Ürperti (Geçmişi Olmayan Adam)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.710
Gösterim
Adı:
Ürperti
Alt başlık:
Geçmişi Olmayan Adam
Baskı tarihi:
1980
Sayfa sayısı:
364
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar Yayınları
Baskılar:
Geçmişi Olmayan Adam
Ürperti
Kaç gündür bekliyorum etkisinden çıkıp iyi bir inceleme yazabilmek için. Olmadı. Hala girişteki buğulu ve sisli dalgalarda yüzen benim, ya da bankaya hiç bir şey bilmeden giden kişi. Hangi sayfayi cevirsem orada çakılıp kalıyor, çıkamıyorum.
O ne kurgudur ki böylesi değirmen taşı gibi içine çekip alıyor. Dönüyor dönüyor dönüyoruz icinde. Kronolojik ve ince ince bir anlatim, kafanızda Her şeyi dört dörtlük canlandırıyor.
Jason Bourne ile dunyayi dolasip, sanki pusuya düştüm, o tetikleri ben cekmis gibi oldum. Bazi yerlerde basimi kaldirip "gitme Bourne tuzak var" dedim. Oralarda bir müddet bekledim
Birazda filminden söz edelim. Daha doğrusu filmcilere laf sokalım. Birazcık aksiyon olsun ilgi çeksin diye ufak tefek değişiklikler olur. Amenna. Bu kitapta yeterli aksiyon da ilgi de var. Bir kitapla bu kadar oynanır mi yahu? Konusu bile farklı neredeyse. Ne istediniz be mubarekler de boyle oynadiniz? Ya siz film cekmesini bilmiyorsunuz, ya ben kitap okumasını.
Neyse sinirlenmeden kapatayım konuyu.
Casusluk ve entrika deyince Ludlum der geri çekilirim. Şimdiden iyi okumalar. Değeri anlaşılamamış bu yazar da bir gün anlaşılacak ve herkes okuyacak ondan diyorum. Tekrar iyi okumalar.
336 syf.
·9/10
Spoiler

Ludlum' la biraz geç olsa da ilk bu kitabıyla tanıştım ama hızımı kesmeden devam edeceğim. Bourne mükemmel bir kahraman özellikle de kitapta beğendiğim iki nokta var ki Bourne' e hayran bırakmaya yetiyor da artıyor bile.
1- Kitabın başlarında Bourne lokantaya gittiğinde Marie'ye şu tip sözler söylüyor "başını diğer tarafa çevir ve hiç konuşma"
2- Kitabın ortalarında emekli general Bourne' i tokatladığı anda Bourne bir kaza olmasın diye silahını yere atıp o şekilde generali etkisiz hale getiriyor, bu bölümler çok hoşuma gitti.
Sonuçta Ludlum kitabı şiddetle tavsiye ediyorum.
336 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
basımı bulunmayan bir kitap. ilk filmini izlemiştim 2004 yılında. uzun uğraşlar sonunda buldum ve bir gecede bitirdim. harika çok sürükleyici bir casusluk romanı... filmi ile çeliştiği noktalar var ama kitabı okurken daha çok heyecanlandım.(belgeseli bile çekildi)
336 syf.
·5 günde·8/10
Geçmişi Olmayan Adam uzun zamandır aradığım ama bir türlü bulamadığım bir kitap, ne kitapçılarda ne sahaflarda ne de internette bulamadım. Bir ara tesadüfen e-kitap halini bulunca da çok sevindim ve nihayet okuyabildim.

Uzun zamandır aksiyon kitabı okumuyordum bu kitap iyi geldi. Jason Bourne hafızasını kaybetmiş biri, geçmişi yok ve geleceği bilinmeyen geçmişinden gelen güçler tarafından tehlike altında. Yazar hafıza kaybını ve karakterde meydana getireceği duygu durumlarını kitapta çok iyi yansıtmış, daha önce de hafıza kaybının yer aldığı kitaplar okudum ve okuduklarım arasında en iyi bu kitapta işlendiğini düşünüyorum.

"Hepimiz kim olduğumuzu anlamaya çalışıyoruz, değil mi?"

Kitabın kurgusunu ve sunumunu beğendim, bir çok olay oluyor, kitap sizi oradan oraya sürüklüyor ve hiç sıkılmadan kendinizi olayın akışına bırakabiliyorsunuz. Karakterler ve Jason'ın geçmiş hayatı ile ilgili gizemler sizi kitaba daha çok bağlıyor.

