1000Kitap Logosu
Gerhart Hauptmann

Gerhart Hauptmann

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.3
75 Kişi
179
Okunma
14
Beğeni
1.667
Gösterim
Tam adı
Gerhart Johann Robert Hauptmann
Unvan
Nobel Ödüllü Alman yazar
Doğum
Szczawno-Zdrój, Polonya, 15 Kasım 1862
Ölüm
Jagniątkowo, Polonya, 6 Haziran 1946
Yaşamı
Gerhart Johann Robert Hauptmann (* 15 Kasım 1862 Szczawno Zdrój; ö. 6 Haziran 1946 Jagniątków), Alman dramatist ve oyun yazarı olup, Natüralizm akımının en önemli Alman temsilcisi olarak bilinir. Ancak çalışmalarında başka tarzlarla da bütünleşmiştir. 1912 yılında Nobel Edebiyat Ödülüne lâyık görülmüştür. Hayatı Çocukluğu ve Gençliği Gerhart Hauptmann 15 Kasım 1862'de Aşağı Silezya'nın Obersalzbrunn şehrinde doğdu. Ebeveyni, yörede bir otel işleten Robert ve Marie (Straehler) Hauptmann çiftiydi. Hauptmann'ın kendinden büyük üç kardeşi vardı: Georg (1853–1899), Johanna (1856–1943) ve Carl (1858–1921). Genç Hauptmann muhitte masalcı olarak tanınıyordu. 1868'de köy okuluna başladı. 10 Nisan 1874'te Breslau'da ön yeterlilik sınavını geçtiği liseye yazıldı. Hauptmann büyükşehirde gördüğü yeni çevreye alışmakta zorluklar yaşadı. Bir papazın yanında barınmadan önce, ağabeyi Carl'la birlikte perişan bir öğrenci pansiyonunda kaldı. Bundan başka, okulu ona problemler çıkardı. Okulda onu en çok rahatsız eden şey öğretmenlerinin ona karşı sert, soylu ailelerin çocuklarına karşı ise iyi davranmasıydı. Kendinde bu sebeplerle isteksizlik ve yakalndığı hastalıklar nedeniyle derslere katılamadığından ilk yılını tekrarlamak zorunda kaldı. Hauptmann 1878 baharında amcası Gustav Schubert'in Udanin'deki çiftliğinde tarım öğrenmek için ortaokuldan ayrıldı. Bir buçuk yıl sonra bu öğrenimi tamamlamak zorunda kaldı. Fiziksel açıdan yetersizdi ve onu 20 yıl boyunca ölümle burun buruna getirecek olan bir akciğer hastalığına yakalanmıştı. 1880 yılında Breslau Sanat Enstitüsünde heykeltıraşçılık eğitimi alan Hauptmann 1883 yılında heykeltıraş olarak Roma’ya yerleşir. İki yıl sonra zengin bir işadamının kızı olan Marie Thielmann ile evlenir ve çiftin üç çocuğu olur. Berlin yakınlarında Erkner semtine yerleşirler ve Hauptmann natüralist düşünceye sahip şairlerin derneği olan “Durch” ile iletişime geçer. Hauptmann 1889 yılında “Freie Bühne” (Serbest Sahne) isimli derneği kurar ve birçok eseri burada sahnelenir. “Vor Sonnenaufgang” (Güneşin doğuşu) isimli ilk yapıtının prömiyesi bu sahnede yapılır. Böylelikle modern çağın dramasının ileri gelen temsilcisi olur. Gerhart Hauptmann 1904 yılında eşinden boşandıktan sonra müzisyen öğrencisi Margarete Marschalke ile evlenir. İkinci eşinden bir oğlu dünyaya gelir. “Die Ratten” (Fareler) yapıtının prömiyesi 1911 yılında Berlin’de bulunan Lessing tiyatrosunda sahnelenir. Birçok ödüle layık görülen Hauptmann, 1918 yılında Alman Cumhuriyetinin kuruluşunda da aktif olur. Nasyonal sosyalizm’e bir beyanatta bulunmayan Hauptmann 1933 de kamu hayatından çekilir. 6 Haziran 1946 yılında 84 yaşında Agnetendorf’ da hayata veda eden Hauptmann’ın Yahudilere uygulanan tatbikatı anlatan öyküsü “Die Finsternisse” (Karanlıklar) ölümünden sonra yayınlanır. Türkçeye çevrilmiş eserinin adı "Dokumacılar"dır. wikipedia
158 syf.
·
Puan vermedi
Gerhart Hauptmann 'in kaleminden çıkan Havari, öykü türünde yazılmış bir kitaptır. Kitapta toplam üç tane öykü vardır ve her biri konu olarak birbirlerinden farklıdır. Hauptmann öykülerinde inanç bağına ve toplumsal sorunlara değinmiştir. Üç öyküyü de çok sevdim ama favorim kesinlikle Hat Bekçisi Theil oldu, beni derinden etkilediğini belirtmek isterim. Üç öyküde de naturalizm esintilerini sonuna kadar hissediyoruz. Ayrıca Gerhart 1912 yılında Nobel Edebiyat ödülüne de layık görülmüştur. Kitabın dili biraz ağır gelebilir özellikle Havari öyküsünde bunu hissettim diyebilirim. Ama okumaktan çok keyif aldığımi belirtmek isterim. Hikaye kitaplarını seven herkese tavsiye ederiz.
Havari
8.2/10
· 30 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
3
158 syf.
·
8/10 puan
Herkese merhaba Öncelikle size yazardan bahsetmek istiyorum. Gerhart Hauptmann, natüralizmin öncü yazarlarından biridir. 1912 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülmüştür. Bu kitap 3 adet öyküden oluşuyor. 1-Hat bekçisi Thiel, 2-Havari 3-Soana'nın Kafiri. Bütün öykülerde natüralizmi iliklerime kadar hissettim diyebilirim. Doğayla ilgili betimlemeler oldukça fazla. Toplumdaki olumsuzluklar usta bir dille işlenmiş. Fakirlik, işçilik, köylüler, kafirlik... Bana soracak olursanız 1. ve 3. öyküyü çok sevdim. Kitaba ismini veren öyküyü okumak beni biraz zorladı. Ağır ama güzeldi. Nobel ve daha bir sürü ödüllü yazarın dilini anlatmaya gerek yok sanırım. Okuduğunuza değer, başarılı bir kitap. Tavsiye ederim, okuyun.
Havari
8.2/10
· 30 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
4
248 syf.
·
9 günde
·
Puan vermedi
youtu.be/YegckXrCR8A Uzun zamandır aklımdaydı ama almak nasip olmamıştı. Iyi ki almışım hiç yorulmadan akıp gidiyor. Rahat bir kitap okumak isteyenler için bire bir. Konusu; Heykeltıraş Paul Haake ve sevdiği kadın Wanda'nin aşk hayatını anlatıyor. Wanda, sirkte çalışan bir kadın. Wanda, Haake 'ye modellik yaptığı dönemde bir gün evden kaçar ve sirkte çalışmaya başlar. Haake de mesleğini, çalışmalarını, yeteneğini bırakıp sevdiği kadının peşinden gidiyor. Kitapta biz bu yolculuğu okuyoruz. Tam oldu derken Wanda tekrar kaçar. Wanda'ya uyuz olmadım değil. Ayrıca çok sinirlendim Haake'ye de. Seni istemeyeni sen niye istersin ki... Ve sonunda da dedim ki içimden o kadar zahmete deydi mi Haake?
Sevgili Wanda
7.4/10
· 60 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
11