Ruhlar Evi

9,6/10  (9 Oy) · 
20 okunma  · 
7 beğeni  · 
879 gösterim
Clara del Valle neden dokuz yıl konuşmadı ve öldüğü zaman nasıl oldu da annesinin kesik başıyla birlikte gömüldü? Şili'nin seçimle gelen ve askeri darbeyle yıkılan solcu başkanının son saatleri nasıl geçti? Nobel ödüllü büyük Şair Pablo Neruda'nın cenaze töreni nasıl bir gösteriye dönüştü? Bunlar, "Isabel Allende"nin bu ilk romanında yer alan ilginç olaylardan bazıları. Şilili yazar "Isabel Allende", Latin Amerika edebiyatının şu son yirmi yıl içinde yarattığı en büyük romancılardan biri. "Ruhlar Evi" adlı bu romanında yazar, bir ailenin üç kuşağını, yetmiş yıllık bir süreç içinde, "Gabriel Garcia Marquez"inkine yaklaşan bir ustalıkla anlatıyor. Romanda, yaşayan kişilerle geçmişin ruhları iç içe. Latin Amerika edebiyatlarında görülen "büyülü gerçeklik" bu romanda da tüm görkemiyle işleniyor. Sınırsız bir düş gücü ve anlatım ustalıkları, "Isabel Allende"yi çağımızın en başarılı romancılarından biri yapmaya yetiyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  544
 • ISBN:
  9789755102160
 • Orijinal Adı:
  La Casa Delos Espiritus
 • Çeviri:
  Nihal Yeğinobalı
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Umutlu Ev Kadını 
22 Şub 2016 · Kitabı okudu · 23 günde · Beğendi · 9/10 puan

Filmini izledikten sonra kitabını da alıp okumuştum ve tabiiki film onun etkisine ulaşamadığını fark ettim. Kesinlikle bir Allende klasiği ve doğaüstü olaylar dışında Şili' nin siyasi devrim sırasında yaşananları yansıtan bir eser.

Kitaptan 2 Alıntı

Tıpkı dünyaya geldiğimiz zamanki gibi öldüğümüz zaman da bilinmezden korkarız. Ne var ki bu korku gerçeklerle ilişkisi olmayan, bizim içimizden gelen bir şeydir. Aslında ölmek de doğmak gibidir: yalnızca bir değişim.

Ruhlar Evi, Isabel Allende (Sayfa 294 - Can Yayınları)Ruhlar Evi, Isabel Allende (Sayfa 294 - Can Yayınları)