Tuhaf Bir Yılbaşı Öyküsü-Kısaltılmış Metin

·
Okunma
·
Beğeni
·
6.596
Gösterim
Adı:
Tuhaf Bir Yılbaşı Öyküsü-Kısaltılmış Metin
Baskı tarihi:
Mart 2018
Sayfa sayısı:
88
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052953624
Kitabın türü:
Orijinal adı:
A Christmas Carol
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Ebenezer cimri, huysuz ve bencil bir adamdı. Kimseyle arkadaşlık etmez, eğlencelere katılmaz, işinden başka bir şey düşünmezdi. Çok parası olduğu halde, kimseye yardım etmezdi. Dünya üzerinde, iyi kalpli yeğeninden başka seveni yoktu ama Ebenezer bunu da dert etmezdi. Hiç kimseye ihtiyacı olmadığını düşünürdü. Ancak Yılbaşı öncesi kapısını çalan bir ziyaretçi her şeyi değiştirdi. Aslında ziyaretçi kapıyı çalmamış, doğrudan içinden geçmişti. Bu garip ziyaretçinin, eski arkadaşına anlatacak çok önemli şeyleri vardı.
Charles Dickens'ın bütün eserlerini okumaya karar vermemin ardından ilk tercihim Noel Şarkısı oldu. Noel Şarkısı hem yazarın en az sayfa sayısına sahip kitabı, hem de yetişkinlerin de okuyabileceği bir çocuk kitabı olması nedeniyle bence yazarı okumaya başlamak için en mantıklı tercih. Noel Şarkısı ile Dickens serüvenim başlamış bulunuyor. Kitabı okurken animasyon filmi izliyor gibi hissettim ki zaten kitap sinemaya uyarlanmış ve en kısa zamanda filmini de izlemek istiyorum. Kar, kış temalı kitapları zaten çok seven biri olarak Noel gecesinde ailelerin bir araya gelip birlikte vakit geçirdikleri kısımların betimlemelerini oldukça keyif alarak okudum.

Kitapta Scrooge isimli oldukça cimri, gülmek nedir bilmeyen, soğuk kış gecelerinde bile ısınmak için kömür yakmaya kıyamayan, yani her kuruşun, her dakikanın hesabını yapan bir karakter mevcut. Bir Noel gecesi geçmiş, şimdiki zaman ve geleceğin hayaletleri Scrooge'u alıp kendi yaşamında bir yolculuğa çıkarıyorlar. Amaçları Scrooge'a yanlışlarını gösterip, asıl yapması gerekenlerin neler olduğunu hatırlatmaktır. Ne dersiniz, sizce huysuz, cimri somurtkan Scrooge iyi kalpli, güler yüzlü, cömert bir kişi haline gelecek mi?

Noel Şarkısı elinize alıp okumaya başladığınızda bir gün içinde bitirebileceğiniz,  okuru sıkmayan bir kitap. Çocuk kitabı olarak tanımlansa da bence her yaştan kişiler okuyabilir. Ayrıca Can Yayınları'nın kitap tasarımına bayıldım. Kapak, sayfalarda yer alan resimler kitabı çok daha eğlenceli hale getiriyor.

Pişmanlık kavramının masalsı bir anlatımla,  oldukça duru bir şekilde anlatıldığı Noel Şarkısı verdiği mesaj açısından da beğenimi kazandı. Birçok insan şu konuda hemfikirdir: Bir kez geldiğimiz bu dünyada haddinden fazla hırs, açgözlülük ve boşa yapılan eylemlerle zaman kaybetmek yerine, mümkün olduğunca hayatın kıymetini bilmeli ve zamanımızı dolu dolu geçirebilmeliyiz. Bazı kişiler çeşitli bahaneler üretip "Ne yapalım, nasıl dolu dolu geçirelim?" diyebilir. Bence işe güzel bir film izlemek, güzel bir kitap okumak veya en kolayından karşınızdaki kişiye küçük bir tebessüm armağan ederek başlayabilirsiniz. Hiçbir insanın kaçamayacağı malum son geldiğinde geriye baktığınızda yaptığınız kötülükleri düşünmek yerine neden ne kadar sevildiğinizi,  güleryüzünüzle, samimiyetinizle insanlarla kurduğunuz ilişkileri veya hayatınızda yer alan güzellikleri düşünmeyesiniz? Surat asmak yerine gülümseyin, saatlerce boş boş oturmayın ailenize, sevdiklerinize zaman ayırın,  okuyun, izleyin, öğrenin. Pişman olacağınız şeylerin sayısını mümkün olduğunca en aza indirin.

