Irelia, Olağanüstü Bir Gece'yi inceledi.
10 Şub 01:17 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Arayan bulur.

Newton'ın içindeki yer çekimini arayıp onun var oluşunu elmaya bağlaması gibi, Edison'un içinde yanan o ışığı arayıp ampule dökmesi gibi, Graham Bell'in içindeki 'alo'yu arayıp onu uzaklara duyurması gibi, Einstein'ın içindeki aradığı evreni izafiyetle açıklaması gibi, kendisini arayan insan da elbet bulur kendini.

Dayatılan kalıplar arasında sıkışıp kalmış bir hayat gün yüzüne nasıl çıkar? Yaşamaya dair olan isteksizlik tam olarak nerede canlanır? Aranılan o yaşam kırıntısı ne zaman bulunur? Hayat belirtileri ölmüş, üstelik bunun farkında olan insanın işlediği bir suçla birden böyle canlanacağı kimin aklına gelirdi ki? 7 Haziran 1913. 15:16. Tesadüfler silsilesinin başlangıcı, aradığı şeyin. Evet bu andan sonra, bugüne kadar ne olduğunu anlamadan 36 yıl yaşayan bedenin acısını nasıl çıkardığını görüyorsunuz. Gece olduğunda, kendini insanların akışına bıraktığında, başına gelecekler belki başkalarının günah diye adlandırdığı bir başka uçuruma, belki de yüceliklere sürükleyecek kim bilir? Peki bunu bilmek isteyen kim?

Bakışlarında bir derinlik var şimdi, hiçbir şey sıradan değil. Sahip olduklarının farkında oluşundaki şükranlığıyla insanlara değer verişi, bumerang gibi değerin kendisine dönmesine, sıradan sohbetlerinin yerini içtenlik almasına vesile oldu.

Kitabı bitirirken, kahramanın bu yaşadıklarını kağıda döküp yaşıyor olduğunu anlatmaya çalışmasının delilik olduğunu ancak bundan utanmadığını, çünkü bu duyguyu hissetmemiş birinin onu anlamayacağını, bütünlükten haberdar olandan da utanmadığını çünkü kendisini anlayacağını zaten biliyor.

Zweig, kitabı o kadar güzel bir şekilde bitirmiş ki, belki de altın vuruşun vuku bulmuş şekli bu:
Bir kez kendini bulmuş olan kişinin bu yeryüzünde yitirecek bir şeyi yoktur artık. Ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan bütün insanları anlar.

Siyasi Filozof, bir alıntı ekledi.
17 Oca 21:21 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Einstein bir defasında asistanı Ernst Straus’a “Evreni yaratırken Tanrı’nın başka bir seçeneği var mıydı?” sorusunu sormuştu. 16. yüzyılın sonlarında Kepler, Tanrı’nın evreni bazı mükemmel matematik ilkelerine göre yarattığına inanmıştı. Newton, göklere uygulanan yasaların yeryüzünde de uygulandığını görmüş ve bu mükemmel yasaları ifade edebilmek için denklemler geliştirmişti; bu yasalar 18. yüzyıl bilimcileri arasında neredeyse dini bir coşku uyandırmış, bu yasaları Tanrı’nın bir matematikçi olduğunu göstermek amacıyla kullanmışlardır.

Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Sayfa 275 - Ebup)Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Sayfa 275 - Ebup)
Pink, Einstein'ın Evreni'yi inceledi.
 16 Oca 18:41 · Kitabı okudu · 29 günde

