Weight: The Myth of Atlas and Heracles

·
Okunma
·
Beğeni
·
1563
Gösterim
Adı:
Weight: The Myth of Atlas and Heracles
Baskı tarihi:
6 Temmuz 2006
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9781841957753
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
Yayınevi:
Canongate Books
Baskılar:
Atlas
Atlas
Weight: The Myth of Atlas and Heracles
Condemned to shoulder the world "for ever" by the gods he dared defy, freedom seems unattainable to Atlas.

But then he receives an unexpected visit from Heracles, the one man strong enough to share the burden, and it seems they can strike a bargain that might release him ...

Jeanette Winterson asks difficult questions about the nature of choice and coercion in her dazzling retelling of the myth of Atlas and Heracles.

Visionary and inventive, believable and intimate, Weight turns the familiar on its head to show us ourselves in a new light.
134 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Posedion ve Yeryüzü’ nün oğlu, Atlantis’ in hükümdarı Atlas. Tanrıların tanrısı Zeus’ a baş eğmeyen ve bu kibrinin bedelini Kozmos’ u omuzlarında taşımakla cezalandırılan Atlas. Artık Kozmos Atlas’ tır. Her şeyi görür ve duyar. Evrenin bir bomba gibi patladığını görür, su birikintilerinde canlanan yaşamın kabarcıklarını duyar, dinazorlar saçlarının arasında dolaşır, insan soyunun başlarına gelecekleri asla ön göremediğini Pompei’ den ders almadığını, yeni dünyalar keşfetmek adına köpek Laika’ ya yapılan acımasızlığı öğrenir ve Atlas artık bilir yüz milyon yıl kadar sonra güneşin söneceğini, bütün ışıkların kararacağını ve okurken bizi aydınlatacak bir ışık olmayacağını…. O zaman belki de öyküyü yeniden başlatması gerekmektedir.
Hepimiz birer kibirli Atlas olabilir miyiz? Reddedildikçe reddetmeyi öğrenen, kaçarak kurtulacağımızı zanneden, geçmişle geleceğin arasında sıkışıp kalan bu nedenle anı kaçıran, özgür irade ve kendi kendine yetme gibi süslü kavramlarla kendini kandıran, ana babalarımızdan kalıtım yoluyla aldığımız davranışların ötesine geçemeyen insan soyuyuz biz. Hiçliğiz … O zaman belki de öyküyü yeniden yazmamız gerekmektedir.
Uzay geometrisinde düz çizgiler yok ise o zaman biz insanoğlu neden keskin sınırlarla boğuşmaktayız? Neden sırtlarımızda kozmos' u taşımak zorundayız? O zaman belki de öyküyü yeniden anlatmamız gerekmektedir....
Jeanette Winterson’ ın Atlas’ ın Yükü adlı bu kitabı Canongate yayınevinin mitler serisinden bir kitap. Bu seri ile ilgili çevirisi yapılan başka bir kitap olup olmadığı hakkında bir bilgiye ulaşamadım. Umarım çevirileri yapılmıştır ve okuma şansım olur.
1959 yılında Manchester’da doğmuş yazar. Altı yaşındayken evlat edinilmiş. 16 yaşında evlat edinildiği aşırı dindar ailesine lezbiyen olduğunu açıkladığında evinden ayrılmak zorunda kalmış. Oxford Üniversitesi’nde İngiliz edebiyatı okumuş. İlk romanını 24 yaşındayken yazmış. Otobiyografik öğeler taşıyan bu kitap Tek Meyve Portakal Değildir adıyla yayınlanmış. Halen düzenli olarak Guardian gazetesine yazılar yazmaktadır.
Sonbaharda gökyüzüne bakın. Yedi adet yıldız göreceksiniz. Ülker ya da Süreyya adını verdiğimiz ama mitolojide Atlas’ ın kızları Hesperidler olarak adlandırılan yedi kardeştir onlar.
http://i.hizliresim.com/0z3ZLR.jpg
115 syf.
·Beğendi·10/10
Atlas, mitolojide hem sevdiğim hem de durumuna üzüldüğüm kahramanlardan biridir. Bu kitapta Herkül'ün Atlas'a çıkarları gereği yaklaşması ve yükünü kısa bir süreliğine alarak biraz olsun onu rahatlatırken " düşünmesine " neden olması anlatılıyor. Yazar her zamanki akıcı, duygulu ve samimi diliyle okuyucuyu avucunun içine alıyor. Son sayfasına kadar elinizden bırakmak istemeyeceğiniz öyküde, uzay araştırmalarında denek olarak kullanılan köpek Layka'nın çaresizliği de mutlu bir şekilde sonlandırılıyor. Yaşasın hayalgücü !
115 syf.
·1 günde·10/10
Mitoloji çoğu zaman yazılan tarihten daha çok insana dair şeyler içerisinde barındıyor. Mitolojinin bilinçli bir oluşturulma şekli olmayışı, kolektif ve sürece yayılan kurgulanışı, insanın derin iç dünyası ve tarihine dair izleri içinde taşımasının en önemli nedenlerinden. Bu kitap yazarın ilk okuduğum kitabı oldu. Kitap Atlas mitini özgün bir şekilde kurgulayarak size hikayenizi anlatıyor. Okuyacağınız Atlasın hikayesi ama hikayenin kahramanı sizsiniz. Okumayı düşünecekler için tek solukta bitecek bir kitap.
134 syf.
·Puan vermedi
Atlas’ın yükü atlas’ın çilesi olmuştur daima. Hem cezası hem kaderi hem de mutluluğu belkide. Asla bırakmak istemediği bırakınca çökeceğini düşündüğü bir yük. Dünyanın yükü omuzlarında. Güçlü olmasına güçlü bu yükü taşıyacak kadar. Yüzyıllar bin yıllar taşıyacak kadar güçlü. Asla düşünmediği geçmişinin yükü. Bir hatanın ya da seçimin yükü. Bir hata diye bakınca yük daha mı ağırlaşıyor bilmiyorum ama seçim olursa sanki hafifliyor. Seçmek bir hata bile olsa bize ait oluyor; kader olmaktan çıkıyor.
Omuzumuza yüklediğimiz her şey kısıtlar bizi. Hareketimizi kısıtlar duygularımızı kısıtlar. Anlar bir tuhaf olur artık. Çünkü hareketimiz kısıtlıdır işte bir sıkışmışlık hissidir yaşadığımız. Yükümüzün altında ezilirken kalkmanın yolu çok uzundur ve zor.

