Adı:
Tehlikeli İlişkiler
Baskı tarihi:
Nisan 2020
Sayfa sayısı:
512
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750742132
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Les Liaisons Dangereuses
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Pierre Choderlos de Laclos’nun ilk ve tek romanı Tehlikeli İlişkiler yazarın mektup-roman biçimini mükemmelleştirmesinin yanı sıra Avrupa edebiyatının en çok tartışılan yapıtlarından biri olmuştur. Klasik Fransız edebiyatının da başyapıtlarından biri kabul edilen roman, entrikalarla dolu öyküsüyle, yayımlandığı 1780’de skandala yol açmıştır.

İki manipülatörün, Merteuil Markizi ve Valmont Vikontu’nun kusursuz bir baştan çıkarma ve intikam oyununa dönüştürdükleri kıyasıya rekabetleri, Fransız toplumunun üst sınıfından bazı kişileri diğerlerinin gözünde rezil edip itibarlarını yok eder. Bu iki acımasız avcı bu kez kurban olarak, saf ve temiz Cécile de Volanges ve erdem timsali Madam de Tourvel’i seçerler. Aldatma, kıskançlık ve utançla dolu gerilimli oyunlarının; ahlakın, aşkın, cinselliğin sınırlarını kışkırtıcı biçimde açığa çıkarmasını acımasız bir keyifle izlerler. Bu “hoş ve tehlikeli mektuplar” Baudelaire’in deyişiyle “insanı buzun yaktığı gibi yakar.”

“Yalnızca iki renge sahip olan bu oyundaki kartlar basit görünür: hiçlik ve cinsel arzu. Hiçliğe karşı hiçlik, arzuya karşı hiçlik, hiçliğe karşı arzu.”

André Malraux
552 syf.
·9/10 puan
İyi bir edebiyatçının elinden çıkmış bir roman gibisi yoktur. Konusu itibariyle erkek okurları biraz sıkabilir ancak kadın okuyucular için tam bir keyiflik kitap şekerim. Ayol meğerse ilişkiler hep böyleymiş dedirten türde bir eser. Hani diyoruz ya zaman kötü eski insanlar ne kadar saygınmış vs. falan. Birkaç yüyzyıl önce Paris'te hiç de öyle saygın bir monşer hayatı olmadığını mektuplarla anlatıyor yazar. Mektubun iletişimdeki rolünü öyle güzel bir matematikle kurgulamış ki bayıldım... Demek ki neymiş? İnsanoğlu daha ilk çağdan beri yozlaşmış bir türmüş sadece şimdi teknoloji olduğu için her şey ortada yaşanıyor şekerim...
552 syf.
·14 günde·Puan vermedi
"Tehlikeli İlişkiler" bir mektup romanı olmakla beraber ilk kez 1782 yılında yayınlanmış ve günümüze kadar popülerliğini kaybetmemiş bir kitap.
18. yüzyıl Fransa'sında ahlaki(!) değerleri yerle bir olan toplumda Vikont de Valmont ile Markiz de Merteuil'in kendilerini eğlendirmek için hazlarını ve tutkularını kullanarak bir birliktelik oluşturmuşlardır. Ahlak, namus, erdem, etik gibi kavramların iradeye dayalı sınanabilen kavramlar olduğunu anlatmıştır yazar aslında.
Choderlos de Laclos, aristokrasinin ahlakını(!), kadının esaretini zevk için köleleştiren yapıyı eleştiriyor. Bulunduğun dönemde bir durumu eleştirirsen haliyle yasaklanırsın. Eser de skandala neden olduğu için yasaklanıyor.
2013 yılında tiyatro oyununu izlediğim zaman da hayran kalmıştım.
Seyirlik intikam öyküsünü satır satır okumak mükemmeldi.

"Aşk insanın kullanacağı bir şeydir, kuma saplanır gibi saplanıp kalması için değil."
"Aşktan medet ummak, yılgınlığa yelken açmaktır."
528 syf.
Kimin hangi bilgilere sahip olduğu, ne ölçüde kandırıldığı gibi kurguya ilişkin teknik detaylar çok iyi işlenmiş.

Çevirinin kendisi bir sanat eseri boyutunda. Yine de Ataç'ın konuyla alakalı olduğunu düşündüğü atıfları (özellikle Divan Şiiri'nden) bence gereksiz.

Erotizm romantizmin kurbanı olmuş gibi duruyor. Ancak bunun çeviriden mi yoksa eserin kendisinden mi kaynaklı olduğunu başka bir çeviriyi okumadan tespit etmek olanaksız.