Geçmişi Olmayan Adam, türünde başarılı bulduğum bir kitap oldu, yazarın diğer kitaplarını da merak ediyorum ancak yazarın kitaplarını bulmak oldukça zor.
336 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
İlk kez 1980 yılında yayınlandığında Ludlum kitabın bu kadar başarı getirebileceğini düşünüyor muydu acaba?
Serinin başlangıcı olması açısından önemli ki diğerlerinden bence daha fazla bir gizem taşıyor.
Casusluk hikayelerinin 60'lı, 70'li 80'li yıllarda artmasıyla birlikte Ludlum bence en önemli eseri Bourne Identity ile birlikte raflardaki yerini sağlam bir şekilde almış. Ian Fleming ve John Le Carre ile birlikte bu işi en iyi yapanlardan birisi ki kendisi Dan Brown'a ilham kaynağı olmuş biraz yazar.
Ludlum casusluk hikayelerini sadece yazıp bırakmıyor, insan ruhuna da iniyor.
352 syf.
·3 günde·10/10
Jason Bourne serisinin ilk kitabı. Polisiye, aksiyon, dram, melodram, korku ve gerilim. Yazar Robert Ludlum Her türden birer sahne canlandırmış kitapta. Sahneleri de öyle sıradan sahneler değil. Sanki gözünüzün önünde ve o ânı yaşıyormuşçasına kilitlenip kalıyorsunuz kitaba. Her şey Bourne'un kurşunlanarak denize atılmasından sonra başlıyor. Bir balıkçı teknesinde balık avlamakla meşgul olan insanlar denizde birinin olduğunu fark ediyor ve hemen onu kurtarmak için harekete geçiyorlar. Balıkçılar onu denizden kurtarıp kendilerine yakın bir yerde, tüm gününü içki içmekle geçiren eski bir doktora (cerrah) teslim ediyorlar. Doktor adamın vücudundaki kurşunları çıkardıktan sonra bir müddet de yanında misafir ediyor. Evet, artık hastamız günden günü daha da iyileşmekte. Ama bir sorun var... Adam hafızasını yitirmiş ve o âna kadar yaşadığı hiçbir olayı hatırlamıyor... İşte asıl bundan sonra, bir kitap okumuyor, âdeta bir film seyrediyorsunuz. Zaman zaman sinirleniyor, zaman zaman mutlu oluyor, bazen kafanız karışyor, bazense kitabı bir kenara bırakıp reklam arası bir çay/kahve ısmarlıyorsunuz kendinize. İlerleyen sayfalarda birçok farklı isimlerle tanışarak Bourne'la (Kahramanımız) bir alakası var mı yok mu diye uzun uzun düşünüyorsunuz. Yazar, işini çok profesyonelce yapıyor. Her zaman kafanızda çözülmesi müşkül olan bir sır bırakıyor. Kitap, baştan sonuna kadar esrarını çok güzel koruyor. Hiçbir zaman hiçbir şeye tam olarak "bu böyle, şu da şöyle" diyemiyorsunuz. Tâ ki en son bölüme kadar...

Okurken çok keyif aldığım bir kitap oldu. Daha önce filmini seyretmiştim. Kitabı okuduğum zaman ise, izlediğim filmin bu kitapla ne alakası var acaba diye düşünmeden de edemedim. Tamamen farklı farklı konular. Hatta bu konu hakkında varlığıyla siteye renk katan çok kaliteli bir okur olan Uğur Ukut abiyle de aramızda kısa bir konuşma oldu. Konuşmanın sonunda bana aslında bu eserin bir filmi olduğu ve tıpatıp kitapla aynı olduğunu söyledi. Filmi arayıp bulmakta güçlük çekmedim. Tamamen ingilizce bir film. Ne bir çevirisi ne de alt yazısı var. İzlemek isteyen olursa buraya linkini bırakıyorum (https://youtu.be/JRtiu1JC1BY).

Evet kitap bitti ama seri bitmedi. Daha sırada üç tane Bourne kitabı var. Gözlerimin iptal olmasına rağmen (e kitap) okumayı düşünüyorum. Kısacası bu eseri okuyarak bir şey kaybetmezsiniz. Birçok şey kazanabilirsiniz ama... Okuyacak olanlara şimdiden keyifli okumalar dilerim. Zaten okudukça keyif alacaklarından zerre şüphem de yok...

Evet, bu kadar... Ne ben daha fazla sözlerimi uzatabilirim ne de sizin daha fazla zamanınızı almak isterim... Kitapla kalın Saygıdeğer insanlar... Bu arada okuyacak olanlar için bir epub adresi de bırakıyorum http://www.ekitapcilar.com/...ecmisi-olmayan-adam/ ...
336 syf.
·Beğendi·9/10
Kitabı zar zor bulabilmiştim. Kitap Fransada, Bourne üzerinden Çakal Carlos ve CIA arasındaki savaş konu alınmakta. Carlos çok güçlü biri ve her yerde adamları var, onu durdurabilecek tek kişi Bourne.Tek kelimeyle efsane. Tek sorun sonunda ne oldu onu pek anlayamadım.
"Daha fazla şiddet istemiyorum. Bir şey bilmek ya da görmek de istemiyorum. Sadece..."
"Dedigimi yap."
Marie St. Jacque çaresiz zile bastı.
Robert Ludlum
Sayfa 69 - Altın kitaplar. 1980 1. Baskı Urperti
“Haydi, aç gözlerini. Artık araştırmaya gitmemizin zamanı geldi.”

Marie gözlerini kırpıştırıp ona baktı.
“Ne arayacağız?”

Adam, “Beni,” diye cevap verdi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ürperti
Alt başlık:
Geçmişi Olmayan Adam
Baskı tarihi:
1980
Sayfa sayısı:
364
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar Yayınları
Baskılar:
Geçmişi Olmayan Adam
Ürperti

Kitabı okuyanlar 59 okur

  • Uğur Ukut

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0