Einstein' ın Evreni, yıllar önce Sci Fi Science ( Bilim Kurgudaki Bilim) programı ile tanıdığım Michio Kaku'nun yazmış olduğu kitap..
Konu olarak Einstein’ın biyografik bir derlemesi gibi görünse de aslında Einstein’ın çağdaşı olan bilimadamlarından hangi özellikleri ile ayrıldığı, onu günümüzde bile bu kadar popüler yapanın ne olduğu üzerine vurgular yapan bir kitap olmuş,
Kaku, tüm spotları bu kitapta Einstein üzerine çevirmiş, kitap bana objektif yazıldığı izlenimi vermedi çünkü daha önce kaku’yu izlediğim bir programda Kaku’nun Fizikçi olmasına ilham olan kişinin Einstein olduğunu biliyorum..
Peki einstein ‘ı bu kadar özel kılan neydi? 20.yy’da – kelimenin tam anlamıyla- tüm spotları ona doğrultan? Times’a manşet olan? Gazetecilerin, kapısının önünde kuyruk oluşturmasına neden olan? Yazdığı fizik kuramları camlara yapıştırılan? Sadece bilim dünyasının değil halkın da ilgisini çeken ve merak duymasını sağlayan?
Kauku’nun ve Einstein hakkında belgeseli yapılmış ve kitabı yazılmış her içeriğin de dediği gibi, Einstein öncelikle en karmaşık fizik postulatlarını küçük bir çocuğa kolaylıkla anlatabilecek kadar fizik bilgisine hakim ve yetenekliydi ki zaten özel görelilik problemini kafasında küçük bir çocukken resim olarak çizerek somutlaştırmıştı. (Eğer bir ışığın üzerine binebilseydim ve onun üzerinde hareket edebilseydim ne olurdu?)
İkinci olarak da newton mekaniğinden bambaşka bir kulvarda olan ve o güne kadar herkesin artık fizikte keşfedilecek bir şeyin kalmadığını düşünen bilim dünyasına, özel ve genel görelilik adında iki adet bomba atmasıydı.
Bununların dışında Einstein bazılarının sezgi, Kaku’nun ise öngörü olarak nitelendirdiği ve kafasında problemleri basit bir netlikle resmedebildiği bir yaratıcılığa sahip olmasıydı,
Tabi ki kitap bu basit soru ve cevaplardan ibaret değil,
sokratın idamıyla başladığını bildiğimiz ve Galileo, Kopernik ve benzerleri ile her defasında tanık olduğumuz, her bilim alanında ve her çağda yaşanan, yeniliğe dirençle karşılık verme refleksinde bulunan İNSANın, evrilme sürecinde ne kadar yavaş hatta milim milim ilerlediğine tanık olmamızı sağlayan sahneleriyle dolu bu kitap,
Benim en çok merak ettiğim konulardan biri de eğer Almanya (Birkaç zengin Yahudi tarafından!) Nazizm etkisinde bırakılmasaydı ve Fizik bilim literatürüne en çarpıcı katkıları sağlayan Alman Fizikçiler ülkelerini terk etmek zorunda kalmasaydı Dünyaki güç dengeleri şuan nasıl olurdu?...
Kaku’nun yazmış olduğu bu kitap ile edinmiş olduğum diğer bir fayda ise Lisans eğitimim boyunca çözmüş olduğum ya da ispatını yapmış olduğum sayfalar dolusu Fizik ve Matematik problemlerinin hangi amaçla ve niye yapmış olduğum konusunda bana yaşatmış olduğu aydınlanmadır :)
Ayrıca Kaku, yine Einstein’ı rol model alarak karmaşık fizik argümanlarını kolay anlaşılabilir hale getirmiş,
Kitabı soluksuz okudum dersem abartmış olmam,
Öncelikle Fizikçi meslektaşlarıma ve bunun yanında popüler fizikle ilgilenen, SicimTeorisini, M-Kuramını vb takip eden herkese bu kitabı şiddetle tavsiye eder, İyiOkumalarDilerim.

Ceylan, bir alıntı ekledi.
 06 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bu kurallar ve yasalar dahilinde gezegenlerin yörüngelerinden tut da arabaların nasıl çalıştığına kadar her şey açıklanıyordu. Özünde Newton, Tanrı'nın evreni değişmez bir takım kurallar çerçevesinde ,belirli bir planla ortaya koyduğuna inanıyordu. Bu inanış topluma yayıldı ve kapitalizm de yayıldı. Böylece dünya arz-talep kurallarına boyun eğdi adeta."

