Yaratıcı Beyin Dehanın Nörobilimi

8,8/10  (5 Oy) · 
16 okunma  · 
6 beğeni  · 
1.677 gösterim
Yaratıcılık olarak adlandırdığımız o benzersiz özgünlük nasıl ortaya çıkıyor? Herkes yaratıcı olabilir mi? Michelangelo bir taş ustasının oğluyken; Shakespeare'in babası orta sınıfa ait bir iş adamıydı. Peki, o halde bazı insanların kısacık hayatlarından sıyrılıp şaşırtıcı derecede yaratıcı şeyler ortaya koymaları nasıl açıklanabilir?

Iowa Üniversitesi Psikiyatri Bölümü'nde araştırmalarını sürdüren Ulusal Bilim Madalyası sahibi Nancy Andreasan "yaratıcılık" ve beyin konusundaki sürükleyici yolculuğunun deneyimlerini paylaşırken,bize yaratıcılığın, zeka ve yetenekten bağımsız olarak; yalnızca yaşamın farklı parçalarının yeni ve beklenmedik şekilde bir araya getirilmesi olduğunu gösteriyor.

Andreasen, çalışmasından resim,edebiyat,müzik ve bilim alanlarında, beynin yaratıcı fikirlere nasıll ulaştığını anlamak için; genler ve çevrenin rolünü, sıradan yaratıcılığa karşılık sıradışı yaratıcılığı, çok yönlü olmanın önemini,"standart bir eğitim görmemeiş olma"nın değerini ve "deha ile delilik" ilişkisini inceliyor. Mozart, Poincare ve Coleridge gibi sıradışı yaratıcıların yaratıcılık, yaratıcı süreç ve özel yeteneklere sahip yaratıcı insanlar hakkında söylediklerine yer veren yazar, oyun yazarı Neil Simon ile yaptığı söyleşiden hareketle, oldukça poüler olan Amerikalı yazarın aklının ve beyninin nasıl işlediğini de anlatıyor.

Yaratıcı Beyin, yaratıcı beyni yaratan koşulları anlamanın ve hem çocuklar hem de yetişkinler için yaratıcılığı beslemenin yollarını sunuyor...

(Tanıtım yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  247
 • ISBN:
  978-975-509-599-8
 • Orijinal Adı:
  The Creating Brain-The Neuroscience of Genius
 • Çeviri:
  Kıvanç Güney
 • Yayınevi:
  Arkadaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kadir Orkut Şahin 
04 May 02:17 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Tam anlamıyla bilimsel bir kitap arıyorsanız aradığınız kitap bu değil. Daha çok teori ve tahminler üzerine yürütülmüş bir kitap. Psikolojik rahatsızlıklar ile deha arasındaki bağlantıyı bulmaya çalışıyor, aile ile dehanın arasındaki bağlantıyı inceliyor. Tam anlamıyla tatmin olduğum bir kitap değildir fakat kötü de diyemem.

Kitaptan 2 Alıntı

Şükran Güngör 
02 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Doğa üstü varlıklara ilişkin fikirler de matematikle ilgili fikirlerin geldiği şekilde geldi. Ben de o yüzden ciddiye aldım."

Yaratıcı Beyin, Nancy C. Andreasen (John Nash)Yaratıcı Beyin, Nancy C. Andreasen (John Nash)

Nörobilimin ilk göz ağrım olacağını ve tıptaki uzmanlık alanımın beyin hastalıklarının araştırılması ve tedavisine odaklı olacağını hissediyordum.Bu yüzden psikiyatr olmaya karar verdim.İçinden geldiğim edebiyat dünyası, zihinsel hastalıklara ait belirtilerin canlı betimlemelerini yapan insanlarla doluydu...

Yaratıcı Beyin, Nancy C. Andreasen (Sayfa 114)Yaratıcı Beyin, Nancy C. Andreasen (Sayfa 114)