Hem eğlenceli hem de kaliteli bir roman. Tavsiye ederim.
496 syf.
·11 günde·10/10 puan
1700 lü yıllarda yazılmış mektuplardan oluşan, şahane zeka, kurnazlığın ve çapkınlığın incelikleriyle dolu fakat entrikanın kötü sonuçlanmasıyla biten muazzam bir kitap. İnsanların eski çağlarda duygularını anlatırken kullandıkları ustaca cümleler ile ince ve zarif anlatıma hayran kalmamak elde değil. Günümüzde neden internet ve telefon var biz de eski insanlar gibi mektuplaşabilsek ve uzun uzadıya, acele olmaksızın, kelimelerimizi, cümlelerimizi seçerek yazsak dedirten bir roman. Çok sürükleyici keşke bitmeseydi dediğim romanlardan. Günümüz kitaplarından anlatım ve söz cambazlığı olarak çok farklı ve hayranlık verici fakat insanlığın ihanet, entrika bağlamında yıllardır değişmediğini gösteren bir başyapıt olsa gerek. İnsanların bu kitaptan habersiz olması ve benim de çok geç keşfetmiş olmam üzdü beni ama hiç bir şey için geç değil, kesinlikle tavsiye ediyorum.....
432 syf.
·5 günde·5/10 puan
Klasikler arasına girmiş bu ilginç kitap belki de on yıldır kütüphanemde beklemekteydi. Binyediyüzlü yılların Fransa'sında üst sınıftan bir grup insanın birbirleriyle mektuplaşmaları ve bu mektuplarda birbirlerine olan bazan olumlu, çoğunlukla da olumsuz görüşlerini dönemin jargonuna uygun bir biçimde yöneltmeleri, aralarındaki çarpık ilişkileri, kuyruk acılarını, hayal kırıklıklarını birbirlerine üstü kapalı süslü cümlelerle söylerken ironik göndermeler yaparak konuyu hicvetmeleri açısından güzel bir kitap.
Ama, birazın da üzerinde sıkıcı bir eser. Bir çok mektubu sadece göz gezdirerek atladım ve okumayı hızlandırdım.
İtiraf etmeliyim ki çok beğenerek okuduğum bir kitap olmadı.
528 syf.
·5/10 puan
Yazıldığı dönemdeki Fransız yüksek sosyetesinin aşk-entrika-cinsellik hikayelerini mektuplar şeklinde anlatır. İrade ve vicdan arasındaki çatışmaların çok iyi tasvir edilmesi bakımından önemlidir. Milan Kundera tarafından "bütün çağların en büyük romanı" olarak ifade edilmiştir.
552 syf.
·Puan vermedi
Sonuna kadar heyecanli bir kitapti... acaba diye dusundum durdum hep... insanlarla iletisim kurarken neler olmali, neler olmamali... surpriz sonlu.....
496 syf.
·17 günde·Beğendi·Puan vermedi
Gerçek hayatta yaşanmış olaylar mektuplara dökülüp kitap haline getirilmiş. Adının hakkını veren Tehlikeli İlişkiler kimseye güven olmadığını, saf, temiz kalbin kandırılarak kötü yollara sokulduğunu, dinine düşkün bir kadının akıl oyunlarıyla kandırılması ve daha bir çok kişinin sadece iki kötü karakterin eğlencesine kurban gittiğini gördük. Tehlikeli İlişkiler bu hayatta her şeye dikkat edilmesi gerektiğinin, körü körüne sözlerini dinlememek gerektiğinin bir kanıtıdır.
528 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10 puan
Başkalarının hayatına müdahale edip duygularıyla oynamaktan zevk alan iki aristokratın tutku, ihanet ve intikam etrafında şekillenen oyunları. Kurbanlarını katakulliye getirip ağlarına düşürmeyi zafer kabul eden bu şeytani karakterlerden ne kadar nefret etsenizde zekalarına ve manipüle etme güçlerine hayran kalıyorsunuz (ben kaldım:) Roman mektuplardan oluşuyor ve bu türe bayılıyorum. Okumaya güzel bir ritim ve sürükleyicilik katıyor bence. 1780lerde yazılmış, Fransız edebiyatının en kıymetlilerinden.. çok çok beğendim
528 syf.
·8 günde·Beğendi·Puan vermedi
Tehlikeli İlişkiler, mektup-roman türünün belki de en başarılı eseri. Beş aylık (Ağustos - Aralık) bir süre içerisinde Fransa burjuvazisinden birtakım kişilerin birbirlerine yazdıkları, toplam 175 mektuptan oluşuyor.
Mektupların dökümü şöyle ;
-Valmont Vikontu ile Merteuil Markizi arasında 54 mektup,
-Valmont Vikontu ile Madam Tourvel arasında 21 mektup,
-Şövalye Denceny ile Cecile Volanges arasında 17 mektup,
-Madam de Tourvel ile Madam de Rosemonde arasında 15 mektup,
-Cecile Volanges'in arkadaşı Sophie Carnay'ye yazdığı 11 mektup,
-Madam Volanges'in Madam de Rosemonde'a yazdığı 9 mektup
-Ve diğer mektuplar, 48 tane.
Yaklaşık iki yüz kırk yıl önce yazılmış bu roman, yazıldığı döneme ışık tutmasının yanında bence insan ilişkileri açısından halâ güncel bir roman...
496 syf.
Şehir Tiyatrolarında oyunu seyrettikten sonra, sahafta eski bir baskısını bulunca meraktan aldım. Çok da beğenmedim. Ancak yazıldığı yıllarda Fransa' da sansasyona yol açmış. Devrinde ele aldığı konu ve ele alış üslubuyla önem atfedilen bir roman. Paris sosyetesindeki gayri meşru ilişkileri, yasak cinsel ilişkileri, yoldan çıkmışlığı, ahlak değerlerinin yerle bir oluşunu anlatıyor. Yazıldığı zaman için çok cesur bir eser.
528 syf.
·54 günde·Beğendi·Puan vermedi
Benim için çok keyifli bir kitaptı. Yormayan, rahat okunan bir kitaptı. Sadece kadın erkek ilişkileri üzerine kurulu kitaplar bana hitap etmese de severek okudum. Bunda Nurullah Ataç'ın çevirisinin çok büyük bir katkısı var. Kitap mektup tarzında yazılmış. Sanırım mektup tarzında yazılan ikinci romanmış. Mektuplaşanlar ise Fransız sosyetesi yani soyluları. 1782 yılında yayınlanmış ve yayınlandıktan sonra da büyük bir tepki çekmiş. Tepkiyi gösteren tabiki yine soylular olmuş. Çünkü kitap Fransız soylularının ahlaksız yaşamını anlatıyor. 1824'te kitap mahkeme kararıyla yasaklanıyor ve 1833'ten 1894'e kadar yeni baskı yapılmıyor. 1782 yılında yayınlandığında kitapla ilgili yorumlar "rezalet" olarak ifade edilmiş buna rağmen birinci baskı da hemen tükenmiş. Laclos yaşadığı dönemde hem soyluların hem de devrimcilerin sevmediği bir kişi olmuş. Sevilmemesine rağmen en çok okunan yazar olmuş. Hatta Marie Antoinnette'in kütüphanesinde de bu kitabın özel basımı bulunmuş. Elimdeki kitabın 1969 basımı olması benim için ayrıca değerliydi.
Bütün zevklerimizin kaynağıdır diye Göklere çıkardığınız aşkın, zevklerin ancak bir bahanesi olacağını öğrendim.
Sizin o sevda oyunlarınız belki kalbimi oyalayabilirdi, ama sarmaya yetemezdi..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tehlikeli İlişkiler
Baskı tarihi:
Nisan 2020
Sayfa sayısı:
512
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750742132
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Les Liaisons Dangereuses
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Pierre Choderlos de Laclos’nun ilk ve tek romanı Tehlikeli İlişkiler yazarın mektup-roman biçimini mükemmelleştirmesinin yanı sıra Avrupa edebiyatının en çok tartışılan yapıtlarından biri olmuştur. Klasik Fransız edebiyatının da başyapıtlarından biri kabul edilen roman, entrikalarla dolu öyküsüyle, yayımlandığı 1780’de skandala yol açmıştır.