Olasılıksız, Adam Fawer (Sayfa 352 - undefined)Olasılıksız, Adam Fawer (Sayfa 352 - undefined)
Sadık Kocak, Zamanın Kısa Tarihi'yi inceledi.
27 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Dile kolay. 20 Ekim 1987. Bundan 30 yıl evvel yazılan, taslağı 1985 yılında tamamlanan, üstadımız Einstein sonrası benim gözümde modern zamanın en iyi profesörü Hawking’in kitaplarını artık okumaya karar verdim. Hatta geç bile kaldım. İmkansız denilen kelimeden uzak olarak beden değil kafa sağlığını öne çıkartan çok değerli bir yaşayan efsanenin kitaplarını okumak ve onun bilgilerinden faydalanmak bence oldukça mühim.
Kitabımız öncelikle dünyanın şekli ve eski yunan bilimcilerin, dünyanın yuvarlak olmasından ziyade yuvarlak olduğunu 3 temel sav etrafında belirttiklerin söylerken aklımıza gelen ilk isim de tabii ki Aristo oluyor.
Kepler, Galileo, Kopernik ve Newton ve en önemlisi Einstein gibi isimler kitabımızda kısa kısa da olsa yer bulmayı başarmış insanlar arasında. Bilimin onların döneminde ‘Ölüm’ anlamına gelmesi ve şimdi umursanmaması da oldukça ironik.
İnsanlığın bilgi için en derin arzusu, bu sürekli arayışımız için yeterli bir nedendir. Hedefimiz de en azından içinde yaşadığımız evreni eksiksizce betimlemektir. Aslında şu cümle bile kitabın ana fikri olabilir nitelikte. Çünkü 30 yıl öncesinden yapabilecek en iyi durum belki de geleceğe ışık tutmak adına bilimin yapabilecekleriyken aslında bilimin en büyük mucizelerinin birer buluşçusu olarak bizler bunu şuan ceplerimizde dahi taşıyabiliyoruz. 30 yıl önce buna sadece ışık tutulabilirken şimdi gerçek olanı -bende dahil- göremiyor, idrak edemiyoruz.
Evrenin Einstein için önemi ve Einstein’in evren için önemini anlatan çok değerli bir eser olduğunu düşünüyorum. Kendisinden ve diğer -önemli- fizikçilerden oldukça bahsedilmiş.
Öğrendiğimiz bir diğer önemli nokta da yıldızlar ve yıldızların nokta kadar görünmesi ama nasıl oluyor da farklı biçimlendirilip isimlendikleri listeleniyor bunu açıklıyor ve akla gelmeyecek bir sistem aslında. Yani daha çok fark edilemeyecek. Nasıl mı ? Yaydıkları ışığın rengiyle. Oldukça etkileyici ve dönemine göre de şaşırtıcı. Daha da şaşırtıcı bir noktaya değinirsek yıldızların atmosferinin hangi elementlerden oluştuğunu bulabiliyoruz. Gerçekten mükemmel.
Şimdi bir de benim ilk basımlardan Milliyet yayınlarından okuduğumu ve bu nedenle biraz daha avantajlı olduğumu düşünüyorum. Mesela bunun en temel örneklerinden biri de sonraki basımlarda ilk basımlara göre bazı yerlerin bilerek çıkartılması bazılarınınsa yazar tarafından yeniden düzenlenerek çıkarılması diyebiliriz. Örnek derken de şunu aktaracağım ki bence mühimdir. Profesör Steinhardt bizzat Hawking’i arayarak kitapta bahsettiği Linde’nin çalışmasının yer almadığını söylediğinde burası kitaptan çıkartılıyor ama yazarımız ilk basımında bundan bahsetme lütfunu göstermiş. O sebepledir ki ilk basımlar oldukça önemlidir.
Kitabımızın bir de Sonuç bölümü sonrası Einstein, Newton ve Galilei’den bahsettiğini eklemem gerek. Kısa yaşam öyküleri adında bahsetmiş ve genel itibariyle de oldukça başarılı buldum. Bu tarzı sevenler okusunlar derim. Bilim Şart..

