Mete Karagöl, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · 6/10 puan

nikâh daveti
insanı yaşama bağlayan şeyler olmalı. ne bileyim bir aşk, bir çocuk ya da en azından bir futbol takımının şampiyonluk sevinci bile olabilir.

(nurten çakır)

Vapur Edebiyat Dergisi Sayı: 3, Kolektif (Sayfa 27)Vapur Edebiyat Dergisi Sayı: 3, Kolektif (Sayfa 27)

Kadınlarda Annelik vazifesinin gereği olan aşırı duygusallık, Akıllarına(Hakikatlere) perde ile günlük hayatta başlarına beladır.
(C_i)

Hadis-i Şerif
"Ey kadınlar, sadaka veriniz istiğfarı çok yapınız. Çünkü bana cehennemlikler gösterildi, çoğu sizler idiniz."

Bunun üzerine o kadınlar: "Ya Resulallah, bizler ne yaptık da cehennemliklerin çoğu bizden olmuş." diye sordular.

Resulullah (a.s.m.) şöyle cevap verdi:

"Çünkü sizler ötekine berikine çokça lanet eder, kocalarınıza karşı nankörlükte bulunursunuz. Ne gariptir ki, kendine hakim akıllı ve dinine bağlı bir kimsenin aklını, sizin kadar eksik dinli hiçbir kimsenin çelebildiğini görmedim."

Kadınlar tekrar sordular:"Aklımızın ve dinimizin noksanlığı nedir, Ya Resulullah?"

Resulullah (a.s.m.) "Kadının şahitliği erkeğin şahitliğinin yarısı değil midir?" diye sordu.

Kadınlar "Evet!.." cevabını verdiler. Resul-i Ekrem Efendimiz izah etti ve tekrar sordu:

"İşte bu aklın eksikliğinden hayız gördüğü zaman [günlerce bekler] namaz kılmaz, Ramazan`da bir müddet oruç tutmaz değil mi?"

Kadınlar, "Evet!.." dediler.

[Hadis için bk. Buhârî, Hayz 6, Zekat 44, İman 21, Küsûf 9, Nikah 88; Müslim, Küsûf 17, (907), İman 132, (79); Nesâî, Küsuf 17, (3, 147); Muvatta, Küsuf 2, (1, 187)]

Açıklama:
Hadisin içinde geçen bazı noktalar, burada söz konusu edilen aklın noksanlığı, geri zekâlı olma anlamında olmayıp, duygusal taraflarının daha fazla olduğuna işarettir. Hadiste bu konu açıklanırken, kadınlara hitaben: “Siz çok lanet okuyorsunuz, kocanızın/yakınlarınızın iyiliklerini inkâr ediyorsunuz.” şeklindeki ifade bunu göstermektedir. Çünkü, kızgınlık anında başkasına lanet okumak veya gördüğü iyiliğini inkâr etmek, duygusal hareket edildiğinin en bariz göstergesidir.

Hükümler çoğunluğa göredir. Bu gün yüzde doksan aile bireyleri, erkek ve kadın olarak, kadınların daha alıngan, daha sabırsız, daha duygusal, işine gelmediği zaman, bazı iyilikleri, güzellikleri -bile bile- inkâr etmeye daha meyyal, ufak meseleleri bile büyütüp problem hâline getirmeye daha yatkındır. İşte, duyguların öne çıktığı bir durumda, akıl devreden tamamen veya kısmen çıkar. Bu da aklın noksanlığı olarak ifade edilir.

Bu duygusal tarafın pozitif bir ayrımcılığı da vardır. İşin ehli olan âlimler, bir erkeğin, kırk yılda ancak varacağı bir velayet mertebesine, bir kadının kırk günde yetişebildiğini söylemektedir.

“Cennet annelerin ayakları altındadır.”hadisinde de bu pozitif ayrımcılığı görüyoruz.

https://sorularlaislamiyet.com/...-mudur-eger-dogruysa

Keşke düğünler de leblebi ya da nikah şekeri yerine "Kitap" dağıtılsa.. Herkesin elinde kitap okuyan insanlarin fazlalaşması ne kadar güzel..

* ilge, bir alıntı ekledi.
18 Mar 12:09

Kız büyüdü, kocaya vermek gerek onu. Görünüşe bakılırsa olağan bir şey bu... kız sakat, çirkin falan değilse, onu isteyen erkekler de varsa, bundan olağan bir şey olamaz. Eskiden böyleydi bu işler... Kız belirli bir yaşa gelince anne babalar nikâh hazırlıklarına başlardı. Her yerde böyle yapılıyordu, şimdi de öyle yapılıyor: Çinlilerde, Hindularda, Müslümanlarda, bizde halk arasında. Tüm insanlar, en azından insanların yüzde doksan dokuzu böyle yapıyor. Yalnızca biz yoldan çıkmışların yüzde biri, belki daha azı, bunun iyi olmadığını düşünüp yeni bir yöntem bulmuşuzdur.

