7,5/10  (2 Oy) · 
17 okunma  · 
4 beğeni  · 
556 gösterim
1960 öncesi Türkiye'si ve Kerkük. Tutsak'ta üç tutsaklık birbirine geçer, dolanır, birlikte akar: yaklaşan ihtilalin gerilimindeki Türkiye'de insanların insafsız siyasî akışa tutsaklığı, yanlış bir evliliğe hapsolmuş kadının tutsaklığı ve Kerkük Türkü'nün Irak diktatoryası altındaki tutsaklığı. Romandaki 1960 öncesi Kerkük'tür ama o Kerkük hiç bitmedi. Orda katliamlar hâlâ devam ediyor. Ne diyelim? Bir yakın tarih romanı mı, aktüalite mi, kehanet mi? Belki hepsi.

"Midem ne kadar çok bulanıyordu. Gözlerim kapalı, istediğim o kurşun uykusu yok. Kafam, bozuk bir motor gibi ağır ağır çalışıyor. İçimde bir yerde iniltiler; 'öldü' diye değil, 'beni bırakıp gitti' diye yanıyorum! Tanrı'm, bu kadar mı bencilim ben? Bu kadar mı vahşi, gaddar? Gayrı özümden de iğrenmiyorum; cam gözlerle, camdan gerçeklere bakanlar gibiyim."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9786055261863
 • Yayınevi:
  Bilge Kültür Sanat
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Emine Işınsu'nun Tutsak'ı 1960 İhtilali öncesinde Erbil Türkmenleriyle hayatı bir şekilde kesişen ve Adnan Menderes'i destekleyen bir kadın ressam ile onun aile hayatını bir arada ele alan bir eser.

Bir yanda Erbil'den göç edip gelmiş ve devrin adamı olmuş kocası, diğer yanda ise Erbil'de yaşayan bir süreliğine ziyaretlerine gelen onun amcaoğlu Tarık. Başarılı bir eserdi.

Kitaptan 6 Alıntı

Bir kaç ay önce konuştuğu bir pedagog: 'Siz önce kendinizi düzeltin, çünkü içinizde saklamaya çalıştığınız bütün acılarınız yahut öfkeniz, çocuklarınızda, bilhassa Selim'de yaramazlık, karamsarlık şeklinde dışarıya vuruyor. Siz farkında olmasanız da çocuklarınız sizi izliyorlar ve en önemlisi hissediyorlar. Böylece onların davranışları da, sizin duygularınıza göre, adeta kendiliğinden ayarlanıyor.'

Tutsak, Emine IşınsuTutsak, Emine Işınsu

Can koymak demek, can istemek demek aynı zamanda. ... Canımı koyabileceğim bir mücadele olsaydı, kaçmazdım... Ben... senin yanında... seninle beraber mücadele edebilirim..

Tutsak, Emine IşınsuTutsak, Emine Işınsu