Ferhat Karaman, bir alıntı ekledi.
Dün 00:46 · Kitabı okuyor

"Neden efendimiz kendisini müminlere göstermiyor?"diye sordu İbni Tahir.
"O mübarek bir zattır," dedi Yusuf."Bütün gün Kuran okuyup, dua eder, bizlere talimatlar, emirler yazar."
"Onun kendisini bize neden göstermediğini sorgulamak bizim haddimize değil," diye çıkıştı Süleyman. "Böyle olması gerekiyor, işte o kadar. Nedenini ondan başka kimse bilmiyor. Bilmesine de lüzum yok zaten."

Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 57 - Koridor Yayincilik)Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 57 - Koridor Yayincilik)

İnanç aslında cehaletdir, Çünkü inanan insanın sebebiyete ve açıklamaya ihtiyacı yoktur.
(Sorgulamak Gibi)

ÖMER CAN KOÇ, Hayvan Çiftliği'yi inceledi.
 18 Mar 16:41 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap çok akıcı. Aytmatov'un Elveda Gülsarı'sını hatırlattı, Dünyanın değişmez gerçeği olan güçlü olan ne derse doğruduru hatırlatıyor. Hayvanlar insanlara karşı ayaklanır. İnsanları kovarlar. Yeni bir düzen kurarlar. Eşitlik , kardeşlik , refah. adalet.... gibi ütopik kavramlar üzerine yeni bir düzen inşa edilir. Sonra birden daha eşit birileri ortaya çıkar. Ve onların her dediğini sorgulamadan kabul eden bir kitle. Diğerleri bu işte bir yalnışlık var deseler linç edilirler. Griye yer yoktur. Ya kutlu davaya son damla kanına kadar hizmet edersin yada hainsin. Başkaları senin yerine düşünür. Sen kafanı yorma.Sadece düzene daha çok katkıda bulun ,ne çabuk unuttun eski düzenin bu topluma neleri reva gördüğünü.Unutmak ve kanıksamak en sevdiğimiz şeyler oldu. lider ne yapsa her zaman haklıdır kafasından çıkmadığımız sürece bize her yer Hayvan Çiftliği'ydi. Anlamasak bile kabullendik, çünkü anlamak ve sorgulamak için düşünmektense, sorgulamaktansa kabullenip şakşakcılık yapmak de daha kolaydı. Dönüşüm'deki böcek olduk en sonunda ve dönüştüğümüz rolü hiiiç sorgulamadan başarılı bir şekilde oynadık

serdar şahin, Devlet'i inceledi.
17 Mar 20:00 · Kitabı okudu · 42 günde · Puan vermedi

Evet gelelim Platon'a ve Devlet'e. 15li yaşlardan sonra sürekli bir yerlerde duyduğumuz, sağda solda karşımıza çıkan Platon hakkında çok bir şey bilmiyordum. Lisedeyken şöyle bir duymuş, mağara kelimesi aklımda kalmıştı aklımda. Üniversitedeykense 5 yıl boyunca (1 yıl kalmadım, ingilizce hazırlık :)) hiç aklıma gelmedi, merak etmedim, okumadım. Sonra iş, güç, askerlik, evlilik, çoluk çocuk derken aklımda bir Platon ve onun gibi bazı ilk çağ zatlarının eserlerini latinceden Arapça'ya çeviren İslam aydınları ve İslamiyet'in altın çağı, İbni Sinalar. Neyse konuyu fazla uzattık. Şimdi İstanbul Üniversitesinde Hukuk okuyorum ikinci üniversite olarak. Geçen sene ilk sınıfta ayrıntılı gördük ve Platon gerçekten neden binlerce yıl sonra bile hala hatırlandığı, felsefenin piri olduğunu anladım. Sonra derste de biraz bahsedilen Devlet kitabı elime geçince başladım okumaya.

Kitap öncelikle bize düşünmeyi ve düşünmenin önemini öğretiyor. Genel geçer kabul ettiğimiz şeylerin de aslında neden bu şekilde kabul ediyoruz, aslı nedir, öyle mi olması gerekir diye sorgulamamız gerektiğini telkin ediyor. Evet, kilit kelime sorgulamak. Dibine kadar araştırmak. Kitap size araştırma ufku veriyor. Ortaçağdaki skolastik düşünce altında ezilen Avrupa'nın neden Antik Yunan eserleri ile tanıştığında Rönesans'a, reformlara ve coğrafi keşiflere doğru yol açan gelişmeleri kaydettiğini anlıyorsunuz.