Son olarak, okuyacağım bir sonraki Charles Dickens kitabı Oliver Twist olacak. Küçük Oliver'ın hayatını da fazlasıyla merak ediyorum. Hepinize keyifli okumalar...
Victoria Devri’nin en güçlü kalemi kabul edilen Charles Dickens’in Noel Şarkısı adlı kitabı ilk basıldığı haftada altı bin kopya -ki bu o döneme göre çok iyi bir sayı- satmıştır. Babasının borçları nedeniyle hapse girmesi Dickens’i erken yaşta sefalete düşürmüş, ileriki hayatını büsbütün etkileyen bu sefalet aynı durumda olan insanların durumunu daha iyi anlamasını ve bunu eserine yansıtmasını kolaylaştırmış dolayısıyla Noel Şarkısı’nın basım başarısını tetiklemiş olabilir. Ya da Sanayi Devrimi’nin getirdiği maddeci anlayıştan sıyrılıp insani duyguları yüceltmesi de bu başarının bir diğer nedeni sayılabilir. Burada bir ya da daha demek istiyorum. Yaşamın içindeliği, mizahi ve biraz da fantastik yapısı, sadeliği, okurun içini ısıtan samimiliği de sebep olarak sunulabilir.

Kitabın ana karakteri her türlü insani duygudan yoksun; kalbi siyahlaşmış, cimri, yaşam, gülmek, güldürmek, arkadaşlık, sevgi, acıma nedir bilmeyen, Noel’in sıcaklığını ne kendisiyle ne de yakınlarıyla paylaşmamış, insanlardan uzak durmuş, kendini dışarıya kapatmış Scrooge’dır. Başınızı sağa ya da sola çevirdiğinizde Scrooge gibi insanların varlığını hissetmek hiç de zor değil. İşte bu yüzden bu karakter toplumsal bir simgedir bana göre. Bu tür insanların yaşama bağlanması, insani duyguları yaşaması ne kadar zor olabilir? Kitap üzerinden bakarsak geçmişin, şimdiki zamanın ve geleceğin hayaletleri Scrooge’ı, içimizde çokça yer alan Scroogeları demek daha doğru, iyi kalpli, mutlu mesut bir insan yapabilecekler mi? Noel Şarkısı bu soruları sorduran ve bu sorulara cevap arayan kısacık ama etkili bir kitap. O yüzden bu kitaba yediden yetmişe bir göz atmanın faydalı olacağı kanaatindeyim.

Noel Şarkısı’nı okurken bazı yerlerin okuyana bırakıldığını gördüm. Mesela, şu şu sebepten dolayı Scrooge’ın ne halde olduğunu siz düşünün veya Scrooge bunları yaparken ne düşünüyordu ben de bilmiyorum, gibisinden ucu açık bırakılmış cümlelerden bahsediyorum. Bu gibi cümleler sizin olayları zihninizde tahayyül etmenizi, karakterlerin içine inmenizi, olayları locadan izlemenizi kolaylaştırıyor. Kitapta insani duygulardan bahsedilirken ister istemez siz de kendi duygularınızı sorguluyorsunuz. Kısacık bir kitap ama hakkında sayfalar dolusu yazı yazılabilecek bir anlatıya, çok katmanlı yapıya, insanı evirip çeviren sade dile, yakın olduğunuz kişilerle bir arada olmanın mutluluğuna ve sahip olduğunuz değerli şeylerin önemine yer veriyor. O yüzden ben ne kadar yazsam boş. Kitapta bir şeyler bulmak sizin elinizde.

