Yakınlık Kendine ve Diğerine Güven Duymak

8,5/10  (6 Oy) · 
33 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.345 gösterim
Yakınlık başka bir boyuttur. Diğerinin senin içine girmesine izin vermektir, seni senin gördüğün gibi görmesine izin vermek; diğerinin seni senin içinden görmesine izin vermek, bir insanı varlığının en derin noktasına davet etmek. Modern dünyada yakınlık giderek kayboluyor. Sevgililer bile yakın değil. Dostluk sadece bir kelime artık, giderek kayboluyor. Neden? Çünkü paylaşacak bir şey yok. İçindeki yoksulluğu kim göstermek ister? İnsanlar rol yapma derdinde: "Ben varlıklıyım, ben oraya ulaştım, ne yaptığımı biliyorum, nereye gittiğimi biliyorum."
Eğer sen yakın olmaya hazırsan, karşındakinin yakın olmasına da yol açabilirsin. Senin açıklığın, onun açık olmasını kolaylaştırır. Senin içtenliğin, onun içtenliğine, masumluğuna, güvenine, sevgisine, açıklığına izin verir.

Sen olmasan, bu evrenin şiirinde, güzelliğinde bir şeyler eksik kalır. Bir şarkı, bir nota eksik kalır, bir boşluk olur; hiç kimse sana bunu söylemedi...
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  181
 • ISBN:
  9789758817030
 • Orijinal Adı:
  Intimacy
 • Çeviri:
  Fiden Terzioğlu
 • Yayınevi:
  Ganj Kitap
 • Kitabın Türü:
Ali Rıza MALKOÇ 
02 May 22:07 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap incelemesi
Kitap adı: Yakınlık
Yazarı : Osho
Ganj Yayıncılık 178 sayfa

Zeka, olgunluk dan sonra Osho' dan okuduğum bu üçüncü kitap. Her birinden farklı bilgiler edindim ve en çok beğendiğim de bu kitap oldu.
Hani insan bir ihtiyaçla yola çıkar, arayıştadır.
Onu teskin edecek, doyuracak farklı şeyler arar. Tutunacak bir dal arar. Muhtaç olduğun kelime, cümle, güzergah bir yerlerde gizlidir.
Hazine ararken toprakta gereksiz şeyler de çıkar insanın karşısına, taş, kaya, teneke, ağaç kökü gibi. Ama olanca güç ve umudumuzla azimle kazmaya devam ederiz.
Osho'nun kitapları da öyle. Bir hazine ve önemli bir boşluğu dolduruyor.
Defineci misali, gereksiz ve sizin anlayış ve kültürünüze uymayan vurgularla da karşılaşacaksınız.
Fakat süper ötesi tespitler var çözüme götüren.
Hani bazen muhatabımıza kızarız ya:
" niyet mi okuyorsun" diye.
Osho' ya göre niyet okumak basit bir uğraşı.
O adeta zihin okuyor zihin.
Yıllar boyu gözlem ve okumalarından edindiği deneyimle, toplumda kalıcı sevgi atmosferinin nasıl oluşabileceğine iyi kafa yormuş.
Biz ise buradaki anlatım ve aktarımları kendi kültürümüze uyarlayabiliriz.
O maden sunuyor, biz sarraf isek işleyebiliriz.
Tek yönlü kültür araştırmaları ve okumaları karşılaştırma ve analiz, sentez imkanı sunmadığı için, farklı kültür ve anlayışlardaki düşünürlerin eselerinden çok yerinde tespitler öğrendim.
Vakit buldukca Osho' nun diğer eserlerini de okuyacağım.
02.05.2017
Ali Rıza Malkoç
#armozdeyis

