Tersine Dünya

7,6/10  (25 Oy) · 
65 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.072 gösterim
Edebiyatımızın sıradan insanı en iyi anlatan kalemlerinden olan Orhan Kemal'in Tersine Dünya adlı bu romanı, onun en sıra dışı kitaplarından biri. Ancak, cinsiyetlerin yer değiştirdiği bu ters dönmüş dünyada da bireyin sıkıntıları, düşleri, beklentileri yine birbirine benziyor. Ruhun en karanlık noktalarının derinliklerinde başarıyla inebilen Orhan Kemal, bize mizah yüklü anlatıyla yeniden insanı sevmeyi öğretiyor.
Orhan Kemal'in kitapları bîr okurum hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz kakır, çok az yazar okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve aydınlığı yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Orhan Kemal'in kitapları bîr okurum hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz kakır, çok az yazar okurunu onun kadar biçimlendirir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  125
 • ISBN:
  9789752893856
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
15 Kas 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Orhan Kemal yine ülkemiz yoksul kesiminin yaşam koşullarını, zorluklarını ve yaşam mücadelesini ele alarak bir kesit sunuyor. Yalnız bu kitabında konuyu, kadın ve erkeğin rollerini değiştirerek yaratıcılığıyla çok güzel kurgulamıştır. Yarattığı Tersine Dünya'da kadının temel sorunlarına da gülümseterek ama daha çok düşündürerek değinmiştir. Başta erkekler olmak üzere herkesin okuması gereken bir eser.

Kaonashi 
 25 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Orhan Kemal demek benim için Murtaza demek aslında. İlginç kurgu, ilginç karakterler ama tanıdık hayatlar var Orhan Kemal romanlarında. Kıyıda köşede kalmış, kendi fanuslarında yaşayan orta kesim. Okurken hem çok neşelenirim hem hüzünlenirim. Tersine Dünya kitabı da bu etkiyi yarattı bende.

Evet, kadın ve erkek rolleri değişmiş ama yalnızca cinsiyet olarak. Yoksa üzerlerimize yapışan ağır yükler aynı kalmış. Meta olarak görülen, yalnızca evi çekip çevirmekle ve çocuk bakmakla yükümlü, ağzı var dili yok kadınlar bu romanda erkek kimliğinde. Her fırsattan istifade eden, nerde akşam orada sabah, vuran kıran kesen biçen, aile mevhumu olmayan erkekler de kadın kimliğinde. Bu açıdan yalnızca eğlenceli bir roman olduğunu ileri sürebilirim. Ataerkil düzeni, köklü cinsiyetçi sistem algısını değiştirecek bir bakış açısı yok bana göre. Düşündürüyor evet ama keyif verici özelliği daha fazla.

Özellikle jargona hayran kaldım. 65 yapımı Şoför Nebahat filmini getirdi aklıma.

Filmi ve tiyatro oyunu da mevcut.
Tavsiye ederim.

Zafer KORKMAZ 
 20 Şub 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Namıdiğer Bacaksız Orhan Tersine Dünya'sında okurlarına kadın erkek ilişkilerini mizahi ve oldukça yalın bir dille anlatmış.Sadece bununla yetindiğini söylemek yoksul kesimin,işçilerin, garibanların tercümanına haksızlık olur.
Orhan Kemal kadın ile erkeğin rollerini tersyüz edip,tersine anlatmaya çalışmış...Niye mi?Belki de düz anlatılanların anlaşılmadığını görüp,hiçbir şeyin değişmediğine isyan ederek,bu şekilde anlaşılabilmeyi ümid etmiş ve tersine bir yol seçmiştir kim bilir...
1970 li yılların feodal zihniyetinin kadınlara biçtiği rolü ,harfiyen kaleme alıp belki birazda abartarak, ibret alınacak bir komediye dönüştürmüş...Günümüzden bakıp o tarihlerde kaleme alınan ve neredeyde her sayfasında onlarca gönderme yapılmış bu eserin,günümüz dünyasına yabancı olduğunu kim söyleyebilir ki...
Kadın erkek demeden hepimizin okumasında ve dersler çıkarmasında fayda var.
20 yıl kadar önce okumuştum.Kütüphanemi düzenlerken gözüme ilişti.Okumadan edemedim.İyi ki tekrardan okumuşum.
Keyifli okumalar herkese...

M 
30 Mar 10:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Abimiz argoyu ve deyimleri on numara kullanmış birtakım içler acısı durumları olaydaki karakterlerin cinsiyetlerini birbiriyle değiştirerek anlatmış. Okuduğum ilk kitabıydı ve devamını da getireceğim hatta sanırım Ekmek Kavgası ile devam ederim :)

Kitaplara Fısıldayan Kız 
12 Eyl 23:28 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Kadınlar (abartılı olarak) erkek gibi olsalardı dünya nasıl olurdu? Yani bu beden değiştirme gibi filmler evet çok var, ama yazar değişik bir bakış açısından, değişik karakterlerle kitabını yazmış. Beden, ruh değiştirme olmadan, kadın hovardaları anlatmış, iyi okumalar, hayretler içinde okudum

ozge 
28 Ara 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İlk okuduğum Orhan Kemal eseri. Sokak dilini, yaşamını yazar çok iyi anlatmış, sanki o mahallede yaşıyor gibisiniz. Kadın ve erkek rollerini tersine çevirerek kadınların sorunlarını , toplumun kadına bakış açısını, biçtiği rolleri çok başarılı ve esprili bir uslupla anlatmış. Benzer konulu film izlemiştim. Şuan İstanbul Devlet tiyatrolarında oyunu sahneleniyor, en kısa zamanda fırsat bulursam izlemek istiyorum. Kitapta tek zorlandığım bitirim dili oldu, bazı kelimeleri anlamakta zorlandım.