Son olarak kitabın basımı ve kimlere ne katabileceğinden bahsetmek istiyorum. Nihal Yeğinobalı’nın çevirisiyle Can Çocuk’tan 2003 yılında çıkmaya başlayan Noel Şarkısı’nı, 9 10 yaşından itibaren herkes okuyabilir. Özellikle gelişme çağındaki çocuklara yaşamlarını iyi değerlendirip ilerde ah vah etmemelerini, karşılık beklemeden bir şeyler vermenin insana katacağı duyguları, aile kavramının önemini kavratan bir kitap diyebilirim. İnsan umursasa da umursamasa da kendisinden iyi bahsedilmesini ister. Ama insan kendine duyarsızdır, yaptıkları istediklerine zıttır. Bu zıtlığın insana neler yaşatabileceğini gösteren Noel Şarkısı, içimizde oluşturduğumuz kutupları eriten, şömine sıcaklığındaki havasıyla yetişkinlere de hitap ediyor. Charles Dickens okumak güzeldi ve bu güzellik Oliwer Twist ile devam edecek. Keyifli okumalar.
Kitap her ne kadar çocuk kitabı olarak geçse de herkesin okuması ve ders alması gereken bir kitap.9,10,11 yaş ve yukarısı için.Çok keyifli bir kitap,tavsiye ederim.İyilik yapmanın önemi ve iyi bir insan olmanın önemi üzerine....Çocuklarınıza okutmanızı özellikle tavsiye ederim..Adeta bir kişisel gelişim kitabı..
İki Şehrin Hikayesi kitabı yüzünden geçmişte kötü anılarım bulunan İngiliz yazar Charles Dickens'a, Bir Noel Şarkısı adlı bu kısa romanıyla bir şans vererek aradaki buzları eritmek istedim. Bir Noel Ezgisi şeklinde bir baskısını edindiğim kitabı son derece uygun bir fiyata görünce almak istedim. Son derece sıkıcı yazım tarzı ve ağır diliyle hatırladığım yazar bu kitapta bunları fazla göstermedi, bunaldığım bölümler olsa da kısa bir molayla üstesinden gelebildim bu kez. Okurla muhabbet eder gibi yazdığı cümleler beğenimi kazandı diyebilirim. Hikayeye geçecek olursak; Scrooge adında son derece cimri, bencil, aksi ve mutsuz bir adamın Noel gecesi yaşadığı zaman yolculuğunu anlatan kitap oldukça ders niteliğinde noktalar içermekte. Scrooge oldukça zengin bir adamdır fakat çevresiyle ilişkileri oldukça kötüdür. Noelini kutlamaya gelen yeğenini tersleyip, çalışanı Bob izin istediğinde vermeye asla yanaşmaz hatta maaşını kesmekle tehdit eder. Eski çalışma arkadaşı Jacob Marley yıllar önce ölmüştür ancak bir gece aniden hayaleti Scrooge'un karşısına çıkar ve ona kaybettiği değerleri göstermek istemektedir. O gece gelen üç tane ruh Scrooge ile beraber sırasıyla geçmişe, günümüze ve geleceğe gider. Amaç kendisinin daha önce neler yapıp şimdiki durumuyla beraber ilerde ne hale geleceğiyle ilgili çevresinin duygu ve düşüncelerini anlatmaktır. Scrooge genel anlamda kötü bir karakter olunca hayatında yer alan kimseler hakkımda hem iyi düşünmüyor hem de iyi anılar biriktirmemiştir. Sürrealist bir tarzla yazılan kitabı okurken çocuklar için mi yazılmış daha çok diye aklıma gelse de didaktik tarafı her yaşa uygun olduğunu belirtir nitelikte bana göre. Genel olarak kötülük yapan kötülük bulur biçiminde bir yaklaşım gördüm ve bunun yanı sıra Noel'in aslında yoksul insanların sevinmesi adına bir fırsat olduğu fikri mevcut. Bir diğer mevzuysa insanın mutlu olmak için çok parası olmasının şart olmadığıyla ilgili, çünkü insanlar aile oldukları müddetçe bir şekilde birbirine tutunarak mutlu olabilir deniyor kitapta. Okuduktan sonra yazarla ilgili fikrimin olumluya döndüğünü söyleyebilirim. Fakat klasik bir tarz olduğundan okumak biraz zorlaşıyor. Çocuk yaştaki okurlardan ziyade edebiyat birikimi ve kitap okuma tecrübesi fazla olanlar göz atabilirler diye düşünüyorum.
