Doğu Perinçek

Doğu Perinçek

YazarDerleyen
5.8/10
132 Kişi
·
357
Okunma
·
38
Beğeni
·
2927
Gösterim
Adı:
Doğu Perinçek
Unvan:
Türk Gazeteci, Siyasetçi, Yazar
Doğum:
Gaziantep, Türkiye, 17 Haziran 1942
17 Haziran 1942 tarihinde Gaziantep'te doğdu. Sadık ve Lebibe Perinçek'in oğlu. Erzincan'ın Kemaliye ilçesi Abçağa köyünden PTT Memuru Cemal Perinçek ile Rahime Perinçek'in ve Malatya'nın Gerimteri köyünden öğretmen İbrahim Olcaytu ile Tunceli Pertek'li Firuze Olcaytu'nun torunları.

İlk çocukluk yıllarını babasının yedeksubaylık ve yargıçlık görevleri nedeniyle Gaziantep, Antakya ve Diyarbakır'da geçirdi. Beş yaşından sonra Ankara'da büyüdü.

Ankara Sarar İlkokulu, Atatürk Lisesi ve Bahçelievler Deneme Lisesi'nde ilk ve orta öğrenim gördü.Üniversite yıllarında, 1962 ve 1963'te toplam 10 ay Almanya'da işçilik yaptı ve Almanca öğrendi.Haziran 1964 : Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi ve Kamu Hukuku (Devlet Teorisi ve Kamu Hürriyetleri) kürsüsüne asistan olarak girdi.

Mart 1968 : Hukuk doktoru. Doktora tezinin konusu ve ilk kitabı, Türkiye'de Siyasi Partilerin İç Düzeni ve Yasaklanması Rejimi'dir.
1964 yılında dünya görüşü olarak sosyalizimi benimsedi.

1967 yılında Dönüşüm dergisi Yazı Kurulu Üyesi ve Başyazarı. Almanya'da Türk Toplumcular Ocağı kurucusu ve ilk Genel Başkanı. Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi, Güvenlik Komitesi Başkanı, TİP içindeki Devrimci Muhalefet hareketinin önderlerindendir.

Mart 1968 : Fikir Kulüpleri Federasyonu (Dev-Genç Genel Başkanı). 1968 yılında Türkiye tarihinin en kitlesel ve güçlü gençlik hareketleri sırasında, 29 Nisan 1968 hareketinde, Haziran üniversite işgallerinde gençlik hareketinin "resmi” ve "fiili” önderidir.

Kasım 1968 : Arkadaşlarıyla birlikte Aydınlık dergisini kurdu ve yayınlamaya başladı.
Temmuz 1969 : 50 bin baskı ve satışlı İşçi-Köylü gazetesinin kurucusu ve başyazarı oldu.
21 Mayıs 1969 : Arkadaşlarıyla birlikte yasadışı Türkiye İhtilalci İşçi Köylü Partisi'ni (TİİKP) kurdu. 12 Mart 1971 asker” darbesinden sonra arandı. Şehirlerde ve Söke yakınlarında Beşparmak dağlarında mücadeleye devam eti. Mayıs 1972'de Ankara'da yakalandı. TCK 141. maddeden iki ayrı davada, Hapisanede isyana önderlik iddiasıyla ve mahkemeye hakaretten dört ayrı davada yargılandı. 20 yıl hapis cezasına hükmedildi. 1974 Temmuzunda genel afla serbest oldu.

1975 başında sıkıyönetime karşı çıktığı için yeniden arandı. Üç yıl mücadelesini yeraltında sürdürdü. Haftalık Aydınlık ve Halkın Sesi'nde, aylık Aydınlık'ta başyazıları yayınlandı.
28 Ocak1978 : Aydınlık davasının aklanmayla sonuçlanması üzerine Türkiye İşçi Köylü Partisi'nin yasal kuruluşuna önderlik etti ve ilk Genel Başkanı oldu.

20 Mart 1978 : Günlük Aydınlık gazetesinin kuruluşuna ve yayınına önderlik etti, başyazar oldu.
12 Eylül 1980 darbesinden sonra tutuklandı, önce 12 yıla, sonra 8 yıla mahkum edildi. 1985 Martında serbest kaldı.

Ocak 1987 : Haftalık 2000'e Doğru dergisinin yayınlanmasına önderlik etti. Genel Yayın Yönetmeni ve Başyazarı oldu.

10 Nisan 1990 : "Sansür Sürgün Kararnamesi"nin çıkarılmasıyla hakkında tutuklama kararı verildi. Temmuz'da teslim oldu, Diyarbakır Cezaevi'nde üç ay tutuklu kaldı.

1991 yılında TCK 141. maddesinin kaldırılmasıyla siyasal haklarına kavuştu ve Temmuz ayında Sosyalist Parti 2. Büyük Kongresi'nde Genel Başkanlığına seçildi.

Temmuz 1992'de Sosyalist Parti'nin Anayasa Mahkemesince kapatılması üzerine kurulan İşçi Partisi'ne Genel Başkan seçildi.

1998 yılı Eylül ayının 24. günü, gözaltına alındı. “PKK’ye silah ve para yardımı yapmakla” suçlandı. Ancak Perinçek hakkında 1991 seçimlerinde TRT’de yapılan Liderler Açık Oturumu’nda yaptığı konuşma nedeniyle Terörle Mücadele Yasası 8. maddeye dayanılarak verilen 14 ay hapis cezası infaz edildi. Perinçek, 8 Ağustos 1999’a kadar 10 ay 10 gün Haymana Cezaevi’nde kaldı.

Daha sonra çıkan basın suçlarını erteleyen yasayla yeniden siyasi haklarına kavuştu ve 19 Ekim 1999 günü toplanan İşçi Partisi Olağanüstü Kongresi’nde genel başkan seçildi.

Doğu Perinçek, iyi almanca ve orta derecede İngilizce biliyor.

Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu, gazeteci Şule Perinçek ile evli. Dört çocuğu var: Zeynep Perinçek (ODTÜ Endüstri Tasarım mezunu, 1970 doğumlu), Kiraz Perinçek (Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunu, 1976 doğumlu), Mehmet Perinçek (Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi, 1978 doğumlu), Sadık Can Perinçek (1994 doğumlu).

Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alındı. 10 Mart 2014 tarihinde serbest bırakıldı.
Küreselleşme sürecinde dünya daha da geriye düştü. Biz, yaptığımız her işi, programlarımızı, strateji ve taktiklerimizi hep o geriye düşen ve Kemalist Devrimin yıkıma uğratıldığı Türkiye koşullarında üretmek durumundayız. Ama bakıyoruz bazı arkadaşlara, Paris Komününün barikatlarında zafer sarhoşluğu içindeler. Düşünsel olarak, devrimin şu an kenarında bile olmayan Avrupa'ya bağlanmışlardır. Demokratik devrimlerin bilimi ile Bilimsel Sosyalizm arasına duvar çekmelerinin nedeni, pratikten değil, teoride hareket etmeleridir. Bu durumda metafiziğe sağlanmakta...
Doğu Perinçek
Sayfa 153 - Kaynak Yayınları - Mayıs 2013
Bilimin sınıfsallığı, ancak sınıfsız toplumda son bulur. O zaman bilim, bütün toplumdan yana olur.
Doğu Perinçek
Sayfa 44 - Kaynak Yayınları - Mayıs 2013
Yeni Dünya Düzeni projesi şöyle özetlenebilir:
Siyasette: "Devletin küçültülmesi" sloganı altında millî devletlerin yıkılması, Ezilen Dünya ülkelerinin yeniden sömürgeleştirilmesi.
Ekonomide: Millî piyasaların yıkılması, dünya piyasasıyla sınırsız bütünleşme.
İdeolojik ve kültürel alanda: Emperyalizm merkezlerinde ve Ezilen Dünyadaki uzantılarında vatansızlaşma, Ortaçağa dönüş; merkezlerden uzaklaşıldıkça daha bağnaz dincilik, mezhepçilik, etnik ayrımcılık.
Doğu Perinçek
Sayfa 232 - Kaynak Yayınları 11. Basım
Atatürk: "Burada böyle şeylere lüzum yoktur. Bunları camide yapabilirsiniz! Biz savaşı dua ile değil, Mehmetçiğin kanıyla kazandık." dedi ve imamı kovdu.
Doğu Perinçek
Sayfa 296 - Kaynak Yayınları
Millî devletin ve vatanın savunulması, hele küreselleşme döneminde, çağımızın en önemli devrimci pratiğidir. Kendi vatanında emperyalizme karşı mücadele edenler, bütün dünyada emperyalizme karşı vatan savunması yapanlara en büyük desteği vermiş olurlar. BRICS adıyla anılan Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika ülkeleri, vatan savunması temelinde birleşmişlerdir. Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) 'nde bir araya gelen Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan ise, emperyalizme karşı büyük vatan Asya'yı savunuyorlar.
Doğu Perinçek
Sayfa 135 - Kaynak Yayınları - Mayıs 2013
Yoksulluk dünyayı değiştiren en büyük enerji kaynağıdır. Yoksulluktaki cevheri Engels, Feuerbach'tan şu alıntıyla vurgular:
"Eğer açlık ve sefalet yüzünden bedeninde bir cevher yoksa; kafada, ruhta ve yüreğinde de ahlak namına bir cevher yok demektir."
Marx ve Engels'i iktisatçılardan ayıran fark, o cevheri görmeleriydi. Marx, Felsefenin Sefaleti'nde yoksulluğun devrimci yönünü şöyle özetler:
"İktisatçılar, yoksullukta yalnızca yoksulluğu görürler; fakat yoksulluğun, eski toplumu yıkacak olan devrimci yanını fark etmezler."
Doğu Perinçek
Sayfa 36 - Kaynak Yayınları - Mayıs 2013
Almanya bu malları mutlaka Türkiye’den almak zorunda değildi. Başka pazarlardan da satın alabilirdi. Fakat böylece ülkemizin ihracatını kendi tekeli altına almak ve Türkiye’nin iç pazarına hâkim olmak istiyordu.”
120 syf.
Tarih nedir? Tarihçi Kimdir? Gerçek (tarihi yazan)Tarihçi Kimdir?
Bu sorulara bir türlü yanıt bulamıyorum...

Atatürk'ü ve Kemalizmi anlatıyor diye düşünüp okumaya başladığım bu kitabta sadece komünistliği okudum.
Ah be Perinçek Dayı! Kendi ideolojilerini Atatürk üzerinden bu kadar dile getirip aynı şeyleri tekrar etmen basitlik olmuş..!

Atatürk'ün hatıralarına ve Kemalizm'e dost (!) Perinçek varsa, dusmana ihtiyaçları olmayacaktır.
Diğer kaynaklardan okuduğum Atatürk ile bu kitapta anlatılan Atatürk birbirine benzemiyor bile...
Atatürk'ün materyalist dinsiz bir lider olduğunu bir çok yerde dile getirerek, en zayıf noktası din olan bu milleti Atatürk'e karşı olumsuz düşüncelere sevk ediyor.

Şuraya bırakacağım bir kaç alıntıyla incelememe son veriyorum:

#48535546

#48539129

#48534806

#48524823

#48524200

#48524647


Eskilerin bolucusu, bugünün gemi yolcusu, geleceğin siyasal İslamcısı Doğu Perinçek'in gözünden cumhuriyet ve sonrası döneme kısa bir temaşa etmek isteyenler bu kitabı mutlaka okumalı...

