Zulmün Artsın

10,0/10  (1 Oy) · 
13 okunma  · 
3 beğeni  · 
596 gösterim
Zulmün Artsın, Baldaki Tuz, Ağacın Çürüğü ve Ustadır Arı Yaşar Kemal’in gazetelerde, dergilerde yayınlanmış toplumcu ve gerçekçi bir bakış açısıyla kaleme aldığı yazılarından ve konuşmalarından derlenmiştir. Onun düşünce ve yazarlık serüvenine tanıklık eden bu yazılar halkın yıllardır içine sürüklendiği karanlığın belgeleridir.


"Egede, Akdeniz yörelerinde gene ormanlar yanıyor. Benim şaşırdığım daha yanacak orman kaldığıdır. Nereden buluyorlar da, bu kadar ormanı yakıyorlar? Ben bu yörelerde dikili ağaç kalmadığını sanıyordum. Demek ki yanılmışım. Öldürmeyen Allah öldürmez derler, şu ormanı da bitirmeyen Allah bir türlü bitirmiyor demek ki.”
-Yaşar Kemal

Kitaptan 17 Alıntı

orman
“Egede, Akdeniz yörelerinde gene ormanlar yanıyor.
Benim şaşırdığım daha yanacak orman kaldığıdır.
Nereden buluyorlar da, bu kadar ormanı yakıyorlar?
Ben bu yörelerde dikili ağaç kalmadığını sanıyordum.
Demek ki yanılmışım. Öldürmeyen Allah öldürmez derler,
şu ormanı da bitirmeyen Allah bir türlü bitirmiyor demek ki.”

Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (YKY)Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (YKY)

işkence görmüş insan hiçbir işkence görmemiş, aşağılanmamış insan gibi olamaz.başka bir şey olur ama, aşağılanmayı tatmış insan, aşağılanmanın ne kadar aşağılık bir şey olduğunu bilir. insanoğlunun insanlığına kıymanın ne demek olduğunu bilir.

Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (Sayfa 131)Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (Sayfa 131)

şu koskocaman şehrin sokaklarında dolaşanların yüzlerine bakın... yüz mü bunlar! sararmış, uzamış... gülmeyi unutmuş... bu yüzler sevinci unutmuş. sevmeyi unutmuş. şöyle yürek dolusu, can dolusu, kucak dolusu sevmeyi unutmuş. ağız dolusu öpmeyi unutmuş bunlar. şöyle sağlıklı, kütür kütür öpmeyi unutmuşlar. gözleri kırgın, yılgın, paslı... kuşkulu, korkulu, düşmanca... ben bu şehirden korkuyorum, bu şehirde hasta oluyorum, deliriyorum... içimden her şeyi bırakıp kaçmak geliyor. kirlenmiş, bitlenmiş, çamur içinde bir şehir.

Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (YKY)Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (YKY)

''yaşasın deniz, yaşasın balıklar, yaşasın bulutlar, yaşasın martılar, yaşasın balıkçılar, yaşasın dünya.''

Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (Sayfa 71)Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (Sayfa 71)

bu dünya bu kadar kötülük, pislik, umutsuzluk ortasında nasıl ayakta kalabiliyor.

Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (Sayfa 142)Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (Sayfa 142)

bizi düşünmeye alıştırmamışlar. üstelik de düşünmeyelim diye ellerinden geleni yapmışlar. allah beterin beterinden saklasın derler, bir de düşünenleri, gelin şuna düşünenleri demeyelim, düşünmeye çabalayanları hep öldürmüşler. düşünmek, tıpatıplaşmanın dışına çıkmak demektir. düşünmek, kişiliği olmak demektir. düşünmek, en küçük anlamda, var olmak demektir. ve insanlar düşünmeyi öğrendikleri zaman, dünyayı tarttıkları, ölçtükleri biçtikleri zaman, birtakım çıkarcıların, insanları yüzyıllardan bu yana köle olarak kullananların, ya bu çeşit, ya da şu çeşit, çanlarına ot tıkandı, demektir.

Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (YKY)Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (YKY)

insanlığın yaratıcılığını yitirmesi, insanlığın sonu olacaktır. bugün yalnız yaşadığımız doğa ölümle karşı karşıya değil, bizi var eden kültürümüz de değerlerimiz de ölümle karşı karşıya.insanlık bir hurda çöplüğünün üstünde yabanıllar gibi bağırıp çağırarak yabanın oyunlarını oynuyor.

Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (Sayfa 93)Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (Sayfa 93)

ve bir çağa geldik dayandık. insanlık yolunu değiştirdi. insanlık, dehşet bir karmaşıklığa, yabancılaşmaya düştü. her şey inanılmaz bir yabancılaşmanın içinde, dövüşünde. bugünkü anamalcı düzen kültürüyle, şehirleriyle, insanı insan yapmış insanlığın getirdiği bütün değerleriyle insanlığı har vurup harman savuruyor.

Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (Sayfa 136)Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (Sayfa 136)

yobazlarınızla, ağalarınızla, yalanlarınızla, yuturmasyonlarınızla, bütün karanlık, gerici gücünüzle bir zaman daha oyalanacaksınız, biraz daha ışığımıza bent kurmaya çalışacaksınız. ama sonunda ışığımız gözlerinizi kör edecek.

Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (YKY)Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (YKY)
2 /