Ceyda 
 06 Tem 17:32 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Asi Ruh Osho"... Bu yazar bu kitabında bana güzel şeyler kattığı, farklı bir renk ancak bazı düşünceleri sanki derinlere inmeden, yapmak istediğini veya yaptığını düz bir şekilde, kendi ütopyosunu kurmak istercesine anlatmış.
Dogru bilgiyi bir bardak gibi düşünürsek Osho bu bardaktan sadece bir yudum almış, tamamını tüketmemiş gibi. Çoğu söylediği yanlış fikirleri hakkında onunla saatlerce tartışa bilirdim.
Gelenekler konusunda ki fikirleri ise doğru olmakla birlikte yine yanlış taraflarınında olduğunu düşünüyorum. Bu onun Hindistan gibi çok gelenekli bir yerde doğmasından dolayı gelenek karmaşasından boğulduğu için tüm geleneklere ve kurallara ön yargılı yaklaşıyormuş gibi geldi. Ben de bazı geleneklerimizin bizi kısıtladığını düşünüyorum ancak geleneksiz ve kuralsız bir dünya çekilemez olurdu. Bana göre bizi yozlaştırak gelenekler bir kenara bırakılmalı. Ama Osho evlilik gibi kutsal bir bağı bile gereksiz bir gelenek gibi görüyor.

Kitaptan 65 Alıntı

Bir kere kendini sevme yeteneğin yok oldu mu artık kimseyi sevmen mümkün değildir.

Yakınlık, Osho (Sayfa 43)Yakınlık, Osho (Sayfa 43)

Zekâ sahibi olmadan başarılı olmak görülmemiş bir şey değildir. Aslında zekâ sahibi olup başarılı olmak daha zordur, çünkü zeki insan yaratıcıdır.

Yakınlık, Osho (Sayfa 42)Yakınlık, Osho (Sayfa 42)
Şükran Güngör 
05 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Asla çevrende yaşanmamış anlar biriktirme; yoksa sertleşirsin. Ancak geçmişten hiçbir şey taşımadığın zaman yumuşak kalabilirsin.

Yakınlık, Osho (Sayfa 113)Yakınlık, Osho (Sayfa 113)

Ama birini kendine yakın hissettiğinde, yakınlık doğduğunda, söylediğin her kelime önem kazanır. O zaman kelimelerle kolayca oynayamazsın çünkü her şeyin bir önemi vardır. O yüzden sessizlik boşlukları olur.

Yakınlık, Osho (Sayfa 71)Yakınlık, Osho (Sayfa 71)

Bu sessizliğin tadına var; hisset ve tadını çıkar. Kısa zamanda anlayacaksın ki onun kendi iletişimi var; daha büyük, daha yüksek, daha derin ve daha içten. Ve bu iletişim kutsaldır, saftır.

Yakınlık, Osho (Sayfa 72)Yakınlık, Osho (Sayfa 72)

Bütün mesele bu: kendin olmak. Bunu çözebilirsen öbür meselelerin hepsi sorun olmaktan çıkar. O zaman hayat, yaşanacak güzel bir gizem haline gelir. Çözülecek değil; yaşanacak ve keyfine varılacak.

Yakınlık, Osho (Sayfa 37)Yakınlık, Osho (Sayfa 37)

Eğer doğru yönde gidiyorsan en uzun yolculuk bile sorun olmaz. Ama yanlış yönde gidiyorsan, ya da hiç yönün yoksa, ya da her yöne birden gidiyorsan, o zaman hayat dağılmaya başlar. Nevroz denilen şey budur; enerjinin dağılması, nereye gideceğini, ne yapacağını, ne olacağını bilmemek.

Yakınlık, Osho (Sayfa 52)Yakınlık, Osho (Sayfa 52)
Şükran Güngör 
02 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Hedef belirli değilse, sürüklenen bir tahta parçası olarak kalırsın. Çok uzak bir yıldız da olabilir; önemli değil ama belirli olmalı. Uzaksa sorun değil, ama orada olmalı.

Yakınlık, Osho (Sayfa 43)Yakınlık, Osho (Sayfa 43)