü gördükçe hayıflanmamak mümkün değil. ''Babaannesinin 'Keçi'sini'' okuyun ve daha yakından tanıyın. Sevdalım Hayatı bitirdiğinizde tüm kitaplarını okumak isteyeceksiniz .
Zülfü Livaneli hayata bakış yönümü değiştirmemi sağladı. Zülfü Livaneli'nin içinde yaşadığı duyguların aynısını yaşamam ise çok enteresan geliyor bana. Evde veya otobüste elimden bırakamadım.
Zülfü Livaneli'nin akıcı ve samimi bir dille kaleme aldığı otobiyografisi. Yaşadığı bütün olumsuzluklara rağmen ümidini yitirmemesi, yurt dışı anıları ve Yaşar Kemal'le olan dostluğu etkileyiciydi. Güzel bir kitap.
Zülfü Livaneli'nin otobiyogrofisi.. Aynı zamanda bir dönem tarihe de tanıklık eden anılar ve kişilerden örnekler. Keyif alarak okuduğum bir kitap..Zülfü Livaneli hayatı boyunca hiçbir parti ve örgüte üye olmadığı ve hiç bir silahlı saldırıya karışmadığı halde senelerce bazı çevreler tarafından uygunsuz ilan edilmiş ve yasaklanmış.Sadece düşüncelerini açıkladığı için hep sivrilmiş.. Kitabını okudukça onu daha da iyi tanıdım ve dürüst bir kişiliğe sahip olduğunu gördüm. Tavsiye ederim..
Hiç, kendi kendinize ömrünüzün izdüşümünü sorduğunuz, bunu düşündüğünüz ya da en basitinden şöyle bir adım geriye çekilip, kendi hayatınıza baktığınız oldu mu?
Oysa "Her ömrün bir izdüşümü vardır; yerli yerinde durur, hep oradadır ama onu hiç düşünmeyiz. Hiç kimse kendi kendisine ömrünün izdüşümünü sormaz," diyor Livaneli. Ona göre, böyle bir soru ancak insanın geçmişini yazmaya başlaması üzerine aklına gelebilecek ya da diğer bir değişle ancak, gerçek anlamda yazıya dökülmeye karar verildiği anda insanın beynine üşüşebilecek ender yaşanan bir sorgulayış biçimidir. Zira günlük hayatın içerisinde hiç kimse -üstelik durduk yere- ömrünün izdüşümünün peşine düşmez, geçmişiyle yüzleşmek ve ömrünün seyir defterine kaydettiklerine, bunların geride bıraktığı görüntülere tekrar bakmayı akıl etmez. Oysa Livaneli'nin dediği gibi her ömrün bir izdüşümü vardır; insanın kendi kendisine asla sormayı düşünmediği ve belki yitip gidene kadar asla sormayı düşünmeyeceği...

Sevdalım Hayat, sevgili Zülfü Livaneli'nin kendi ömrünün izdüşümünü kaleme aldığı, okuruna hayatının penceresini araladığı anı türündeki eseridir. Tepeden tırnağa Livaneli'yi Livaneli yapan değerleriyle, Livaneli'nin kendi kaleminden Livaneli'yi okuyacağınız bu değerli eser, acıları, hüzünleri, özlemleri ve sevinçleriyle, bir insanın olduğu kadar yaşananların geri planındaki sosyo-politik yapının gözler önüne serdikleri ile aynı zamanda bir kuşağın da hikayesi...
Sevdalım Hayat ile sadece Livaneli'nin hayatına doğru bir yolculuğa çıkmakla, Livaneli'nin sanata, edebiyata, siyasete olan bakış açısına tanık olup, onu daha yakından tanıyıp, daha iyi anlamakla kalmayıp, bir ülkenin tarihine, bir kuşağın yaşadıklarına doğru da doyumsuz, fakat bir o kadar da sarsıcı bir yolculuğa çıkma olanağı bulacaksınız. Sanatından, edebiyatından hatta yeri geldiğinde havadaki bulutundan nem kapan, eli kalem tutan aydınlarından korkan bir ülkede onuruyla, başarısıyla, sanatıyla ve tüm anlaşılmayışıyla ayakta durmaya çalışan gerçek bir sanatçının verdiği var olma mücadelesinin ve zengin bir ömrün hikayesini okuyacağınız Sevdalım Hayat'a tüm Livaneli severlerin (hatta Livaneli'yi daha iyi anlayabilmeleri adına sevmeyenlerin bile) şans vermesini ve bu yalın, özgün ezgiye ortak olmasını tavsiye ediyorum. Kitabınız bol, keyfiniz daim olsun:)
Halbuki Osmanlı'nın yetiştirdiği en büyük isimdir Atatürk. Fatih'in, Yavuz'un ve diğer padişahların adını babadan öyle doğduğu için duyuyoruz. Oysa sen Selanik'te yoksul bir Osmanlı ailenin çocuğu olarak doğ, o yoksul şartlarda git parasız yatılı oku. Oradan çık, dünyaya adını duyur, 20.yüzyılın en büyük lideri ol. Dünya çapında savaşlar kazan, iki kere İngiliz kabinesi yıkılsın senin yüzünden ve bir model oluştur dünyaya ve ölümünden bu kadar yıl sonra bile dünya basını senden bahsetsin. Bana bir tane böyle mucize gösterin ya!
"Ne olur beni bu kadar kolay anlamayın! Biraz düşünün, siyah beyaz algılayıp üzerime etiketler yapıştırarak birtakım çekmecelere kilitlemeyin beni."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sevdalım Hayat
Baskı tarihi:
1 Ekim 2009
Sayfa sayısı:
432
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751412317
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Baskılar:
Sevdalım Hayat
Sevdalım Hayat
Tartışma yaratacak "anılar denizi"...

Zülfü Livaneli`nin, Mutluluk ve Leyla`nın Evi adlı çok satan kitaplarının ardından beklenen anlatısı çıkıyor.

Bir dönemin siyaset ve sanat olaylarına ışık tutacak, her kuşaktan insanlar arasında ilgi uyandıracak anı ve değerlendirmeleri kapsayan roman tadındaki bu kitapta, okuma serüveni peşindeki bir çocuğun düşleri, hücrelere kapatılan ve sürgünlere mahkûm edilen bir aydının serüveni anlatılıyor.

Kitabı okuyanlar 663 okur

 • Tuğba Oran
 • Emel
 • Kaktüs
 • Duygusef
 • insan_okur

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.6 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0.6 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları