Mr.Law, Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi'ni inceledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Suç ve Ceza'da okumuştum. Dostoyevski İtalya'da toplanan "kadın insanmıdır ?" konferansını eleştirir romanında. Geçen senelerde de yine aynı isimle Arabistanda konferans toplanmıstı. Bu kitapla beraber bu 2 olayı göz önüne aldığımızda da kadın haklarina bakarak, o toplumun medeniyetinin hangi aşamasında olduğunu rahatlıkla görebiliriz.

Kibrit çöpü, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Gece dilsizliğinde sesler büyütüyoruz
Uykular dağılıyor kuşkular dehlizinde
Kendi elimizle boğup kendi sesimizi
Başımız eğik geciyoruz kapılardan
Bir büyük suç oluyor suçsuzluk içimizde

Bütün Şiirleri 1, Şükrü Erbaş (Sayfa 12 - Kırmızı kedi)Bütün Şiirleri 1, Şükrü Erbaş (Sayfa 12 - Kırmızı kedi)
Muhammed, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okuyor

İnsanoğlu denen aşağılık yaratığın alışamayacağı hiçbir şey yok galiba!..

Suç ve Ceza, DostoyevskiSuç ve Ceza, Dostoyevski
Sibel Kılavuz, bir alıntı ekledi.
 5 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kimse kimseyi anlamıyor, herkes telaş içinde koşturuyordu. Herkes gerçeği kendisinin bildiğini düşünüyor, karşısındakilerin bunu anlamıyor olmasından acı çekiyor, göğsünü yumrukluyor, ağlıyor, kıvranıyor, ellerini ovuşturuyordu. Kimi yargılayacaklarını, nasıl yargılayacaklarını bilmiyorlar; neyin iyi, neyin kötü olduğunda anlaşamıyorlardı. Kim suçlanacak, kim aklanacak, kimsenin bildiği yoktu. İnsanlar anlamsız bir hınç ve öfkeyle birbirlerini öldürüyorlardı.

Suç ve Ceza, Dostoyevski (Sayfa 682 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Suç ve Ceza, Dostoyevski (Sayfa 682 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Semih Tekin, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okuyor

İnsanı en çok kızdıran yalancılıkları değil. Yalancılık her zaman affedilebilir çünkü insanı gerçeğe götürdüğünden mükemmeldir. İnsanı kızdıran , yalan söyleyip söylediği yalana tapmaları.

Suç ve Ceza, Dostoyevski (Sayfa 138 - Venedik Yayınevi)Suç ve Ceza, Dostoyevski (Sayfa 138 - Venedik Yayınevi)
Sibel Kılavuz, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yalnızca ölümden korktuğu için yaşayabilir mi bir insan? Onu şu anda hayata bağlayan tek şey bu korku.

Suç ve Ceza, Dostoyevski (Sayfa 653 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Suç ve Ceza, Dostoyevski (Sayfa 653 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Tuana can, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okuyor

...sefillik, sayın bayım, sefillik yüzkarasıdır. Yoksullukta yaradılıştan gelen soylu duygularınızı koruyabilirsiniz, sefillikte ise asla! Sefil bir kimseyi insanlar aralarından uzaklaştırmak için sopa kullanmazlar, süpürgeyle süpürürler; onu daha çok aşağılama içindir bu ve hakları da yok değildir böyle davranmakta, çünkü sefilliğe düştüğünde kişioğlunun ilk kendisi hazır olmalıdır kendini aşağılamaya.

Suç ve Ceza, Dostoyevski (Sayfa 13)Suç ve Ceza, Dostoyevski (Sayfa 13)
Davud, bir alıntı ekledi.
 6 saat önce

Raskolnikov, fakirlik, hastalık, açlık ve borç sebebiyle, üvey annesi, babası ve kardeşlerine bakmak için kötü yola düşmüş Sonia'nın bu fedakarlık ve yüceliği için, içinde bulunduğu duruma karşın hâlâ Tanrıya olan sadakat ve saf bağlılığını gördüğü Sonia'yı ayaklarından öper.

"...Aradan beş dakika geçti. Raskolnikov bir şey söylemeden, Sonia'ya da bakmadan hâlâ bir aşağı bir yukarı dolaşıyordu odanın içinde. Sonunda geldi Sonia'nın yanına. Gözlerinin içi alev alevdi. Sonia'yı iki omzundan tuttu, gözyaşlarıyla ıslanmış yüzüne uzun uzun baktı. Bakışı kupkuru, çakmak çakmak, dokunaklıydı. Dudakları titriyordu... Birden yere diz çöktü, eğildi, Sonia'nın ayaklarını öpmeye başladı. Sonia, karşısındaki bir deliymiş gibi dehşet içinde geri çekildi. Gerçekten de o anda bir deliden farksız görünüyordu. Sonia'nın yüzü sapsarı olmuştu. Yüreğine bir acı saplanmıştı.

"Siz ne yapıyorsunuz? Hem de benim gibi bir kıza! " diye kekeledi.
Hemen ayağa kalktı Raskolnikov. Tuhaf bir sesle:

"Ben senin önünde yere kapanmadım, insanlığın çektiği bütün acıların önünde yere kapandım." dedi."

Suç ve Ceza, Dostoyevski (Sayfa 378 - (İletişim Yayınları eski baskıdan))Suç ve Ceza, Dostoyevski (Sayfa 378 - (İletişim Yayınları eski baskıdan))
ChtGnc, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Niye kendini asmaya kalktın , düşünmekten ... "

Suç ve Ceza, DostoyevskiSuç ve Ceza, Dostoyevski