“Şimdi anlıyorum geçmişin serap misali buharlaşıp gitmediğini. Gözle görülmese bile geleceğin bir ağırlığı olduğunu. Bizler geçmişle geleceğin çekiminde yaşarız. Bu çekimi kırmak için muazzam bir enerji -ışık hızında güç- tüketmek gerekir.”

Sınırlar başlar işte bu noktada hareket sınırlı, istekler mecburen sınırlı fakat özgürlük istenci sınırsız. Uzay kadar ve belki daha da fazla. Hiçliğin kıyısı bir sınır işte. Hiçliğin arasında değildir boşluk adı üstümde hiçliktir. Ama sınırı belirleyen her şeyin içindeki boşluk bizi sağlam kılar. Belki de yüke direncimizi sağlayan da bu boşluklardır.

“Duvarın sağlamlığı taşlardan değil, taşların arasındaki boşluklardan gelir. Sanırım bu da bana yapılan pis bir şakadır, çünkü benim onca kuvvetime ve emeğime rağmen duvar bir hiçliğe dayanır. Altını çizelim hiçliğe.”

Vücudumuz ise bu sınırın başlangıcı. Bir güç ve emeğin olgunlaştırdığı varlık sebebimiz. Özgür olmanın yolu bu güce ve emeğe bağlı olsa da yükten kurtulmanın yolu zihinsel çoğu zaman.

“Vücut budur işte, sağ kalmak için gerekli ihtiyatlı bir biçimde içine alan, mikrop türü istilacıların saldırısına kararlılıkla direnen kapalı kutu. Vücudun sınırları ancak vücut çürürlen zayıflar, ama çürümeyle gelen özgürlük işe yaramaz. Sonunda dünyayla birleştiğimde ona çoktan gözlerimi yummuş olurum.”