Asiye Yıldız 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tersine dönmüş bir dünya yani kadın ve erkeğin rolü değişiyor. Artık egemen olan kadındır. Olaylar aynı sadece kadın ve erkeğin yeri değişmiş. Neden mi erkekler empati kursun diye :) Toplumda kadınların çektiklerini erkekler çekse neler mi olurdu, işte bu kitapta. Ben beğenmedim, bayıldım.

Ebru Yavuz 
17 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Eser konusu itibariyle kesinlikle ilgi çekicidir. Ataerkil olarak yaşam sürdüğümüz topluma biraz da geri plana atılan kadınların gözüyle bakılan bir roman. Yazar cinsiyetleri yer değiştirerek empati yapmamızı istemiş ve bunu kullandığı dil itibariyle de etkileyici bir biçimde başarmış. Toplumda oluşan tabuların fark edilmesi için okunması gereken bir eser olduğunu düşünüyorum.
Dipnot: Fiyatına aldanarak aldığım Tekin yayınevinden ötürü pişman oldum. Kitapta bolca yazım yanlışı, cümle ortasında büyük harfle başlamalar ne ararsanız vardı. O yüzden tavsiyem başka yayınevlerinden okumanızdır.

Gökhan 
10 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ataerkil bir toplumun zıttı bir toplum düşünün.. tamamen kadın merkezli bir toplum ve yazar toplumda erkeklerin oluşturduğu çarpıklıkları ve adaletsizlikleri kadınların da aynı şekilde yapacağı kanısına düşmüş

Serap Aras 
19 Oca 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Oyununa gitmeden kitabını okumalıyım düşüncesiyle bi solukta okudum kitabı ve ilk fırsatta oyununa da gidip kahkahalar atmayı planlıyorum. Güldürürken düşündüren bir kitap tam anlamıyla. Özellikle erkekler okumalı diye düşünüyorum.

2 /

Kitaptan 10 Alıntı

Zagor 
18 Şub 19:34 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Kaçtan aşağı olmaz yani?"
"Ne demek o?"
"Senin bıyığını yerim sonra ama!"
"Benimle böyle konuşmaktan utanmıyor musun? Ben evli, namuslu bir aile erkeğiyim!"
"Ne olur namusluysan? Namus dediğin de ne? Aktarlarda kiloyla satılıyor. Tükenecek değil ya!"

Tersine Dünya, Orhan Kemal (Sayfa 70 - Everest Yayınları 6.Baskı 2016)Tersine Dünya, Orhan Kemal (Sayfa 70 - Everest Yayınları 6.Baskı 2016)
Zagor 
19 Şub 14:09 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Palabıyık, "Ah yavrum ah," dedi. "Sen erkekleri tanımazsın, henüz ağzın süt kokuyor. Saçı kısa olanlar biraz aklı kısa olurlar. Baban en iyi arkadaşımdır. Sen de bilirsin, annenden çok çekti."

Tersine Dünya, Orhan Kemal (Sayfa 83 - Everest Yayınları 6.Baskı 2016)Tersine Dünya, Orhan Kemal (Sayfa 83 - Everest Yayınları 6.Baskı 2016)
Mehmet Sinan Gündüz 
22 Şub 10:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hiç kimse, el kapılarında çalışan babalara namuslu gözüyle bakmazdı. Böyle erkekler " o biçim "di. İşyerlerindeki usta, ustabaşı ya da kâtip karılar, namusuyla çalışmak, evinin nafakasını kazanmaktan başkasını düşünmeyen erkekleri kötü yola sürükler, ortalara düşürür, sonra da zavallılar genelevlerde soluğu alırlardı ya da eli yüzü düzgünse barda, pavyonda konsomatr olurdu

Tersine Dünya, Orhan Kemal (Sayfa 3)Tersine Dünya, Orhan Kemal (Sayfa 3)
Asiye Yıldız 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sen erkekleri tanımazsın saçı kısa aklı kısa olurlar.

Tersine Dünya, Orhan KemalTersine Dünya, Orhan Kemal
Asiye Yıldız 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir kadın bu dünyada ne için yaşar? Erkeğinin namusu, arkadaş hatrı, bitirimliğin raconu için.

Tersine Dünya, Orhan KemalTersine Dünya, Orhan Kemal
Asiye Yıldız 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ben namusluyken köyde bilmem ne abla vardı, samanlıkta zorla bana kendini tecavüz ettirdi. İşte sonrasını da biliyorsun.

Tersine Dünya, Orhan KemalTersine Dünya, Orhan Kemal
Asiye Yıldız 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bana bak oğlum. Böyle giderse kötü erkek olur, genelevlere düşersin, karışmam!

Tersine Dünya, Orhan KemalTersine Dünya, Orhan Kemal
Asiye Yıldız 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bitirim Leyla'nın kocasının yüreği kötü kötü çarpmaya başlamıştı. Gayet iyi biliyordu kadınların ona elle, dille sarkıntılık edeceklerini. Ama ne olursa olsun aldırmayacak, namusunu muhafazaya çalışacaktı. Namusunu bitirim karısı için taşımıyordu o."

Tersine Dünya, Orhan KemalTersine Dünya, Orhan Kemal