Zulmün Artsın

10,0/10  (1 Oy) · 
12 okunma  · 
2 beğeni  · 
552 gösterim
Zulmün Artsın, Baldaki Tuz, Ağacın Çürüğü ve Ustadır Arı Yaşar Kemal’in gazetelerde, dergilerde yayınlanmış toplumcu ve gerçekçi bir bakış açısıyla kaleme aldığı yazılarından ve konuşmalarından derlenmiştir. Onun düşünce ve yazarlık serüvenine tanıklık eden bu yazılar halkın yıllardır içine sürüklendiği karanlığın belgeleridir.


"Egede, Akdeniz yörelerinde gene ormanlar yanıyor. Benim şaşırdığım daha yanacak orman kaldığıdır. Nereden buluyorlar da, bu kadar ormanı yakıyorlar? Ben bu yörelerde dikili ağaç kalmadığını sanıyordum. Demek ki yanılmışım. Öldürmeyen Allah öldürmez derler, şu ormanı da bitirmeyen Allah bir türlü bitirmiyor demek ki.”
-Yaşar Kemal

Kitaptan 10 Alıntı

bizi düşünmeye alıştırmamışlar. üstelik de düşünmeyelim diye ellerinden geleni yapmışlar. allah beterin beterinden saklasın derler, bir de düşünenleri, gelin şuna düşünenleri demeyelim, düşünmeye çabalayanları hep öldürmüşler. düşünmek, tıpatıplaşmanın dışına çıkmak demektir. düşünmek, kişiliği olmak demektir. düşünmek, en küçük anlamda, var olmak demektir. ve insanlar düşünmeyi öğrendikleri zaman, dünyayı tarttıkları, ölçtükleri biçtikleri zaman, birtakım çıkarcıların, insanları yüzyıllardan bu yana köle olarak kullananların, ya bu çeşit, ya da şu çeşit, çanlarına ot tıkandı, demektir.

Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (YKY)Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (YKY)

şu koskocaman şehrin sokaklarında dolaşanların yüzlerine bakın... yüz mü bunlar! sararmış, uzamış... gülmeyi unutmuş... bu yüzler sevinci unutmuş. sevmeyi unutmuş. şöyle yürek dolusu, can dolusu, kucak dolusu sevmeyi unutmuş. ağız dolusu öpmeyi unutmuş bunlar. şöyle sağlıklı, kütür kütür öpmeyi unutmuşlar. gözleri kırgın, yılgın, paslı... kuşkulu, korkulu, düşmanca... ben bu şehirden korkuyorum, bu şehirde hasta oluyorum, deliriyorum... içimden her şeyi bırakıp kaçmak geliyor. kirlenmiş, bitlenmiş, çamur içinde bir şehir.

Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (YKY)Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (YKY)

yobazlarınızla, ağalarınızla, yalanlarınızla, yuturmasyonlarınızla, bütün karanlık, gerici gücünüzle bir zaman daha oyalanacaksınız, biraz daha ışığımıza bent kurmaya çalışacaksınız. ama sonunda ışığımız gözlerinizi kör edecek.

Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (YKY)Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (YKY)

sinersek, korkarsak, koşullar bize yardım etmedi, yanlış işler yaptık dersek, umutsuzluğa kapılırsak, işte o zaman yanlışın büyüğünü yaparız. bir memleketi taşıyla toprağıyla sevmek kolay iş. ama böylesine belalı bir toprağı, feleğin çemberinden geçmiş, nice belalardan geçmiş bir ulusu sevmek kolay bir iş değildir. dünyayı tadına vararak derinlemesine sevmek hiç kolay bir iş değildir. onun için tez günde silkinmeli, şu uyuşukluğu üstümüzden atmalıyız. insan yenilir, düşmez kalkmaz bir allah, yenilgimizin üstüne kapanıp kalmamalıyız. yurdumuzun gerçekleriyle birliksek yaralarımız çabuk kabuk bağlar. unutmamalıyız ki, en büyük güç, bir ulusun yaşama gücüdür. bu güçle bir olayın yenilgisi uzun sürmez. hiçbir güç bir milletin yaşama gücü kadar güçlü değildir.

Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (YKY)Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (YKY)

ben, insanlığımdan, böylesi insanların arasında yaşadığımdan utanıyorum. yazar olduğumdan utanıyorum. anladınız mı? yemek yediğimden, su içtiğimden, gezdiğimden, tozduğumdan utanıyorum. içmek, güzel yemekler yemek, derin uykular uyumak, güzel düşler görmek, ne bileyim iyi şeyler yapmak, bu çağda, bu korkunç yoksulluğun kıyıcığında gerçekten vicdan olan bir vicdanın harcı olmamalı. ben insanlığımdan utanıyorum. utanıyorum.

Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (YKY)Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (YKY)

ben, anadoluyu görmüş kişiyim. binlerce köyü yer altında gördüm. köyün içinde çırılçıplak, ala karda dolaşan insanlar gördüm. inanan inanır, işine gelmeyen inanmaz. halep oradaysa arşın burada. benimle gelip görmek isteyen varsa, buyursun. binlerce köy göstereyem ki onlara, toprak altında, tıpkı köstebek yuvaları gibi yuvaları var. yedikleri ekmek, kara balçık parçası... içtikleri su, yeşillenmiş göl suyu epeyce yerde. etleri erimiş, yalnız gözden ibaret kalmış yüzler gördüm. ışık yüzü görmemiş, et parçası girmemiş evler. doktor, ilaç bilmemiş insanlar... sonra açlık... yüzyılların açlığı...

Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (YKY)Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (YKY)

deri yüzücüler, gittikçe azıtıyorlar. bekleyin, bekleyin ki, daha neler gelecek başımıza. onlar bizi söyletmeyecekler. kendileri konuşacaklar. yalanlarıyla halkı daha, daha uyutacaklar. onlar, milliyetçi olacaklar, evet onlar, onlar ki, birkaç sömürücünün kesesine satmışlardır vicdanlarını. onlar vatansever geçinecekler, ne kadar gerilik varsa, sırtlarını ona dayayıp... halkımızın böyle kalması, ezilmesi için ellerinden geleni de gelmeyeni de yapacaklar. sabahtan akşama kadar millet, vatan, halk diye bağıracaklar. halkı sevdiklerini söyleyecekler.

Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (YKY)Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (YKY)

biz diyoruz ki, bu halk soyulmasın... halkı soyanları artık aradan çıkaralım. yirminci yüzyıl milletlerin soyulmaktan kurtuldukları, kendi benliklerini buldukları yüzyıldır. bizim toprağımızın kendine has bir kültürü var, amanın buna hiç önem verilmiyor, önem verilsin, diyoruz. başka çaremiz yok, diyoruz. amanın millet, toprağımız yok oluyor, ağalar, beyler, gericiler, toptan, toprağımızı, ormanlarımızı yok etmek için yarışa çıkmışlar, ne duruyoruz, diyoruz...

onlar karşımıza geçmişler bre vatan hainleri, bre zındıklar.... bre! bre!... azıcık vidanı olan, elini vicdanına koyup söylesin, kim vatan haini, kim değil!..

Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (YKY)Zulmün Artsın, Yaşar Kemal (YKY)