Yazmak Eylemi Bir Toplumsal/Siyasal Olay Üzerine 101 Çeşitleme

8,8/10  (13 Oy) · 
27 okunma  · 
14 beğeni  · 
821 gösterim
Türk edebiyatının minimalist kanadının en usta yazarı Ferit Edgü, denemeleriyle Sel Yayıncılık’ta. Kendilerini “devrimci” olarak tanımlayan örgüt üyelerinin bir eylemi sonucu 14 Şubat 1980 Perşembe günü, İstanbul’un birçok semtinde dükkanlar kepenk açmadı. Yazar, bu eylemi 101 değişik metinde dile getirerek bir yazmak eylemi’nde bulundu.
Yazmak Eylemi, yazının sınırsız olanaklarını sunmakla kalmıyor, gerçekliğin sayısız anlatım yolları olduğunu belgelemeyi de amaçlıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2007
 • Sayfa Sayısı:
  137
 • ISBN:
  9789755702296
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Meyrem KARADENİZ 
 29 Mar 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Aynı konu 101 farklı şekilde anlatılabilir mi? Üslup temrinleri yapmış olan yazar, şimdiye kadar okuduğum kitaplar arasında en ilginç bulduğum kitap olmasını sağladı eserinin. Aynı konunun farklı şekilde farklı insanların anlatımı ile ele alınmış olması sıkıcı bulacağınızı düşündürmesin. Genel tarzın dışında, giriş gelişme sonuç, baş karakter olay örgüsü ve merak gerektirecek bir durum yok ama başarılı bir anlatıma sahip, farklı bir tarz olması kitabı okutturuyor. Genelde konu ya da karakterler kitabı cazip kılarken bu defa farklı tarz cazip hale getirdi. Meraklısına hitap eden, onun dışında okunmadığında da aklınızda kalacak bir konuya sahip değil ;) 101 farklı anlatım nasıl olabilir diye okuyorum. Kitaplarla kalınız.

şehriban yazar 
22 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir olayi farkli bakis acilariyla okumak hic bu kadar eglenceli olmamisti :)zor sartlarda elde ettim ve buna degdigini düşünüyorum 101 sekilde bir olayi anlatmak kolay bisey olmasa gerek ...

Cavanşir Gadimov 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazmaya meraklı olan, bir şeyler yazmaya çalışan insanlar için şiddetle tavsiye edeceğim bir kitap. Yazmanın kendisinin ne kadar çok farklı çeşidi olduğunu basit bir olay üzerinden aynı olayı 101 defa farklı üslüp ya da açılardan yazarak gösteriyor. Bu da yazmak eylemine güzel örnekler oluşturuyor.
https://kitapokurum.blogspot.com.tr/...u-yazmak-eylemi.html

A.Cmert 
24 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitap bana; toplumu etkileyen bir olayın üzerine 1001 türlü yorumun çullanıp yorumların dağ gibi görünüp dağ içinde kalan kısımın ise görünmez, erişilemez ve anlaşılamaz olduğunu anlattı.
Kitabı zevkle okudum. Akıcı bir dili vardı.

Lütfiye SOYLU 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Aynı olayın çok farklı bakış açılarından anlatımı..Bunun dışında öğrettiği şey şudur ki "Tek gerçek yok ,herkes biraz haklıdır ,dinlemek gerek."

Kitaptan 6 Alıntı

Meyrem KARADENİZ 
29 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Geriye dönmek kolay, ileri gitmek zordur.

Yazmak Eylemi, Ferit Edgü (Sayfa 76 - Sel)Yazmak Eylemi, Ferit Edgü (Sayfa 76 - Sel)
Meyrem KARADENİZ 
29 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Yaşam, her geçtiğimiz gün, anlamını değiştiriyor. Bu anlamı bulup çıkarmak, ona göre bir durum almak zorundayız gibime geliyor.Yani geleceğimiz için. Yani yurdumuzun geleceği için.Yani hepimiz için.

Yazmak Eylemi, Ferit Edgü (Sayfa 45 - Sel)Yazmak Eylemi, Ferit Edgü (Sayfa 45 - Sel)
volkan şentürk 
26 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hiçbir şey şaşırtmıyor artık bizi, aşkın gülüşünden başka. Soluk bir ışıkta gezdik kenti. Işıksız vitrinlerde yalnızlıklarını yaşar gibiydi mankenler.İnandırıcı bir kanıt aradım kapalı kapılar önünde. Bekçiler tenha sokakları bekliyordu. Sözcüklerin yetmediği bir an, bir gencin "yarına adadım adımı, benim kuşağımın yazgısı bu" dediğini duydum...

Yazmak Eylemi, Ferit EdgüYazmak Eylemi, Ferit Edgü
Meyrem KARADENİZ 
29 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

-Bana bak delikanlı, dedim, burası kasap dükkanı değil, kuyumcu dükkanı hiç değil.Burada tişört satmıyoruz.Kitap satıyoruz.Alıp okuyasınız , akıllanasınız, bilinçlenesiniz, Hanyayla Konyayı bilesiniz diye.

Yazmak Eylemi, Ferit Edgü (Sayfa 32 - Sel)Yazmak Eylemi, Ferit Edgü (Sayfa 32 - Sel)