Süleyman Han

8,9/10  (14 Oy) · 
51 okunma  · 
14 beğeni  · 
854 gösterim
Vehimi, Koca Kurt! Her köşe başından çıkıp dünyanın her yerinde düşmana aman vermeyen gözü kara yiğit! "İnsanın doğası nedir Vehimi? İktidar hırsına kapılıp riyakârların fitnesine kanan insana hırs neler yaptırır?" Değil mi ki kılıcın iki tarafı da keskindir, değil mi ki Sultan Süleyman en çok sana güvenmiştir... Anlat Vehimi, sorgucuların keskin gözlerinin içine bakarak anlat. Sen mi vurdun Sultan Süleyman'ı sırtından? Sağ kolu olduğun Hünkârına sen mi kıydın?

"Süleyman Han'ın yanına, vefatından yalnızca yarım saat kadar önce girme fırsatı buldum. Derin, gürültülü soluklar alıp veriyordu Süleyman Han... Fısıldadım usulca, 'Sultanım... Ben geldim Sultanım...' Sessizlik... Ruhun umuda bakan aydınlık yüzü ile aklın gerçeğe bakan karanlık tarafı arasında bir gölge vardır. Beni o gölgeye iten de Süleyman Han'ın göz kapaklarında gördüğüm o bir anlık kıpırtıydı. Üzerine eğildim, 'Hünkârım beni işitiyor musunuz?' Biraz daha eğildim, yüzümü yüzüne yaklaştırdım, ellerimi yastığının iki yanına dayadım... Sonra..."

Muhteşem bir devir kapanıyor! Görkemli bir rüya son buluyor! Kanuni ve Sultan kitaplarıyla okurları heyecanlı bir serüvene sürükleyen ödüllü romancı Okay Tiryakioğlu, üçlemenin son kitabı Süleyman Han'la geliyor. Nefesinizi tutun; gerçek ile kurgu arasındaki bu kararsız yürüyüşte ihtiyacınız olacak.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9786050801248
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yazarın Kanuni ile ilgili üçlemesinin son kitabı imiş. Öncesinde Kanuni ve Sultan romanları varmış. Ben bunu kitabı okumaya başladığımda öğrendim ve bir an için okumaktan vaz geçtim. İlk ikisini okuduktan sonra üçüncüyü okumak daha doğru olabilir miydi? Ancak sunuşta bu sorunun cevabı vardı; bağımsız bir roman gibi okunabilirdi.

Okay Tiryakioğlu'nun Yavuz ve Mevlana adlı kitaplarını okudum ve açıkçası ikisini de çok beğendim. Tiryakioğlu'nun farklı bir roman tekniği var. Aynı farklılığı burada kullanmış. Romanın baş kahramanı hayali bir karakter olan Vehimi Orhun Çelebi. Zaten roman onun yargılandığı divanda verdiği savunmanın tutanakları üzerinden gidiyor. Yavuz dönemini ve Kanuni dönemini yaşayan, yaşı 80'i geçmiş bir ihtiyardır artık Vehimi Çelebi. Ancak kendisi Yavuz tarafından kurdurulan Çelik Hilal teşkilatının bir numaralı kişisidir. O yüzden casusluktan seferlerde asker olmaya kadar pek çok kritik devlet hizmetinde yer edinmiştir. Romanda boğdurulan Şehzade Mustafa Çelebi ile Kanuni de ikincil kişiler olarak yer buluyorlar kendilerine. Tabii Yavuz Sultan Selim, Kanuni'nin diğer çocukları Şehzade Bayezid ve şehzade/Sultan II. Selim ile Hürrem Sultan, Mihrimah Sultan, Pargalı İbrahim Paşa, Zal Mahmut Paşa, Sokollu Mehmet Paşa, Rüstem Paşa, Düzmece Mustafa, Şah Tashmab gibi devrin önemli karakterleri de az ya da çok yer ediniyorlar kendilerine. İçinde aksiyon da olan, iyi kurgulanmış ve tahkiye edilmiş bir roman, ben çok beğendim. Tavsiye ederim...

Serdar Poirot 
02 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Kanuni Sultan Süleyman dönemini Çelik Hilal denilen casusluk teşkilatının başı Vehimi Orhun efendinin ağzından anlatan güzel bir roman. Safeviler ile olan ilişkilerden başlayıp Şehzade Mustafa'nın katline geçen romanda asker Vehimi'den şüphelenir ancak Vehimi masumiyetini ispat eder. Bütün bu olaylardan Rüstem Paşa ve Hürrem Sultan'ı sorumlu tutan Vehimi, Hürrem Sultanı zehirler. Ayrıca ortaya çıkan Düzmece Mustafa ve Düzmece Vehimi'nin de yakalanmasını sağlar. Ancak sonrasında İran seferi olur ve Şehzade Bayezid otoriteye isyan eder. Kendi yardımcısı Gırnatalı Kemal, Şehzade Mustafa olayında ihanet etmiştir ve Bayezid'in yanına kaçmıştır. Onu öldüren Vehimi, sonra Şah Tahmasp'a sığınan Bayezid için pazarlıklara girişir. En sonunda Zigetvar seferinde yer alan Vehimi, Süleyman Han'ın ölümünden sorumlu tutulduğu için Şeyhülislam Ebusuud Efendi, Sadrazam Sokullu Mehmet Paşa ve bir çok ismin bulunduğu bir heyete yaptıklarını anlatır. En sonunda Hürrem Sultanın ölümünden sorumlu tutulur ve idam edilir. O dönemde olan olayları edebi bir dille ve o dönemin şairlerinin şiirleriyle beraber anlatan, keyifle bir solukta okunan bir roman.

Süleyman Han benzeri kitaplar

Kitaptan 2 Alıntı

"Bir insan ne kadar donanımlı ve yetenekli olursa olsun, işe yaramaz insanların arasında kalmışsa eğer, öz yetenekleri dahi silinip gitmeye mahkûmdur..."

Süleyman Han, Okay TiryakioğluSüleyman Han, Okay Tiryakioğlu
Merve Seyrek 
08 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Tam uzaklaşıyordum ki "Dikkat et!" diye seslendiğini işittim.Sevgi,içi tıka basa barut dolu bir cephanelik gibi infilak etti içimde.Onun için hemen oracıkta ölebileceğimi biliyordum."

Süleyman Han, Okay TiryakioğluSüleyman Han, Okay Tiryakioğlu