Basiretli Okumalar ;)
448 syf.
Can Dündar, Mustafa filmini yaptığı sırada verdiği röportajda Atatürk konusunda gizlenen belgelerden bahsetmişti ve devamında da bu belgelere ulaşma konusunda da Doğu Perinçek'in hakkını teslim etmek gerekir demişti. Bahsettiği kitaplardan biri bu olmalı. Tonlarca belge var kitapta, çoğu el yazması. Okudukça görüyorsunuz ki adam dinsiz yani çok net ve bu özel hayata ilişkin bir şey değil. Adam bunun kitabını yazmış, paylaşmış fakat sonrasında çevresindeki fareler bunları sansürlemiş. Halbuki Atatürk'ün adı anılacaksa en başta feodaliteye karşı verdiği burjuva devrim mücadelesiyle anılacak. Feodalitenin kendini dayandırdığı en büyük güç de din. Bu ortaçağ kurumuna kalbinden bir saldırı bence her türlü savaş zaferinden değerli. Atatürk'ü salt bir savaş kahramanına, bir gaziye indirgemek adama haksızlık ve bunu kendisini sevdiğini iddia eden insanlar yapıyor. İşte sevgi anlayışları bu. Kendince deforme edip, ehlileştirip güya, sonra da o yarattıkları şeye tapmak! Buna sevgi denebilir mi? Benim bunu anlayabilmem mümkün değil. Benim sevgi anlayışım olduğu gibi kabul etmek üzerine kurulu. Kendin gibi sıradanlaştırdıktan sonra ne anlamı kaldı?
Bugün yaşadığımız çağda geçmişte yaratılmış hurafeler bu denli yaşamımızı etkiliyor ve onu boğucu hale getiriyorsa, bu kitapta işaret ettiği gibi kendi devrimini satanların bunda payı oldukça fazla. İşte burjuvaziye bir kin daha.
Deniz Gezmiş idam edildiği sırada babası çekimser oy veren, Deniz Gezmiş'in idamına yönelik oy veren faşist milletvekiline partisinde görev veren Doğu Perinçek'in samimiyetsiz kitabıdır. Deniz Gezmiş ve yoldaşlarını önce Filistin macerasına sürükleyip, ardından da Deniz Gezmiş ve yoldaşlarını silahlı propaganda konusunda eleştirmek çelişkisine sahip Doğu Perinçek'in, Deniz Gezmiş konusunda söyleyecek en ufak bir sözü yoktur.
176 syf.
·4/10
Deniz herşeyi ona sorar ve öyle yaparmış pehh,
Bu kitabı okuduktan sonra Doğu perinçek’i hiç tanımadığımı anlamıştım,
bazı insanlar birilerinin ve birşeylerin üstüne basarak yükselmeyi seçiyorlar,
Derin narsist analizler yapabilirsiniz bu kitapta,onun dışında dönem kitabı olarak doğru bir kaynak olduğunu düşünmüyorum.
548 syf.
·22 günde·Beğendi·7/10
Kurtuluş Savaşında genel olarak Türklerin ve Kürtlerin tutumları hakkında kapsamlı bilgiler sunan bir eserdi. Diğer etnik grupların da savaş ve cumhuriyetin ilanına değin bu süreçteki etkileri kitapta işleniyor. Cemiyetler bazında faaliyetler ve Amasya-Erzurum-Sivas Kongleri hakkında kapsamlı bilgiler kitap içerisinde mevcut, kitap genel olarak kurtuluş savaşının kazanılmasında Kürtlerin rolü üzerinde duruyor ve dolayısıyla yazar bu çıkarımlardan hareketle Kürtlerin ve Türklerin ülkenin asli kurucuları olduğu sonucuna varıyor.
381 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Dikkat spoiler içerir.
Vatan Partisi genel başkanı olan yazarın AKP hükümeti ve devletin başı olan başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında yazdığı, onun Yüce Divan'da yargılanması gerektiğini belirttiği ve bunun sebeplerini açıkladığı bir araştırma eseri. ABD kaynaklı isimlerin daha 28 Şubat bile olmadan Erdoğan'ın ülkenin başına geleceğini söylemesi, 3 Kasım 2002 seçimlerinden sonra daha milletvekili ve başbakan olmadan önce Yunan başbakanı ile gizli görüşmeler yapması, ABD Dışişleri Bakanına kendisini başbakan yapmalarını istemesi, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün Colin Powell ile 9 maddelik bir gizli mutabakat imzalaması, bu sebeple bir an evvel Irak tezkeresinin çıkarılmaya çalışılması, Kıbrıs konusunda Rauf Denktaş'ın kandırılması ve Annan Planının uygulanmaya çalışılması, TÜPRAŞ gibi firmaların değerinin çok altında özelleştirilmesi ve rüşvet iddiaları, Kürt sorunu ile ilgili olarak BOP merkezinin Diyarbakır olacağının açıklanması, PKK terör örgütünün sanki bir tarafmış gibi silah bırakmasının istenmesi, çeşitli dönemlerde AKP'li yetkililerin yaptığı irticai ve Cumhuriyet düşmanı açıklamalar, AB uyum süreci kapsamında yasalar üzerinde yapılan ciddi değişiklikler, Anayasa değişikliği talebi ile hükümranlık haklarımızda ciddi kesintilerin bizzat bizim meclis tarafından talep edilmesi, devlet içerisindeki tarikat ve cemaat yapılanmaları, özellikle Danıştay saldırısı ve Hrant Dink cinayetindeki Fetullahçı izleri gibi pek çok konu anlatılıyor. Sonrasında Erdoğan'ın İBB başkanlığından itibaren yaptığı gaf denilebilecek açıklamaları ve o zamanki adı ile İşçi Partisinin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına yazdığı suç duyurusu metni de yer alıyor. Özellikle AKP'nin ilk dönem icraatlarını hatırlamayanların mutlaka okuması gereken kitaplardan biri.
456 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Doğu Perinçek Gladyo'yu yargılıyor.
Birbirinden komik iddianameler .
Mustafa Kemal'in boğdurulmaya çalışılması.
Cumhuriyetimizin yıkılmaya çalışılması...
Bu dava ne yazık ki 15 Temmuzun önünü açtı.
232 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Kitap doğuda yaşanan sorunların hangi koşullar altında ve neden oluştuğunu, nasıl filizlendiğini, neden önünün alınamadığını, süreç içerisinde yapılan hataları, bazen bölge üzerindeki çalışma ve raporlara bazen de bu rapolardan çıkan öznel sonuçlarla göre kronolojik olarak izah ediyor. Son kısımda Perinçek"in 40 maddelik tavsiye listesi de bulunmakta. Konuya bakışı çeşitlendirebilmek adına okunabilecek ve kolay anlaşılır bir eser.

Yazarın biyografisi

Adı:
Doğu Perinçek
Unvan:
Türk Gazeteci, Siyasetçi, Yazar
Doğum:
Gaziantep, Türkiye, 17 Haziran 1942
17 Haziran 1942 tarihinde Gaziantep'te doğdu. Sadık ve Lebibe Perinçek'in oğlu. Erzincan'ın Kemaliye ilçesi Abçağa köyünden PTT Memuru Cemal Perinçek ile Rahime Perinçek'in ve Malatya'nın Gerimteri köyünden öğretmen İbrahim Olcaytu ile Tunceli Pertek'li Firuze Olcaytu'nun torunları.

İlk çocukluk yıllarını babasının yedeksubaylık ve yargıçlık görevleri nedeniyle Gaziantep, Antakya ve Diyarbakır'da geçirdi. Beş yaşından sonra Ankara'da büyüdü.

Ankara Sarar İlkokulu, Atatürk Lisesi ve Bahçelievler Deneme Lisesi'nde ilk ve orta öğrenim gördü.Üniversite yıllarında, 1962 ve 1963'te toplam 10 ay Almanya'da işçilik yaptı ve Almanca öğrendi.Haziran 1964 : Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi ve Kamu Hukuku (Devlet Teorisi ve Kamu Hürriyetleri) kürsüsüne asistan olarak girdi.

Mart 1968 : Hukuk doktoru. Doktora tezinin konusu ve ilk kitabı, Türkiye'de Siyasi Partilerin İç Düzeni ve Yasaklanması Rejimi'dir.
1964 yılında dünya görüşü olarak sosyalizimi benimsedi.

1967 yılında Dönüşüm dergisi Yazı Kurulu Üyesi ve Başyazarı. Almanya'da Türk Toplumcular Ocağı kurucusu ve ilk Genel Başkanı. Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi, Güvenlik Komitesi Başkanı, TİP içindeki Devrimci Muhalefet hareketinin önderlerindendir.

Mart 1968 : Fikir Kulüpleri Federasyonu (Dev-Genç Genel Başkanı). 1968 yılında Türkiye tarihinin en kitlesel ve güçlü gençlik hareketleri sırasında, 29 Nisan 1968 hareketinde, Haziran üniversite işgallerinde gençlik hareketinin "resmi” ve "fiili” önderidir.

Kasım 1968 : Arkadaşlarıyla birlikte Aydınlık dergisini kurdu ve yayınlamaya başladı.
Temmuz 1969 : 50 bin baskı ve satışlı İşçi-Köylü gazetesinin kurucusu ve başyazarı oldu.
21 Mayıs 1969 : Arkadaşlarıyla birlikte yasadışı Türkiye İhtilalci İşçi Köylü Partisi'ni (TİİKP) kurdu. 12 Mart 1971 asker” darbesinden sonra arandı. Şehirlerde ve Söke yakınlarında Beşparmak dağlarında mücadeleye devam eti. Mayıs 1972'de Ankara'da yakalandı. TCK 141. maddeden iki ayrı davada, Hapisanede isyana önderlik iddiasıyla ve mahkemeye hakaretten dört ayrı davada yargılandı. 20 yıl hapis cezasına hükmedildi. 1974 Temmuzunda genel afla serbest oldu.

1975 başında sıkıyönetime karşı çıktığı için yeniden arandı. Üç yıl mücadelesini yeraltında sürdürdü. Haftalık Aydınlık ve Halkın Sesi'nde, aylık Aydınlık'ta başyazıları yayınlandı.
28 Ocak1978 : Aydınlık davasının aklanmayla sonuçlanması üzerine Türkiye İşçi Köylü Partisi'nin yasal kuruluşuna önderlik etti ve ilk Genel Başkanı oldu.

20 Mart 1978 : Günlük Aydınlık gazetesinin kuruluşuna ve yayınına önderlik etti, başyazar oldu.
12 Eylül 1980 darbesinden sonra tutuklandı, önce 12 yıla, sonra 8 yıla mahkum edildi. 1985 Martında serbest kaldı.

Ocak 1987 : Haftalık 2000'e Doğru dergisinin yayınlanmasına önderlik etti. Genel Yayın Yönetmeni ve Başyazarı oldu.

10 Nisan 1990 : "Sansür Sürgün Kararnamesi"nin çıkarılmasıyla hakkında tutuklama kararı verildi. Temmuz'da teslim oldu, Diyarbakır Cezaevi'nde üç ay tutuklu kaldı.

1991 yılında TCK 141. maddesinin kaldırılmasıyla siyasal haklarına kavuştu ve Temmuz ayında Sosyalist Parti 2. Büyük Kongresi'nde Genel Başkanlığına seçildi.

Temmuz 1992'de Sosyalist Parti'nin Anayasa Mahkemesince kapatılması üzerine kurulan İşçi Partisi'ne Genel Başkan seçildi.

1998 yılı Eylül ayının 24. günü, gözaltına alındı. “PKK’ye silah ve para yardımı yapmakla” suçlandı. Ancak Perinçek hakkında 1991 seçimlerinde TRT’de yapılan Liderler Açık Oturumu’nda yaptığı konuşma nedeniyle Terörle Mücadele Yasası 8. maddeye dayanılarak verilen 14 ay hapis cezası infaz edildi. Perinçek, 8 Ağustos 1999’a kadar 10 ay 10 gün Haymana Cezaevi’nde kaldı.

Daha sonra çıkan basın suçlarını erteleyen yasayla yeniden siyasi haklarına kavuştu ve 19 Ekim 1999 günü toplanan İşçi Partisi Olağanüstü Kongresi’nde genel başkan seçildi.

Doğu Perinçek, iyi almanca ve orta derecede İngilizce biliyor.

Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu, gazeteci Şule Perinçek ile evli. Dört çocuğu var: Zeynep Perinçek (ODTÜ Endüstri Tasarım mezunu, 1970 doğumlu), Kiraz Perinçek (Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunu, 1976 doğumlu), Mehmet Perinçek (Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi, 1978 doğumlu), Sadık Can Perinçek (1994 doğumlu).

Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alındı. 10 Mart 2014 tarihinde serbest bırakıldı.

Yazar istatistikleri

  • 38 okur beğendi.
  • 357 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 369 okur okuyacak.
  • 8 okur yarım bıraktı.