Yükümüzle, vücudumuzla, kaderimizle, eylem ve eylemsizliklerimizle birbirimizin hem yükü hem yoldaşı oluyoruz çoğu zaman. Kendimizi dayatıyoruz bazen kaderimize ortak olsun istiyoruz diğerlerinin ve ya özellikle birinin. Birbirimizin kaderi işkencecisi ve bazen mutluluğu huzuru oluyoruz. Bu süreçte bir ortam yaratıyoruz toz zerresi kadar olan kocaman dünyada. Bu ortam çoğu zaman bir cehennem oluyor ve “yarattığımız cehennemler, tanıştığımız cehennemlerdir.”
Kısa net cümlelerle yeniden yazmış yazar bu mitolojik öyküyü. Bir çok mizahi unsur eşliğinde kendi hayatını ön planda tutarak. Öyküye bu zamanı kendini de katmış yazar. Bir solukta okunan bu uzun öykü gülümsemeye neden.
Keyifli okumalar!
115 syf.
Herkesin bildiği Atlas mitini kendi penceresinden yorumlayan Jeanette Winterson, farklı çıkarımlar yapıyor. Buradaki farklılık Atlas’ın her insanda var olan duygulara sahip olması. Yazar, bu hissi akıcı diliyle okuyucuya geçiriyor.
Atlas, kardeşlerinin en güçlüsü lakin güç tek başına neye yeter ki? -Sahi sadece güç neye yetmiş ki?! Acı çektirmekten başka- En güçlünün bir kibirle dünyayı sırtlamasını okuyoruz. Suskunluğunu okuyoruz. Dokusu, ritmi bozulan dünyayı okuyoruz. Varoluşun sınırlarını, güçlü ama özgür olamamayı okuyoruz. “Dünyanın altında iki büklüm dururken insanların bütün sorunları gelir kulağıma, onlar kendi paylarına düşeni sorguladıkça, her şeyin boş olduğunu daha çok anlarım.” Bu koca Titan imkanı varken kaçmak yerine sorumluluk bilinciyle geri dönmüştür. -Sorumluluğun bilinci* bu topraklara da Ya Resulallah-
Toplumun birey üzerindeki tahakkümüyle ait olmadığı rollerde yaşamak mı –tabi bu yaşamaksa- yoksa Atlas gibi bütün bu yüklerden sıyrılıp ceza ya da görevi yerine getirmek mi hangisi daha ağır?
Biz kimin kibrinin diyetini ödüyoruz? Kim ya da kimler kendi taşıyacakları yükleri üzerimize ikişer üçer serpiştiriyor?
Son olarak, uzay boşluğuna gönderilen ilk canlı: Köpek Laika (Layka) hüzünlü gözlerinden öperim.
İnsan soyu cahil kalmayı sürdürür, çünkü bilgi onun sonudur. İnsanın icat ettiği her şey, döner dolaşır onu yok eder. Kardeşim Prometheus ateşi çalmıştı, peki insanlar bu armağanla ne yaptı? Birbirlerinin ekinlerini, evlerini yakmayı öğrendiler. Kheiron size ilaçları öğretmişti, peki siz ne yapmayı öğrendiniz? Zehir. Ares silahları elinize tutuşturmuştu, peki ya siz birbirinizi öldürmekten başka ne yaptınız?
Katlandıkça taşıdıklarım da arttı. Kitaplar, evler, sevgililer, yaşamlar, hepsi sırtıma yığıldı, sırtım vücudumun en kuvvetli bölümü oldu her zaman. Spor salonuna giderim. Kendi yükümü kaldırabilirim. Kendi yükümü kaldırabilirim. Kendi yükümü kaldırabilirim.
''Atlas, bu ağacın ne olduğunu biliyor musun?''
''Senin ağacın, Toprak Ana' nın sana armağanı.''
''Peki Toprak Ana' nın en büyük armağanı nedir?''
''Geçmişin ve geleceğin bilgisi'' diye yanıtladı Atlas.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Weight: The Myth of Atlas and Heracles
Baskı tarihi:
6 Temmuz 2006
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9781841957753
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
Yayınevi:
Canongate Books
Baskılar:
Atlas
Atlas
Weight: The Myth of Atlas and Heracles
Condemned to shoulder the world "for ever" by the gods he dared defy, freedom seems unattainable to Atlas.

But then he receives an unexpected visit from Heracles, the one man strong enough to share the burden, and it seems they can strike a bargain that might release him ...

Jeanette Winterson asks difficult questions about the nature of choice and coercion in her dazzling retelling of the myth of Atlas and Heracles.

Visionary and inventive, believable and intimate, Weight turns the familiar on its head to show us ourselves in a new light.

Kitabı okuyanlar 100 okur

  • Su

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%2.8 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0