Kreutzer Sonat, Lev Nikolayeviç TolstoyKreutzer Sonat, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Mona'nın Lisa'sı, bir alıntı ekledi.
14 Mar 21:04 · Kitabı okuyor

Hitler'in Viyana tanımı.
Bu büyük şehir bana nikah düşmeyen akrabalar arasında meydana gelmiş bir evlilik gibi görünüyor.

Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 131)Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 131)
Murat Ç, bir alıntı ekledi.
14 Mar 16:11 · Kitabı okuyor · Beğendi

"Resmi tören yapmaksızın nikâh kıyan hâkim veya vekili ile, hâkim veya vekili hazır olmadan, yetkisi olmaksızın nikah kıyan imamlar bir aydan altı aya kadar hapsedilirler..."

*1917 Ceza Kanunu

Yüzyılın Kitabı-Yüzyılın Lideri, Sinan Meydan (Sayfa 94 - İnkılâp 91.Yıl, Müftülük Nikahı)Yüzyılın Kitabı-Yüzyılın Lideri, Sinan Meydan (Sayfa 94 - İnkılâp 91.Yıl, Müftülük Nikahı)
mehmet şerif susuz, bir alıntı ekledi.
10 Mar 23:13 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben Yahudi cemaatinden resmi nikahtan önce sinagogda düğün yapan adam görmedim. Kilisede ayinle evleneni de duymadım, herkes önce resmi nikah yapıyor.Türkiye'de Müslümanlar arasında maalesef onu hiç yapmayanlar olduğu gibi umursamaz bir şekilde önce dini nikah sonra imam nikahı diyenler var. Bu eski bir alışkanlıktır. Onun için orada vatandaşlık disiplini yüzünden kimseyi tenkit edemeyiz. Fakat şu bir gerçek ki Türkiye bir yere gelmiştir. Bu toplumda böyle bir laik kültür ve vatandaşlık kültürü yerleşiyor. Bu tür aksamalara rağmen hukuk sisteminde bunun gibi içtihatlar gelişiyor.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 345 - Kronik kitap)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 345 - Kronik kitap)
Mustafa Sarı, Beyaz Geceler'i inceledi.
10 Mar 16:32 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Beyaz Geceler'de,yalnız,alıştığı şeylerin değişmesinden korkan bir adamın rastlantı sonrası gelişen olay sonucu birinden hoşlanması ve onunla geçirdiği kısa ama duygu dolu anlarını,
Başkasının Karısı'nda,eşinin onu aldattığını düşünen kıskanç bir adamın içine düştüğü komik durumunu,
Noel Ağacı ve Nikah'ta,-sanırım bunu tanımlayacak bir şey yok- on altı yaşındaki genç kızın para yüzünden istemeyerek evliliğe gidişini,
Terbiyeli Hırsız'da,hiçbir işte çalışmayan,sarhoş gezmekten başka zevki olmayan Yemelyan'ın,ona acıyıp evinde yer veren Astafiy ile -tahmin edileceği üzere-
içinde hırsızlık geçen ilişkisini,
Yufka Yürekli'de,verilen görevi,yani beklentileri yerine getiremeyen Vasya'nın tam evlenecekken aklını yitirişini görürüz.

Beyaz Geceler'de,birini gerçekten sevmiş olanı sevmenin talihsizliğini görüp,bundan uzak durmamız gerektiğini anlarken,
Başkasının Karısı'nda,kıskançlığın ve kuşkunun -sonunda kuşkular yersiz olsa da olmasa da- sonunun kötü biteceğini anlarız.

Romandan daha üstün yanı,Dostoyevski'nin sizi farklı yerlere tek kitapta götürmesiydi ama romanlarını okuduğum için hikayeler bana pek tat vermedi.

Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
08 Mar 22:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Adam uzun süre ve yüksek sesle neredeyse çürümüş mezar taşlarıyla insanlarla konuşur gibi konuştu. Yanlarına gideceğini mi söylüyordu, yoksa hayır dualarını mı istiyordu? Hiç kimse ne konuştuğunu duymadı, sadece sessiz dudakları hareket ediyordu ve dua sırasında başı gittikçe öne düşüyordu. Mezarlığın çıkışında adamı tanıyan dilenciler etrafını sardı. Adam bozuklukları ve kâğıt paralarının hepsini ceplerinden boşaltıp vermişti ki, yüzü kırış kırış yaşlı bir kadın gelip yalvardı. Şaşkın adam tüm ceplerini yokladı, ama hiçbir şey bulamadı, sadece parmağında yabancı ve ağır bir şeyin varlığını hissetti: Altın nikâh yüzüğüydü bu, birden bir anısı canlandı, hızla yüzüğü parmağından çıkarıp şaşkın bakışları altında kadına verdi.
Böylece adam tamamen yoksul, tamamen boşalmış ve yapayalnız, bıçak altına yattı.

Bir Kadının Yaşamından 24 Saat / Bir Yüreğin Ölümü, Stefan ZweigBir Kadının Yaşamından 24 Saat / Bir Yüreğin Ölümü, Stefan Zweig