Kitapta Platon Sokrates'ın ağzından ideal bir devlet nasıl olmalıyı karşılıklı konuşma şeklinde aktarıyor. Demokrasi, oligarşi, zorbalık, aristokrasi gibi yönetim şekillerinden tutun, vatandaşlara biçilen role, sosyal yaşantının nasıl olması gerektiğine kadar birçok şey tartışılıyor. Günümüzden baktığımızda bazı önerilerini barbarca bulabilirsiniz. Ama o dönemi kendi zamanıyla değerlendirmek gerekiyor. En azından bir sistematiği var, kendi içinde tutarlı bir çözüm paketi var ve çoğu tespitleri bütün zamanlardaki insanlığa reçete sunabiliyor. Ama biz, özellikle Türkiye olarak, bizden 2000den fazla yıl önce yaşamış birinin tespitlerinin üzerine bir şey koyup da daha iyiye gitmek yerine daha bu kitabı ve kitap gibi medeniyete yön vermiş kitapları insanımızla buluşturamıyoruz. Devlet kitabından tutun, İbni Haldun'un Mukaddimesine, Rousseau'nun Toplum Sözleşmesine mihenk taşı kitaplrı okullarda ders niyetine okutabilsek keşke. İnsanlığın bugüne nasıl geldiğini, hangi aşamalardan geçtiğini, bizim olsun tüm insanlığın olsun geçmişte yaptığımız hataları anlayabilmek, kendimizle tarihimizle yüzleşmek daha adil ve huzurlu bir medeniyet için çok gerekli. Bu yüzden Platon mu bırak şu felsefeciyi demeden okuyalım, okutturalım.

Ceren, Hayvan Çiftliği'yi inceledi.
17 Mar 12:38 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Tam olarak bugünü anlatan bir kitap. Olayları üstü kapalı, ama ince detayları apaçık ortaya koyarak izah ediyor. Farkına varmayı bir kenara bırakalım, sadece biraz olsun sorgulamak "Acaba ?" Demek için bile okunması gerekiyor.

Hüseyin, bir alıntı ekledi.
15 Mar 15:58 · Kitabı okuyor

• Birinin dilini sorgulamak, onunla arkadaşlığın, dostluğun bitmesi anlamına gelirdi.

Efsane, İskender Pala (Sayfa 26 - Kapı)Efsane, İskender Pala (Sayfa 26 - Kapı)
Şeyma Öztürk, bir alıntı ekledi.
15 Mar 14:38 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Geriye doğru bakmak!.. Geçmişi sorgulamak. Ömür denen o takvim cetvelinde tefekkür eyleyip, ne yaptım, nerede yanlış yaptım diye felekle yüzleşmek; bizim İttihatçı zümresinin adetlerinden değildir. Öyle ya hayatta iki tür adam vardır: Kimi bu dünyaya almak, kimi vermek için gelir. Biz, Hayriye ile vermek için gelenlerdendik. Bir film şeridi gibi geçti tercüme-i hâlim belleğimden. Edirne'de postanede başlayan bir kader çizgisi, 1908 inkılabı ile beni Osmanlı Türkiye'sinin siyasi hayatının odağına yerleştirivermişti. Devrimler, karşı devrimler, savaşlar derken ani bir baskınla el koymuştuk Babıâli'nin yazgısına. Cihan Savaşı'nda Hasta Adamı ayakta tutmak için az çırpınmamıştık. Ya şimdi?"

Duvardaki Kan, Mim Kemal Öke (Sayfa 18 - Babıali Kültür Yayıncılığı, 2012.)Duvardaki Kan, Mim Kemal Öke (Sayfa 18 - Babıali Kültür Yayıncılığı, 2012.)

‘Herkes uyuduğunda ben uyanıyordum.
Çünkü ben, düşünmeyi değil sorgulamayı seviyordum.
Düşünmek; düşündüğüne esir olmaktır.
Sorgulamak ise özgürlüğün anahtarıdır.’
Alıntı

Selda, bir alıntı ekledi.
15 Mar 06:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sorgulamak, bazı gerçekleri görmek, değiştirmek, rahatından vazgeçmek, kişisel ve toplumsal eksikleriyle, hatalarıyla yüzleşmek demektir.

İki Boy Ufak Pabuç, Leyla Navaro (Sayfa 38)İki Boy Ufak Pabuç, Leyla Navaro (Sayfa 38)