Yazmak Eylemi Bir Toplumsal/Siyasal Olay Üzerine 101 Çeşitleme

8,8/10  (15 Oy) · 
44 okunma  · 
22 beğeni  · 
922 gösterim
Türk edebiyatının minimalist kanadının en usta yazarı Ferit Edgü, denemeleriyle Sel Yayıncılık’ta. Kendilerini “devrimci” olarak tanımlayan örgüt üyelerinin bir eylemi sonucu 14 Şubat 1980 Perşembe günü, İstanbul’un birçok semtinde dükkanlar kepenk açmadı. Yazar, bu eylemi 101 değişik metinde dile getirerek bir yazmak eylemi’nde bulundu.
Yazmak Eylemi, yazının sınırsız olanaklarını sunmakla kalmıyor, gerçekliğin sayısız anlatım yolları olduğunu belgelemeyi de amaçlıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2007
 • Sayfa Sayısı:
  137
 • ISBN:
  9789755702296
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Yazmak Eylemi, Ferit Edgü’yle tanıştığım ilk eseri olmakla beraber bende bıraktığı tarifsiz haz sayesinde diğer eserlerini edinmem gerektiğini anladım. Eser, 80 yılının 14 Şubat’ında devrimci olduklarını söyleyen örgüt üyelerinin iş yerlerini üzerinde kepenk kapattırma eylemini 101 farklı üslupla 101 denemeyle anlatmaktadır. Yazar, tek bir olayı farklı üsluplar, bakış açıları ve farklı teknikler kullanılarak yazmıştır. Hem yazarlık ve yazma isteği olanlar için hem de farklı pencerelerden aynı dünyayı anlamaya çalışanlar için oldukça nitelikli bir eserdir.

Şeyma Taş 
23 Mar 21:53 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

"kaptansız 1 gemideyiz. Hiç kimse nereye gideceğimizi bilmiyor. Amaçsızca gök boşluğunda kanat çırpan kuşlar gibi oradan oraya gidiyoruz. Ama çaldığımız tüm kapılar kapalı. Vardığımız her yer, boyumuzu aşan 1 duvar. Deliksiz taş 1 duvar. Ardında neler olup bitiyor bilen yok. "

Meyrem KARADENİZ 
 29 Mar 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Aynı konu 101 farklı şekilde anlatılabilir mi? Üslup temrinleri yapmış olan yazar, şimdiye kadar okuduğum kitaplar arasında en ilginç bulduğum kitap olmasını sağladı eserinin. Aynı konunun farklı şekilde farklı insanların anlatımı ile ele alınmış olması sıkıcı bulacağınızı düşündürmesin. Genel tarzın dışında, giriş gelişme sonuç, baş karakter olay örgüsü ve merak gerektirecek bir durum yok ama başarılı bir anlatıma sahip, farklı bir tarz olması kitabı okutturuyor. Genelde konu ya da karakterler kitabı cazip kılarken bu defa farklı tarz cazip hale getirdi. Meraklısına hitap eden, onun dışında okunmadığında da aklınızda kalacak bir konuya sahip değil ;) 101 farklı anlatım nasıl olabilir diye okuyorum. Kitaplarla kalınız.

şehriban yazar 
22 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir olayi farkli bakis acilariyla okumak hic bu kadar eglenceli olmamisti :)zor sartlarda elde ettim ve buna degdigini düşünüyorum 101 sekilde bir olayi anlatmak kolay bisey olmasa gerek ...

Cavanşir Gadimov 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazmaya meraklı olan, bir şeyler yazmaya çalışan insanlar için şiddetle tavsiye edeceğim bir kitap. Yazmanın kendisinin ne kadar çok farklı çeşidi olduğunu basit bir olay üzerinden aynı olayı 101 defa farklı üslüp ya da açılardan yazarak gösteriyor. Bu da yazmak eylemine güzel örnekler oluşturuyor.
https://kitapokurum.blogspot.com.tr/...u-yazmak-eylemi.html

DESTİNA ÖYKÜ 
 25 Mar 16:26 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bu tarz bir kitabı konusundan ziyade yazım şeklinden dolayı okumak çok ilginç ve güzel bir deneyim oldu. 14 Şubat 1980 perşembe günü , İstanbul'da birçok dükkanın kepenk açmamasını yazar 101 değişik metinde, çok farklı insanların gözünden yeri geliyor mektup ile, yeri geliyor düz şiir ile dile getirerek farklı birçok düşünce ve gözden bunu okuyucuya sunuyor. Hayatta yaşadığımız bir olayın çok farklı şekilde insanların üzerindeki etkisinin bıraktığı izlerin farkına varıp bunu düşünmek için bile okunulası bir kitap.