Kötü kalpli, acımasız, mutsuz ve cimri bir adam olan Scrooge'un hayatı bir noel günü değişir. Yıllar önce ölmüş eski dostunun hayaleti tarafından ziyaret edilmek her gün başına gelen bir olay değildir.
Genel olarak ders verici ve güzel bir kitaptı. Betimlemeler akıcı ve canlıydı. Yer yer cümleler fazla uzun olduğu için okumakta ve anlamakta zorlandım. En sevdiğim bölümse son bölüm oldu, yüzümde bir tebessümle okudum.
Ben İthaki'nin ciltli ve resimli baskını çok sevdim. Uygun fiyata aşağı yukarı her yerde bulunuyor.
Charles Dickens' ın başyapıtlarından biri olarak nitelendirebileceğim romanlarından biridir.Romanda Victoria döneminde alt sınıf ile üst sınıf arasındaki derin uçurumu gözler önüne sermektedir. Alt sınıfa mensup ailelerinin çocuklarının ve kadınların madenlerde uzun saatler ağır işlerde sadece 3-5 şiline çalışmak zorunda kaldığını yada açlıktan öldükleri bir dönem düşünün işte bu dönem tam da Victoria dönemi .İngiliz emperyalizminin de ön planda olduğu bu romanda ana karakter Scrooge üst sınıfı temsil eder ve onun alt sınıflara karşı davranışı ve tavrı ile Victoria döneminin rezillikleri en güzel şekilde yansıtılmıştır.Bu dönem özelliklerini yansıtırken gotik elementlerinde ustaca kullanımı romanı dahada okunası bir hale getiriyor ve merak uyandırıyor.
yine charles dickens ' ın müthiş edebiyatı ve topluma yaklaşımını müthiş bi dillle anlatımı..kitabı okumuyorsunuz zaten o kendisini okutuyor ...ilk okuduğum kitaplar arasında olduğunu hatırlarım...küçüktüm daha belki o yüzden seviyorumdur diyeceksiniz ama daha sonra bunun filmini ingilizce olarak sınfta izlediğimi bi sene sonra da ingilizce kitabını sınıfça her hafta okuduğumuzu hatırlıyorum ve hiç sıkılmıyordum...sonuç olarak sevimli ve okunmalı dediğim kitaplardan....
Ah scrooge ah... İyi bir insan olman için ortağının ruhunun seni ziyaret mi etmesi, hayaletlerin seni geçmişine,noel gününe,geleceğe götürmesi mi gerekirdi? 🤢 Ama geç de olsa herşeyin para demek olmadığını ve paradan daha değerli şeylerin; sevgi ve mutluluk olduğunu öğrendin. Yazar iki mesaj vermek istiyor; ilki cahil insanları eğitmenimizi,ikincisi sevgi ve mutluluğun paradan daha değerli olduğunu
Şimdiki zamanda scrooge gibi acımasız,varyemez,soğuk zengin insanlarda var. Keşke o insanlara da böyle hayaletler ziyaret etse.. onları geçmişlerine,bugüne,geleceklerine götürse... Geçmişlerine götürse bile en azından geldikleri yeri hatırlarlar kötü durumdaki insanları aşağılamazlar.
Öncelikle şunu belirtmeliyim kitabı Bordo-Siyah yayınlarından okudum ve muazzam bir çeviri.
Kitaba gelirsek dili çok akıcı ve bir solukta okunabilecek bir kitap.
Insanlar dışarıdan hayatlarinı izleseler ne yapardılar sorusuna çok güzel bir kurgu ile cevap vermiş yazar. Iyi de yapmış çünkü sonuçta empati kurmanin halden anlamanın iyiligin değeri ve önemini çok iyi bir şekilde anlatmış.
