Soğukkanlılıkla

8,6/10  (11 Oy) · 
22 okunma  · 
11 beğeni  · 
696 gösterim
20 yy. Amerikan Edebiyatının önemli ismi Truman Capote,Soğukkanlılıkla adlı kült romanında benzersiz bir kurgu ve anlatım ile gerçek bir öyküyü kaleme alır.

Cezaevinden çıkan iki suçlu, orta sınıf bir Amerikan ailesinin tüm bireylerini soğukkanlılıkla öldürürler. Capote, Kansas'ta 'nedensiz' işlenmiş en vahşi cinayetler olarak tarihe geçen bu cinayetlerin izini sürer. Ailenin yakınlarıyla, soruşturmayı yürüten dedektiflerle ve katillerle görüşür. Uzun bir araştırma döneminden sonra bu cinayetlerin öykülerini edebi bir anlatım ile kaleme alarak kurbanların ve katillerin yaşamlarını en ince ayrıntılarına dek okura sunar.

Kendisini olayın bir parçası olarak gören okur, kitabı bitirdiğinde bu cinayetlerin asıl sorumlusunun kim olduğuna karar vermekte zorlanır.

Capote'nin bu en önemli eseri "roman özellikleri taşımayan romanın" ve çağdaş "gerçek suç" hikayesinin öncü bir örneğidir.

Soğukkanlılıkla'nın okurlardan gördüğü yoğun ilgi üzerine Hollywood bu öyküyü iki kez sinema ekranına taşıdı.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2004
 • Sayfa Sayısı:
  419
 • ISBN:
  9789755702155
 • Orijinal Adı:
  İn Cold Blood
 • Çeviri:
  Ayşe Ece
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Hakan Aydın 
24 Tem 2016 · Kitabı okudu · 41 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir gece yarısı ortada hiçbir neden yokken işlenen dört cinayetin romanı. Katillerin yaşadıklarına da yer veren bu kitabı okurken asıl suçun kimde olduğu düşüncesine kapılıyorsunuz. Yaşanmış bir olay olması okurken ayrıca etkilenmenize sebep olan bir durum.
Meraklıları için kitapla ilgili 1967 yapımı "İn Cold Blood" adlı olayı anlatan bir filmle kitabın yazılma sürecini anlatan 2005 yapımı "Capote" adlı bir film var.

"Capote" yi izledim. Kitaba yansımayan bazı noktaları ve özellikle kitapta bir katilin diğerine göre daha ön planda olmasının, ondan etkilenmenizin, idam mahkumu cani bir katile acıma duymanızın nedenini bu filmde izleyeceksiniz.

Kitaptan 2 Alıntı

Sonsuzluk ne demek biliyor musun?
Bir kuşun kumsaldaki kum tanelerini tek tek okyanusun karşı kıyısına taşıdığını düşün. Kuş bütün kum tanelerini karşı kıyıya yığdığı zaman,
sonsuzluk daha yeni başlıyor olacak.

Soğukkanlılıkla, Truman CapoteSoğukkanlılıkla, Truman Capote

"..çünkü asıl düşmanın bir kurşun kadar yok edici olabilen bu kötü düşüncelerdir."

Soğukkanlılıkla, Truman Capote (Sel Yayıncılık)Soğukkanlılıkla, Truman Capote (Sel Yayıncılık)

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız