Zulmün Artsın

9,0/10  (9 Oy) · 
43 okunma  · 
13 beğeni  · 
856 gösterim
Zulmün Artsın, Baldaki Tuz, Ağacın Çürüğü ve Ustadır Arı Yaşar Kemal’in gazetelerde, dergilerde yayınlanmış toplumcu ve gerçekçi bir bakış açısıyla kaleme aldığı yazılarından ve  konuşmalarından derlenmiştir. Onun düşünce ve yazarlık serüvenine tanıklık eden bu yazılar halkın yıllardır içine sürüklendiği karanlığın belgeleridir.


"Egede, Akdeniz yörelerinde gene ormanlar yanıyor. Benim şaşırdığım daha yanacak orman kaldığıdır. Nereden buluyorlar da, bu kadar ormanı yakıyorlar? Ben bu yörelerde dikili ağaç kalmadığını sanıyordum. Demek ki yanılmışım. Öldürmeyen Allah öldürmez derler, şu ormanı da bitirmeyen Allah bir türlü bitirmiyor demek ki.”
-Yaşar Kemal

Kitaptan 166 Alıntı

Songül 
10 Ağu 2017 · Kitabı okudu

Masallar da herkes içindi.Doğa çocuklar için ayrı bir güneş,çiçek,ağaç,bulut,kuş yaratmadığı gibi,halk da çocuklar için ayrı bir sanat yaratmamıştı.Çocuklar kendileri için,kendileri yaratmışlardı.Sonradan yaratılmaya
çalışılan o "çocuk edebiyatı" deyimini biz uydurduk.

Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (Sayfa 78)Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (Sayfa 78)

Kürtlere gelince, geçmişinde gelişmiş, dahiler yetiştirmiş bir yazılı edebiyatı var. Dünyaca ünlü şairler var. 16. yüzyılın büyük şairi "Ehmedê Xani" bunlardan biridir. Sonra 12. yüzyılın büyük divan şairi -bunlar şiirlerini hep Kürtçe yazmışlardır- "Melayê Cizîrî, Feqiyê Teyran" ... Feqiyê Teyran, bütün ömrü boyunca şiirlerini hep kuşlara adamış, kuşlar üstüne şiir söylemiştir. Bütün bu andığım şairlerin türbeleri, Doğu Anadoluda, evliya, peygamber türbeleri gibi ziyarettir. Her yıl bu türbeleri yüz binlerce kişi ziyaret eder, kurban keserler.

Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (Sayfa 97 - YKY)Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (Sayfa 97 - YKY)
Metin Özdemir 
01 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Dünyadaki eğitim düzeni de berbat bir düzen. Dünyayı öğretecekleri, insanı öğretecekleri yerde dünyayı ve insanı ezberletiyorlar. Nasıl olmalı? Elbet eğitimciler uğraşıyorlar bunun üstünde. Bir Pestalozzi çıkıyor, bir adım ileri atabiliyor. Ezberletmek yerine göstermek hiç olmazsa. Ama bir gün insanoğlu gerçekten iyi bir dünya kurarsa tek gideceği yer, ezberci ya da görerek eğitim değil, yaşayarak eğitimdir.

Zulmün Artsın, Yaşar KemalZulmün Artsın, Yaşar Kemal
Metin Özdemir 
01 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Korku üstüne üç ciltlik uzun bir roman yazdım. Yalnız insanoğlunun en büyük özelliği korkunun üstüne yürümesidir. İnsanoğlunu insanoğlu yapan da bu saygıdeğer gücüdür. Aya giden astronotlar, oraya giderlerken ödleri kopmuyor muydu? Geriye dönecekleri nereden belliydi? İşte korkularının üstüne, ölümün üstüne böylece yürüdüler.

Zulmün Artsın, Yaşar KemalZulmün Artsın, Yaşar Kemal

Bizi düşünmeye alıştırmamışlar. Üstelik de düşünmeyelim diye ellerinden geleni yapmışlar.

Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (Sayfa 9 - YKY)Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (Sayfa 9 - YKY)
Songül 
09 Ağu 2017 · Kitabı okudu

Bizi düşünmeye alıştırmamışlar.Üstelik de düşünmeyelim diye ellerinden geleni yapmışlar.

Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (Sayfa 9 - YKY)Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (Sayfa 9 - YKY)

işkence görmüş insan hiçbir işkence görmemiş, aşağılanmamış insan gibi olamaz.başka bir şey olur ama, aşağılanmayı tatmış insan, aşağılanmanın ne kadar aşağılık bir şey olduğunu bilir. insanoğlunun insanlığına kıymanın ne demek olduğunu bilir.

Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (Sayfa 131)Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (Sayfa 131)

Musa Anteri yirmi üç yaşlarındayken tanıdım.
...
O, çekmiş, acılar yaşamış, zulümler görmüş, zulme, acılara, aşağılamalara yenilmemiş bir halktandı. Yenilmemişliğin, boyun eğmemişliğin aydınlığını, onurunu taşıyordu. Ermiş kişiliği, boyun eğmemişliğin büyük onur payından kaynaklanıyordu. Halkının kültürüne inanıyordu. Bu kültürün dünya kültürüne katkısı olacağına da inanıyordu. Hiçbir zaman ırkçı olmadı. "Ape Musa..." Kürtler ona hep "Musa Amca" derlerdi. Yumuşak huylu bir kişiydi.

Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (Sayfa 95 - YKY)Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (Sayfa 95 - YKY)

orman
“Egede, Akdeniz yörelerinde gene ormanlar yanıyor.
Benim şaşırdığım daha yanacak orman kaldığıdır.
Nereden buluyorlar da, bu kadar ormanı yakıyorlar?
Ben bu yörelerde dikili ağaç kalmadığını sanıyordum.
Demek ki yanılmışım. Öldürmeyen Allah öldürmez derler,
şu ormanı da bitirmeyen Allah bir türlü bitirmiyor demek ki.”

Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (YKY)Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (YKY)