Yakınlık Kendine ve Diğerine Güven Duymak

8,7/10  (3 Oy) · 
19 okunma  · 
6 beğeni  · 
1.168 gösterim
Yakınlık başka bir boyuttur. Diğerinin senin içine girmesine izin vermektir, seni senin gördüğün gibi görmesine izin vermek; diğerinin seni senin içinden görmesine izin vermek, bir insanı varlığının en derin noktasına davet etmek. Modern dünyada yakınlık giderek kayboluyor. Sevgililer bile yakın değil. Dostluk sadece bir kelime artık, giderek kayboluyor. Neden? Çünkü paylaşacak bir şey yok. İçindeki yoksulluğu kim göstermek ister? İnsanlar rol yapma derdinde: "Ben varlıklıyım, ben oraya ulaştım, ne yaptığımı biliyorum, nereye gittiğimi biliyorum."
Eğer sen yakın olmaya hazırsan, karşındakinin yakın olmasına da yol açabilirsin. Senin açıklığın, onun açık olmasını kolaylaştırır. Senin içtenliğin, onun içtenliğine, masumluğuna, güvenine, sevgisine, açıklığına izin verir.

Sen olmasan, bu evrenin şiirinde, güzelliğinde bir şeyler eksik kalır. Bir şarkı, bir nota eksik kalır, bir boşluk olur; hiç kimse sana bunu söylemedi...
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  181
 • ISBN:
  9789758817030
 • Orijinal Adı:
  Intimacy
 • Çeviri:
  Fiden Terzioğlu
 • Yayınevi:
  Ganj Kitap
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 12 Alıntı

Şükran Güngör 
05 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Asla çevrende yaşanmamış anlar biriktirme; yoksa sertleşirsin. Ancak geçmişten hiçbir şey taşımadığın zaman yumuşak kalabilirsin.

Yakınlık, Osho (Sayfa 113)Yakınlık, Osho (Sayfa 113)
Şükran Güngör 
02 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Hedef belirli değilse, sürüklenen bir tahta parçası olarak kalırsın. Çok uzak bir yıldız da olabilir; önemli değil ama belirli olmalı. Uzaksa sorun değil, ama orada olmalı.

Yakınlık, Osho (Sayfa 43)Yakınlık, Osho (Sayfa 43)
Şükran Güngör 
05 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsanlar kendilerini çok bilgili hissettiren sorular sorarlar. Yanıt almak için değil; sırf bilgilerini göstermek için soru sormak isterler.

Yakınlık, Osho (Sayfa 129)Yakınlık, Osho (Sayfa 129)
Şükran Güngör 
30 Haz 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kökler çok güçlüdür ama çiçek o kadar güçlü olamaz. Bütün güzelliği de o kadar güçlü olmamasındandır.

Yakınlık, Osho (Sayfa 8)Yakınlık, Osho (Sayfa 8)
Şükran Güngör 
01 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Arayacak bir şey olduğunda, bu dünyanın adamısın. Arayacak bir şey olmadığında, senin için "Bu arayıcı kim?1 sorusu önemli olduğunda, işte o zaman dindar bir adamsın. Ben dünya adamıyla din adamını böyle tanımlıyorum. Eğer hala bir şey arıyorsan -belki öbür hayatında, öbür kıyıda, cennette, hiç far etmez- hala dünya adamısın. Eğer arayışın bittiyse ve birden bilinecek tek bir şey olduğunu anladıysan - "Benim içimdeki arayıcı kim? Bu aramak isteyen enerji ne? Kimim ben?"- orada dönüşüm olmuştur.

Yakınlık, Osho (Sayfa 19)Yakınlık, Osho (Sayfa 19)
Şükran Güngör 
02 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bu varoluşun seni özleyeceği sana hiç söylenmedi. Sen olmasan bu varoluşun aynı olmayacağı, sen olmasan bu varoluşta bir boşluk olacağı hiç söylenmedi. Sen olmasan bu evrenin şiirinde, güzelliğinde bir şeyler eksik kalır; bir boşluk olur; hiç kimse sana bunu söylemedi.

Yakınlık, Osho (Sayfa 41)Yakınlık, Osho (Sayfa 41)
Şükran Güngör 
05 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Gerçek aşk için yarın yoktur, gerçek aşk için zaman yoktur. Eğer bir insanı seviyorsan, seviyorsundur. Yarın ne olacak kimin umurunda? Bu an öylesine çok ki, bu an bir sonsuzluk. Yarın ne olacak göreceğiz. Yarın gelince... Ve yarın hiç gelmez. Gerçek aşk şimdiye aittir.

Yakınlık, Osho (Sayfa 131)Yakınlık, Osho (Sayfa 131)
Şükran Güngör 
02 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kendine karşı gerçek ol, başka bir sorumluluğun yok. İnsan kendi varlığına karşı sorumludur. Sadece kendi varlığına cevap verebilirsin ve Tanrı sana niye başkası olmadığını sormaz.

Yakınlık, Osho (Sayfa 31)Yakınlık, Osho (Sayfa 31)
Şükran Güngör 
02 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sahte olmaya devam etmenin sebebi, gerçeğin tadını bilmemendir.

Yakınlık, Osho (Sayfa 31)Yakınlık, Osho (Sayfa 31)
Şükran Güngör 
05 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bencil olma, ama kendinle dolu ol; bu ikisi farklıdır. Narsist olma, kendine saplanıp kalma. Ama doğal bir şekilde kendini sevmen şart, bu temel bir olgu. Ancak o zaman başkasını sevmen mümkün olur.

Yakınlık, Osho (Sayfa 100)Yakınlık, Osho (Sayfa 100)
2 /