Herkese iyi okumalar.
Geçmişi, yaşadığımız zamanı ve geleceğin kişilik değişimi üzerine öğüt verici nitelikte kısa bir kitap, İnsani olam bütün duygulardan uzaklaşan yaşlı bir adamın hayatını değiştiren üç ruhla karşılamasını sürükleyici bir dille anlatıyor
Kitabı okumadan önce Barbie'nin bu kitapla konusu aynı olan filmini izledim.Aslında benim için çok hoş oldu çünkü kitabını okumak çok mutlu etti beni.Konusu benim hoşuma gitmekle beraber biraz içimi gıcıkladı gerek ruhlar falan fistan olsun gerek birazcık benim dinimle ayrı düşen yerlerinin olmasından dolayı.Ama bunlar kitabın hoşluğunu etkilemedi asıl etkili olan yazarın dili.Ben daha önce Charles Dickens'ın İki Şehrin Hikayesi adlı kitabını okumaya başlayıp yarım bıraktım bu yarım bırakma olayını pek yapmam ama yazarın dili çok yavaş mı desem ağır mı desem...Neyse sonuç olarak kapağıyla beni cezbetti zaten Yabancı Yayınlarına olan aşkım tartışılmaz bu sebepten ötürü eğer boşluktaysanız ve okuyacak bir kitap bakınıyorsanız okunabilecek bir kitap.
Robin Williams'ın oynadığı filmini izledikten sonra kitabını da okumak yeni nasip oldu. Filmi aslında aşırı derecede beğenmemiş izlenmese de olur filmler kategorisine atmıştım. Kitabı okuduğum zaman filme göre bir tık daha ötede gördüm ve okudum. Kitapta Scrooge karakterimizin Noel'e olan tepkisi ve insanlara olan tutumunu noel öncesi gelen üç hayaletle birlikte sorgulamasını çok etkileyici bir dille okuyoruz ve kendimizi bile sorgular hale geliyoruz. Scrooge'un hayaletler sayesinde yaşadıkları ve gördükleri ile birlikte yaşananlar bizleri ve Scrooge'u düşüncelere itiyor. Okunması gereken bir eser.
"...evde bir karı, beş çocuk haftada on beş şilin ve mutlu Noel'den söz ediyor! Ben en iyisi tımarhaneye taşınayım!"
Ey ölüm, sen vurdukça iyilerin yüreklerinden fışkıran tohumlar dünyaya ölümsüzlük eker!
Charles Dickens
Sayfa 114 - Can Yayınları
Hastalıkla üzüntü nasıl bulaşıcıysa neşe, iyimserlik ve kahkaha da öyle, insandan insana geçer, yayılır.
Charles Dickens
Sayfa 90 - Can Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tuhaf Bir Yılbaşı Öyküsü-Kısaltılmış Metin
Baskı tarihi:
Mart 2018
Sayfa sayısı:
88
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052953624
Kitabın türü:
Orijinal adı:
A Christmas Carol
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Ebenezer cimri, huysuz ve bencil bir adamdı. Kimseyle arkadaşlık etmez, eğlencelere katılmaz, işinden başka bir şey düşünmezdi. Çok parası olduğu halde, kimseye yardım etmezdi. Dünya üzerinde, iyi kalpli yeğeninden başka seveni yoktu ama Ebenezer bunu da dert etmezdi. Hiç kimseye ihtiyacı olmadığını düşünürdü. Ancak Yılbaşı öncesi kapısını çalan bir ziyaretçi her şeyi değiştirdi. Aslında ziyaretçi kapıyı çalmamış, doğrudan içinden geçmişti. Bu garip ziyaretçinin, eski arkadaşına anlatacak çok önemli şeyleri vardı.

Kitabı okuyanlar 491 okur

  • Ayça Hoşer
  • VİYAN YALÇIN
  • MAZLUM YALÇIN
  • Talha
  • Öykü Hoşer

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.1 (2)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları