Yaz Düşleri Düş Kışları

7,3/10  (6 Oy) · 
22 okunma  · 
8 beğeni  · 
835 gösterim
"Şimdi bahçede, ayaz - yemiş boş sıraların dışında kuşsuz bir saat kulesi kalmıştı, yapraklarını dökmüş bir atkestanesi, öğrencisiz bir basketbol alanı.

Her mevsimde aynı olan ulu bir çınar. Pusla beslenen bulutlar, kimi zaman aralarında kümelenip yardımlaşarak, kimi zaman tek başlarına kalmayı deneyerek yeni biçimlere değişiyorlardı. Durmaksızın. Bir ara güneş, son bir çabayla bulutların arasından sıyrıldı ama göğe ancak kendini çok andıran bir güneş resmi çizebildi."

Gündelik hayatın gerçeklerinde yaşayan ve gerçeği değiştirecek düşler kuran insanların öyküleri...
Tomris Uyar, Yaz Düşleri Düş Kışları ile okuyucularını gerçek ile düş arasındaki görünmez köprüden geçiriyor.
(Tanıtım Yazısı'ndan)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2005
 • Sayfa Sayısı:
  92
 • ISBN:
  9789750809408
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Zagor 
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Okunmaya değer bir Tomris Uyar kitabı. Yazarın Metal Yorgunluğu ve Aramızdaki Şey adlı eserlerinden sonra okuduğum üçüncü kitap. Günlük hayatın keşmekeşliğinde yaşayan insanların öyküleri..Ve onları bu rutinden çıkaracak düş yolculukları... İyi okumalar...

Kitaptan 22 Alıntı

Zagor 
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kuşluk Rakısı
- Şuramda bir şey sancıyor, dedi.
- Yalnızlık, dedim.

Yaz Düşleri Düş Kışları, Tomris Uyar (Sayfa 78 - Yky Yayınları)Yaz Düşleri Düş Kışları, Tomris Uyar (Sayfa 78 - Yky Yayınları)
Zagor 
07 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Metal Yorgunluğu
"Diyorum ki kişinin doğum tarihi pek önemli değil aslında, dünyaya gözlerini açmak daha önemli. Bendeniz dünyaya gözlerimi 1945 yılında açtım."

Yaz Düşleri Düş Kışları, Tomris Uyar (Sayfa 30 - Yky Yayınları)Yaz Düşleri Düş Kışları, Tomris Uyar (Sayfa 30 - Yky Yayınları)
meltem şen 
17 Ağu 13:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Filizkıran Fırtınası
'' Gerçek öyle çabuk değişiyordu ki, adı konulana, içyüzü anlaşılana kadar dış yüzü tanınmazlaşıyordu. ''

Yaz Düşleri Düş Kışları, Tomris Uyar (Sayfa 22 - Yapı Kredi Yayınları)Yaz Düşleri Düş Kışları, Tomris Uyar (Sayfa 22 - Yapı Kredi Yayınları)
Zagor 
07 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Filizkıran Fırtınası
"Beyoğlu adı, Kanuni zamanında, İstanbul'da doğmuş ve padişah ve sadrazam İbrahim Paşa'nın çok yakın bir dostu olarak siyasi işlere karışmış bulunan Aloisio Gritti'ye izafeten verilmiştir. Venedik doju Andrea Gritti'nin (1454-1538) oğlu olan Gritti'ye Türkler "Beyoğlu" derlerdi. Andrea Gritti, İstanbul'da Venedik sefiri bulunduğu sırada bir Rum kadınıyla evlenmiş ve bu izdivaçtan Aloisio dünyaya gelmiştir. Gritti'nin Beyoğlu'nda (bugünkü tarih1952) Taksim Belediye Bahçesinin yakınında tepe üzerinde mükellef bir köşkü bulunduğundan dolayı, köşkün bulunduğu yerden Galatasaray'a kadar olan sahaya Beyoğlu adı verilmiştir."

Yaz Düşleri Düş Kışları, Tomris Uyar (Sayfa 17 - Yky Yayınları)Yaz Düşleri Düş Kışları, Tomris Uyar (Sayfa 17 - Yky Yayınları)
Zagor 
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kuşluk Rakısı
"Bakma sen, milyarderdir bunlar. Yalnız, para harcamayı bilmezler, yaşamayı bilmezler. Etmişim içine o paranın."

Yaz Düşleri Düş Kışları, Tomris Uyar (Sayfa 77 - Yky Yayınları)Yaz Düşleri Düş Kışları, Tomris Uyar (Sayfa 77 - Yky Yayınları)
Zagor 
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bayırdaki Ilgım
"Halkların belleği zayıf olur derler ya, doğruydu."

Yaz Düşleri Düş Kışları, Tomris Uyar (Sayfa 56 - Yky Yayınları)Yaz Düşleri Düş Kışları, Tomris Uyar (Sayfa 56 - Yky Yayınları)
Zagor 
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bayırdaki Ilgım
Canım filmler de bozuldu, dedi Birinci. Eskiden gerçek yaşama tıpatıp benzeyen duygulu filmler yapılırdı.

Yaz Düşleri Düş Kışları, Tomris Uyar (Sayfa 55 - Yky Yayınları)Yaz Düşleri Düş Kışları, Tomris Uyar (Sayfa 55 - Yky Yayınları)
Madam Tutli Putli 
21 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bahar, yüzünü bir gösterse gelinciğe keserdi bu bayır, bu bayır papatya kesilirdi tepeden tırnağa. Her gün bir daha bir daha biten ama hiç sona ermeyen, böyle içini karartan seyler gelmezdi aklına. Düşlerden arta kalan tedirginlikler, havaya karışıp giderdi.

Yaz Düşleri Düş Kışları, Tomris Uyar (Sayfa 7 - YKY)Yaz Düşleri Düş Kışları, Tomris Uyar (Sayfa 7 - YKY)
3 /