Aleyna Paylan, bir alıntı ekledi.
23 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Uzayın eğri olabileceğini bir kez kavradığımız zaman, ortaya şaşırtıcı yepyeni bir resim çıkar. Bir yatağın üzerine ağır bir taş konmuş olduğunu düşünün. Şimdi, yatağın üzerinde minik bir bilye yuvarlayın. Bilye düz bir çizgi üzerinde değil, taşın etrafında eğri bir çizgi boyunca hareket eder. Bu etkiyi incelemek için iki yol bulunmaktadır. Uzaktan seyreden bir Newton'cu, taştan çıkarak bilyeyi etkileyen gizemli bir ''kuvvet'' var olduğunu, bu kuvvetin bilyeyi yol değiştirmeye zorladığını söyleyebilir. Bu kuvvet, görünmez olmakla beraber, uzanmakta ve bilyeyi çekmektedir. Buna karşın, bir görelilikçi, tümüyle farklı bir manzara görebilir. Yatağa yakından bakan görelilikçi için bilyeyi çeken herhangi bir kuvvet bulunmamaktadır. Yalnızca yatakta bir çöküntü vardır, bu da bilyenin hareketini belirlemektedir. Bilye hareket ettikçe yatağın yüzeyi bilyeyi dairesel bir hareketle yol alacak şekilde ''itmektedir''.
Şimdi taşın yerinde Güneş'i, bilyenin yerinde Dünya'yı ve yatağın yerinde de uzay ve zamanı düşünün. Newton olsaydı, adına ''çekim'' denilen görünmez bir kuvvetin Dünya'yı çekerek Güneş'in etrafında tuttuğunu söylerdi. Einstein ise ortada hiçbir çekim kuvvetinin olmadığını söyleyerek buna yanıt verirdi. Dünya Güneş'in etrafında dönmektedir, çünkü uzayın kendisinin eğriliği Dünya'yı Güneş'e doğru itmektedir. Bir bakıma, Güneş çekmez, fakat uzay iter.
Einstein, bu resimde Güneş'te olan herhangi bir olayın Dünya'ya ulaşmasının neden sekiz dakika süreceğini açıklayabilirdi. Örneğin, eğer taşı birdenbire yerinden kaldıracak olursak, yatak normal şekline döner, yatağın yüzeyi boyunca belli bir hızla yol alan dalgalanmalar meydana getirir. Aynı şekilde, eğer Güneş ortadan kalkacak olursa, ışık hızında yol alacak bir çarpık uzay şok dalgası çıkar. Bu resim öylesine basit ve şıktı ki, Einstein kendisine neden bu kadar ünlü olduğunu soran ikinci oğlu Eduard'a temel fikri anlatabilmişti. Einstein, şöyle yanıtlamıştı: ''Kör bir böcek eğri bir dal üzerinde yürürken, gittiği yolun eğri olduğunun farkına varmaz. Ben, böceğin fark etmediği şeyi şans eseri fark ettim.''

Einstein'ın Evreni, Michio Kaku (Sayfa 68 - ODTÜ yayıncılık)Einstein'ın Evreni, Michio Kaku (Sayfa 68 - ODTÜ yayıncılık)
Coşkun Deniz, Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları'ı inceledi.
 12 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 31 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ünlü Astrobiyolog, gökbilimci ve popüler bilim yazarı olan Dr. Carl Sagan’ın Kozmos kitabı, ABD’ de 1980 yılında basılmış olup, 1998 yılında Türkçe’ ye çevrilmiştir. Kitap, Altın Kitaplar yayınevi tarafından günümüze kadar 14 baskı yaparak oldukça ilgi görmüştür. Yayımlandığı dönemde de çok satanlar listesine girmeyi başarmıştır. Kozmos evrenin ve yaşamın sırlarına olan merakımızı büyük ölçüde gidermekte, okuyucunun astronomiye olan ilgisini arttırmaktadır. Dr. Carl Sagan hayatı boyunca insanların evreni keşfetme ve öğrenme meraklarını giderme misyonunu üstlenmiş, bu çalışmalarından ötürü Olağanüstü Bilimsel Başarı ve Bilimi Halka Ulaştırma ödülüne layık görülmüştür. Kitap, Carl Sagan’ ın Kozmos Belgeseli’nin kitabıdır, belgeselin amacına ulaşması için tamamlayıcı bir rol üstlenmiştir. Belgesel on üç bölümden, kitapta buna paralel olarak on üç bölümden oluşuyor. Bitirdiğim her bölümden sonra, belgeselden karşılık gelen bölümü izlemem, hem okuduklarımı daha iyi kavramamı, hem de kitaptan daha fazla keyif almamı sağladı. Kitap belirli bir düzende konuları ele almıyor. Sagan kendini okuyucunun yerine koyarak, yaratıcı ve keyifli anlatımıyla benim ve birçok okuyucunun zihnini meşgul eden soruların bir çoğunu kitabında işlemiş. Bilimsel bir kitap olması nedeni ile kitapta verilen bazı bilgiler, bilimin devamlı ilerlemesinden ötürü, günümüz şartlarında geçerliliğini yitirmiştir. Örnek vermem gerekirse kitapta Voyager 2 uzay aracının Satürn gezegenine yeni ulaştığına değiniliyor, günümüzde Voyager 2 sırasıyla Uranüs, Neptün ve Plüton gezegenlerine ulaşmış, yeni bilgi ve resimleri bize iletmiş ve yolculuğuna derin uzay’ da devam etmektedir.

