Yaratıcı Beyin Dehanın Nörobilimi

8,9/10  (7 Oy) · 
20 okunma  · 
9 beğeni  · 
1.828 gösterim
Yaratıcılık olarak adlandırdığımız o benzersiz özgünlük nasıl ortaya çıkıyor? Herkes yaratıcı olabilir mi? Michelangelo bir taş ustasının oğluyken; Shakespeare'in babası orta sınıfa ait bir iş adamıydı. Peki, o halde bazı insanların kısacık hayatlarından sıyrılıp şaşırtıcı derecede yaratıcı şeyler ortaya koymaları nasıl açıklanabilir?

Iowa Üniversitesi Psikiyatri Bölümü'nde araştırmalarını sürdüren Ulusal Bilim Madalyası sahibi Nancy Andreasan "yaratıcılık" ve beyin konusundaki sürükleyici yolculuğunun deneyimlerini paylaşırken,bize yaratıcılığın, zeka ve yetenekten bağımsız olarak; yalnızca yaşamın farklı parçalarının yeni ve beklenmedik şekilde bir araya getirilmesi olduğunu gösteriyor.

Andreasen, çalışmasından resim,edebiyat,müzik ve bilim alanlarında, beynin yaratıcı fikirlere nasıll ulaştığını anlamak için; genler ve çevrenin rolünü, sıradan yaratıcılığa karşılık sıradışı yaratıcılığı, çok yönlü olmanın önemini,"standart bir eğitim görmemeiş olma"nın değerini ve "deha ile delilik" ilişkisini inceliyor. Mozart, Poincare ve Coleridge gibi sıradışı yaratıcıların yaratıcılık, yaratıcı süreç ve özel yeteneklere sahip yaratıcı insanlar hakkında söylediklerine yer veren yazar, oyun yazarı Neil Simon ile yaptığı söyleşiden hareketle, oldukça poüler olan Amerikalı yazarın aklının ve beyninin nasıl işlediğini de anlatıyor.

Yaratıcı Beyin, yaratıcı beyni yaratan koşulları anlamanın ve hem çocuklar hem de yetişkinler için yaratıcılığı beslemenin yollarını sunuyor...

(Tanıtım yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  247
 • ISBN:
  978-975-509-599-8
 • Orijinal Adı:
  The Creating Brain-The Neuroscience of Genius
 • Çeviri:
  Kıvanç Güney
 • Yayınevi:
  Arkadaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
nazlıhan say 
29 Eki 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Temeli olan insan anlamakta zorlanmiyor. Ama herhangi bir sekilde biyoloji ile ilgisi olmayan biri alip okuduğunda ben doktor muyum deyip sıkıntı yaşayabilir birkaç bölümde.