Sunset Park

5,8/10  (11 Oy) · 
58 okunma  · 
7 beğeni  · 
672 gösterim
Brooklyn, Paul Auster'ın her köşesini özümsemiş olduğu kendi coğrafyası. Son romanı da, Florida'da başlamakla birlikte yine gelip Brooklyn'in Sunset Park semtinde düğümleniyor. Çocukça bir ağız dalaşının kaldırılamayacak kadar ağır bir vicdan yüküne dönüşmesi sonucunda, doğup büyüdüğü yerden, içinde yetiştiği ortamdan, ailesinden ve arkadaşlarından, kendi geçmişinden ve hatta geleceğinden kaçan bir gencin acılı öyküsü. Pişmanlık, avarelik, aşk, umut kıvılcımları, günlük yaşamın çetin koşullarında bulunan geçici çözümlerin bir araya getirdiği kişilerin dayanışması... Bu kişilerden her birinin kendi kişiliğinin penceresinden dünyaya bakışı... Sunset Park, Paul Auster'ın bütün diğer kitapları gibi bir solukta okunacak bir çağdaş edebiyat başyapıtı.

"Tutkulu bir edebiyat... Yaşadığımız zorlu ve belirsizliklerle dolu çağda, Auster bize aşkın, sanatın ve her şeye rağmen hayatta kalabilmenin mucizesini anlatıyor."
-Donna Seaman, Booklist-

"Auster'dan yine ustalıkla yazılmış bir metin... Sevginin gücüne, kaybetmenin acısına, pişmanlığın ve öfkenin yarattığı dinmek bilmez sızıya dair unutulmayacak bir hikâye."
-Jane Ciabattari, New York Times Book Review-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2010
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789750712548
 • Çeviri:
  Seçkin Selvi
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Tam bi kitap aşığı 
 14 Oca 15:23 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 5/10 puan

Sunset Park Paul AUSTER' in okuduğum ilk kitabı. Kitabı okurken ilk sayfadan itibaren akıcı bir dille yazıldığını fark ediyor ve kahramanımızın geçmişteki yaşadıklarına şahit oluyorsunuz. Genel anlamda kitap güzel akıcı ama sanki bir yerlerinde kurgu eksik kalmış gibi.Kitabın konusuna gelecek olursak geçmişte yaşadıklarından kendini sorumlu tutan okulda başarılı terbiyeli bir delikanlının üvey kardeşini kaybettikten sonraki yaşamında üvey kardeşinin ölümünden kendini sorumlu tutup 7 yıl boyunca ailesine sadece bir mektup bırakıp giden bir gencin romanı, bu arada sadece bu gençten bahsetmiyor ayrıca beraber yaşamış olduğu ev arkadaşlarının hayat hikayelerine de değiniyor. Kurguda biraz eksiklik olsa da son ana kadar, nedenini anlayamadığım bir şekilde beni etkiledi Paul AUSTER'in kitabı bitirirken ki cümleleri.

Kitaptan 3 Alıntı

Kitaplar tehlikeli değildir, diyordu kendi kendine; kitaplar onları okuyanlara sadece keyif ve mutluluk verir, insanların kendilerini yaşama ve birbirlerine daha bağlı hissetmelerini sağlardı.

Sunset Park, Paul Auster (Sayfa 205)Sunset Park, Paul Auster (Sayfa 205)

...yıllar geçtikçe daha çok güçlenmiyoruz. Kederlerin ve acıların birikmesi daha fazla kedere ve acıya katlanabilme kapasitemizi azaltıyor, keder ve acı kaçınılmaz olduğu için de, geç yaşta karşılaştığımız ufak bir aksilik bile gençliğimizdeki trajedi kadar etkili oluyor. Bardağı taşıran son damla.

Sunset Park, Paul AusterSunset Park, Paul Auster