Sagan kitabının Birinci bölümünde: Kozmos’ un sonsuzluğundan, verdiği örnekler ile dünyada kullandığımız uzunluk ölçülerinin Kozmos’ ta ne kadar anlamsız kalmasından bahsederek kitaba giriş yapıyor.

İkinci bölümde: Gezegenimizde yaşamın başlangıcından, karmaşık organizmalara evrilmesi ve günümüze gelişinden. Darwin, Evrim teorisi, doğal seçilim ve mutasyondan. Bu teoriyi destekleyen kanıtlardan. Laboratuvar ortamında karmaşık organik molekül elde edilmesi deneyinden.

Üçüncü bölümde: İnsanların ilk kez dünyayı, uzayı ve yıldızları anlama çabalarından. Astronomi ve Astroloji arasındaki farktan. Kopernik, Newton ve Kepler’in keşif ve yasalarından.

Dördüncü bölümde: Kuyruklu yıldızlar, yörüngeleri, kuyrukluyıldız ve meteorların, geçmiş ve günümüzde dünya ve güneş sistemi üzerinde ki etkilerinden. Dış Güneş Sistemi Kuyrukluyıldız bölgesinden. Ayrıca Güneş sistemimizde ki gezegenlerden.

Beşinci bölümde: Dünya dışında hayatın, Mars gezegeninden başlayarak keşfine dair çalışmalardan. Mars’ a gönderilen uzay araçları ve Mars gezegeninin detaylı incelemesinden. Mars’ta yapılan deneylerden.

Altıncı bölümde: Astronomi alanındaki keşif ve icatlardan, bu keşiflerin, kaşifler ve içinde bulundukları toplumların üzerindeki etkilerinden. Voyager uzay araçlarından edindiğimiz bilimsel bulgular ve keşiflerden. Voyager 2’ nin günümüze kadar uğradığı gezegenlerden elde edilen yeni bilgilerden.

Yedinci bölümde: Antik dönem bilim insanlarının, astronomi çalışmalarından ve inanç ekseninde bakış açılarından. Antik Yunan Bilimi ve Astronomisinin bilime katkılarından. Hipokrat, Demokritos, Pythagoras, Thales ve Aristarkhos gibi Antik Yunan bilim insanlarının keşifleri ve keşiflerinin günümüze olan etkilerinden.

Sekizinci bölümde: Yakın geçmişimizde yaşamış Einstein gibi bilim adamlarından. Einstein’ın görelilik kuramı detaylıca ve örnekler ile işlenmiş. Milyonlarca yıl ile ölçülen yıldızların ömrü karşısında, on yıllarla ölçülen insan ömrünün azlığına dikkat çekerek zaman ve mekan kavramlarından.

Dokuzuncu bölümde: Yıldızların oluşumu, yaşam süreleri ve zamanla kademeli olarak kırmızı dev, beyaz cüce, nova, süpernova, nötron yıldızı veya kara deliğe dönüşmelerinden. Atomun kimyasal özellikleri, iç ve dış bölümleri. Elementler ve evrenin %99 oranında hidrojen ve helyum elementinden oluşmasından.

Onuncu bölümde: Evrenin sonsuzluğunun aslında bir sonu var mı?” Sorusuna cevap aramış ve evrenin başlangıcı, büyük patlama, evrenin genişlemesi gibi konuları işlemiş.

On birinci bölümde: İnsan’ı konu olarak işlemiş. Beyin, DNA’nın yapısı, virüsler, bakteriler son olarak bilgi ve bilginin gelecek nesillere aktarımından bahsetmiş.

