Zulmün Artsın

8,9/10  (11 Oy) · 
44 okunma  · 
16 beğeni  · 
930 gösterim
Zulmün Artsın, Baldaki Tuz, Ağacın Çürüğü ve Ustadır Arı Yaşar Kemal’in gazetelerde, dergilerde yayınlanmış toplumcu ve gerçekçi bir bakış açısıyla kaleme aldığı yazılarından ve  konuşmalarından derlenmiştir. Onun düşünce ve yazarlık serüvenine tanıklık eden bu yazılar halkın yıllardır içine sürüklendiği karanlığın belgeleridir.


"Egede, Akdeniz yörelerinde gene ormanlar yanıyor. Benim şaşırdığım daha yanacak orman kaldığıdır. Nereden buluyorlar da, bu kadar ormanı yakıyorlar? Ben bu yörelerde dikili ağaç kalmadığını sanıyordum. Demek ki yanılmışım. Öldürmeyen Allah öldürmez derler, şu ormanı da bitirmeyen Allah bir türlü bitirmiyor demek ki.”
-Yaşar Kemal
nejla güldalı 
 02 Nis 16:52 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Yaşar Kemal’in her okumadığım kitabı bana bir şeylerimin eksik olduğu, hani bazen olur ya yapacağın bir işi sürekli ertelersin ve hep rahatsızlığını eksikliğini duyarsın. İşte tam da o his acaba ne kaçırıyorum sorusu…
Nedense aykırıya hep bir hayranlığım olmuştur. Çünkü onlar düzenin haksızlıklarına, ödeyecekleri bedelleri bile bile karşı koymuşlardır. Dini karşısına alan bilim adamından tutun da resmi otoriteye karşı doğru bildiğini savunan fikir adamına, halkın menfaati için kendi menfaatlerini elinin tersi ile iten insana hayran olunmaz da ne olunur?
Zekâlarının ve yeteneklerinin bedelini baskılarla, zulümlerle, hapislerle, canları ile ödeyen bütün o yiğit insanlara selam olsun. İyi ki varlar. Onlar doğru bildiklerinin arkasında durma yürekliliğini göstermiş olmasalardı? Eminim bugün dünya daha yaşanmaz bir yer olurdu. Korkup sinselerdi okuyacak bu kadar kitap bulabilir miydik? Bence onlarda doğal selection potasında yok olup giderlerdi. Orta çağda kim pirim verirdi dünyanın yuvarlak olmasına ya da evrim teorisine veya kimin umru olurdu matematik, fizik, kimya…
Kitap Yaşar Kemal’in çeşitli mecralarda yayınlanmış yazıları ve Yaşar Kemal’le yapılan röportajlardan oluşuyor. Anladığım tek şey o zamandan bu zamana değişen bir şey olmaması tek değişen yönetenler.