İki manipülatörün, Merteuil Markizi ve Valmont Vikontu’nun kusursuz bir baştan çıkarma ve intikam oyununa dönüştürdükleri kıyasıya rekabetleri, Fransız toplumunun üst sınıfından bazı kişileri diğerlerinin gözünde rezil edip itibarlarını yok eder. Bu iki acımasız avcı bu kez kurban olarak, saf ve temiz Cécile de Volanges ve erdem timsali Madam de Tourvel’i seçerler. Aldatma, kıskançlık ve utançla dolu gerilimli oyunlarının; ahlakın, aşkın, cinselliğin sınırlarını kışkırtıcı biçimde açığa çıkarmasını acımasız bir keyifle izlerler. Bu “hoş ve tehlikeli mektuplar” Baudelaire’in deyişiyle “insanı buzun yaktığı gibi yakar.”

“Yalnızca iki renge sahip olan bu oyundaki kartlar basit görünür: hiçlik ve cinsel arzu. Hiçliğe karşı hiçlik, arzuya karşı hiçlik, hiçliğe karşı arzu.”

André Malraux

Kitabı okuyanlar 267 okur

  • Ceren edemen
  • Seray
  • Hatice Öztürk
  • Serap
  • Ronin Himura
  • Fehime ERGÜN
  • İlayda Şentürk
  • Havva inanç
  • kitapkurdu
  • belgin almaz

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%4.3 (4)
9
%6.5 (6)
8
%5.4 (5)
7
%3.2 (3)
6
%3.2 (3)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0