Tanrılar Ve İmparatorlar İmparatorluk Serisi 1. Kitap

8,9/10  (9 Oy) · 
16 okunma  · 
10 beğeni  · 
681 gösterim
Rahat, temiz hava gemisini ve esrarengiz boşluğu terk edeli haftalar geçmişti. Seyyareler Arası Boşluk Analiz Bürosuna raporunu verip hemen boşluğa dönmek istemişti, halbuki uzun zamandır ellerinden kurtulamamıştı. Çayını son damlasına kadar bir yudumda içtikten sonra masada oturan diğer adama:
— Beni daha fazla tutamazlar, hemen gitmeliyim, dedi.
Diğer adam da kararını vermişti, İlk mektuplarına hâlâ bir cevap gelmemişti. Bu adamı da elinden çıkarmak hâlâ işine gelmiyordu. Cebindeki ufak siyah aletle oynayarak cevap verdi:
— Vaziyet çok nazik, acele karar vermeğe gelmez.
— Bir seyyarenin imha edilmesi mevzuu bahis, Zühre halkına vaziyeti ilân etmeni istiyorum.
— Fakat bu imkânsız. Kargaşalığa sebebiyet veririz.
— Başında bunu yapacağına söz vermiştin,
— Evet, ama sonra kararımı değiştirmem icap etti.
— Boşluk Analiz Bürosunun adamı halâ gelmedi.
— Biliyorum. Krizi önlemek için hazırlık yapıyorlar. Bir, iki güne kadar gelirler,
— Yine mi bir iki gün! Daha hesaplarıma bile bakmadılar, Anlaşılan, kimse sözlerime inanmıyor. Size tekrar söylüyorum: Merih tahrip olacak!
 • Baskı Tarihi:
  1984
 • Sayfa Sayısı:
  247
 • ISBN:
  9780449235072
 • Orijinal Adı:
  The Currents Of Space
 • Çeviri:
  Gönül Suveren
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
şinasi türmüş 
08 Oca 18:01 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Isaac Asimov'un üç kitaplık imparatorluk serisinin ikinci kitabı(uygulamada birinci kitap olarak geçiyor ama ben ikinci olarak biliyorum).Hafızasını kaybetmiş ve biraz da(açıkçası fazlasıyla) bönleşmiş bir adamın Florina gezegenindeki macerasını ve nasıl bu hale geldiğini anlatıyor kitap.Zengin,fakir arasındaki sınıf çatışmasına da değinen kitap bir Asimov klasiğidir ki yine sürpriz sonla bitiyor.Bu kitaptaki final bölümlerini,sürpriz sonu ve akıl oyunlarını Asimov'un bir çok kitabından daha çok beğenmiştim,hatta şaheserlerinden biri olarak görülen sonsuzluğun sonu kitabını da geride bırakmış diye düşünüyorum(sonsuzluğun sonunun gayet güzel olduğunu söylemeye gerek yoktur).