On ikinci bölümde: Dünya dışı akıllı yaşam konusu detaylıca işlemiş. Frank Drake tarafından ortaya atılan Drake denklemiyle Samanyolu Galaksisi’nde akıllı yaşam bulunan gezegenlerin olasılığını bizlere sunmuştur. Elimizde bulunan teknoloji ile Radyo mesajları ileterek, ışık hızında Samanyolu Galaksisi’nde akıllı yaşam aramalarımızın önemine değinmiştir.

On üçüncü ve son bölümde: Savaş, nükleer savaş, atom bombasının insanlar ve doğa üzerindeki etkileri. Devletlerin silahlanma yarışı ve bu iş için yapılan harcamalara değinip kitap son buluyor.

Sagan kitabını şu güzel sözleri ile sonlandırıyor. “Biz yerküremiz adına konuşuyoruz. Varlığımızı sürdürme yükümlülüğümüzse, yalnızca kendimize karşı değil, aynı zamanda Kozmos’a karşıdır da. Yaşam kaynağımız o eski ve engin Kozmos’a.”

back to the roots, bir alıntı ekledi.
30 Tem 2017 · Kitabı okuyor

...
laboratuvarlardaki insanların da mitleri vardır. En ünlü mitleri, Bilgi Ağacı ve Cennet Bahçesi efsanelerinden, üstelik utanmadan izinsiz alıntılar yaparak,
...
Bu mite göre Isaac Newton bir gün bir elma ağacının altında otururken kafasına olgun bir elma düşer. Newton neden elmanın dümdüz yere düştüğünü merak eder, neden yana ya da yukarı değil? Bu merakı onu Newton mekaniğinin kanunlarını ve yerçekimini keşfetmeye götürecektir.
Newton’ın hikayesi Bilgi Ağacı mitini tersine çevirir. Cennet Bahçesi’ndeki yılan insanları günaha teşvik ederek tanrının gazabını üzerine çeker.
...
Hikaye Newton’ın kafasına bir elmanın düşmesiyle başlıyor olsa da sonuçta elma kendi isteğiyle düşmüyor.
Cennetin Bahçesi mitinde insanlar merak ettikleri için cezalandırılır. Tanrı onları Cennet’ten kovar. Woolsthorpe Bahçesi mitindeyse bırakın cezalandırılmayı, insanlık merak sayesinde evreni daha iyi kavrayıp daha da güçlenerek teknolojik cennete bir adım daha yaklaşır. Dünyanın her köşesinde sayısız öğretmen, Newton mitini merak uyandırmak için anlatır; yeterince bilgilenirsek, burada, dünyada bir cennet yaratabileceğimizi anlatmaya çalışırlar.
Öyle ki tanrı da Newton mitindeki yerini alır: Tanrı Newton’ın ta kendisidir.

Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi, Yuval Noah HarariHomo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi, Yuval Noah Harari
Bay_X, bir alıntı ekledi.
26 Oca 2017 · Kitabı okudu

Natüralizme göre evren insan zihninin bir yaratması olmadığı için insan zihninin bir icadının (matematiğin) evrene böylesi bir şekilde uymasının açıklaması yokken, teizme göre evreni Allah yarattığı için bu uygunluğu açıklamada bir sorun yoktur. Dolayısı ile teizm açısından, matematiksel neslelerle ilgili anti-realist bir pozisyon savunulduğunda da, evrenin matematik ile tarif edilmeye uygun bir yapıda olmasında bir sorun yoktur. Nitekim 20. yüzyılın en sofistike ateisti olarak gösterilmiş olan Antony Flew, doğanın matematiğe uygun yapıda olmasını, ateizmi terk edip Allah’ın varlığına inanmaya başlamasının sebepleri arasında saymıştır. 17. yüzyıl bilimsel devriminin en önemli isimleri Descartes, Kepler, Ga- lile, Leibniz, Newton gibi isimler matematiği Allah’ın evreni yazdığı dil olarak görerek bu konudaki yaklaşımlarını sergilemişlerdir

Kuran ve Bilimsel Zihnin İnşası, Caner Taslaman (Sayfa 80 - İstanbul yayınevi)Kuran ve Bilimsel Zihnin İnşası, Caner Taslaman (Sayfa 80 - İstanbul yayınevi)