Azam 
11 Ağu 11:09 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Okuduğum en farklı kitaplardan biri idi. Kitabı benim gözümde farklı kılan konusundan ziyade anlatımı idi. Bir olayı yüzbir farklı kişinin gözünden anlatıyor yazar. Kolay okunan ama okunurkende anlatan her kişinin gözünden baktırıyor yazar. Bu da yazarın yaşadığı toplumu iyi tanıdığını gözler önüne seriyor. Keyifle okuyunuz. :)

Lütfiye SOYLU 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Aynı olayın çok farklı bakış açılarından anlatımı..Bunun dışında öğrettiği şey şudur ki "Tek gerçek yok ,herkes biraz haklıdır ,dinlemek gerek."

A.Cmert 
24 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitap bana; toplumu etkileyen bir olayın üzerine 1001 türlü yorumun çullanıp yorumların dağ gibi görünüp dağ içinde kalan kısımın ise görünmez, erişilemez ve anlaşılamaz olduğunu anlattı.
Kitabı zevkle okudum. Akıcı bir dili vardı.

Kitaptan 16 Alıntı

Şeyma Taş 
24 Mar 12:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İkili
"hiçbir şeyden habersiz olarak yaşıyoruz ve sonra da sokak ortasında ölüyoruz ya da öldürülüyoruz."

Yazmak Eylemi, Ferit Edgü (Sayfa 38)Yazmak Eylemi, Ferit Edgü (Sayfa 38)

"Kaptansız bir gemideyiz. Hiç kimse nereye gideceğimizi bilmiyor. Amaçsızca gök boşluğunda kanat çırpan kuşlar gibi oradan oraya gidiyoruz. Ama çaldığımız tüm kapılar kapalı. Vardığımız her yer, boyumuzu aşan bir duvar. Deliksiz taş bir duvar.
Ardında neler olup bitiyor, bilen yok."

Yazmak Eylemi, Ferit EdgüYazmak Eylemi, Ferit Edgü
Meyrem KARADENİZ 
29 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Geriye dönmek kolay, ileri gitmek zordur.

Yazmak Eylemi, Ferit Edgü (Sayfa 76 - Sel)Yazmak Eylemi, Ferit Edgü (Sayfa 76 - Sel)
Barış ÖNER 
24 May 18:24 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"yeşilliğe hasret gideceğim. eskiden bahçeli evlerde otururduk, şimdi apartmanlarda.eskiden balkonlarımızda hatimler, sardunyalar yetiştirirdik, şimdi kalorifer isinden çamaşır asamıyoruz, eskiden salonumuzda devetabanları vardı, şimdi naylon bitkiler. eskiden çarşıya pazara çıktığımızda , çarşı pazar bir kış bahçesi gibiydi, bugün bir çöl gibi."

Yazmak Eylemi, Ferit EdgüYazmak Eylemi, Ferit Edgü
Enes Öztürk 
Dün 18:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“İkinci Bahçe'nin girişinde şöyle diyor Sâdi. "Bilge kişi olup bitenlerin gerçekliğini hesaba katan ve bir eylemi gerçekleştirirken bu eyleme bağlı her şeyi hesaplayan, göz önünde tutan, değerlendiren kişidir.”

Yazmak Eylemi, Ferit EdgüYazmak Eylemi, Ferit Edgü
Meyrem KARADENİZ 
29 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

-Bana bak delikanlı, dedim, burası kasap dükkanı değil, kuyumcu dükkanı hiç değil.Burada tişört satmıyoruz.Kitap satıyoruz.Alıp okuyasınız , akıllanasınız, bilinçlenesiniz, Hanyayla Konyayı bilesiniz diye.

Yazmak Eylemi, Ferit Edgü (Sayfa 32 - Sel)Yazmak Eylemi, Ferit Edgü (Sayfa 32 - Sel)
Meyrem KARADENİZ 
29 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Yaşam, her geçtiğimiz gün, anlamını değiştiriyor. Bu anlamı bulup çıkarmak, ona göre bir durum almak zorundayız gibime geliyor.Yani geleceğimiz için. Yani yurdumuzun geleceği için.Yani hepimiz için.

Yazmak Eylemi, Ferit Edgü (Sayfa 45 - Sel)Yazmak Eylemi, Ferit Edgü (Sayfa 45 - Sel)
volkan şentürk 
26 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hiçbir şey şaşırtmıyor artık bizi, aşkın gülüşünden başka. Soluk bir ışıkta gezdik kenti. Işıksız vitrinlerde yalnızlıklarını yaşar gibiydi mankenler.İnandırıcı bir kanıt aradım kapalı kapılar önünde. Bekçiler tenha sokakları bekliyordu. Sözcüklerin yetmediği bir an, bir gencin "yarına adadım adımı, benim kuşağımın yazgısı bu" dediğini duydum...

Yazmak Eylemi, Ferit EdgüYazmak Eylemi, Ferit Edgü
2 /